חופש ההפלה וההסדר עם הפלשתינאים


אני יודע! הכותרת באמת נראית משונה והיה זה הפוסט של ד"ר נעמה כרמי הפלות? עדיין לא באירלנד שהיה הטריגר לחיבור המשונה הזה. זו במפורש אינה תגובה לרשימה, אלא שהרשימה הביאה אותי לחשוב כיצד ניתן להתמודד עם מצב שהוא בלתי פתיר.

 סוגיית הזכות להפיל היא סוגיה בלתי פתירה במובן העקרוני, ניגודי ההשקפות ביחס אליה הם עמוקים מאחר והצדדים אוחזים בערכי יסוד שונים לגמרי. אין מה לדבר על תכנון משפחה, על אפשרות להולדת תינוק בעל מום ועל זכות האישה על גופה, עם מי שמשוכנע כי הפלה משמעה רצח, או שהיא נאסרה לחלוטין מכוח מצוות הדת.

 כנגד הגישה הדתית קיימת כמובן הגישה הפמיניסטית הרדיקלית מדגישה את זכותה המוחלטת של האישה על גופה ומתעלמת מכך שיש לחופש ההפלה השלכה כלשהי על יחסנו לחיי אדם בכלל. ככול הנראה מעדיפים הדוגלים בגישה זו לחמוק מכל התייחסות להליך ההפלה עצמו – במיוחד בשלביו המאוחרים, שהוא הליך המתת יצור חי לכל דבר ועניין.

  ניתן כמובן להצביע על גוונים בכל גישה וביחס להפלות, אך הרשימה לא נועדה לעסוק בנושא זה. כאן המקום להעיר שקיימת גם גישה "חברתית" הקוראת לחייב את האם לבצע הפלה כאשר ברור שהעובר עתיד להיוולד בעל מום קשה והוצאות גידולו והטיפול בו יחולו על החברה. במקרים בהם האם מסרבת לבצע הפלה יש לשלול, על פי גישה זו, את זכותה וזכות העובר לכל תמיכה סוציאלית שהייתה ניתנת לילד נכה אחר שלא ניתן היה למנוע את לידתו.

 עקב התפתחות בפסיקת בית המשפט העליון ["הלכת זייצוב"] וההכרה בעילה של הולדה בעוולה החלו מוגשות תביעות רבות נגד גניקולוגים, יועצים גנטיים, מומחי אולטרה סאונד ואף נגד וועדות להפסקת היריון, בטענה שאפשרו או לא מנעו או לא איתרו פגם בעובר וגרמו להולדתו הבלתי רצויה של אדם בעוולה.

  להשקפות החברתיות והערכיות יש כמובן משקל רב בכל הנוגע להיקפן של תביעות אלו. כיום, כתוצאה מהשאיפה ללדת תינוק מושלם, ישנן לא מעט אמהות המבקשות לממש את "זכותן על גופן" כלומר את הליכי הוועדות להפסקת היריון, על למנוע היריון בלתי רצוי במובן זה שעלול להיוולד ממנו תינוק בעל מום. השאלה מהי חומרת הפגם המתגלה והמצדיק ביצוע הפלה טרם הוכרעה בבית המשפט העליון והיא מונחת כעת לפתחו.

 נתוני הוועדות להפסקת היריון [מתפרסמים על ידי משרד הבריאות] מלמדים כי רובן המכריע של הבקשות להפסקת היריון מאושרות, כך גם בשלבים מתקדמים יותר של ההיריון[שאז הטיפול עובר לוועדות על אזוריות] אך מטבע הדברים בשיעור פחות יותר. ישראל, ללא כל הכרעה ערכית ותוך הימנעות מכוונת מהכרעות כאלו, הצליחה למנוע גלישה לקונפליקט חברתי ודתי חמור.חוק העונשין אוסר על הפסקת היריון ללא אישור הוועדות,הוועדות הוקמו ועד כה לא ניתנו להן כל הנחיות מחייבות [לאחרונה נעשה ניסיון כזה בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות] בסך הכול השיטה פועלת אם כי כמובן ישנם מקרים חריגים.

 אז איך הגעתי לשלום עם הפלשתינאים? לא מדובר בסטייה מהדרך אלא בהבזק מחשבה שעלה במוחי שגם בכל הנוגע ליחסנו עמם יש צורך לתור אחר הסדר מעשי שיתקיים אם אף אחד לא יקום לערער עליו או לפעול בכוח נגדו. הסדר אשר בגלל היותו הסדר מעשי, מודוס ויוונדי , יוכל להחזיק זמן רב מבלי שאף צד יוותר על שאיפותיו המוצהרות וישבע יום וליל להשיגן.

 מהו ההסדר הזה? דומני שהוא כבר מתבצע!. הפלשתינאים נשבעים נאמנות נצח לדרישה לזכות השיבה ומסכלים קיומו של מו"מ לסיום הסכסוך, אך במקביל הם מקדמים הכרה בינלאומית במדינתם בגבולות 67 . הכרה כזו אם תינתן להם תיצור דה פקטו מדינה פלשתינאית בגבולות זמניים כאשר למדינה זו יש סכסוך נדל"ן עם ישראל. משלב זה כבר איש לא ידבר על כיבוש ועוולותיו, אלא השיח יתמקד בהסדר מעשי בין מדינות ריבוניות. אני לא הייתי מנסה לבלום התפתחות כזו היא אינה בהכרח לרעתנו.

 

 

 

 

 

 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • רני  On 17 בדצמבר 2010 at 12:13

  או כן, חלומות באספמיה. אזי, בין היתר, יתגשם חלום של הלבנונים כולם כולם. יומיים אחרי שתוכרז מדינה כזו יועלו כל הפליטים הפלשתינים בלבנון על משאיות ויוסעו לירדן ומשם ליו"ש והם יתחילו לצעוד אל ישראל, באלפיהם. ובמדינת תל-אביב וסניפיה בשפיים ומעגן מיכאל ואום אל פחם שפרעם ונצרת יהיו חגיגות שמחה לבואם.

 • גולדבלט משה  On 17 בדצמבר 2010 at 12:31

  תסריטי בלהות תמיד אפשר לכתבו אבל שלך הוא חסר שחר. לא כל כך מהר יעברו אפילו הפליטים מלבנון ואם יעבור לשטח המדינה בגדה חלק מהם אני לא רואה בזה אסון זה מקובל אפילו על ישראל במסגרת הסכם. למעשה במובנים רבים מדינה פלשתינאית מקוצת כבר מתקיימת.

 • רני  On 17 בדצמבר 2010 at 12:45

  מקווצת ? כמו קפיץ ברימון יד? כמו דוקר במוקש?

 • גולדבלט משה  On 17 בדצמבר 2010 at 15:26

  הכוונה מקוצצת כן היא תמיד תהיה סיכון בכלל אנחנו באזור מסוכן בכל תסריט אפשרי ומי שלא מבין זאת לא ישרוד. האלטרנטיבה שלנו היא כיבוש מלא ושליטה מלאה בפלשתינאים מה שיגרור בהכרח תביעותץ למתן אזרחות מלאה לכולם=מדינה דו לאומית וסיכון גבוה יותר. בתסריט שלי נמשיך לשלוט בבקעת הירדן ונמשיך לקיים את רובן של ההתנחלויות ואת מרב השליטה הבטחונית עד שניתן יהיה לשחרר את החבל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s