חוזרים להיות מפלגה אשכנזית


לשלי יחימוביץ אין מבחינה אידיאולוגית מוצהרת קשר לתנועת המחאה החברתית. הטעם לכך פשוט, תנועה זו מייצגת בדרישותיה בעיקר את המעמד הבינוני החושש להידרדר למטה ואילו יחימוביץ עסקה באופן אינטנסיבי רק במעמד הנמוך באמת. כזכור את המאבק להכרה בהוצאות מטפלת כהוצאות מוכרות פסלה יחימוביץ מכל וכל כמאבק של נשים יאפיות. לזכותה של יחימוביץ יש לזקוף את העובדה שפעלה בעיקר למען שכבות שלא הצביעו ואין סיכוי שיצביעו עבור מפלגת העבודה- שכר מצוה-מצוה.

אולם לשלי יחימוביץ יש יתרון גנטי מובהק על עמיר פרץ והוא שיעמוד לה כנראה בבחירות בסיבוב השני- שלי היא אשכנזייה צפונית, המובהקת ביותר שניתן להעלות על הדעת. אשת תקשורת שמאלית, במידה הנאותה, שתמיד הסתובבה בחוגים הנכונים. יש לה את המבטא המתאים ודעתנות פולנית נאותה. למרות [וזאת בהחלט לשבחה] שמעולם לא עשתה קרירה על בסיס שנאת דתיים, או מתנחלים, או איבה למסורת, היא בכל זאת חילונית בכל רמ"ח ושס"ה.

אפילו עיתון הארץ שלפני זמן קצר פרסם ראיון עוין ליחימוביץ שלא הצטדקה על היותה ציונית ולא  ענתה על הציפיות של העיתון בכל הנוגע לשנאת דתיים ומתנחלים, כבר שינה טעמו ובקול תרועה גדולה מבשר לנו על הזינוק המדהים בתמיכה בעבודה בראשות יחימוביץ. אין אנו תמימים ואנו מבינים שכל עיתון מפרסם סקרים שנוחים למטרותיו ואפילו מועצת העיתונות לא מחייבת אותו לפרסם סקרים אחרים.

לא דעותיה של שלי יחימוביץ יעמדו למבחן ואף לא פועלה החקיקתי שלטעמי התמקד בדרך כלל בזוטות ולא ברפורמות חברתיות אמתיות. מה שיעמוד להכרעה בבחירות הקרובות הוא צבעו של המועמד, הרקע הסוציואקונומי שלו וכן הרקע העדתי- הנה הוצאתי את השד מהבקבוק-יסלח לי הרב הראשי.

 בחירתו של עמיר פרץ ב2006 הבריחה המוני מצביעים אופייניים של העבודה, לרבות את שמעון פרס לקדימה והביאה במקומם זרים לא רצויים. הזרים כבר נטשו בבחירות האחרונות וכל שנותר הוא לנסות ולהחזיר את הבנים האובדים הביתה, בחסות תנועת המחאה החברתית של המעמד הבינוני. התהליך שכלל לא דיבר אל ליבה של שלי יחימוביץ הוא שעתיד להכתירה – מי אמר שהחיים לא מעניינים?

ואולי אולי ניתן יהיה להחזיר לחיק המפלגה גם כאלו שאינם בדיוק שוחרי המחאה החברתית. מצביע עבודה ותיק וחבר נאמן, עו"ד רם כספי, התוודה באחד מהראיונות שרק בבחירות האחרונות [או שמא לפני האחרונות] נטש את מפלגת האם והצביע לקדימה וכמוהו ישנם רבים בוודאי השייכים למאיון העליון ואשר נטשו דרך אבות לטובת החזון האדלרי. בשביל שזה יקרה תידרש יחימוביץ לאי אלו התאמות אידיאולוגיות בחזון החברתי שלה, אבל פוליטיקאים מנוסים יכולים להתגבר על בעיה כזו בקלות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דודי  ביום 14 בספטמבר 2011 בשעה 8:17

  אני לא מסכים לדעתך שהציבור יעדיף את שלי יחימוביץ על עמיר פרץ מסיבות גזעניות. יש סיבה אחרת די ברורה: שניהם נושאים בגאון את דגל הסוציאל-דמוקרטיה, שניהם קוראים להעלות את הנושא החברתי, שתמיד נדחק הצידה בגלל הביטחון, לראש סדר העדיפויות. בהצהרות אין הבדל אבל רק אחד משניהם, כאשר עמד במבחן, זרק את הדגל ומיהר לקפוץ על תיק הביטחון. זו הכרעה פוליטית ואישית חשובה מאד שעשה פרץ והבוחרים (ברובם) שופטים אותו בעיקר לפיה, וכן לפי תפקודו במשרה הרמה.

 • דרול  ביום 14 בספטמבר 2011 בשעה 11:11

  פרץ פקד חרדים שיתמכו בו בפריימריס והוא מספר לכולם שהוא ינסה לקחת קולות מנתניהו במקום מ"קדימה".
  בקיצור , משוגע מי שיצביע בשבילו.

 • גולדבלט משה  ביום 14 בספטמבר 2011 בשעה 12:36

  מעניין-זו הסיבה שמפלגת העבודה אחר כך בחרה בברק שאפילו לא חלם לטעון שהוא מעוניין בתיק האוצר או בתיק חברתי. הרשימה אינה עוסקת בשלי יחימוביץ או בעמיר פרץ אלא בקוד בגנטי של מפלגת העבודה שהוא חשוב מכל נושא רעיוני

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s