רצח על רקע רומנטי


ח"כ אחמד טיבי הניח על שולחן הכנסת הצעת חוק לפיה ייאסר שימוש בביטויים "רצח על רקע רומנטי" ורצח על רקע כבוד המשפחה"  טוען ח"כ טיבי "אין שום כבוד ברצח ואין שום רומנטיקה ברצח. רצח נשים הוא מעשה בזוי ושפל, שוביניסטי ופרימיטיבי שיש להוקיע, ואסור להשתמש בביטויים חיוביים כדי לתאר אותו."

 לא את המעשה הנפשע בא ח"כ טיבי לאסור שהרי הוא נאסר בספר החוקים שאינו מתעניין במניע לביצוע עבירת הרצח שעונשה אינו נתון לשיקול דעת -מאסר עולם, אלא אם ייקבע שיש להחיל על העבריין בשל מצבו הנפשי בעת ביצוע העבירה אחריות מופחתת. ח"כ טיבי מבקש לאסור שימוש בביטוי מתוך טענה שביטויים מסוימים יוצרים לגיטימציה ליחס שונה ובתי ראוי לעבירה חמורה ובעצם מסייעים להכשיר אותה.

 שמחתי לקרוא כי שר המשפטים מתנגד להצעה וכך צריך לעשות כל מי שחופש הביטוי יקר לליבו. הבעיה היא שתמיד נמצאים מליצי יושר להגבלת חופש הביטוי למען מטרה נעלה כלשהי. נשים ופעילות פמיניסטיות נכונות לאמץ כל מגבלה על דרכי התבטאות שוביניסטיות ועל פרסומות העושות שימוש במיניותה של האישה לקידום מכירות. דתיים נכונים לכל מגבלה שתאסור "פגיעה אמיתית או מדומה ברגשות דת. "פטריוטים" יסכימו לכל מגבלה שתאסור פגיעה בצבא או ברגשות לאומיים וכך הלאה וכך הלאה. תמיד ישנם ערכים או נושאים הראויים בעיני מישהו להגנה מפני חופש הביטוי המשתולל.

 מגבלות על חופש הביטוי יש להטיל אך ורק מטעמים כבדי משקל של סכנה מוחשית לביטחון הציבור, או במצבים בהם הביטוי עצמו מהווה הסתה לעבירה פלילית ממש. מי שמכנה רצח כנובע ממניע רומנטי אינו תומך ברצח ואינו אוהד אותו. אם נאסור שימוש במונח מדוע לא נאסור על הקרנת וקריאת יצירות המתארות מעשי רצח שהמניע להן הוא "רומנטי" ומי הסמכות לקבוע מתי המניע הוא רומנטי ומהי בכלל הרומנטיקה בימינו?

 "עזה כמוות אהבה קשה כשאול קנאה רשפיה רשפי אש שלהבתיה" כך קבע החכם באדם בשיר השירים ומאז ועד היום אחד המניעים לרצח הוא אהבה או תשוקה הלובשת מימדים מוקצנים. מי קבע שאהבה זו אינה בגדר אהבה או שאינה ראויה להיקרא אהבה רומנטית? למי נתונה הסמכות לקבוע?.

 אם נעניק סמכות זו למומחי נפש האדם, הפסיכולוגים והפסיכיאטרים, נגיע מהר מאד לכך ששום אהבה לא תיראה לנו רומנטית. כך גם יקרה אם נבחן את האהבה במונחים מתחום הסוציולוגיה שיגלו לנו את המתאם החברתי הקיים בין הזוגות המחליטים פתאום להתאהב. אולי רומנטיקה אינה קיימת בכלל ולא ראוי לטפחה אבל מי שמאמין שהיא קימת כמימד בפני עצמו לא ראוי שינסה להגדירה באופן מצמצם, או יאסור על שימוש במונח בהקשרים מסוימים . 

  זהירות –ספוילר  

  

 

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • עומר  ביום 21 בדצמבר 2010 בשעה 21:09

    אולי אני חושד בתמימים, אולם יש לי תחושה מוזרה שמאחורי כל הטענות של ח"כ טיבי מסתתר נסיון להעלים את השיוך האתני של מבצעי הפשעים הללו. הרי כשאומרים "רצח על רקע כבוד המשפחה" ידוע לנו תמיד שמדובר בערבים, ושיעור המקרים של "רצח על רקע כבוד המשפחה" הוא הגבוה יותר (יש הרבה יותר מקרים כאלה בשנה מאשר מקרים של רצח על ידי בני זוג). אם יאסר להזכיר את הרקע, הרי ששוב נחזור לדיווחים בנוסח "צעיר רצח את בת משפחתו".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s