הראה להם מי הבוס מיכאל מירו


רק מונה מיכאל למשרת מנהל הרדיו וכבר הופצו שמועות [שבינתיים הוכחשו וחבל] שבכוונתו לעשות סדר בכל הנוגע להגשת תכניות אקטואליה. כולם כמובן מדברים על עקרונות אבל בביצה התקשורתית הקטנה והמעופשת של הרדיו בסוף הכול מסתכם במספר שמות מצומצם. קרן נוייבך, ירון דקל ואריה גולן. כל אחד מהם הנו הבעלים מכוח זכות אבות של אחוזה רדיופונית החייבת להשתייך לו ולמשפחתו עד קץ הימים. די בשמועות על פגיעה כלשהי במעמדם על מנת להזעיק חבר ועמית, רביב דרוקר לצורך מתקפת נגד.

כל השלושה אשכנזים וגם כמובן רביב דרוקר [תסלחו לי אבל זו עובדה חשובה] שניים מהם נולדו בקרית אונו ואחד פולני מלידה. כולם בוגרי גלי צה"ל [וגם, כמובן, רביב דרוקר] מצודה שמאלנית אליטיסטית מזה דורות. לפני מספר ימים סיפר גיא בכור [העירקי] איך הוא הצליח להתקבל לתחנה בניגוד לקוד הגנטי שלה. מסתבר שהוא נשאל בבחינה אם הוא אוהב מצעדים צבאיים – הוא אכן אוהב אותם מאד, אבל הבין שזו ממש לא התשובה שעמה יוכל להתקבל, אזי הוא ענה בהתאם וכנראה שמצפונו מייסר אותו על כך עד היום.

חברי הברנז'ה התקשורתית מכירים היטב זה את זה. זה לא אומר שהם אוהבים אחד את השני, או מפרגנים זה לזו, אלא שהם מכירים היטב את הביטוי "אם לא תהיו תלויים זה בזה, תהיו תלויים זה ליד זה" מכאן ועד ליצירת תורה מפוברקת על מעמדם הראוי של מגישי תכניות רדיו וטלוויזיה הדרך קצרה. כך למשל ממציא רביב דרוקר זכות אדם חדשה והיא הזכות של המאזין לשמוע את המגיש האהוב עליו ואותו בלבד ללא כל רוטציות בהגשה, כפי שמתוכנן למרבה האימה. מעניין כמה זמן יחלוף עד שזכות זאת תעוגן בחוק יסוד ממש.

גילוי אישי –אני דווקא מחבב את קרן נוייבך ללא קשר לדעותיה ואני נוהג להקשיב לה מאחר ויש לה מה שאין לירון דקל ולאריה גולן והוא יחס כבוד והקשבה לזולת גם אם עמדותיו אינם עמדותיה –להגינות הבסיסית הזאת אני מייחס ערך רב. מגישה כזו הייתה בעבר כרמית גיא – היה ידוע שעמדותיה נוטות יותר לשמאל ואף על פי כן היא מעולם לא הרגיזה בשל הגינותה הבסיסית והאיזון הטבעי שלה.

על אריה גולן אני נוטה לפסוח כי ההטיה שלו באמת עוברת את גבולות הטעם הטוב. לירון דקל אני מאזין לעיתים לא תכופות, כי הוא עוסק בנושאים פוליטיים מרתקים, אבל כמעט תתמיד אני נוטש כעבור פרק זמן את תכניתו בהתקף עצבים. יש לדקל ידע פוליטי נרחב [הכוונה לידע לא להבנה] אבל גם תכונה מקוממת והיא הרצון להתבשם מקלונם של אחרים. אם רק יוכל להצביע על סתירות, או להציג אנשים באופן מעליב אחר, הוא לא יחמיץ את הזדמנות- עניין של אופי מחורבן יותר מאשר עניין של השקפת עולם.

אגב-יצא לי לקרוא מספר מאמרים פובליציסטים של ירון דקל באתר מעריב וכשהוא נדרש להציג עמדה באופן רציני וממוקד וללא אפשרות להתעמר במישהו וללעוג לו הוא מתגלה, למרבה המבוכה, ככותב רדוד ומשעמם.

שמעתי את הטיעונים וזעקות השבר והרי "עצתי" למיכאל מירו- המשך בדיוק בדרך בה השמועות העקשניות טוענות שבכוונתך ללכת. הרגל את חבורת השדרנים לעובדה שהם בסך הכול מגישי תכניות רדיו, אף אחד לא בחר בהם ולאף אחד מהם אין זכות ללטיפונדיה תקשורתית. ככול שתשמע יותר זעקות שבר בתקשורת כך תדע שדרכך היא הדרך הנכונה.

אם החבורה הזאת תתחיל במאבק אישי נגדך [נדמה שהםם כבר התחילו] אל תהסס לפטר וללא רחמים. בתי הקברות כידוע מלאים אנשים שאין להם תחליף -אבל אפשר למצוא בדוחק מקום גם לכמה שדרנים. אם תראה מר מירו שבניגוד לפתגם בתקשורת הכלבים הנובחים יכולים לעצור שיירה, אל תהסס לבקש עזרה מהציבור הרחב-יש לי תחושה שכל פניה תיענה.

 הדבר החשוב ביותר מר מירו הוא לרסק אחת ולתמיד את תחושת החשיבות העצמית של הקבוצה היהירה האטומה והמתנשאת הזאת ולהסביר לה שהם משרתי ציבור ולא מחנכיו ומורי דרכו.  יש לשבור את המונופולין של הקבוצה הזאת, להרחיב ככול הניתן את מעגל השדרנים והמגישים ובהקשר זה שיקוף וייצוג אינן מילים גסות, לא ביחס למינוי שופטים לבית המשפט העליון ובוודאי שלא ביחס לקביעת הרכב שדרני רשות השידור.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • לוי פסחוב  ביום 23 ביולי 2011 בשעה 9:44

  כרגיל, משה, אתה צודק בהבחנותיך המדויקות. הרדיו הממלכתי שייך לממשלה ולא לכמה עיתונאים זבי חוטם. על העומד בראש רשות השידור לציית ישירות להוראות שיקבל מלשכת רוה"מ ועל השדרים לציית לו ולמסרים שקיבל. מי שמעוניין בדעות אחרות, שיעבור, במטותא, לתחנה אחרת

  • מנחם רבוי  ביום 23 ביולי 2011 בשעה 20:20

   למגיב הראשון – הרדיו הממלכתי אינו ממשלתי. הוא ציבורי. הוא אמור להיות בלתי תלוי בשידוריו בממשלה.אין שום חובה על העומד בראש רשות השידור " לציית ישירות להוראות שיקבל מלשכת רוה"מ …" כפי שכתבת. חלפו הימים בהם "קול ישראל" היה מחלקה במשרד ראש הממשלה. חוק רשות השידור בא לשבור את הקשר הזה. מפליא שכותב הרשימה לא העיר על כך בתגובתו המתפרסמת לאחר התגובה הראשונה. ונכון – הרדיו הממלכתי אינו "אחוזה פרטית" של שדרים בעלי חזקה. מכאן ועד להגדרתו כרדיו ממשלתי או ככזה הכפוף ישירות או בעקיפין ללשכת רוה"מ המרחק גדול.

 • גולדבלט משה  ביום 23 ביולי 2011 בשעה 11:49

  אף אחד לא דיבר על ציות. הרדיו הממלכתי פשוט אינו אחוזה פרטית של מספר מצומצם של שדרים בעלי אג'נדה פוליטית ואם אלו התרגלו לכך יש להסביר להם שהמציאות משתנה. גיוון,חלוקת זמני שידור\ואיזון אלו מילות המפתח

 • דרור בל"ד  ביום 23 ביולי 2011 בשעה 12:19

  איני מחסידיו של יוסי ורטר (הארץ), אך כדאי לשים לב לדבריו בנושא זה (תת הכותרת: לפנק, לפנק, מתוך: "הממשלה של בנימין נתניהו: אין כתובת"). מסכם ורטר: "נתניהו קרוב יותר מאי פעם להשגת מטרתו: שליטה על רשת ב'. כשהמשלט הזה ייכבש, הוא יוכל להתנאות בכך שהוא אישית – או באמצעות פקידיו בלשכה, גיל שפר ונתן אשל – מושך בחוטים וקובע את התכנים בעיתון הנפוץ במדינה, בערוץ טלוויזיה ובתחנת רדיו. כמעט ברלוסקוני, רק בלי הבונגה-בונגה. הבעיה היא שערוץ הטלוויזיה שמחמיא לנתניהו ועושה לו נעים בגב מדי ערב, אינו קיים בטבלאות הרייטינג. הוא התרוקן מרוב כישרונותיו, והפך לאנדרטה מצהיבה לעצמו. אם לשכת רה"מ תשתלט גם על קול ישראל, גורלו יהיה דומה. מגישיו יפרשו ומאזיניו ינדדו לגלי צה"ל ולרדיו האזורי. נתניהו יהפוך לעורך הראשי בפועל של גופי שידור לאומיים, צייתניים ומפרגנים, אך נטולי מאזינים וצופים".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1235564.html

  ללא קשר לזאת, אבחנותיו של משה גולדבלט לגבי קרן נויבך וירון דקל מדוייקות לטעמי. ירון דקל יודע בעיקר לנהום לעברם של ח"כ פלסטינים, לא להקשיב להם. לאחרונה, בניגוד מוחלט לעמדותיה של בל"ד, ראיין דקל שני ערבים-ישראלים (באותו ראיון) העושים שירות לאומי. כשנגמר הראיון שיתף דקל את המאזינים בחוויותיו ואמר משהו כמו: איזה כיף לשמוע ערבים שבמקום להתלונן כל הזמן כמו חה"כ הערביים, פשוט עושים משהו טוב הן לחברה הערבית והן עבור מדינת ישראל. (ציטוט מהזכרון).

  כדאי להעיר עוד כי דקל עסוק יותר בעניינים פוליטיים, וקרן נויבך עוסקת יותר בעניינים חברתיים. נויבך אמנם מכבדת את מרואייניה הרבה יותר מירון דקל, אך אינה חוסכת את ביקורתה הנוקבת כלפי אלו הגורמים לעוולות החברתיות. בניגוד אליו, היא גם מעורבת אישית ועושה ככל שביכולתה כדי לפתור או לקדם פתרונות לאותם עוולות עליהן היא מדווחת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s