חרם על עיתון הארץ- האם חוקי?


עיתון הארץ הפך בהחלט מוקד לסלידה והסתייגות בקרב חלקים נרחבים מהציבור הישראלי. בעיניהם מדובר בעיתון, אשכנזי, אליטיסטי ומתנשא. עיתון אנטי ציוני הלוקח חלק פעיל במאבק לדה לגיטימציה של מדינת ישראל ואף משתף פעולה עם עבריינים לשם כך [פרשת בלאו-קם]. הארץ אינו שונה בעיני רבים מארגוני זכויות עוינים וגורמים אחרים המתמקדים במאבק נגד קיומה של ישראל על בסיס שיח הזכויות, במקום בהגנה על הזכויות עצמן. אם חוקרים את מקורות המימון של ארגוני השמאל אולי מן הראוי לחקור גם את מקורות המימון של הארץ ואת שותפיו של עמוס שוקן- דברים חשודים מאד קורים שם.

השאלה המשפטית היא האם ניתן לתרגם מבחינה חוקית את הסלידה מעיתון הארץ לחרם מלא על העיתון, הכותבים בו, העובדים בו, המפיצים אותו והמממנים אותו [בנק לאומי מר שוקן?] . איני מעלה כאן את השאלה האם ראוי מוסרית להחרים גוף רק בשל דעותיו הפוליטיות הנוגעות לסכסוך הישראלי ערבי. לדעתי האישית חרם כלכלי נגד מי שלא עבר על כל חוק, רק בשל מטרה פוליטית, היא פעולה אלימה. מאידך החרם, כך למדתי משוחרי זכויות האזרח, הוא כלי מאבק פוליטי לגיטימי המוגן באמצעות ההגנה על הזכות לחופש ביטוי וחופש ההתארגנות וזכויות אלו מקודשות. אשר על כן אין בעיה אמיתית להבהיר לציבור שחרם מקיף על עיתון הארץ הוא אמצעי מאבק לגיטימי וראוי במדינה דמוקרטית.

נותרה "בעיה קטנה" אחת-חוק החרם ! חרם על עיתון הארץ בהחלט עלול להתפרש בבית המשפט כ"הימנעות במתכוון מקשר כלכלי, תרבותי או אקדמי עם אדם או עם גורם אחר, רק מחמת זיקתו למדינת ישראל.." כלשון סעיף 1 לחוק החרם. אין ספק, כך יטען הארץ בתביעה שיגיש, שעמדות העיתון בנוגע לסכסוך הישראלי ערבי הן הגורם היחיד להטלת החרם ואולם אלו מבטאות זיקה עמוקה למדינת ישראל. החוק לא קבע ולא הגדיר מהי "זיקה מוגנת" ואיזו זיקה אינה מוגנת וכל גורם הנפגע מחרם רק מחמת זיקתו למדינת ישראל זכאי להגנתו. אפילו ארגון "בצלם" זכאי להגנת החוק, אם יוטל עליו חרם כלכלי מאורגן בישראל, כמו למשל קריאה פומבית שלא לתרום לארגון.

ידוע אמנם שכמה וכמה נפשות בזירה הספרותית בישראל סבורות שיש להחרים את עיתון הארץ בגלל הידרדרות איכות המוסף הספרותי, אבל עם יד על הלב מבחינה כלכלית ואלקטורלית הציבור הזה נטול כל השפעה. אם יוטל חרם על הארץ הדבר ינבע אך ורק בשל זיקתו למדינת ישראל, גם אם בעיני רבים מדובר בזיקה שהיו מוותרים עליה. מכיוון שכך ראוי עיתון הארץ להגנה במסגרת חוק החרם ואין לצאת בקריאות להחרמתו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שחרור יונים  ביום 17 ביולי 2011 בשעה 19:38

  בוודאי שאפשר להחרים, שלוש סיבות מהמותן:

  המטרה של עיתון הארץ היא רווח כלכלי בניגוד למלכר"ים ואוניבסיטאות.
  בפועל רק מי שקונה את העיתון (פעולה יזומה) תומך בו בניגוד למוסדות נתמכים ממכספי המדינה.
  וההבידול של העיתון (כלכלי, פוליטי ובעיני גם גזעני) פונה לקהל יעד מצומצם ואינו מעוניין להחשב כמצרך יסוד כדוגמת קוטג' או שירות תקשורת זה או אחר.

  אני מכיר עוד כמה אנשים מסביבי שפשוט עשו את זה:
  http://schmuckupation.wordpress.com/2011/03/20/%D7%90%D7%99%D7%9A-%D7%94%D7%A4%D7%A1%D7%A7%D7%AA%D7%99-%D7%9C%D7%AA%D7%A2%D7%91-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%90%D7%A8%D7%A5-%D7%95%D7%A0%D7%92%D7%9E%D7%9C%D7%AA%D7%99-%D7%9E%D7%94%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%99/

  וכן, אני ממליץ ממליץ לכל יהודי פטריוטי שתומך בקיומה ובזכות ההגנה העצמית של מדינת ישראל להמנע מלתדלק את מאגרי אנרגיית ההשמדה העצמית הבוקעת מאוסף הניירות שמתקרא עיתון לאנשים חושבים. אם אנשים היו באמת חושבים הוא לא היה מתקיים יותר משבוע.

 • אהרון  ביום 18 ביולי 2011 בשעה 7:35

  גם אני הפסקתי את המנוי על הארץ, וקורא חלקים ממנו באינטרנט, מתוך רצון לא לממן שופר של שונאי ישראל

 • זיו  ביום 18 ביולי 2011 בשעה 8:12

  בתור שמאלן הזוי עוכר ישראל שאמות אמן כמו שהרבה אומרים לי…
  אני חוזר על המנטרה של הסמול ההזוי (שהם החברים הכי טובים שלי, וכל יום אנחנו יושבים בליליות וחושבים איך להתנכל לך, איך לתרום לבידודה של מדינת ישראל, ואיך למסור את כל אדמותינו לערבים):
  חרם זה כלי פוליטי לגיטימי!!!!
  תעשה חרם על איזה גוף שאתה רוצה!!!
  אני יודע, אני אמור להיות צבוע ולא להגיד את זה… מצטער, בפעם הבאה אשתדל יותר.

 • אבי  ביום 18 ביולי 2011 בשעה 9:46

  צריך ללמוד מהימנים איך להתנהל פוליטית. לא אכפת להם ממוסר, אמת או צדק, העיקר לנצח את הצד הפוליטי השני. הם נגד החרם כשמדובר בפירמות מסחריות של מתנחלים ובעדו כשמדובר בעיתון שמאלני.
  גם אנחנו צריכים ללמוד להשתמש בכלים שלהם. כך לדוגמה, צריכים לתבוע כסף מאם תרצו על קריאתם להחרים את אוניברסיטת ב"ג, לתבוע רבנים שלא מוכנים להשכיר דירות לערבים ואפילו את אוהדי ביתר י"ם על קריאתם להחרים שחקני כדורגל ערבים.

 • מילואימניק קרבי  ביום 19 ביולי 2011 בשעה 21:34

  אוי ואבוי, מה יעשו עורכי וכתבי העיתון שגם ככה פונה לציבור מאוד מסויים של ליברלים ואינטלקטואלים (ברובם), אם יחליטו המתנחלים, פרחחי ישראל ביתנו וזו ארצנו, וחברי מרכז הליכוד למיניהם להחרים אותו?

  ממש רחמים עליהם, זה בטח יקפיץ את מספר קוראי הצהובונים והחינמונים על חשבון האנשים שקוראים את העיתון היחיד פה שמתנהג כמו עיתון.

  רגע, זה לא מה שכבר קורה?

  והערת אגב משה, ברגע שאתה מתחיל לדמיין קונספירציות דמיוניות על שיתופי פעולה, בין אם מדובר בתוכנית הסודית של עמוס שוקן להשמדת משה גולדבלט והשכונה בה הוא או בין אם מדובר בקשרים של זו ארצנו עם המשטר האיראני – מומלץ לעצור רגע, לנשום עמוק, להסתכל סביבך ולראות מי עומד איתך, ולנסות להבין איפה טעית בדרך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s