יום הגבר – יום אי התקינות הפוליטית


יום האישה הבינלאומי חלף והוא אינו יום חג ומועד. מדובר ביום זיכרון בו אנו שבים ומעלים על סדר היום את הקשיים בחיי האישה והעוולות והרדיפות להן היא נופלת קורבן. נשים מרוויחות פחות מגברים, מאיישות פחות משרות בכירות, נאלצות לעבוד קשה יותר, מוטרדות מינית, חשופות לאלימות גברית, מקופחות בדין האישי ואינן זוכות לתמיכה נאותה אף מחברותיהן שגברו על כל המכשולים.

  בעצם יום האישה הבינלאומי צריך להיות יום חג לגברים האמורים להבין כמה שפר עליהם גורלם ומדוע בכל בוקר עליהם להודות ליוצר האדם "ברוך שלא עשני אישה". למרות היתרונות, שאין להכחישם, שיש לגברים, מנסות פעילות השוויון לשכנע אותם כי שחרור האישה וסילוק האפליה נגד נשים משמעו גם שחרור הגבר-החלק הזה בטיעון אף פעם לא שכנע ולמרבה הפליאה הגברים מעדיפים להישאר משועבדים. האם ראיתם פעם קבוצה או מעמד הנהנה מפריבילגיות הפתוח להשתכנע שהוא בעצם קורבן שיש לשחררו?.

 בכל זאת אי אפשר לומר שהכול שחור מבחינת הנשים. מבעד לאפלה חודרות פה ושם קרני אור. הנה מבשרת לנו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שנשים יחיו עוד יותר וכי תוחלת החיים לאישה בידה היא כיום 83 שנים. הגברים חיים פחות מ80 שנה ועל כן לכל אישה צפויות סטטיסטית כמה שנים ללא העול הגברי [את חלקן היא תבלה במעון סיעודי]. מעניין אם כשיוגשם השוויון המלא בין גברים ונשים גם תוחלת החיים תשתווה או שמא הפער ילך ויגדל. מכל מקום עד אז יצטרכו הגברים לסבסד בסבסוד צולב את עלויות הפנסיה התופחות של הנשים ויש בכך כדי לאזן מעט את הגירעון.

 סתם הערה נבזית- כל דבר תלוי באופן שמציגים אותו. נשים מרוויחות פחות מגברים זו עובדה שנחקרה. מאידך לא נאמר בשום מקום שנשים צורכות פחות מגברים-אולי כדאי לחקור גם נושא זה?. אם ניווכח שבתחום הצריכה יש דווקא שיווין או יתרון לנשים אז ניתן לומר שבעצם הנשים חיות על חשבון מה שהגברים מרוויחים ומי שצריך להתלונן הם בעצם הגברים הלא כן?.

 מעולם לא חקרתי ברצינות את כל המוסכמות ביחס למעמד הנשים. הן הפכו לשגורות ושחוקות ועדיף לאמץ אותן כלשונן, לתפוס מחסה,להמשיך לחיות כרגיל, מאשר להסתבך בצרות – עניין של הישרדות. בתוכנית רדיו אחת תהתה השדרנית מדוע אנשים מסרבים להגדיר עצמם כפמיניסטים, למרות שהם בעד שיווין הזדמנויות ושיווין כלכלי והעדפה מתקנת לנשים ובכלל מוכנים לאמץ את כל האמירות הנדרשות והתקינות מבחינה פוליטית.

 שאלה מצוינת ונדמה לי שהתשובה לה קשורה בכך שהפמיניזם מתקשר בתודעה, הגברית לפחות, עם נשים מאיימות, תוקפניות, מרירות, פונדמנטליסטיות,שונאות גברים ומאוכזבות בחייהן האישיים והמקצועיים. נשים שמעולם לא הצליחו לקיים משפחה ונטולות כל יכולת לסיפוק ואושר. ברור שמדובר בסטריאוטיפ [למה כמה מהפמיניסטיות שאני מכיר דווקא מתיישבות טוב על הסטריאוטיפ הזה?] אבל ממילא כל ההשקפות הפוליטיות אינן אלא ביטוי לסטריאוטיפים. אף אחד אינו רוצה להזדהות עם כישלונות ועם אלמנטים קיצוניים ולהיחשב כחריג. למרות שרבים מהעקרונות הפמיניסטיים הפכו לחלק מהזרם המרכזי הבטוח והמוגן בתודעה הציבורית, הפמיניסטיות עצמן הן עדיין מחוץ לתקינות הפוליטית, שהן תרמו כה הרבה לעיצובה- גורל אכזר והמלעיזים יטענו – צדק פואטי.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דפנה לוי  ביום 12 במרץ 2011 בשעה 9:34

  קשה לתאר גברים שחיים בחברה לא שוויונית כמי ששפר עליהם גורלם. רובם אולי לא מודעים לכך,אבל בתוך מין חברה כזו גם הם שבוים בתבניות שיכול להיות ששחרור מהן היה מאפשר להם דברים שהם אפילו לא מעזים לחלום עליהם.

 • עידו לם  ביום 12 במרץ 2011 בשעה 10:50

  תקרא את מרטין ון קרפלד הוא טוען שנשים כול ההיסטוריה היו ממש לא מדוכאות וזה קשקוש הא היסטורי

 • עידו לם  ביום 12 במרץ 2011 בשעה 10:53

  הנה לינק של ון http://www.nrg.co.il/online/25/ART/845/620.htmlקרפלד

 • גולדבלט משה  ביום 12 במרץ 2011 בשעה 11:04

  הפוסט אינו עוסק בטיעונים לגופם-אני לא חושב שדיון אמיתי ונוקב אפשרי באווירה כיום. כך גם בשורה של נושאים חשובים אחרים.

 • רני  ביום 12 במרץ 2011 בשעה 13:12

  ההגדרה של פמיניזם רחבה מאוד ומכסה עולם של מעשים ודעות. אני מכיר אשה נשואה ולה ילדים ונכדים. עבדה כמורה לכמה וכמה נושאים ותמיד מרוצה ומרוצים ממנה. עליזה, שמחה, מעולם לא ענדה טבעת נישואים לא צבעה שיער או שפתיים או ציפורניים. ככל אישה הוטרדה מינית והגיבה, לפי הצורך: חיוך, שרשרת קללות, הרמת יד וגם מקל. יש לה חשבון בנק משלה ולבעלה אין גישה אליו בכלל. הרכוש המשפחתי כולו רשום על שמה ושם בעלה, מוקפד שכך יהיה. רכבה על אופנוע, עכשיו נוהגת במכונית שלה. מפרקת ומרכיבה מקדחים ומשורים וציוד עבודה ביתי וחצי תעשייתי, מכונות תפירה, שואבי אבק, ברזים וכל ציוד גינה. מנהלת חיי חברה ולא מוסרת דו"ח לאיש היכן הייתה ומתי חזרה לביתה, עוזרת בזמן ובכסף לנצרכים, רק נצרכים באמת ! מלתחה בסיסית מצומצמת, לא מפזרת כסף על רכישות של שטויות, נוסעת לחו"ל לבדה…אפשר להמשיך כך … האם היא פמיניסטית?

 • טל  ביום 12 במרץ 2011 בשעה 14:19

  אתה שיקוף נהדר של הסטראוטיפ שאתה מתעב [כיצד זה שכמעט אף אישה פמיניסטית שאני מכיר אינה תואמת אותו?]

 • גולדבלט משה  ביום 12 במרץ 2011 בשעה 15:57

  אתה פשוט בר מזל טל-אלי נדבקים הטיפוסים המתוסבכים יותר-זה בוודאי מעיד משהו עלי

  • טל  ביום 13 במרץ 2011 בשעה 2:57

   או שאתה מחפש אותם… אומרים שהפכים נמשכים, אבל זו טעות ידועה. מה שנמשך אלו דווקא הדומים.

 • רני  ביום 12 במרץ 2011 בשעה 19:10

  משה, אפשר כבר להגיד שבוע טוב, אז נגיד.

  שבוע טוב

  שאל את טל כמה נשים הוא מכיר, אם בכלל.

  תודה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s