מדוע אנחנו לא דורשים התנצלות?


יש המוני פרשנים המיטיבים להסביר מדוע היה עלינו להתנצל לפני טורקיה. איש אינו מרהיב לטעון שהדבר היה משנה את המדיניות הטורקית, או לטעון שמה שהתרחש הוא עקב התנהגות פגומה שלנו- פשוט מאחר שהעובדות מוכיחות את ההיפך, אבל כל הפרשנים ממשיכים את הקו לפיו על ישראל ללכת זקוף בגובה השטיח, להתנצל, להביע צער, להצטדק ולהבטיח שלהבא נהיה ילדים טובים-ממש טובים. אני ממש לא רוצה להפנות לרשימה מסוימת או למשדר מיוחד-זהו הטון השולט בפרשנות התבוסתנית המלומדת בה אנו מולעטים בתקופה האחרונה. גם פרשנים ראויים,  שבוודאי לא ניתן לומר עליהם שהלעיטו את עצמם בתפריט תבוסתני אנטי ממשלתי, הטיפו לקו כזה ולו מתוך מגמה להשהות הידרדרות בלתי נמנעת ואולי הפריץ ימות או שהכלב ימות.

איזה מזל!- הנה במצרים הצלחנו לחלץ בנס את אנשי השגרירות. השלטונות המצריים יכלו למנוע את ההתקפה על השגרירות שהייתה צפויה מראש- קהל המפגינים לא היה גדול מדי. המצרים פשוט לא עשו זאת  וקרוב לוודאי שההימנעות מהגנה אפקטיבית על השגרירות הייתה מכוונת. אולי המצרים התכוונו להראות לארדואן המגיע לביקור בשבוע הבא שהוא סילק רק שגריר והם מצליחים להבריח את כל הדיפלומטים הישראלים.  זה עתה שמעתי פרשן שמסביר שלמרות הכל אין להתנפל על המצרים משיקולים של שמירה על הכבוד הלאומי המצרי-אלוהים אדירים, לכולם יש כבוד! רק לנו אין! אנחנו כמובן מערביים ונעלים יותר ולא מתעסקים בשטויות כאלו.

כשהתחלנו לשמוע באופן בלתי רשמי שישראל אולי תשנה את מדיניותה ותתמוך בכורדים [מה יש לא מגיעה ל14 מיליון כורדים בטורקיה מדינה?] מיד נשמעו זעקות חמס. גם שינוי מדיניות ביחס לרצח העם הארמני עוררה לעג-אפשר לחשוב שאנחנו המצאנו את הצביעות ואי העקביות בפוליטיקה העולמית, או שאנחנו אלו שיכולים לשחק על פי כללים אחרים.

מדוע לעזאזל ראש הממשלה המפוחד שלנו [חוסר המנהיגות של נתניהו באמת מתחיל להביך ולהדאיג וצר לומר שהביקורת עליו בתחום זה מוצדקת לחלוטין] אינו דורש התנצלות מצרית רשמית על ההתקפה על בניין השגרירות? הרי זה הצעד הראשון המתבקש! מדוע אף פרשן או פוליטיקאי אינו תובע שישראל תציב דרישה כזו? איך בכלל ניתן להתייחס ברצינות למדינה שהנהגתה משותקת מפחד?

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • motisagronמוטי סגרון צייר  On 10 בספטמבר 2011 at 15:44

  קראתי בעיתון -ישראל היום דברים חשובים על ר"מ טורקיה ארדואן
  1.הוא מוסלמי אדוק מאז היותו סטודנט
  2.החלום: להחזיר את טורקיה לתקופה העותמאנית
  3.הכול נמצא בשליטה איסלאמית בטורקיה כולל מערכת החינוך
  4. בבחירות שחלפו קיווה ארדואן לשלוט גם במערכת המשפט וזה לא עלה בידו
  5. ההתנגשות עם ישראל לא החלה עם המשט, אלא הרבה קודם לכן

  חשוב להפנים
  מורך הלב שהפגינה ישראל לנוכח ההתקפות התורכיות אינו מוגבל ליחסי ירושלים-אנקרה; זהו סימפטום לבעיה רחבה הרבה יותר, המעידה על מנטליות שאינה ראויה למדינה ריבונית. במילים פשוטות, הנהגת ישראל טרם הפנימה את ההבחנה החיונית בין דיפלומטיה לשתדלנות, או בין ניהול מדיניות חוץ ובין ניסיון נואש לשאת חן בעיני אחרים. המדינה היהודית בחרה בפוליטיקה של שפלות רוח וחמקנות, שלא רק מזיקה לשמה הטוב בחו"ל, אלא גם מערערת את מורל אזרחיה – ובכך נעוצה אולי סכנתה האמיתית

 • עודד  On 11 בספטמבר 2011 at 6:21

  מאז נחתם הסכם השלום עם מצרים מסייעת ארה"ב למצרים בסכום שנתי של כשני מילארד דולר.
  בפועל משלמת ארה"ב דמי חסות (פרוטקשיין) לבריון בעבור מדינת ישראל.
  אין שלום בין ישראל למצרים. יש שקט בחסות דמים.
  ומובן מאליו שישראל, כמדינה שחיה בחסות דמים, אינה יכולה להתייחס לעצמה כמעצמה אזורית ואל לה לצפות שהעולם יתייחס אליה בשמץ של כבוד המגיע למי שמקיים את עצמו.

 • nachum  On 11 בספטמבר 2011 at 10:00

  לחלץ בנס את אנשי השגרירות–do you have a reason why the famlies of the diplomats were in egypt?
  and as for erduan–his biggest problem are the kurds. if usa will give him free hand in syria he will be back our best friend.

 • רני  On 11 בספטמבר 2011 at 12:02

  לעודד, ישראל מקיימת עצמה טוב יותר מהרבה מדינות, נתחיל ביון . ארה"ב תומכת ותמכה בהרבה מדינות, גם בתורכיה. אבל ברור שמדינה שמחזיקה ליצן מזיק כמו ליברמן בתור שר חוץ מאבדת כבוד. הנה לפני כמה ימים על דף ראשון בידיעות הופיע הטיפוס ואיים על תורכיה ותוך שעות החלו, מפרשים, מנקים, מסבירים, מחליקים. הוא מזיק, פשוט מזיק. שישקר אבל בנימוס, מי ביקש ומתי משרי חוץ שידברו כמותו?
  כבוד?, עדיין ישראל ואנשיה נוהגים כשטטל? מי ומתי אמר במזה"ת
  שהתנצלות לתורכיה מכל הלב ובמקביל השקעת כמה מיליונים בפרסום
  בארה"ב של הליגה לשחרור קורדיסטאן התורכית אינם הולכים ביחד.
  ולא מקרקשים מחרטטים ומפטפטים, עושים ושותקים. ה"רבי" של רה"מ תורכיה חי בארה"ב. האם ניסו לגשת אליו? המנהיג הדתי של המרונים בלבנון הכריז, במשתמע, על תמיכה באסאד מה בדיוק עושה ישראל בכדי להאריך את הבלגן בסוריה עד אין סוף. מה שתורכיה עשתה בצפון
  קפריסין דומה למה שנעשה בארמנים, איך זה שאין איזה ארגון באירופה
  וארה"ב שמגרד את הפצע הזה? עושים, לא מדברים ואם מדברים מדברים יפה
  מדוע אין שר ערבי בממשלת ישראל? כמה נחמד היה לשלוח אחד כזה לאו"ם. מדוע אין יותר ערבים ישראליים בתפקידים בכירים בממשלת ישראל. מדוע אלו מערביי ישראל הפוגעים במדינה לא משלמים מחיר יקר באלף ואחת דרכים ומי שרוצה לחיות בשלום לא מקודם. מי בדיוק מחזיק בתיק זועבי ודואג שלה ולקרוביה יהיו חיים קשים בכל דרך אפשרית, זה לא דימוקראטי? היכן אנשי הבאדרמינהוף בגרמניה, קרלוס בצרפת, והמחתרות השונות בארה"ב, מתו, נעלמו, השתגעו, חיים בחורים נידחים. ולחילופין, איך זה שמי שפוגע במסגד ומשחק תפקיד של פרובוקטור מסתובב חפשי? לשרוף מסגד זה מכובד? זה יוצר כבוד?

 • מילואימניק קרבי  On 12 בספטמבר 2011 at 9:46

  שמע, באמת שקשה יהיה למצוא דוגמא פטתית יותר לחולשת העמדה של מצדדי הכיבוש והלאומנות הישראלית מאשר הנסיונות העלובים לקשר את הבעיה הפלסטינית לבעיה הכורדית.

  הכורדים הם אזרחים טורקים לכל דבר, רשאים לבחור ולהיבחר וכו'.
  ביום שהפלסטינים יהיו אזרחים שווי זכויות במדינת ישראל וימשיכו לדרוש עצמאות, תוכלו שם בעולם הסגור שלכם לבצע השוואה כזאת.

  עד אז, אין להשוות את השלטון האפרטהיידהיסטי שלנו ביהודה ושומרון לבעית הכורדים והטורקים.

  בכל מקרה, אין ספק שממשלתינו הנפלאה, בנסיונותיה החוזרים ונשנים לקדם את תהליך השלום, תביא עלינו במהרה מדינה דו לאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s