מדוע נכנס עידן לנדו לכלא?


  מהפוסט המבואס של גב' סגל  ליום העצמאות  למדתי שעידן לנדו נרדף בשעות אלו ממש על אמונותיו מאחר שנכנס לכלא בגלל סירוב לשרת בשטחים. סרבנות סלקטיבית כידוע אינה מוכרת אצלנו ובצדק אבל זה לא ימנע מאף אחד לקטרג. נזכרתי כמובן  בגדי אלגזי שכתובות לשחררו מאחד ממעצריו הרבים בגן עילה דומה התנוססו בכל רחבי הארץ. כידוע העובדה שאלגזי חזר מפעם לפעם למחבוש לא עצרה את הקריירה האקדמית המשגשגת שלו ואת קידומו המעולה באוניברסיטת תל אביב ואני מניח שיש מלעיזים שיטענו שאפילו סייעה לכך.

  משום מה לא ניתנו  בקשר ללנדו פרטים נוספים ואף החבוש לא סיפק אותם. חבל – אלוהים נמצא בפרטים הקטנים ואלו המסקרנים יותר מכל. בן כמה עידן לנדו? באיזו יחידה הוא משרת? באיזה תפקיד? האם לא יכול היה לבקש העברה ליחידה שאינה נוהגת לפעול בשטחים? כמה פעמים נאסר עד כה ולאילו תקופות? האם ניסה סתם להתחמק מהשירות בתואנה כלשהי?

  אם יש דבר אחד שלמדתי בצבא הרי זו העובדה שמי שבאמת לא רוצה לא מתעקשים אתו, אלא אם כן הוא רוצה להוכיח משהו מעבר לסירוב הפסיבי ובכך הוא מספק כמובן מוטיבציה למצות עמו את הדין. אם אתה סתם לא רוצה לשרת בשטחים מסיבות של השקפת עולם ולא מלווה את האירוע במסיבת עיתונאי,ם יש סיכוי סביר שלאחר תקל או שניים תועבר בשקט ליחידה אחרת ובא  לציון גואל. לעומת זאת אם כבר יצא שמעך למרחוק כשוחר ריב ומדון וכמי שמבקש לנצל את סירובו האידיאולוגי כבמה למשהו החורג מזה- כמו למשל הסתה, או השגת רווח משני אחר, המערכת יודעת יפה לזמן אותך פעם אחר פעם ובמקום שירות מילואים מהנה בגבעות השומרון, לשלוח אותך בהנאה לכלא שש לצורך התבוננות עצמית.

 לנדו כזכור לקוראים חרג בהרבה מאי נכונות לשרת בשטחים וקרא ממש לסירוב התייצבות לשירות צבאי בעת מלחמה ועל כך אפילו לא זומן לחקירה. יתכן שהמערכת הצבאית יעילה יותר ושמאלנית פחות מהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד שי ניצן. אולי היה בצבא מי שסימן את התנהלותו הכללית וכעת אף אחד לא רוצה לחסוך לו מעצרים חוזרים בכלא?בכך מקרה הייתי מציע ללנדו [הוא לא יקבל שום עצה ממני] לרכך את העימות הפרטי שלו עם המערכת. האווירה הציבורית השתנתה מאד לאחרונה ובמקום הפגנות לשחרורו הוא עלול להיתקל בלחץ ציבורי למיצוי מלא של הדין.

 האם תשגשג כעת הקריירה האקדמית של עידן לנדו? לפי תקדימי העבר התשובה לכך נראית חיובית אולם ייתכן מאד שכיום בשל שינוי האווירה הציבורית הנכונות להשלים עם ראש חוג סרבן שירות תהיה פחותה מבעבר-ימים יגידו.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • דרור בל"ד  On 10 במאי 2011 at 21:27

  מוזר מאד המשפט שלך: "מי שבאמת לא רוצה לא מתעקשים אתו, אלא אם כן הוא רוצה להוכיח משהו מעבר לסירוב הפסיבי ובכך הוא מספק כמובן מוטיבציה למצות עמו את הדין".
  אני באמת לא רציתי לשרת בשטחים (סדיר 90-92 ומילואים עד שזרקו אותי ב96) ונכנסתי שוב ושוב לכלא הצבאי. התעקשו הציונים, ואילו אני לא ניסיתי להוכיח שום דבר, אלא הודעתי לכל המעוניין כי איני פושע מלחמה ולא אהיה. במילואים אפילו זה לא, פשוט לא קיבלו את הסבריי לגבי הבחינות באוניברסיטה שנפלו במועד המילואים, כך שנעלמתי להם (לציונים) עד לקבלת התואר.

  ללא קשר לכך, את האתר של אסתי סגל יש להחרים. צבועה. פיה וליבה אינם שווים.

  • גולדבלט משה  On 11 במאי 2011 at 2:50

   כפי שלמדנ להכיר את סגנונך ניתן רק להתפלא איך השתחררת כל כך מהר [בגיל 26 למיטב חשבוני] ובעצם זה מוכיח את התזה שלי

   • דרור בל"ד  On 11 במאי 2011 at 18:47

    העילה הרשמית: צמצום כוחות המילואים. כנראה שהמחלוקת היא על המושגים מהר ולאט. לניר, לא עשיתי מילואים מעולם. הזמינו אותי לעשות מילואים בזמן הבחינות, לא קיבלו את הולת"ם (אם אני זוכר נכון את ר"ת), ובמו"מ ללא תנאים מוקדמים הסברתי לפושע המלחמה שעלי לא מאיימים בישיבה בכלא, ואם ימשיך בתוקפנותו הציונית איאלץ להיעלם עד לסיום התואר. כך היה.

  • ניר  On 11 במאי 2011 at 12:58

   כלומר עשית שלוש שנים מלואים (בשנה הראשונה אחרי השחרור לא מזמנים למילואים בד"כ) – דהיינו זימנו אותך מקסימום שלוש פעמים, עד ששחררו אותך? נשמע בדיוק כמו מה שכתב גולדבלט, אחרי כמה תקלים משחררים אותך.

 • Corinna Hasofferett קורינה  On 10 במאי 2011 at 22:18

  החזרה הנשנית על "שינוי באווירה" משפיעה לי על חוש הריח.
  שמחה לאיד הוא שאני מריחה?
  גם אם את שמי האור הסתירו שמי העננה, אל נא תאמר.

  • גולדבלט משה  On 11 במאי 2011 at 2:51

   לא שמחה לאיד-בכלל לא ,אבל שמחה על כך שהרוב הדומם אומר את דברו לאחר התאפקות מופלגת

 • אייל  On 11 במאי 2011 at 0:16

  עידן עדיין משרת בצבא? בגילו?
  הוא צריך לקבל צל"ש, לא מחבוש.

 • מישה  On 11 במאי 2011 at 0:31

  לנדו בן 44. זה הרבה מעבר לגיל שירות. להערכתי מדובר בחובה או פסיקה ישנה שנדחיתה פעם אחר פעם בתואנות שונות ועכשיו סוף סוף מצא פנאי למלא אותה.בכלא יהיה לאיש הנחמד הזה הרבה זמן לכתוב את הפיליטונים שהוא כל כך אוהב. מה רע?

 • גולדבלט משה  On 11 במאי 2011 at 2:47

  אני שירתתי במילואים בין היתר בשטחים עד גיל 46 שאז הואיל צה"ל לשגר לי תעודת שחרור. השירות בשטחים בשלב האחרון במילואים היה בדרך כלל שמירות על מתקן כזה או אחר.מחסומים נועדו לקרביים באמת-סתם שיעמום-ממש לא מתאים למי שרוצה להרגיש שהוא קלגס מדכא

 • שחרור יונים  On 11 במאי 2011 at 7:07

  אני בטוח שישנם מעגלים מסויימים שישיבה בכלא או התעמתות כלשהי עם רשויות המדינה נדרשת כאישור למידת רצינותו של פעיל זה או אחר.

  פעילים בתחום הלהגת האנטי ישראלית והאנטישמית מקבלים כספים מעל ומתחת לפני השטח, ואחת הדרכים להסוות את העניין הוא הענקת משרות, מלגות, תפקידים שונים ומשונים.

  העיקר שמסרי השנאה ימשיכו לחלחל לתודעה הציבורית.

  אפשר לחבר שאלון לחלק מהבלוגרים שעוסקים בהיבטים פוליטיים ובהם הם מצהירים שלא קיבלו טובות הנאה כלשהן הקשורות לפעילותם הפוליטית. השאלון הוא לא חובה, אבל יכול ללמד הרבה על הפעילים.

  אני בטוח שחלק מהם יעמוד על הרגליים האחוריות כדי לא למלא שאלון כזה, אבל ברור שעצם שקיפות תעלה בהם חלחלה…

  השקיפות היא האוייב הגדול של הישראלים מחרחרי הפרופגנדה האנטי ישראלית -בארץ ובחו"ל.

 • רני  On 11 במאי 2011 at 12:54

  הי שחרור ! כל הכבוד. במסע בחו"ל שיערך אחרי היציאה מהכלא יהיה מחיר פרמיום לכרטיסים וגם למאמרים. את נתיב ההרצאות כבר קבעו גדעון לוי ויונתן שפירא. כה זול, כה עלוב, כה נאלח.

 • זאב  On 11 במאי 2011 at 14:25

  אני מקווה שיכריחו אותו הרבה פעמים להתכופף ולהרים את הסבון

 • nachum_mai@yahoo.com  On 11 במאי 2011 at 14:41

  you dont have to like gady elgazi but what you did is wrong. gady is vety talnted man and it will be imposible to prove that if he was living in another place he will not be in the same position as he is doing today. to make it clear-i dont like gady.

 • אסף  On 11 במאי 2011 at 15:53

  לא יכולת לפחות לחכות עד שישתחרר כדי שיוכל לענות לספקולציות שאתה מעלה כאן? זו מתקפה אישית מכוערת לדון ככה במישהו שאינו יכול להגיב.

 • גולדבלט משה  On 11 במאי 2011 at 17:01

  לא שמתי לב שתקפתי אישית אבל העדכון שקיבלתי מחמיר את התמונה-לא מדובר בסירוב לשרת בשטחים אלא בסירוב לשרת-נקודה. סירוב על רקע התנגדות כללית לתפקוד הצבא כיום.

  מצד אחד מדובר באקט הגיוני יותר כי לסרב רק לשרת בשטחים-יש כאן כשל לוגי ומוסרי ואילו סירוב לשרת בכלל הוא עקבי. כמובן אין שום סיבה לגלות סלחנות ויש להעניש את לנדו כפי שנעשה ולזמנו שוב למילואים ואם יסרב -שערי כלא שש לא יינעלו בפניו

 • אסף  On 14 במאי 2011 at 12:14

  לא שמת לב שתקפת או לא שמת לב שזה אישי?
  בכל אופן העלית ספקולציות וביקורת לגביו והוא לא יכל לענות לך עד שישתחרר. זה בעיני לא יפה, ויחליט כל אחד מה הוא חושב על זה. העובדה *שאחרי הפרסום* קיבלת עדכון שמחזק את הספקולציות שלך לא משנה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s