מחנה השלום במלכוד


ההתקוממות במצרים מעבר לכך שהיא סיבה לדאגה ומקור לחשש מפני העתיד, היא גם הזדמנות בלתי חוזרת לעמוד על מידת  המבוכה הפוקדת את "מחנה השלום הישראלי". מחנה זה הטיף מזה עשרות שנים לסיום הכיבוש ולחתימת הסכמי שלום עם כל מדינות ערב, מצרים, סוריה, ירדן, ללא קשר למשטרן הפנימי, וברך על כל הסכם שנכרת. הפגנות "שלום עכשיו", כזכור, לא קראו לבגין לשלול מו"מ עם מצרים רק בשל אופי משטרה.

  מחנה זה גינה ומגנה את ישראל בכל במה ובכל הזדמנות על שום שלא השלימה את המו"מ עם הרשות הפלשתינאית ואינה מנהלת מו"מ גם עם החמאס, על אף שאיש אינו טוען שהרשות מהווה ממשלה דמוקרטית נבחרת כדין, או שהחמאס מתיימר להיות ממשלה דמוקרטית. מי שטען שהשלום שנכרת עם משטרים כאלו אינו הסכם אמיתי זכה לקיתונות של רותחין מצד שוחרי השלום בכל תנאי, בכל זמן, בכל מצב ועם כל אחד.

 מעולם לא זכו ממשלים רודניים לפטור כה גורף מחובת שמירת זכויות האדם כפי שזכו לו המשטרים הערביים מצד רוב פעילי השמאל בישראל. הדילמה שלהם הייתה ברורה, אם יטענו שהסכם שלום עם ממשלים רודניים הוא חסר משמעות מאחר והעם הנאנק תחתיהם לא יקבלו, ממילא הם היו מצדיקים בכך קיפאון מוחלט במו"מ לשלום, עד לשינוי המשטרים. קיים אגב אדם אחד שטוען זאת ממש בגלוי, אנטולי שרסקי, אבל הוא כידוע נחשב לימין קיצוני. כשהשר ליברמן טען שממשלת הרשות אינה לגיטימית על פי החוקה שלה עצמה ולכן אינה יכולה לנהל מו"מ הוא הוקע מיד כאויב השלום.

 אם הקורא זקוק להוכחה עדכנית לנטען הוא יוכל למצאה ברשימתו האחרונה של גדעון לוי. ראשית מסביר לנו הכותב שדינם של כל המשטרים הרודניים לרבות הכיבוש הישראלי, שבוודאי עונה להגדרה, להיות מופל על ידי העם והמסקנה – "מוטב לסיימו בטוב, בהסכמים שמבוססים על צדק ולא על כוח, רגע לפני שההמונים יאמרו את דברם ויצליחו את החושך לגרש. " –הכוונה לסיום הכיבוש בהסכם כמובן

 אז עם מי בדיוק נעשה הסכם?- הרי אי אפשר לשאת ולתת עם העם ישירות? גדעון לוי לא עוזר לנו לענות על שאלה פשוטה זו אך מזהיר אותנו "  היום מצרים ומחר פלסטין; אתמול תוניס ומחרתיים עזה. לא רק שלטון הפתח ברמאללה ומשטר החמאס בעזה מועדים ליפול, אלא אולי גם, יום אחד, הכיבוש הישראלי, שבוודאי עונה על כל הקריטריונים של רודנות פשע ומשטר רשע"

 בקיצור מלכוד מושלם- אי אפשר ואין טעם לשאת ולתת עם משטרי הפתח והחמאס על סיום הכיבוש הנפשע כי הם משטרים רודניים שמועדים ליפול ואי אפשר להמשיך בכיבוש וחייבים לסיימו במו"מ להסדר עם המשטרים המועדים ליפול. שוב נשאל-עם מי לעזאזל אנחנו צריכים בכל זאת לשאת ולתת? לגדעון לוי הפתרונים. למרבה הצער לוי לא לבד ואת הטיעונים הלוהטים  והמטופשים האלו ניתן לשמוע מכל עבר מבלי שהדוברים עומדים על חוסר ההיגיון שבהם ועל המלכוד שהם יוצרים.

 היום באמת אין טעם לשאת ולתת על הסכמי שלום בכלל מאחר והמצב במזרח התיכון הוא נזיל לחלוטין. אין להמשיך במו"מ הווירטואלי המופקר וחסר האחריות שניהלו אולמרט ולבני עם הרשות הפלשתינאית שאינה נהנית מלגיטימציה כלשהי. אין לנהל מו"מ גם מפני שעתיד השלטון בירדן אינו ברור וכל מו"מ עם הרשות חייב היה להתבסס על הנחת יציבות המשטר בירדן, אחרת אין להסדרי הביטחון שחייבים להיות נלווים לו כל משמעות. אם תהיה מהפכה בירדן – זו לא אפשרות רחוקה- תשתנה המפה מיסודה ויידרשו תשובות אחרות לגמרי.

אני מניח שלא משנה מה נעשה בעיני גדעון לוי וחבריו תמיד נהיה משטר של כידונים ורשע. עם ישראל יצטרך להיות מוכן לאפשרות שהוא נידון להמשיך ולחיות על חרבו עוד שנים רבות. נאומו של משה דיין על קברו של רועי רוטנברג ז"ל תקפים גם היום – " אל נסב את עינינו פן תחלש ידנו. זו גזרת דורנו. זו ברירת חיינו – להיות נכונים וחמושים חזקים ונוקשים או כי תישמט מאגרופנו החרב – וייכרתו חיינו."

מאידך, בצד החששות שינויים יוצרים לעתים הזדמנויות, שכרגע אין דרך לצפות אותן. במקום שנקבע את עצמנו בתבניות חשיבה ישנות נלמד את המציאות החדשה ונבחן בזהירות שמא היא מאפשרת לנו הסדרים ופתרונות שעד כה נראו בלתי אפשריים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Corinna Hasofferett קורינה  ביום 30 בינואר 2011 בשעה 7:01

  הרצון לשלום הוא בשליטת היחיד. הרצון בהפלת משטר דיקטטורי אינו בשליטת הצופה לבית ישראל.
  רק המסתפקים בציפייה לבוא המשיח יתנו – מלשון תנאי – אחד בשני.

 • nachum  ביום 30 בינואר 2011 בשעה 10:44

  תמיד נהיה משטר של כידונים ורשע even when gidon levi will be 120 years old.

 • דני כהן: בדיוק להיפך מחנה הימין במילכוד  ביום 30 בינואר 2011 בשעה 12:08

  הימין בראשות נתניהו תמיד טען שהערבים הם פרמיטיבים ולא מסוגלים למשטרים דמוקרטים. אולם בימים האחרונים, השכנים שלנו למדו אותנו מה זה חופש ביטוי ומחאה עממית מול השלטון.
  דרך אגב, גם ההדלפות של אלג'זירה וספרו של אהוד אולמרט מוכיח שיש פרטנר להסכמים.

 • יונתן  ביום 30 בינואר 2011 בשעה 18:25

  אוקיי, אז אין לנו פרטנר.
  אז לשיטתך, האם ראוי להמשיך ולבנות התנחלויות עד שיהיה לנו פרטנר?

 • גולדבלט משה  ביום 30 בינואר 2011 בשעה 20:00

  לשיטתי מן הראוי להתמתין להתפתחויות שהשפעתנו עליהן מוגבלת ביותר אם לא אפסית. מלכתחילה לא הייתי מקים את רוב ההתנחלויות ואף לא מרחיב אותן מעבר לתחומן כיום-זה לא שייך לשלום. להתנחלויות התנגדתי [לרובן -לא לכולן] גם כשלא האמנתי ששלום אפשרי בכלל-פשוט כעניין של נוחות גבולות ונוחות דמוגרפית.

 • רני  ביום 2 בפברואר 2011 בשעה 21:03

  שלום
  הדני כהן מוכיח את צדקת בעל הבית. מה בדיוק הקשר בין אספסוף מתלהם מה שכהן מכנה: "חופש ביטוי ומחאה עממית" לבין דימוקראטיה.

  נקח למשל את ברדאווי או איך קוראים לו. להנ"ל חלק נכבד בהתחמשות הגרעינית של אירן. ארה"ב ראתה בו סוכן אירני ונהגה בו כך ועשתה למען סילוקו מהכסא של רשות האנרגיה האטומית בוינה. כיום נראה שהיה בסיס מוצק לחשדות ארה"ב. איש לא שמע ממנו רעיון פוליטי או טכני-ניהולי, איש אינו יודע דעותיו המדיניות כלכליות, איש אינו יודע מי מאחוריו, לאיש אין מפלגה, או מצע מדיני או כל כלי דימוקראטי אחר את מי ומה הוא מייצג? האם אדם זה הנו תופעה דימוקראטית? .

  במצרים כ 80 מיליון איש. מהם בערים קהיר, אלכסנדריה וכ"ו כעשרה מיליון.בערך 70 מיליון פלאחים חיים כבימי קדם. מה שמחזיק אותם נפשית והמסגרת הרוחנית אידאולוגית נורמטיבית היחידה המוכרת להם היא האיסלם. הם גם לא מאמינים לכל חלקלקי העיר. אם יהיו בחירות בשיטת עזה קארטר והם יתבקשו להצביע בעד או נגד האיסלם ברור מה יהיו התוצאות. מצריים קיימת כמסגרת פוליטית טריטוריאלית כ 8000 שנים שאף פעם לא הייתה דימוקראטיה. האם מובארק המציא את הביורוקרטיה, השחיתות, הפרוטקציה, הנפוטיזם, העוני, הבורות. האם כשהוא ילך אלו יעלמו בין רגע. מישהו רציני מאמין שכאשר הוא ילך תקום במצרים דימוקרטיה בסגנון שוודי, נורווגי, נו-זילנדי ואפילו הודי או ישראלי.אם המשיח השחור בבית הלבן מאמין בכל זה אנחנו כישראלים בצרה צרורה. אם כתקוותי הוא מתחמן את העולם ועובד עליו בעיניים ומנסה מצוא "סידור" עם הצבא המצרי, אנחנו רק בחצי צרה. דימוקרטיה? במצרים? כל נסיון ליצר דבר כזה יהיה יותר מפלצתי מעזה של קארטר, פי אלף יותר מפלצתי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s