הישגים בקרוב


 לפני כשבועיים ניהלתי שיחה ידידותית עם פעילה במחנהו של ראש הלשכה יורי גיא-רון. כדרכי חזרתי על הערכתי, המוכרת לקורא, לפיה מצבה של לשכת עורכי הדין ומקצוע עריכת הדין הידרדר בשנים האחרונות באופן שכעת כבר לא ניתן לדבר על אפשרויות שיקום. לא נכון- היו המון הישגים, מחתה הפעילה. מהם ההישגים? התעניינתי. למיטב ידיעתי, ואני עוקב די מקרוב אחר ההתרחשויות, לא יכול עו"ד גיא-רון להתגדר ולו בהישג משמעותי אחד.

 מניתי מספר יוזמות מרכזיות שאף אחת מהן לא הבשילה לידי גמר. היוזמה להארכת תקופת ההתמחות-נושא מוסכם על כ-ו-ל-ם [חוץ מהמתמחים כמובן] תקועה. הענקת תוארי מומחיות לעורכי דין בתחומי משפט שונים-יוק. חובת ביטוח אחריות מקצועית? מה פתאום? שינוי מבחני ההסמכה? לא בסמכות הלשכה! צמצום מספר המכללות? אסור לדבר על זה! חובת השתלמויות? מי שמע ומי ראה? .

 הבעיה, אמרה לי הפעילה, נוגעת לעובדה שהנהגת הלשכה מזוהה עם השמאל וזה מה שתוקע כל יוזמה. אני לא סבור כך, אמרתי- אם כי משקלה הציבורי והפוליטי המועט של הלשכה אינו תורם דבר. אמת כי הנהגת הלשכה היא קואליציה שבין סיעות השמאל לנציגות המיעוט הערבי וברור שהנהגה שמאלנית רדיקלית אינה תואמת את השקפות רוב חברי לשכת עורכי הדין, אולם על כל אלו יכלו לכפר הישגים מקצועיים ואם אלו אינם בנמצא יש לנו בעיה קשה. אם נכונה הטענה שבגלל היות הנהגת הלשכה שמאלנית נמנעים מהלשכה הישגים, הדבר מצביע על כך שיש לנו גם הנהגה לא מקובלת מבחינה פוליטית ובשל כך גם עקרה מבחינת הישגיה המקצועיים.

 אני איני סבור שההסבר של הפעילה המייחס את הכישלונות לזהות הפוליטית של ההנהגה הוא נכון. מה שחסר להנהגת לשכת עורכי הדין הוא היכולת לנהל מאבק מיליטנטי בוטה וחסר פשרות שמטרתו להשיג תוצאות. יו"ר הלשכה אינו איש ריב והוא חרד מכל עימות ממשי. עקב כך די היה בהרמת גבה מצד ציבור השופטים על מנת שיבטל מיד את משוב השופטים. כדי לנהל מאבק נחרץ נדרש אופי לוחמני קשוח, אך מי שחרד מהאיום ששופטים ונכבדים לא יופיעו לכנס השנתי שלו, או ייעדרו ממנו בהפגנתיות, אינו האיש לנהל מאבקים כאלו.

 למרות הכול, טענה הפעילה, היו הישגים חשובים מאד. בבקשה – אנא שלחי לי פירוט שלהם בכל דרך בדואר ובדוא"ל אני מבטיח לבחון אותם בכובד ראש. החגים חלפו עבור להם ודבר לא התקבל. גם תזכורת טלפונית לא הועילה ואני נותרתי בחשכת בערותי.  

 בשלב זה כבר קיבלתי דוא"ל אישי מראש הלשכה הנושא את הכותרת "אני מאמין". אמונה במצב משפטי אסוני [כפי שהגדיר יורי גיא רון בעצמו את מצב המקצוע לפני זמן קצר] היא בהחלט דבר חשוב וגם חזון נדרש וב"אני מאמין" של יורי גיא רון חזון מצוי בשפע.

 "אנו עומדים כיום על סף מהפיכה  שתביא לשינוי פני המקצוע בישראל. הלשכה בראשותי יזמה גיבושן של הצעות חוק חסרות תקדים, העוסקות בהארכת ההתמחות לשנתיים  הקמת בית ספר למתמחים  שינוי בחינות ההסמכה, העלאת ציוני הבחינה הדרושים כדי להצליח בה  הרחבת הפיקוח על ההתמחות, הגדרת המומחיות המקצועית ואופן הכשרתה פיתוח לימודי המשך מקצועיים והשתלמויות ותוכניות רבות נוספות"

 למיטב זכרוני אלו בדיוק היו ההבטחות של מערכת הבחירות הקודמת ולשכת עורכי הדין לא הצליחה לקדם באופן רציני ולו גם אחת מהן. כיום איש אינו טוען שההבטחות הללו מולאו, אלא שמועד הגשמתן נדחה בקדנציה –נו באמת!

 בכל זאת חשבתי שמן הראוי לחפש בנרות שמא היו לראש הלשכה הישגים כלשהם, צנועים ככול שיהיו, בארבעת השנים שחלפו. מאחר ואיש לא טרח לעדכן אותי על קיומם של הישגים יוצאי דופן אלו, למרות בקשותיי, פניתי לאתר הבחירות של ראש הלשכה ושם לשמחתי מצאתי קישור למדור ההישגים. הקלקה מהירה גילתה ששמחתי הייתה מוקדמת מדי ובמקום הישגים הופיעה המילה "בקרוב" . לא הוברר לי אם הכוונה שההישגים יוצגו בקרוב, או שיתרחשו בקרוב-נחיה נראה.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • Gil  On 13 במאי 2011 at 5:32

  סליחה על השאלה, אך מדוע יש להאריך את תקופת ההתמחות? מדוע מה שהספיק לך כמתמחה אינו טוב דיו כיום?

 • גולדבלט משה  On 13 במאי 2011 at 6:24

  אני התמחיתי שנתיים וזה לא הספיק לדעתי.היום מתמחים שנה

 • Gil  On 15 במאי 2011 at 5:40

  משה, זו לא תשובה לשאלתי. העובדה שלך זה לא הספיק לא משנה כאן. אם יהיה עורך דין שחושב שהוא צריך תקופת התמחות ארוכה הוא יכול להציע את שירותיו במחיר נמוך לאחד ממשרדי עורכי הדין ולהיות שם בהתמחות גם 3 שנים. השאלה היא למה אתה חושב שזה צריך לבוא בכפיה מכוח חוק?

 • שי לחג  On 15 במאי 2011 at 8:24

  אז להצביע לברזילי?

 • גולדבלט משה  On 15 במאי 2011 at 15:00

  ולמה התמחות רופאים היא בכפייה? עורך דין הוא מי שתופקד בידיו אחריות רבה. כיום אין מניעה שמיד לאחר הסמכתו הוא יטפל במקרים המסובכים ביותר. חייבת להיות הכנה נאותה שלא הייתה בעבר וכיום יש הרבה פחות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s