האם הסכמי השלום יבוטלו?


היום צפויה הפגנה רבת משתתפים בקהיר בקריאה לביטול הסכם השלום עם ישראל והחזרת השגרירים. מנהיג הליגה הערבית מכריז שהסכם השלום אינו קדוש  והצהרות המשך מדאיגות יותר יושמעו בוודאי. כאשר אנו רואים כיצד הכת הצבאית השולטת במצרים מנסה להשביע כל העת את רעב ההמון, כל עוד אין היא נדרשת לוותר על אחוזותיה [ראה הסגרת חוסני מובארק למשפט] הכיוון די ברור.

מאז מלחמת יום הכיפורים כרתה ישראל עם מצרים הסכם הפרדת כוחות והסכם ביניים ולבסוף הסכם שלום שהמוני מצרים, ללא כל סיבה מוחשית, אלא כחלק מהמחאה נגד המשטר, קוראים לבטלו. במסגרת הסכם זה ויתרנו על שליטתנו בחצי האי סיני ולבסוף אנו צפויים לחזור לימי האיבה של פעם והגבול עם מצרים עתיד להיות גבול של סכנה.

עם סוריה לעומת זאת נכרת רק הסכם הפרדת כוחות ומאז [1974] לא כרתנו עמה הסכם כלשהו ולא נסוגונו ולו מטר נוסף בגולן. מעניין שבמצרים אנו נתקלים בהפגנות שטנה נגד ישראל וצפויים לביטול הסכם השלום ובסוריה בכלל לא. מצב דברים זה היה צריך להביא להצגת כמה וכמה שאלות נוקבות ואפשר להעריך ששוחרי "שלום עכשיו" לא יטרחו להציגן. הם אף פעם לא הצטיינו בנכונות לבחון מחדש את הנחות היסוד לאור המציאות המשתנה.

באופן מפתיע מערכת עיתון הארץ מגלה שבעצם יש בעיה-קראו היטב את הפסקה הבאה:

"בישראל, ההתפעמות והשמחה לנוכח "רוח התחריר" מלווה בצער ובאכזבה מסוימים; שכן לא רק שתהליך הדמוקרטיזציה ברחוב הערבי אינו מלווה בכוונות שלום – אלא שמתלווה לו, למשל במצרים, גל עוינות אנטי ישראלי כה חריף, שהשליטים הזמניים הצבאיים מתקשים לעמוד בו. אותו "האיש ברחוב", שהפיל את שליטיו בחמת זעם ותבע לעשות בהם שפטים, מפנה משטמה דומה כלפי ישראל, גם בעילות הקלושות ביותר.

התפתחויות אלה מחזקות לכאורה את הטיעון הוותיק של הימין ומתנגדי הנסיגות והוויתורים בישראל, כאילו לא היו מלכתחילה טעם ותוחלת לחתימת הסכמים עם רודנים. יש לחכות לדמוקרטיזציה במדינות ערב, הציעו. אולם בבוא הדמוקרטיה – הם רואים בה רק הוכחה לשנאה אטוויסטית הטבועה בעמי ערב כלפי ישראל, ומוצאים בכך תירוץ מחודש להתקשחות ולקיפאון מדיני."

תיקון קל-הימין בישראל לא המציא את השנאה הטבועה בעמי ערב כלפי ישראל זו מעוגנת היטב במציאות וגלומה בה שנאת זרים, לא מוסלמים ואף שנאה תהומית כלפי בני הלאום שהם בני דת אחרת. כך למשל השנאה לקופטים במצרים אף היא אינה המצאה של הימין הישראלי והיא צפויה ככול הנראה להחריף גם כן בעתיד.

הארץ קורא לישראל להרכין ראש אל מול הסערה בתקווה שתחלוף איכשהו. איני בטוח בכלל שזהו הפתרון המתבקש. למרות הסכנה שהסכם השלום בין ישראל ומצרים יבוטל ובעקבותיו קרוב לוודאי ההסכם עם ירדן עדיין אין הכרח שנידרדר למלחמה כוללת. כאן ניתן בהחלט למצוא עידוד מהדוגמא של סוריה – היעדרו של הסכם שלום אין משמעותו מלחמה וקיומו של הסכם פורמאלי אינו ערובה ליחסי שלום של ממש. זהו הלקח שישראל צריכה להפנים, עליה להפסיק לחשוב על מונחי שלום ומלחמה על פי דרכי החשיבה המערביות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Corinna InHebrew Hasofferett  ביום 26 באוגוסט 2011 בשעה 16:04

  בלא שום סיבה מוחשית?
  חושו אחים, חושו.

  • חרטינה הנוחרת  ביום 27 באוגוסט 2011 בשעה 14:57

   בישראל, בניגוד לארצות הערביות, כל נודניקית פוסט ציונית יכולה לשלשל את הדעות שלה בלי צנזורה. אשרינו.

 • עודד  ביום 27 באוגוסט 2011 בשעה 10:48

  מאז נחתם הסכם השלום עם מצרים מסייעת ארה"ב למצרים בסכום שנתי של כשני מילארד דולר.
  בפועל משלמת ארה"ב דמי חסות (פרוטקשיין) לבריון השכונתי בעבור מדינת ישראל.
  אין שלום בין ישראל למצרים. יש שקט בחסות דמים.
  ומובן מאליו שישראל, כמדינה שחיה בחסות דמים, אינה יכולה להתייחס לעצמה כמעצמה אזורית ואל לה לצפות שהעולם יתייחס אליה בשמץ של כבוד המגיע למי שמקיים את עצמו.

 • רני  ביום 27 באוגוסט 2011 בשעה 15:30

  גם הנקבה השוטה וגם הזכר השוטה לא יודעים היכן הם חיים. שני בורים שרואים את ישראל כמרכז העולם וכגורם ראשי במבנה החברתי החולה של העולם הערבי וכאילו היא הדבר הכי חשוב לארה"ב במזה"ת. ארה"ב משלמת למצרים לא עבור ישראל. ארה"ב משלמת למדינה המוסלמית הגדולה ביותר עבור תעלת סואץ וכבסיס לשליטה בנפט הערבי. אכן בסיס זה תפקד היטב במלחמה על הנפט הלובי. היה שווה כל פרוטה. ארה"ב מחזיקה בסיסים בעומן, סעודיה, בחריין וירדן, גם אלו לא בכדי להגן על ישראל. ישראל מקיימת עצמה טוב מירדן סוריה ומצרים. הכבוד לישראל נובע מיכולתה להחריב כל ארץ ערבית הגובלת בה ולא משום גורם אחר. מצרים אינה בריון שכונתי, סוריה, תורכיה, אירן הנן כאלו. גם עירק בחסות אירנית לא טומנת ידה ומאיימת השבוע במלחמה על כווית, אין לזה ולישראל שום קשר.
  עכשיו לעניין, ההפגנה נכשלה כי מישהו דאג להכשילה. המישהו עשוי להיות, ישראל, ארה"ב או כוחות פנימיים. מצרים בבעיית אמת יש להאכיל מעל 80 מיליון איש.מעל 40% מהזכרים ומעל 60% מהנשים אנלפבתים. מדינה חקלאית שלא מסוגלת להאכיל את עצמה אין אוצרות טבע התיירות פסקה וכך ההשקעות מחו"ל. המהפכנים ייצגו אספסוף עירוני כאשר מעל 70% מהאוכלוסיה לא ראו ולא שמעו מהפכה. מצרים מצויידת בנשק של ארה"ב לא מסוגלת להלחם בישראל. מכסימום הטרדה . עזה כבר עכשיו היא מחסן נשק של האחים המוסלמיים המצריים. אם אלו יעלו לשלטון זה יהיה באמת הסוף הפיזי בחבל התליה ובגרזן של החונטה השלטת. עובדה שלמרות חירטוטים ופטפוטים הגבול ברפיח סגור. נמתין ונראה מכל העסק אין היום לאף מדינה ערבית צבא שמסוגל להלחם בישראל וזה טוב. נקווה שביבי וברק ידעו להוציא את המיטב ממצב זה.אן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s