ג'וליאנו מר-האם חלל פעולת איבה?


מנכ"ל איגוד נפגעי פעולות איבה  מאיר אינדור קרא שלא להכיר בג'וליאנו מר כחלל פעולת איבה לדבריו: " אימץ ג'וליאנו מר מזה שנים את הנרטיב הפלשתיני על פני הישראלי תוך תקיפה וגינוי של ישראל על כל פעולותיה ללא קשר ענייני וללא ניסיון להבחין בין עיקר לטפל. "מר קרא למאבק מזוין של הפלשתינים נגד הכיבוש ואף קרא למדינה פלשתינית בין הירדן לים שבה יהיו היהודים מיעוט תחת חסות פלשתינית",

 מר אינדור טעה בנקודה אחת חשובה. השקפותיו של ג'וליאנו מר אין בהן כדי לקבוע את זכאותו להכרה כחלל פעולת איבה. לו היה מר נפגע בפיגוע טרור "רגיל" הרי שלמרות השקפותיו הוא בודאי היה מוכר כנפגע פעולת איבה. לא בדקתי אם עצם שהותו של ג'וליאנו מר ז"ל בג'נין הייתה בניגוד לדין ואם בכוחה לשלול זכאות על פי החוק, אולם מבחינות אחרות השאלה אם יש לראות במר נפגע פעולת איבה רחבה ומשמעותית הרבה יותר מעצם הזכאות על פי החוק.

  חידת הירצחו של מר נוגעת לחשבון נפש נוקב שטרם נעשה הנוגע לשאלה האם מר הוא קורבן לסכסוך פלשתינאי "פנימי" או שנפגע  "ממעשה אלימות, שמטרתו העיקרית פגיעה באדם בשל השתייכות למוצא לאומי-אתני, ובלבד שהוא נובע מהסכסוך הישראלי-ערבי;"זוהגדרת החוק

 התהייה הראשונה שלי היא מה היה ג'וליאנו מר ז"ל עצמו עונה על השאלה? התשובה לשאלה באמת אינה פשוטה. האם נרצח מר מפני שהוא יהודי למרות שיש לו לאומית כפולה? האם נרצח מפני שהורגיו ראו בו יהודי? האם רציחתו נובעת מהסכסוך הישראלי, ערבי או שהיא ביטוי לעימות תרבותי ודתי פנימי?

 אפשר להציע מבחן עזר על מנת לענות על השאלה. על פי מבחן זה עלינו לשאול האם מר, לו היה ערבי ישראלי ולא בעל זהות לאומית כפולה, נרצח באותן נסיבות עצמן?. התשובה לשאלה צריכה להינתן על פי העובדות ולאחר שרוצחיו ייתפסו כפי שכולנו מקווים. אם התשובה תהיה שג'וליאנו מר נרצח בשל היותו יהודי בעיני רוצחיו יש לטעמי להכיר בו כנפגע פעולת איבה ולזכות משפחתו בתגמולים.

  במקרה שיוכח שמר נרצח עקב יהדותו עצם העובדה שיוכר כנפגע פעולת איבה צריכה לעורר חשבון נפש אמיתי. גם אלו שחלקו על דרכו הפוליטית והשקפותיו על השלום לא ישמחו להפנים את עוצמת השנאה הבלתי מתפשרת כלפי נוכחות היהודים בארץ הזאת. גם אלו שתמכו בדרכו צריכים להפנים את משמעות הירצחו. קינות והבעות צער אין בהן כדי להתמודד עם משמעות מותו. 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אורי  ביום 5 באפריל 2011 בשעה 15:52

  החיים או המוות מזמנים לעיתים אתגרים משפטיים מרתקים ביותר.

 • יוסף  ביום 6 באפריל 2011 בשעה 14:35

  לא מזמן דווח ב"הארץ" (אם זכרוני אינו מטעה אותי) שגם פלשתינאים שנפגעו מפעולות "תג מחיר" של מתנחלים זכאים להכרה בנפגעי פעולות איבה. כלומר האיבה היא מילת המפתח, לא הנרטיב הספציפי.

 • גולדבלט משה  ביום 7 באפריל 2011 בשעה 2:29

  על פי ההגדרה בחוק הידיעה בהארץ נראית הגיונית-נדרש א. אבחנה לאומית ב. קשר לסכסוך הישראלי ערבי

 • גולדבלט משה  ביום 7 באפריל 2011 בשעה 7:15

  בהמשך -אני מתקן. נפגעי תג מחיר כנראה לא יקבלו תגמולים במסגרת החוק כי המתנחלים אינם מוגדרים כאויב ומאחר הנפגעים אינם תושבי ישראל או אזרחיה שעליהם חל החוק

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s