ימי סטלין – מי נזקק לנאום הסודי?


לאחר קריאת שתי ביוגרפיות חדשות יחסית על סטלין הצלחתי לאחרונה להניח את ידי בחנות ספרים משומשים על הביוגרפיה של י. דויטשר שפורסמה ב1950 בישראל. הביוגרפיה כמובן אינה יכולה להתייחס לסטלין של השנים 1948-1953 [שנותיו האחרונות ] וסוקרת רק בקצרה את המאורעות שלאחר מלחמת העולם השנייה, אך יש לציין שהיא רצינית הרבה יותר על אף מגבלותיה.

  מבחינה עובדתית לא מצאתי הבדלים דרמטיים בין הביוגרפיה שהתפרסמה בחיי סטלין לביוגרפיות החדשות. ישנם כמובן הבדלי גרסאות ביחס למאורעות אלו או אחרים.לדוגמא, דויטשר מניח שסרגיי קירוב אכן נורה על ידי מתנקש ואילו כיום החשד הוא שסטלין הורה להתנקש בחייו מחשש לאיום על מעמדו. השאלה האם היה קשר בצמרת הצבא נגד סטלין נותרה פתוחה, אם כי לאף אחד אין ספק שאין קשר בין ממדי הקשר,אם היה, לממדי הטיהור בצבא. ישנם הבדלים נוספים אך הם נוגעים לאותן פרשיות בהן אין להיסטוריונים ראיות ממשיות והם עוסקים בהשערות.

 מעבר לפרטים אלו או אחרים הדבר החשוב הוא להבין שאופיו הרצחני של המשטר הסובייטי היה  ידוע ומעלליו היו מוכרים במערב. המאבק הנורא באיכרים לצורך הגשמת הקולקטיביזציה בחקלאות, מותם של מיליונים ברעב בתחילת שנות השלושים, ההגליות, מחנות העבודה, תקופת הטיהורים של שנות השלושים, משפטי הראווה ושאר מעללי המשטר הסטליניסטי לא היו בגדר סוד. כך גם היו ידועים הסבל והאבידות העצומות של הרוסים במלחמת העולם השנייה-אבידות שללא ספק נגרמו בחלקה הראשון של המלחמה עקב מדיניותו של סטלין קודם לה והתערבותו במהלכי המלחמה לאחר שפרצה.

  המערב לא נזקק בכלל לנאום הסודי של ניקיטה חרושצ'וב על מנת ללמוד את העובדות על המשטר הסטליניסטי. מי שנזקקו לשיעור היו אלו שחיו בתוך המשטר הסובייטי והיו נתונים לתעמולה שהסתירה מהם את האמת. אגב, אף פעם לא באמת הבנתי מדוע נאום בפני 1,400 איש יכול להיחשב כסודי ומה היה הקושי הרב להשיג העתק ממנו.

 מתברר שידיעת העובדות אין די בה ועובדה זו חייבת להיות לקח חשוב.מי שמחויב אידיאולוגית לאמונה מסוימת יכול לעמוד בפני כל הוכחה עובדתית למשגים שבהשקפותיו. יכולתם של בני אדם להתאים את המציאות להשקפותיהם היא כמעט אינסופית. אנו זוכרים את ההספד הנרגש על סטלין שנכתב ב"על המשמר" לאחר פטירתו. אנו זוכרים שקומוניסטים מוצהרים כמו הפילוסוף הצרפתי סארטר תמכו ללא לאות בסטלין למרות העובדות הידועות ורק בשלב מאוחר מאד יחסית נזכרו לבקר את משטרו, כאשר נותרו ללא תומכים בעמדתם גם מעברו השני של מסך הברזל. במשך שנים רבות האפנה במערב, במיוחד בקרב האינטלקטואלים, הייתה של אהדה לברית המועצות ולמשטרה אגב טיוח כל ממצא מביך.

  אין לנו היסטוריה אלטרנטיבית. סטלין,למרות אכזריותו ותודות לה, אחז בצווארה של רוסיה הנחשלת וגרר אותה באמצעות מהפכת התיעוש למאה העשרים. אלמלא עשה כן כנראה לא הייתה ברית המועצות מסוגלת לנצח בהתמודדות הנוראה עם גרמניה הנאצית. במלחמת העולם ניצחו לא רק רצון הלחימה הרוסי וגבורת חיילי הצבא האדום. הניצחון היה גם ניצחונה של התעשייה הרוסית שתחת לחצים נוראיים ייצרה אלפי טנקים בחודש ומטוסי קרב וציוד חיוני אחר שבלעדיו הניצחון לא היה מושג.

 אין מקום לאי הבנות מי שניצח במלחמת העולם היו הרוסים שלחמו למעשה 3 שנים למעשה לבדם. היקף הקרבות בחזית הרוסית היה גדול עשרות מונים מאלו שניהלו בעלות הברית המערביות וכך גם היקף האבדות. אלמלא יכלה ברית המועצות להקריב את הקורבנות הללו הייתה אירופה כולה נתונה תחת העריצות הנאצית – האם עובדות אלו מצדיקות בדיעבד את הטרור הסטליניסטי? היו רבים מאד, גם בישראל, שחשבו שכן.

 גם אם ניתן להתווכח על מדיניות סטלין לפני המלחמה ולטעון שרצחנותה נדרשה, או עלתה בהרבה על כל צורך אובייקטיבי ועל הנדרש להגשמת מטרותיה, אין ספק שהמשכה של מדיניות זו ורמיסת כל זכויות האדם הבסיסיות ביותר בברית המועצות שלאחר המלחמה היו בגדר פשע. אף על פי כן אנו ממעטים יחסית לקרוא על פשעים אלו. ניתן למצוא הרבה יותר חומר על "אימת תקופת המקרתיזם" בארצות הברית  שלא הייתה אלא אוושת רוח קלה לעומת הסערה בברית המועצות.

 כאשר מדברים אצלנו על דיכוי חופש הביטוי מיד אנו מופנים לארצות הברית של שנות החמישים ולא לברית המועצות באותן שנים ותופעה זאת לא יכולה להיות מקרית. היא אינה קשורה גם בזדון המיוחס בנקל לאינטלקטואלים שמאלנים. ההסבר העיקרי לתופעה נעוץ לדעתי במקום אחר והוא ראוי לדיון נפרד.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s