השבט הלבן-השבט השחור


הבחירות הפנימיות במפלגת העבודה הוכיחו שוב שהשד העדתי שמת ונקבר יוצא שוב מהבקבוק בכך כבר דנים מאמרים רבים בעיתונות סוף השבוע. אנו מגלים שוב שהרבה יותר חשוב לברר מה מוצאו העדתי של הבוחר, כמה יש בחשבון הבנק שלו היכן למד ומהו החוג החברתי [או הרשת החברתית] אליו הוא משתייך. הנתונים הסוציואקונומיים חשובים הרבה יותר מאשר דעותיו, ערכיו של הפרט המתיימר לטעון שיש בכלל דעות עצמאיות. השקפותיו של הבוחר כפרט הן כמעט תמיד השתקפות של החברה שבה הוא חי  ובפוליטיקה לסטיות הקלות מהתבנית אין בדרך כלל משמעות. אני מניח שהדברים נכונים גם ביחס לי עצמי ואם לא אזי אני חריג חסר חשיבות.

 השבט הלבן [שבתוכו נחלק ללא מעט שבטים ]לא תמך בעמיר פרץ וכרגיל הקיבוצים נותנים את הטון בהעדפות העדתיות שלהם, וזה לא נובע מחוסר כישוריו או מאכזבה אישית שכן זו הייתה מתבטאת בכל המגזרים במידה דומה. הלבנים לא בחרו בעמיר פרץ כי הוא מרוקאי שחור ויבחרו ביחימוביץ משום שהיא לבנה וכל היתר ממש לא חשוב.

מבחינה אידיאולוגית איש לא יצליח להצביע על הבדלים משמעותיים בין המועמדים והבדלי ההשקפות אינם חשובים אפילו אם הם קיימים. ההבדל העדתי מודגש יותר לאור העובדה שהמגזר הקיבוצי כבר מזמן אינו נמנה על המגזר העשיר והמבוסס בישראל ואף אינו מהווה מזמן עילית חברתית או תרבותית. צמצום הפער הכלכלי אינו מהווה בסיס לצמצום הפער והניכור החברתי-אולי ההיפך הוא הנכון.

מסקנה עגומה זו בוודאי אינה נעימה לאלו הנוטים לראות את עצמם כפרטים בעלי נשמה וייחוד ומבקשים להאמין כי בכוחו של הפרט החרוץ והנחוש לגבור על מחסומים חברתיים ועדתיים. לא נעים לנפץ אשליות אבל הפנמת הריבוד החברתי יכולה לחסוך המון תסכול ועגמת נפש ולהפוך את כולנו ליותר מאושרים. גם אמונה דתית שהכל נגזר מלמעלה ואין אדם רשאי לנסות ולשנות את גורלו בגלגול העכשווי יכולה לסייע רבות לשלוות הנפש- תשאלו את שרי אריסון-השלום מתחיל בתוכי ולא דרך מאבק חמדני בעושר או בחומות מעמדיות.

הריבוד המעמדי והחברתי אינו קיים רק או בעיקר בפוליטיקה.רובם המכריע של נושאי התפקידים החשובים בשרות הציבורי בבריטניה הם בוגרי אוקספורד וקיימברידג" הגם שבוודאי חייבים להיות מועמדים ראויים מאוניברסיטאות אחרות. כל שופטי בית המשפט העליון בארצות הברית הם בוקרי הארוורד או ייל עם נציגה בודדת לאוניברסיטת קולומביה, שאף היא נמנית על מה שקרוי :"ליגת הקיסוס". האם בבית הספר למשפט של שיקגו לא גדל ולו משפטן אחד בעל שיעור קומה מתאים?

 תתבוננו היטב במגזר העסקי ותגלו שגם שם המוצא החברתי חשוב הרבה יותר מפרמטרים אחרים. כמו שאמר פעם סיר המפרי מ"כן אדוני ראש הממשלה "עלינו לדאוג לכך שלכל משרה יתמנה הגבר הלבן המתאים ללא הבדל גזע ומין. אם כבר בחרה אמריקה בנשיא שחור,אין לשכוח שהייתה לו אם לבנה ואקדמאית והוא גודל על ידי משפחה לבנה וכמובן הוא בוגר הארוורד ועורך הביטאון המשפטי המהולל שלה.

חשוב שנחשף היחס הגזעני במפלגת העבודה כלפי עמיר פרץ וכך קרה גם ב2006. היה זה אותו יחס גזעני עצמו שגרם להדחת פואד בן אליעזר מתפקידו כיו"ר המפלגה ולהעדפתו של עמרם מצנע על פניו.  השמאל הישראלי מאז ומעולם היה נגוע בגזענות וביחס מפלה ומתנשא כלפי עדות המזרח מאז ומעולם והדבר אינו עשוי להשתנות. חשוב עוד יותר שנכיר במציאות זו וכל מפלגה תתרכז סביב ציבור התומכים בה מבחינה חברתית, עדתית ומעמדית [כמו ש"ס וישראל ביתנו] ואז נדע את יחסי הכוחות ונחסוך המון אנרגיה הנדרשת היום לצורך העמדת הפנים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • א.ב.  ביום 17 בספטמבר 2011 בשעה 6:17

    המערך זה לא שמאל ולא קשור כלל לשמאל.
    חוץ מזה צודק…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s