מה באמת צריך להיות עונשו של קצב?


לפני יותר מדי זמן התמחיתי בבית המשפט המחוזי בירושלים אצל שופט שעסק במשפט פלילי. יום אחד הובא לדין בחור צעיר כבן 21 שהודה בפריצות לעסקים. לא היו לו הרשעות קודמות, ואני נשלחתי להשיג פסקי דין בהליכים דומים על מנת לברר את "המחירון העדכני". לאחר יגיעות מסוימות [אז רוב פסקי הדין לא פורסמו ובמיוחד אלו שלא היה בהם "עניין משפטי"] חזרתי עם מספר גזרי דין ומהם נותרו חקוקים בזיכרוני שניים. בשני המקרים נידון עבריין בגיל צעיר ודומה בפעם הראשונה על עבירות פריצה .

 בגזר הדין הראשון שפך השופט על הנאשם אש וגופרית. הוא ציין את דרכיו הנלוזות, העובדה שמעולם לא נקלט בעבודה,שהוא מבלה בעיקר במועדון הסנוקר וסבור שהוא יכול להתפרנס מגניבה ופריצות לבתי עסק. השופט גמר בנפשו כי במרה זה יש דווקא להחמיר עם הנאשם וגזר עליו [למיטב זיכרוני] כשנת מאסר בפועל.

 במקרה השני – שהיה כמעט זהה בנסיבות המעשים וחומרתם ובהיותו הרשעה ראשונה, נכמרו רחמיו של השופט על העבריין. הוא סקר את תולדות חייו, משפחתו ההרוסה, משפחות אומנות שטיפלו בו, קשייו הכלכליים ועוד. בסיומו של גזר הדין יכולת כמעט לבכות מרה על גורלו של הפורץ הלא נוצץ. אכן מקרה זה קבע בית המשפט מחייב הקלה בעונש ולכן הוא גזר על הנאשם רק שנתיים מאסר בפועל.מעולם לא זכיתי לשיעור טוב יותר מאשר העיון בשני גזרי הדין הללו.

 דומני שבית המשפט במקרה שתיארתי פשוט עשה ממוצע בין שני העונשים שנקבעו בשני גזרי הדין – אבל אני כבר לא ממש זוכר. מכל מקום למדתי שבכל מה שנוגע לשיקולי ענישה אפשר להתעלם מכל הבלה בלה שקרוי "טיעונים" לעונש כי ניתן להקל עם טיעונים מחמירים וניתן להחמיר עם טיעונים מקילים.

 לא חשוב אם צריך להחמיר עם קצב כי המיט קלון על מוסד הנשיאות ובשל הצורך להגן על עובדות הנתונות למרות עבריין מין ובשל אלף ואחד סיבות חשובות נוספות. לא חשוב אם קצב עקב עומק הנפילה מאיגרא רמא לבירא עמיקתא הוא בעצם מת חי-כטענת סנגוריו הנמרצים [אגב אם הוא כבר ממילא מת חי זה יכול להיות נימוק לגזירת עוד כמה שנות מאסר-מה זה בעצם משנה למת החי?] ובשל כך צריך להקל מאד. בסוף חשובה רק שאלה אחת מה המחירון המקובל בעבירות כאלו והאם יש סיבה אמיתית לסטות ממנו. אתר "נבו, כבר ערך תחשיב לפיו מהממוצע הוא כ6 שנים בערך- נשמע סביר ואני מניח שפחות או יותר זה יהיה עונשו של קצב [לא מנבא בתיק ציבורי כזה]וכל היתר הוא בלה בלה לצורכים תקשורתיים וחינוכיים.

 

 

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יונתן  ביום 25 בפברואר 2011 בשעה 9:24

  משה שלום,מה דעתך שהכנסת תקבע מחירון לעבירות עם סעיפים שמאפשרים הקלה או החמרה?

  • גולדבלט משה  ביום 25 בפברואר 2011 בשעה 11:04

   יש הצעה כזו-היא בדרך כלל מובילה להחמרת הענישה. לא גיבשתי לעצמי עמדה סופית בנושא זה שכן לא התעמקתי בעקרונות ההצעה הקונקרטית.אי אפשר לענות על השאלה ברמה עקרונית בלבד.

   • יונתן  ביום 25 בפברואר 2011 בשעה 20:33

    למה לא? דווקא עדיף להחליט על העקרון ואז לדבר על הצעה ספציפית.

 • רני  ביום 25 בפברואר 2011 בשעה 20:54

  מזכיר את ההוא שנתבע על סטירת לחי לשכן, נקנס בחמישים שקל הוציא שטר של מאה ושאל את השופט אם הוא יכול במחיר זה לתת לשכן עוד סטירת לחי.

 • גולדבלט משה  ביום 26 בפברואר 2011 בשעה 5:06

  יש כבר הצעה קונקרטית הנתונה בוויכוח-זה לא נושא תיאורטי. אני פשוט לא למדתי את ההצעה -עצלות שלי כי לא נזקקתי לה וכיום אני לא עוסק בתחום הפלילי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s