רשלנות עיתון בשמירת חיסיון מקור


שלב ההוכחות במסגרת תביעתה של עו"ד גלאט ברקוביץ הסתיים. התיק מעניין במיוחד את מגזין העין השביעית שמקדיש  לנושא רשימות לא מעטות. כעת נותר לבית המשפט לקבוע אם עיתון הארץ התרשל בשמירת זהותה של גלאט ברקוביץ כמקור עיתונאי ואם הוא חב כלפיה חובת זהירות.

 הפרשה מעוררת כמה וכמה תמיהות. אין ספק שהמקור התגלה. לו היה הארץ עיתון ראוי לשמו הוא לא היה מתווכח בכלל בשאלת האחריות והיה נוטל אותה על עצמו [בכפוף, אולי, לטענת אשם תורם מצד המקור]. עיתון ראוי לשמו היה מודיע כי אירעה תקלה ואפילו אירעה שלא ברשלנותו עדיין הוא רואה עצמו מוסרית מחויב למקורותיו ולכן הוא נכון לפצות מקור על כל נזק שנגרם לו.

 עיתון הארץ אינו עיתון ראוי לשמו, למרות יומרותיו, ואם לא תושג פשרה יתקבל פסק דין בשאלת האחריות ואם ייקבע שהעיתון התרשל יעברו לדון בנזק. אגב פיצול כזה אינו רצוי כל כך. שופט לא חרוץ יכול לחסוך לעצמו עבודה בדיון בשאלת הנזק בכך שהוא דוחה את התביעה בשאלת האחריות ואמנם חלילה מלחשוד בכשרים ולא יעלה על הדעת וגו' אבל כבר היו דברים מעולם.

 מעניין ששאלה אחת לא עלתה לדיון ואני מניח שב"כ עיתון הארץ לא יעלו את הטענה, אם כי אי אפשר לדעת. השאלה היא האם קיימת בכלל חובת זהירות של עיתון כלפי מקור שהעביר לו מידע באופן בלתי חוקי ופסול. האם בית המשפט, מיזמתו, אינו חיב לומר למקור –במקרה זה עו"ד גלאט ברקוביץ, כי על פי הכלל "מעילה בת עוולה לא תצמח זכות תביעה" לא תוקנה לה עילת תביעה בשל העובדה שזהותה כמי שמסרה מידע חסוי נחשפה. אם אף צד אינו מעלה שאלה זו עדיין לטעמי על בית המשפט לדון בה מיזמתו.

 ייתכן שבסופו של יום ייקבע שעיתון הארץ אכן התרשל בשמירת מקורותיו, אולם מאחר והמקור ביצע עבירה פלילית והפר אמונים בכך שהעביר את המידע, אין מחדלו של העיתון מקנה זכות תביעה למקור שנחשף. אם לא זו תהיה התוצאה הרי שאינטרס של מקור שמעביר מידע בעבירה לחיסיון יהפוך להיות זכות מוגנת במשפט – תוצאה די מוזרה שספק אם עיקרון חופש העיתונות יכול להצדיקה.

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s