הסטוץ האקדמי-חדר משותף בקמלוט


לאחר קריאת פסק הדין בעניין פרופ' אייל בן-ארי חשתי שאפשר להתייחס לנושא גם בהומור – ירחם האל על נשמתי החוטאת. כמה אלמנטים בפרשה ממש מזמינים התייחסות כזו. כך למשל העובדה שכל המתלוננות כונו בשמות אמותינו חוה, שרה, רבקה, רחל ולאה משעשעת כשלעצמה. האם יש לכך סיבות פסיכולוגיות נסתרות? האם ביקשו לומר לנו שיש ביחסי מרצה – מנחה ודוקטורנטית משהו הדומה לגילוי עריות ממש?

 מוטיב הצעת הלינה בחדר משותף  במלון – הצעה שבן-ארי הציע בהזדמנויות שונות למתלוננות השונות, אף הוא מתאים לפיליטון סטירי. כנראה יש בכנסים אקדמיים בחו"ל משהו המסעיר את הדמיון והחשק המיני ומעורר מחשבות על הזדמנות לנהל סטוץ חביב הרחק מעיניים בוחנות.

 "גילוי נאות"-מעולם לא השתתפתי בכנס כזה ואף מכנסי לשכת עורכי הדין אני מדיר את רגלי. לא יעלה על הדעת לקיים סטוץ כשכל צמרת המשפט נוכחת בסביבה-מי מסוגל לחשוק לאחר דיון במהפכה החוקתית?

  בכל זאת לשם מה נדרש חדר משותף? [אחד החדרים שאוזכרו בפסק הדין היה בקמלוט- מעניין]  ללא ספק יכולים המרצה הבכיר והדוקטורנטית הזוטרה לקיים סטוץ כהלכתו גם אם יזמינו חדרים נפרדים. לינה בחדר משותף אינה ערובה לסערת יצרים כפי שיעידו זוגות שחוקים לא מעטים. לעומת זאת ניתן לקיים מפגש פורה וחוויתי גם על בסיס הזמנת חדר לשעה. משהו בכל תיאורית החדרים הזאת אינו הגיוני, אלא אם בשבט האקדמי הצעה לחלוק חדר במלון בכנס קרוב היא בעצם הזמנה מפורשת למין והחדר הוא רק צורת ביטוי.

  יתר על כן אם כוונת משתתף/פת בכנס לנצל את האירוע לחגיגה פרטית הזמנה מראש של חדר משותף רק תגביל את האפשרויות הקוסמות מסיבות מובנות למדי. הזמנת חדר אחד עם הדוקטורנטית שלך בערב המכריע בדיוק כואב לה מאד הראש, על אף רצונה העז, וכבר אתה מנוע מלרעות בכרי המרעה הדשנים של יפיפיות הכנס האחרות שבוודאי אינן חושבות על שום דבר אחר חוץ מאשר בילוי סוער איתך.

  ככול שחשבתי ברצינות על ההתייחסות המובנת בפסק הדין להצעת החדר המשותף כסוג של הצעה מינית היא נראתה לי תמוהה יותר. בכלל אם בן ארי הוא מרצה כה סמכותי וכריזמטי, כפי שהדברים הוצגו, לא הייתה צריכה להיות לו בעיה כלשהי גם בחדרים נפרדים. אני עוצר כאן לפני שאגיע למסקנה שהסיבה היחידה להזמנת חדר משותף היא אכן החיסכון בהוצאות- במקרה זה ההצעה היא אנטי מינית ביסודה ומעידה על קמצנות שאינה מעוררת חמדה.

 קצת יותר ברצינות- קראתי את פסק הדין, שלדעתי הוא מנופח מעבר לכל פרופורציה, ומתמקד מדי בעבירות מין יותר מאשר במשמעת האקדמית ובמערכת היחסים הנאותה בין מורה לתלמיד באוניברסיטה. מערכת היחסים שבאמת טעונה התייחסות מחמירה היא מערכת היחסים עם שרה שתוארה על ידי בן ארי כרומן ונראה שרומן לא היה שם, אם כי היו יחסי מין בהסכמה – גם מתוך חישובי תועלת. עבירת מין לא נעברה לדעתי בפרשה זו כמו בפרשיות האחרות. פרשת בן ארי היא פרשה של היעדר גבולות שחייבים להתקיים בין מרצה לתלמיד במיוחד לתארים גבוהים ויש בה כדי להעיב על אמינות המחקר באקדמיה. אין ספק שבמובן זה בן ארי כשל וכן אני סבור שהעונש שנגזר הוא חמור למדי.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מנחם  ביום 4 במרץ 2011 בשעה 12:07

  הזמנת חדרים משותפים בעת נסיעה לכנס היא עניין מקובל מדי. הסיבה היא חסכון בכסף. האקדמיה הישראלית לא משופעת בכסף וודאי שלדוקטורנטים אין יותר מידי מהחומר הזה. אגב, לפני התפוצצות פרשת בן ארי, דווקא היו לא מעט מקרים שמנחה ומונחה ממינים שונים חולקים חדר במלון. לי זה קרה פעמיים כשהייתי דוקטורנט. לא ראינו בזה שום דבר יוצא דופן.

 • גולדבלט משה  ביום 4 במרץ 2011 בשעה 14:12

  אנחנו זקוקים לעוד אמיצים כמוך שיודו שהזדמן להם לחלוק חדר עם בת זוג באיזה כנס ולא קרה שום דבר -משום מה ההנחה המקובלת שבסיטואציה כל כך אינטימית חייב לקרות משהו

 • Gali Weinstein  ביום 4 במרץ 2011 בשעה 15:06

  העניין בפרשת בן ארי הוא הבא: כאשר דוקטורנטית עושה דוקטורט היא תלויה לגמרי במנחה שלה. והתלות היא פשוט מוחלטת. המנחה יכול למשוך אותה, הוא יכול להחליט להתעלל בה והוא יכול לעשות הכל. ומנחים עושים את זה תחת מסווה של נחמדות והכל. המנחה למעשה קובע את מהלך הדוקטורט והוא מאשר או לא מאשר. ולכן יש פתח לשליטה מצד המנחה. עכשיו נגיד שהמנחה רוצה סקס מהדוקטורנטית והיא מסרבת. היא נתונה בידיים שלו. זו הסיטואציה שהייתה כאן. ולכן במידה שאכן הוכח שזה היה המקרה אצל בן ארי היה צריך להעיף אותו מהאוניברסיטה.

  • גולדבלט משה  ביום 4 במרץ 2011 בשעה 16:22

   התלות של דוקטורנטית במנחה אכן מזמינה ניצול לרעה אם כי לא התרשמתי שזה היה המוטיב הדומיננטי בהתנהגות בן ארי. אלו שלא נענו לו-כלומר הרוב לא נעצרו בקידומן בשל כך ואילו מי שנפגעה הכי הרבה הייתה דוקא זו שנענתה.ביחס לחומרת העונש-העונש נראה לי מספיק ובוודאי מהווה אזהרה לאחרים

 • Asaf  ביום 4 במרץ 2011 בשעה 17:21

  I suspect that while academics get funding to cover room booking in conferences doctorants don't
  You decide if it adds spice to the already spiced situation.

 • Gali Weinstein  ביום 4 במרץ 2011 בשעה 20:44

  אני לא חושבת שאתה מכיר מספיק את האקדמיה.
  זו שנענתה נפגעה הכי הרבה וזה ברור, כי ככה זה בדיוק עובד באקדמיה!
  אני אסביר לך את זה בעזרת דוגמא אחרת.
  באקדמיה חוקרים לא פעם נוהגים להעתיק אחד מהשני – מה שנקרא פלגיאריזם. ואז הם נורא מפחדים שזה יתגלה. ומה עושים אם מעתיקים ממישהו ומפחדים שזה יתגלה? מסלקים אותו. כלומר מרחיקים אותו מהשטח: מונעים את הקידום שלו, חוסמים אותו. ואז אותו מישהו שהעתיקו ממנו מגלה פתאום שהקידום שלו נמנע וחסמו אותו. שפשוט אין…
  ואותו הדבר עם הסקס. היא נתנה ונענתה כי היא פחדה. אבל מפחד שזה יתגלה שהיא נענתה ונתנה חוסמים אותה ומונעים את הקידום שלה.

 • יפתח  ביום 5 במרץ 2011 בשעה 5:40

  גלי,
  את צודקת 100%. עכשיו, זו לא פעם ראשונה שמר גולדבלט קורא להקל הענשם של מטרידים ואנסים. תמיד הוא עושה זאת בעדינות. "נראה לי שנשענש מספיק", העונש מנופח/מוגזם/מה כבר קרה וכו' וכו'.

  לא פלא שהוא כותב שהוא "אב חרד" לתאומות. הוא כנראה יודע למה הוא חרד. עם הגברים שהוא מעודד, הוא צריך להיות.

 • גולדבלט משה  ביום 5 במרץ 2011 בשעה 6:01

  יפתח יש לי בקשה-ראשית תפנה אותי לרשימה קודמת בה קראתי להקל בעונשם של מטרידים ואנסים . שנית תראה לי שבפרשה הזאת מדובר באונס או הטרדה מינית לפי החוק. שלישית נא הראה לי היכן קראתי להקל בעונשו של בן ארי-זכור לי שכתבתי שהעונש חמור למדי ולא חמור מדי ולא קראתי להקל בו. שישית אם תוכל להזדהות בשם מלא וכתובת הדבר יקל עלי מאד.

 • יפתח  ביום 6 במרץ 2011 בשעה 6:58

  אתחיל מהבקשה השניה שלך: רוצה שאראה לך שבפרשת בן ארי מדובר בהטרדה מינית או אונס עפ"י החוק. בבקשה. מהכרעת הדין: " החלטות בית הדין התקבלו פה אחד, ואלה הן:… אשר על כן מרשיע בית הדין את הנילון בעבירות שיוחסו לו בפרשה השנייה בקובלנה".
  http://academic-secretary.huji.ac.il/.upload/Ben%20Ari.pdf
  ומהי אותה פרשה? הנה מספר סעיפים מתוכה:
  "בחדר היו שתי מיטות. שרה נכנסה למיטה שלה, ואז הנילון נכנס אחריה לאותה מיטה וניסה לקיים עמה יחסי מין. הנילון לא הצליח לקיים עם שרה יחסי מין מלאים אלא חלקיים בלבד מאחר שפעילותו הכאיבה ל-שרה ביותר. בסמוך לאחר מכן הוא רכש עבורה ויברטור ואמר לה שהמכשיר יעזור לה להתרגל לקיום יחסי מין עם גבר.
  11. בלילות הבאים של הכנס עברה שרה לישון בחדרו של אדם אחר כדי להרחיק ממנה את הנילון.
  12. משחזרה שרה לארץ לאחר הכנס היא הרבתה בפרצי בכי.
  13. בתקופה שלאחר הכנס באטלנטיס המשיך הנילון להפעיל על שרה לחצים לקיים עמו יחסי מין. שרה
  חששה מהנילון מאד שכן סברה שאם תסרב לו-יפגע הנילון בדרכה האקדמית."
  מה זה בשבילך? מסיבת יום הולדת? אני קורא פה הטרדה מינית וגם אונס. ולעניין ההתפלפלות שלך הצפויה, האם היתה או לא היתה חדירה – בהמשך.
  בכל זאת, הפרשה הזו, שלכל בר דעת גורמת חלחלה, אצלך מעוררת תגובה אחרת: " חשתי שאפשר להתייחס לנושא גם בהומור".
  לעניין הבקשה הראשונה – להראות לך היכן אתה קורא להקל בענשם של מטרידים ואנסים? כפי שציינתי, אתה עושה את זה לא בצעקות, אלא בלחישות, אלא מאי, שהן נשמעות היטב. הנה לקט פנינים:

  1.
  “לא חשוב אם צריך להחמיר עם קצב כי המיט קלון על מוסד הנשיאות ובשל הצורך להגן על עובדות הנתונות למרות עבריין מין ובשל אלף ואחד סיבות חשובות נוספות. לא חשוב אם קצב עקב עומק הנפילה מאיגרא רמא לבירא עמיקתא הוא בעצם מת חי-כטענת סנגוריו הנמרצים [אגב אם הוא כבר ממילא מת חי זה יכול להיות נימוק לגזירת עוד כמה שנות מאסר-מה זה בעצם משנה למת החי?] ובשל כך צריך להקל מאד. בסוף חשובה רק שאלה אחת מה המחירון המקובל בעבירות כאלו והאם יש סיבה אמיתית לסטות ממנו. אתר "נבו, כבר ערך תחשיב לפיו מהממוצע הוא כ6 שנים בערך- נשמע סביר ואני מניח שפחות או יותר זה יהיה עונשו של קצב [לא מנבא בתיק ציבורי כזה]וכל היתר הוא בלה בלה לצורכים תקשורתיים וחינוכיים.” (מן הפוסט: "מה באמת צריך להיות עונשו של קצב?")
  https://mgali55.wordpress.com/2011/02/25/%D7%9E%D7%94-%D7%91%D7%90%D7%9E%D7%AA-%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9A-%D7%9C%D7%94%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%A2%D7%95%D7%A0%D7%A9%D7%95-%D7%A9%D7%9C-%D7%A7%D7%A6%D7%91/
  2. ראה מבול התגובות לפוסטך "חנן גולדלבט עבריין מין – לא מפלצת":
  https://mgali55.wordpress.com/2008/07/05/%D7%97%D7%A0%D7%9F-%D7%92%D7%95%D7%9C%D7%93%D7%9C%D7%91%D7%98-%D7%A2%D7%91%D7%A8% D7%99%D7%99%D7%9F-%D7%9E%D7%99%D7%9F-%D7%9C%D7%90-%D7%9E%D7%A4%D7%9C%D7%A6%D7%AA/
  אולי לא פירטתי היטב, אבל ממבחר פוסטים שלך (אתה מרבה* לכתוב בעניינם של אנסים מתועבים – להם אתה מעדיף לקרוא "עברייני מין") עולה תמונה של אדם שמצד אחד, לא יכול להפסיק להתיחס לתופעה, ומצד שני, שומר כל הזמן את הדיון בצד המשפטי, הבירוקרטי, הטכנוקרטי. למשל, פלפולים כמו:
  "בית המשפט המחוזי גרס, תוך הסתמכות על גישת בית המשפט העליון, כי היקף ברור העובדות מוכתב על ידי העדויות במשפט. אם אישה טוענת שנאנסה [גרסה א] והנאשם טוען שכלל לא היה מגע מיני [גרסה ב ] על בית המשפט להכריע בין גרסה א לב ולא לדון באפשרות שהתקיימה גרסה ג עליה העדים לא העידו. קביעה זו נובעת מהשיטה האדברסרית לפיה נוהגת מערכת המשפט בארצנו. לטעמי, גם אם אין חובה על שופט לאתר ראיות בעצמו ולברר שמא הוסתרו ממצאים רלוונטיים שלכל העדים הייתה סיבה להסתיר, או שלא התגלתה עקב מחדל בחקירה, עדיין עליו לדון בגרסאות חילופיות העולות מתוך הראיות",
  או:
  "אין מחלוקת שא לא סיפרה בהודעתה הראשונית על אונס [דהיינו על חדירה בפועל] נטען שסיפרה לעו"ד בן טובים על משהו מעבר להטרדה מינית ולח"כ שלי יחימוביץ על אונס – אם כי למרבה הצער העדות לא פורטה בתמצית – עלי להודות שכל עדות של שלי יחימוביץ בנושא זה חשודה מעט בעיניי בגלל שלח"כ הנכבדה יש אג'נדה. ההסבר שנתנה א נשמע הסבר סביר, דהיינו, שלא רצתה שמידע זה [בדבר האונס] ייחשף בפני בעלה. כנגד זאת ניתן להקשות מדוע לא סיפרה את הגרסה המלאה על מנת שתישמר בסוד, כמו למשל בפני עו"ד בן טובים?"
  בקיצור – בשבילך אונס הוא לא אונס אם לא היתה חדירה, וכו'. מזכיר לי את המערכון של קישון, מהספר 25 X קישון, על המשפט של אייכמן – מערכון שמתמצת את הרדוקציה הטכנוקרטית לשאלה האם הנאצי מודה ש 2×2=4. והוא, הנאצי, על ספסל הנאשמים, מתפתל: אולי. בנסיבות מסוימות. אין לשלול. יתכן. אבל יתכן כמובן, בנסיבות אחרות, שלא. וכו'. (זו רוח הדברים, לא ציטוט מדויק).
  לדידי, אונס הוא אונס, במשמע המלה בעברית – כפיה, והשאלה אם היתה חדירה או לא, היא מטומטמת ומיותרת. ומה נחשב חדירה? 1 ס"מ זה חדירה? 2 ס"מ? 5.1 ס"מ?
  מה אומר, אולי אתה באמת לא אדם רע ביסודך, אולי זה פשוט יותר מדי שנים כעו"ד דפקו לך את יכולת ההבחנה הפשוטה. מצד שני, מה כבר אפשר להגיד לאדם שכותב
  " הטרדות מיניות יכולות להתגלות כמכרה זהב ובתנאי שיודעים לפעול נכון ובזהירות"
  (מן הפוסט המדריך למורדת מינית, https://mgali55.wordpress.com/2010/11/23/%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A-%D7%9C%D7%9E%D7%95%D7%98%D7%A8%D7%93%D7%AA-%D7%9E%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%AA/)

  * למשל: החיפושים הבאים בגוגל מעלים:
  1. 172 תוצאות: "גולדבלט משה" "הכל שפיטפוט" אונס
  2. 168 תוצאות: "גולדבלט משה" "הכל שפיטפוט" "הטרדה מינית"

 • יפתח  ביום 6 במרץ 2011 בשעה 7:05

  ובנושא "שם מלא וכתובת":
  תוכל בבקשה להאיר את עיני, במה בדיוק זה יקל עליך?
  הלא אם אתה רוצה להתיחס לגופם של דברים, אין לפרטים האלה חשיבות כלל.
  החשיבות היחידה במקרה זה היא לשם כאל עוגן להמשכיות הדיון, כך שכל עוד אני משתמש באותו כינוי, אין בעיה, ואני יכול להבטיח שכך אני עושה.

 • יפתח  ביום 8 במרץ 2011 בשעה 4:26

  טוב, אני רואה שהחלטת להוריד את הכפפות ומחקת את התגובה המפורטת שלי בה עניתי לבקשותיך. אגב, בניגוד למדיניות התגובות באתר שלך, שגורסת שאין צורך להזדהות. השמצות פרועות ואישיות לא היו בתגובה שלי, רק עובדות. אבל, סבבה, הבלוג שלך, תעשה מה שאתה רוצה. את התגובה המלאה, שהספקתי לצלם באתרך בטרם מחקת אותה אמצא דרכים להפיץ, וישפוט הציבור.
  יום טוב.

 • גולדבלט משה  ביום 8 במרץ 2011 בשעה 6:27

  יפתח-למען האמת רציתי את כתובתך מאחר וטענת שאני באופן שיטתי מגן על עבריני מין וסברתי שמדובר בהוצאת לשון הרע וניתן להגיש תביעה. לא מחקתי אף תגובה שלך[זה בניגוד לדרכי] אלא שמסיבה לא ברורה המנגנון העביר את התגובה הארוכה מאד לאישור-לא יודע למה- אצלי בהגדרה תגובות לא נזקקות לניטור מוקדם-תיקנתי זאת כעת. הציטוט שלך מפסק הדין בקשר לשרה הוא סלקטיבי ולוקה בהבנת מערכת היחסים כפי שתוארה בפסק הדין-כדאי לקרוא זאת שוב . מעניין שהנילון[בן ארי] עמד על כך שהיא תעיד והוא סוביקטיבית באמת היה משוכנע שהיה ביניהם קשר אמיתי.

  אני עונה כעת כי ביומיים האחרונים היו לי דברים דחופים יותר-צריך להתפרנס ממשהו

 • גולדבלט משה  ביום 8 במרץ 2011 בשעה 14:14

  הבדל נוסף בינינו שאני קורא הכל ואתה רק את האישום=עיין עמודשים 16-17 להכרעת הדין בעניין בן ארי וגלה ההבדלים בעצמך

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s