הרהורים בעקבות הטבח באוסלו


    איך זה שאדם אחד הורג כמעט 100 איש?.  כיצד במשך שעה וחצי הוא יורה, בוודאי נעצר מדי כמה דקות להחליף מחסנית, ואף אחד לא מנסה לעצור אותו, או להסתער עליו. ברור שהנטייה הטבעית היא לתפוס מחסה וכל איש לנפשו, אבל האם בשום שלב הקורבנות לא הבינו שהדרך היחידה היא להסתער עליו? האם אלו יהיו התוצאות גם אצלנו במקרה דומה? האם היינו נוהגים כמותם?-ככול הנראה לא נדע עד שנעמוד במצב דומה.

כותבים שמדובר בטבח מתוכנן של הדור הצעיר של מפלגת השלטון שהיא מפלגת שמאל המקפידה מאד על התקינות הפוליטית הכוללת גם עוינות לישראל, בין היתר. כותב על כך בהרחבה גיא בכור . אם כך הדבר וזהו הנזק שיכול לחולל יחיד נחוש החלטה, מה יכול לחולל מיעוט אלים ונחוש ,כאשר יחוש שבמסגרת כללי המשחק הפוליטי הרגיל אין לו סיכוי וגם אין לו אפיקי ביטוי. האם לא מוטב שנאפשר באמת חופש ביטוי גם לביטוי לא תקין, שהוא גם חופש ביטוי לרגשות איבה, דעות קדומות ושנאת השונה, על מנת שזעם ותסכול לא ימצאו להם אפיקי ביטוי אלימים הרבה יותר?

     מי שתהה על צדקת דרכה של הציונות יכול ללמוד משהו מהלכי הרוח בימין הקיצוני באירופה אשר, כל עוד אנחנו לא שם, מתגלה דווקא כאוהד מדינת ישראל.בשלב זה הם מחממים את התנורים עבור מוסלמים. קבצנים במצבנו, הסובלים משנאה תהומית של כל הכוחות השמאלנים והמתקדמים בעולם, לא יכולים להיות בררנים ובשעת הדחק מותר לעבור את הגשר גם עם השטן, אבל לרגע לא נשכח את  שנאת הזרים המושרשת בתרבות האירופית וכמי שהיו קורבנותיה העיקריים נשתדל מאד לבצר את הבית כאן.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • אחת העם  On 25 ביולי 2011 at 5:21

  המסקנה שלי שונה מעט. לאו דווקא ביצור הבית כאן (הוא מבוצר ואטום יותר מדי), אלא דאגה ומאבק בלאומנות באשר היא בכל מקום. בעבר אנחנו, היהודים, סבלנו ממנה כמיעוט, היום מוסלמים סובלים ממנה כמיעוט באירופה, אילו אצלנו בארץ – ערבים ועובדים זרים סובלים ממנה.

 • אבי  On 25 ביולי 2011 at 5:27

  ברור, סיבוב וספין של האירועים. במקום להבין שהימין היא מסוכן וקטלני, אירועי הדם הללו בו ימני הרג ורצח שמאלנים רק כי הוא לא מסכים איתם (הוא יצא בדבריו ובכתביו גם נגד התרבות הסוציאליסטית שמוחקת את הלאומיות), נותנת תחמושת בפני הימני המצוי דווקא…לתקוף את השמאל.

 • גולדבלט משה  On 25 ביולי 2011 at 5:54

  הלאומנות,שנאת הזר והשונה הם נתון ממש כמו האנטישמיות. אי אפשר לשנות את טבע העולם כל מה שניתן לשאוף לו הוא להיות חזק על מנת לא להיות הקורבן. השמאל התגלה בהיסטוריה לעתים קרובות כלאומני,כשונא זרים ואויב מר לזכויות אדם ממש כמו הימין. סטלין והיטלר הן דוגמאות לא רעות. בעולם אלים ובמיוחד בשכונה אלימה אין לנו אלא קודם כל להיות חזקים ואגב כך לשמור על צלם אנוש.

 • עידו לם  On 25 ביולי 2011 at 7:17

  ממתי היטלר הפך לשמאל?

  • אורן  On 25 ביולי 2011 at 8:16

   המפלגה הנאצית היתה מפלגה סוציאליסטית לאומנית ולא מפלגת ימין קלאסי. העובדה שעד היום מסווגים את הנאו-נאצים כימין נובעת מכך שאנשים מזהים את הלאומנות והגזענות שלהם כמרכיב העיקרי במשנתם. אלא שהמרכיב הזה, שהיה חשוב מאוד אצלם, היווה רק חלק מהתמונה. את החלק השני, המשלים, היווה הסוציאליזם. כך שהנאצים ממש לא התאימו לתמונה החד מימדית של ימין-שמאל.

   • הצועד בנעליו  On 25 ביולי 2011 at 11:40

    זה שמפלגתו של היטלר השתמשה במונח 'שמאל' לא עושה אותה עדיין שמאלית. אני מכיר מפלגה, יותר נכון תנועה שעושה אותו דבר בישראל.

 • גולדבלט משה  On 25 ביולי 2011 at 8:10

  היטלר וסטלין מובאים כדוגמאות לכך שאלימות רצחנית אינה נתון של אידיאולוגיה מסויימת-אפשר להביא עוד הרבה מאד דוגמאות נוספות.

 • אבי  On 25 ביולי 2011 at 8:32

  היטלר היה ימני פר סה. עיקר אויביו היו המפלגה הסוציאל דמוקרטית והמפלגה הקומוניסטית. הוא הוציא אותם מחוץ לחוק ושם אותם במחנות. היטלר ביטל את האיגודים המקצועיים ואסר על שביתות. זה נקרא סוציאליסט? הוא סירב להלאים שום סקטור ומפלגתו מומנה ע"י בעלי הון שתמכו במפלגתו בהמוניהם. בפוליטיקה הוא שיתף פעולה עם מפלגות הימין ועשה איתם קואליציות כנגד הסוציאל דמוקרטים. חוץ מהשם מה בדיוק היה בו סוציאליסטי?

 • אבי  On 25 ביולי 2011 at 8:34

  הדבר החשוב ביותר, זה שהימין הראה לנו את הסכנה והנזקים שהוא עלול לגרום. הימין הוא טרוריסטי. די לספינים. ביום שכזה, על כל ימני להרכין את ראשו מבושה ולא להשתמש במקרה המביש הזה לספינים כנגד השמאל. פגעתם, עשיתם משהו מפלצתי, תרכינו את ראשכם ותתנצלו, אל תמשיכו להוסיף חומר בערה נגד השמאל.

  • הצועד בנעליו  On 25 ביולי 2011 at 11:42

   אדרבה, להיטותם להגיב מוכיחה שעל ראש הפרה בוער הזנב. בעיקר התגובות הממומנות.

 • גלעד  On 25 ביולי 2011 at 9:03

  אל לנו להתבלבל ולקטלג את הימין והשמאל הנורבגי לפי השבלונות הידועות.

  כותב יהודה בלו בבלוגו:

  "…אנשי הימין הקיצוני בנורבגיה לא חדלו אפילו לרגע אחד לשנוא יהודים, אבל עתה הם מתמודדים עם בעיה אמיתית של זרים – מוסלמים שמסרבים להיטמע בחברה הנורבגית. לפיכך, בשלב הזה, הטינה ליהדות אינה מצויה בראש סדר היום של הימין הנורבגי, אולם היא לא נעלמה, ומתישהו היא תצוץ מחדש. לעומת זאת, השמאל הקיצוני בנורבגיה מסביר לימניים כי התמיכה במוסלמים בעולם כולו ובפרט בנורבגיה, תסייע למגר את ישראל. קרי, מחנה אחד רוצה להילחם ביהודים בכוחות עצמו, ואילו המחנה השני מבקש להסתייע במוסלמים. וזאת אינה מהתלה."

  לאנשי השמאל תומכי רב-התרבותיות באירופה אין ולא הייתה כלל סובלנות כלפי היהודים. זהו סיפור ישן השזור בהיסטוריה האירופאית, גם זאת שלאחר מלחמת העולם השנייה בימים שמדינת ישראל עוד נהנתה מפופולאריות ביבשת הישנה. למשל, כנופיית באדר מיינהוף וקרלוס שבאו משורות השמאל הרדיקלי האירופאי. כיום, יהודי (=בעל מראה יהודי מובהק) אינו יכול להלך ברחובות מאלמו, העיר השניה בגודלה בשבדיה, מבלי להסתכן בתקיפה פיזית. כך מודים גם פוליטיקאים שבדים שלא נחשדים באהבת ישראל. גם ישראל היא כתם על המפה עבורם למרות מיקומה מעבר לים.

  הפלסטינאים, מצידם, מבינים היטב את המניעים האנטישמיים של השמאל האירופאי ופועלים בהתאם.

  על הימין האירופאי הקיצוני אין להכביר מילים. מוטב שלא לחבור אליהם לעולם.

  לאור המצב נדמה שבימים אלו חובה לחזק את מחנה השמאל הציוני בארץ.

 • אבי  On 25 ביולי 2011 at 10:11

  קשקוש בלבוש. השמאל הנורבגי מעולם לא היה אנטישמי ומעולם לא נאבק ביהודים. למעשה מוזיאון להיסטוריה ותרבות יהודית קם דווקא תחת שלטון השמאל הנורבגי. הימין לעומת זאת (וקוויזלינג בתוכו) היה תמיד נגוע בשנאת זרים (כולל יהודים)

 • עידו לם  On 25 ביולי 2011 at 10:21

  אל תקשקש אבי, השמאל היום באירופה חשוד ועוד איך בשינאת יהודים מסיבותיהם שלהם(שהם מדביקים לה תירוצים שמאלנים לא משכנעים) אבל עדיין הימין האירופי יותר אנטישמי.

 • רוני  On 25 ביולי 2011 at 12:13

  אתם מבלבלים בין שנאה על בסיס גזע לבין הוקעה על בסיס מדיניות. האנטישמיות והשמאל באירופה לא דומים כלל ועיקר – הם אפילו אויבים פוליטיים. אנטישמים וניאו-נאצים הם גזענים ושונאים יהודים ומוסלמים על בסיס דתם וגזעם. כל מיעוט גזעי מהווה בעיניהם איום על הגזע האירופי הארי. השמאל האירופי, לעומת זאת, מתנגד למדיניות ישראל המתמשכת, המגולמת בכיבוש העם הפלסטיני.

  הפוסט של יהודה בלו הוא בעצמו עוד ספין, ממש כמו הפוסט הזה. נורבגים שמאלנים שונאים יהודים? באמת קשקוש בלבוש. הם מאוד מתנגדים למדיניות ישראל – ואולי גם מייצגים צד קיצוני במגמה זו של התנגדות – אבל המרחק בין זה לבין שנאת יהודים, היא רחוקה אלפי שנות אור. התמונה שבלו ראה לנכון לצרף לפוסט שלו (נערים שנטבחו על ידי הרוצח, מניפים דגלי "חרם על ישראל", ימים ספורים לפני הטבח), היא תמונה שרק מוכיחה את מה שאני אומרת. לא קוראים שם "מוות ליהודים" ולא קוראים לגירוש יהודים מחוץ לכותלי נורבגיה. אין קשר בכלל.

  כבר מזמן התחלנו לבלבל פה בישראל בין אנטישמיות לבין ביקורת לגיטימית על מדיניות ישראל. כל מילה שאומרים עלינו בעולם בטון ביקורתי, זה ישר "אנטישמים!" וזה לא מביא לנו כבוד בכלל. במקום להתמודד עם דעות אנטי-ישראליות בדרכים שונות (כל דרך בין שכלול מערך ההסברה הישראלי בעולם לבין סיום אמיתי של הכיבוש), אנו זועקים "אנטישמים!" וזה מקבע אותנו בתור הילדים הקטנים שרק רוצים עוד הנחות. שרק פוחדים שכל הזמן רוצים להשמיד אותנו.

 • עידו לם  On 25 ביולי 2011 at 16:16

  שוב פעם רוני את מקשקשת בבורות, יש לא מעט שמאלנים שמפגינים עם איסלאמיסטים שהולכים עם שלטים מוות ליהודים, במצב כזה הם מבחינתי מסווגים כקבוצה שנותנת הכשר לאנטישמיות, עד שהם לא ייתנתקו מהברית עם האיסלם הרדיקלי ככה אני ועוד הרבה אנשים כולל במדינות שלהם יתפסו אותם, לא מתאים לך לנרטיב על השמאל ההומני? באסה תתמודדי.

  • רוני  On 25 ביולי 2011 at 20:07

   שוב פעם, עידו, אתה משתמש במילים מכוערות כדי לענות על טענות לגיטימיות, ואז משתמש בדוגמאות איזוטריות כדי להכליל על מיליוני אנשים. אני גדלתי באירופה וחוויתי על בשרי את כל סוגי ההתנהלויות שניתן לראות שם – מאנטישמיות, ועד קבלה גדולה וסובלנות אין קץ, מהתנגדות לישראל על בסיס מדיני, ועד לרצון אמיתי של אנשים שם ללמוד על מה שקורה פה. הכל קיים תמיד, השאלה היא מה אתה בוחר לראות הכי חזק, ולי אישית זה מאוד ברור שתמיד תראה תופעות שאינן מייצגות את הרוב כמרכזיות, כדי להצדיק את טיעוני השנאה שלך. תחיה בבועה שלך, תגיד שאני "מקשקשת בבורות," זה לא ישנה – אתה תמשיך לחיות מתוך פחד ושנאה שמבוססים על תעמולה שמוכרים לך מגיל אפס, ואני אמשיך לדעת מיהם חבריי ומיהם אויביי, אבל על-אמת.

   • עידו לם  On 25 ביולי 2011 at 21:42

    את ממשיכה לברבר בירבורים חסרי קשר למציאות, את לא יודעת מה הדעות שלי בקשר לשום נושא ובטח לא תקבעי לי אם אני שטוף מוח שמפחד מהצל של עצמו. זה שגדלת באירופה לא ממש מרשים אותי כי מה לעשות גם אני גרתי באירופה כמה שנים טובות ויש לי משפחה באירופה כבר כמה דורות הן במערב והן במזרח. זה שאת מנסה לייחס את השמאל כקבוצה שדואגת לך זה הזיה שלך שלא מבוססת על שום דבר, השמאל הרדיקלי שהוא חזק היום במערב איכפת לו מהכול חוץ מטובתם של אזרחי מדינת ישראל ולא זה לא זרם שולי כמו שאת מנסה למכור. אני לא יודע אם זה נובע מאנטישמיות או פוסט קולוניאליזם אבל התנהלותם היא חולנית ולא מבשרת טובות לישראל והאמת היא שככול הנראה גם לא למדינתם, אני מניח שבעשור הקרוב הם יסבלו משינאה גדולה במדינות שלהם ובצדק גמור, אני כמובן לא מדבר על השמאל המתון והליברלי שהוא לגיטימי לחלוטין גם בהתנהלותו וגם בביקורתו על ישראל.

 • רני  On 25 ביולי 2011 at 16:41

  לפליאתו של משה לתגובת הכבשים מול הרוצח. גם לנו היהודים לקח זמן ללמוד להגיב, לאנשים מחונכים יש אינסטינקטים לא תוקפניים. אבל אם צריך הם ייתרגלו וידעו מה לעשות., בבסיס, כמו שנוכחנו, טמונה בהם רצחנות פי כמה וכמה מיש ליהודים, כך בעצם אצל כל שונאי ישראל מתורכיה עד קרואטיה, ואוקראינה עד סוריה.

  אני קורא את הרבה מהנכתב כאן פשוט בסלידה ובוז. אנשים מפטפטים
  מתוך שבלונות בלי לדעת על מה הם מדברים בכלל, היחידים שקולעים בקרבת המטרה הם משה גולדבלט, בכר, ו"בלו".
  בביתי קוראים נורווגית. גם חדשות על המרקע, כמעט יום יום. כשהזמנתי במאי זה ספרים מנורווגיה הם באו בחבילה מכוסה בבולים עם תמונת קנוט המסון. משונה שב 2011 הוצאת ספרים מכובדת שולחת חבילה עם המון בולים ? בדרך כלל יש פתק ניר דביק שמוציאה מכונת השקילה. כל אחד בהוצאת ספרים וכל נורווגי משכיל יודע היטב מי זה קנוט המסון. הכנסו לגוגל ובדקו. האם רוסיה תוציא בול עם ולסוב? האם מישהו בהוצאת הספרים שולח לישראל מסר? בכל מקרה
  נורווגיה הסוציאליסטית נותנת כבוד במאה דרכים לקנוט המסון, בוגד נשפט. הרוצח מייצג היטב את רוחו של הסופר המורכב הזה מעריצו של היטלר שונא פטולוגי של אנגליה.
  בכלל, אם תקראו את הספר "אדום החזה", מומלץ ביותר עכשיו, תתחילו להבין את השנאה העמוקה המטורפת, מכולם לכולם ששורה היום על נורווגיה ואת הצביעות ההפכפכה של המנהיגות היום שמאל מחר ימין.
  ניתן לכתוב בלי סוף. רק עוד דבר לצדקנים. בשום מוח של שום נורווגי רגיל להוציא מומחים למדעי המדינה ושקרנים למדיה העולמית אין הבדל בין ישראל מדינה לעם ישראל. חרם זה חרם. באי המוות היה סימפוזיון על ישראל שנועד לחנך את דור העתיד של המפלגה הסוציאליסטית גם ובייחוד לשנאת ישראל. הוזמנו לשאת דברים שונאי ישראל מכל הסוגים, גם איזה גברת מעזה. לא הוזמן לדבר אף לא אדם אחד עם יחס חיובי לישראל. זה במפלגה שמחרטטת על צדק, יושר, הגינות, הומניות. כשאחד הכביכול יודעי דבר פולטי הקלישאות לעיל יסביר השמטה זו נמשיך הלאה. ויש לי הרבה מה לומר על גם על סובלנות ועזרה ליהודים בזמנים קשים וגם על שנאת יהודים וישראל בנורוגיה בכל הזמנים מאז הותרה כניסת היהודים לשם ב1851 הכנסו לגוגל
  Norway Jews
  Norway Jews are not wellcome

 • רני  On 25 ביולי 2011 at 16:50

  לאבי, עניין המוזיאון היהודי בנורווגיה שהקים השמאל הביא לי את הסעיף ממש. גם גהרינג וגבלס תכננו מוזיאון כזה וגם אספו מוצגים.
  בארה"ב יש מוזיאונים על ילידים (פעם "אינדיאנים") בכל חור. אני
  יודע זו אנלוגיה דמגוגית מכוערת, אבל באמת, מה בדיוק מוזיאון כזה מוכיח?

 • אבי  On 25 ביולי 2011 at 19:45

  עזוב, הטיעונים שלך לא רציניים. ספר פרוזה כהוכחה היסטורתית? תראה לי הוכחות אמיתיות ולא ספר מומצא ובידיוני. העובדה היא שבבחירות שהיו לפני המלחמה קוויזלינד הימני האנטישמי לא עבר בכלל את אחוז החסימה (כלומר, הרוב המוחלט של הנורבגים לא תמכו בו ובמשנתו) ואלו העובדות ולא סתם הזיות של סופר פרוזה.
  המסון נשפט והוחרם אחרי השיחרור, אבל מה לעשות שהוא באמת סופר ענק. זו הסיבה שמלמדים גם בישראל את היידגר ושבגרמניה אף אחד לא יחרים את ואגנר או ניטשה.

 • אבי  On 25 ביולי 2011 at 19:49

  ימני רצח והרג המונים בשם האידיאולוגיה הימנית, ימני פשע והתנהג כמפלצת והכל בשם אידיאולוגיה ימנית. פעם אחת בחייכם תתנהגו בהוגנות. מספיק עם הספינים המטופשים של הימין. תרכינו ראש ואל תוסיפו, בטח שאל תוסיפו להסתה נגד השמאל אחרי מה שקרה, אתם והאידיאולוגיות שלכם עשיתם מספיק נזק השבוע.

 • עידו לם  On 25 ביולי 2011 at 21:45

  אבי הצרחן: לנין רצח פי 1000 ויותר מהרוצח הנתעב הזה, מאו רצח יותר מהיטלר אז תפסיק ליילל על הוגנות ותתחיל להיות פחות בורות ופלקטי, מופרעים יש מכול הצדדים וכאשר המטרה מקדשת את האמצעים כול מעשה נבלה כשר יש מבין מתוקי? אהה לא שכחתי העניין הזה שנקרא היגיון ומציאות זרים לך.

 • יהודה  On 26 ביולי 2011 at 18:06

  אף אחד לא יקרא זאת אבל למען הסדר הטוב.
  אבי סתם דמגוג לא חכם
  עם והלך רוחו מבינים הכי טוב דרך ספרות יפה. ראה טולסטוי ודוסטויבסקי על העם הרוסי ועגנון וביאליק על היהודים.

  לא הידגר ובודאי לא ניטשה או ואגנר היו בוגדים ששרתו פולש זר
  שהשתלט על ארצם ונתנו לו סיוע אידיאולוגי. בישראל לא מלמדים את גנץ ורומקובסקי. פטפטת חסרת בסיס. לא הידגר ולא שנים אלו נשפטו כבוגדים בארצם ונמצאו אשמים. עמים בדרך כלל לא נוטים לזכות בוגדים.

  יותר נורווגים התנדבו לשרת בצבא הגרמני ולהלחם בנשק לצד הגרמנים מאשר עברו לאנגליה להלחם בגרמנים. זו בדיוק הטענה על אופוטוניזם וצביעות של העילית הנורווגית. בחרו שמאל ואח"כ שרתו בנאמנות את השלטון הנאצי.

  קויזלינג לא היה אנטישמי לפני המלחמה אם בכלל. כל הנושא של אנטישמיות של קויזלינג מורכב. יש טענה שהוא ניסה לדבר עם היטלר בעניין זה

  האידיאולוגיה השטחית קלישאית הגזענית של אבי ודומיו היא שורש הרע.
  למה ומדוע בכלל להחרים את ישראל. הכיבוש? סין-טיבט, רוסיה-איי צפון יפן, תורכיה-קפריסין, הודו-קשמיר, אנגליה מלוינס. זכויות אדם? נו באמת, תליות רחוב באירן, אסעד בסוריה וכ,ו וכ"ו. בעיותיה של ישראל בעולם נובעות מהאנטישמיות המסורתית העמוקה. שופטים את היהודים אחרת מכל עם ולשון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s