שהאיחוד האירופי והקרן החדשה יממנו את התרבות השמאלנית


 זו עובדה – "השמאל" כנראה שולט באמנות ובתרבות הישראלית וכמובן בקולנוע ובספרות. ללא ספק נוכחותו בתקשורת הכתובה והאלקטרונית עולה עשרות מונים על נוכחותו בציבור. יש מי שיראו בשליטה זו ביטוי לעליונות תרבותית אינטלקטואלית וכיו"ב ויש שיאמרו שבתחומי האמנות והספרות חוקי העדר פועלים כמו בכל מקום אחר ואת ההסבר לעובדה שרבים מאד מאומני ישראל נוטים לשמאל יש לחפש במקום אחר – כלומר להעביר את הנושא למחקר סוציולוגי מעמיק. מאחר שכידוע גם החוגים לסוציולוגיה נשלטים על ידי השמאל הישועה לא תבוא משם.  

 מה אפשר לעשות? ובכן נמצאה נקודת התורפה האמיתית של אמני השמאל והיא המימון הציבורי. די באיום קלוש להסירו וכבר מתארגנת לה עצומה נרגשת המספרת לנו כי "מימון התרבות הוא אחד ממאפייניה של מדינה דמוקרטית, לא כלי לאיום והשתקת אזרחים.רבות אמורה בין היתר לשקף את המציאות בה אנו חיים על כל בעיותיה ולא לשמש שופר תעמולה"

 מי שניסח את העצומה הזאת סובל מבעיות קשות של הבנת הטקסטים שלו עצמו ועוד יותר מבורות היסטורית מוחלטת. ראשית – עובדה ידועה – משטרים טוטאליטריים עסקו במימון תרבות הרבה יותר מאשר משטרים דמוקרטיים. שנית –אם תרבות אמורה לשקף את המציאות בה אנחנו חיים, חרמות על ציבור מסוים אינם תרומה לשיקוף המציאות. כמובן שלא אעסוק כעת בשאלה הנכבדה עד כמה היצירה המקורית בישראל משקפת משהו מהמציאות מעבר למציאות הסוציו אקונומית שלה.

 לרמאי שניסח את העצומה הזאת היה נוח להסתיר שהאיום בהפסקת המימון לא נבע עקב רצון להגביל את חופש היצירה של האמנים ואפילו לא מתוך רצון למנוע מעוד כמה סרטים ישראלים עוינים לתפוס מקום של כבוד בפסטיבלים שונים. האיום נבע מהעובדה שהאמנים ואנשי התרבות רוצים לנקוט כלפי ציבור מסוים במהלך של דה לגיטימציה מוסרית על ידי ניצול מעמדם הציבורי כאמנים – מעמד שנרכש בין היתר במימון ציבורי.

 איש אינו חושש שהיכל התרבות באריאל יוותר שומם ואף אין איש סבור שקיומם, או אי קיומם, של מופעים בהיכל הוא הבעיה. ניתן בוודאות להניח שהתיאטראות לא ישתפו פעולה עם החרם מאחר והוא בלתי חוקי. המתנחלים אינם נאבקים בסגר תרבותי שלא ניתן להטיל עליהם, אלא עליהם להתמודד מול מערכה תקשורתית ותרבותית מאורגנת שנועדה לשלול מהם את הלגיטימציה ולהוקיעם כציבור עבריין של גוזלי אדמות וכובשים. מול מערכה זו, המאורגנת על ידי נתמכי הקופה הציבורית, קיימת כל ההצדקה המוסרית להתגונן ולנקוט בצעדי נגד.

 אל תבלבלו לנו את המוח עם מליצות על דמוקרטיה וחופש הביטוי. איש לא חלק על זכותם של האמנים להתנגד למפעל ההתנחלויות, למחות נגדו, לפעול בכל דרך פוליטית על מנת להביא לנסיגת ישראל מהשטחים הכבושים ובכלל לפעול מען המטרות הפוליטיות שלהם בכל דרך מקובלת. איש גם לא חלק על זכותם של מחזאי השמאל להציג אפילו באריאל מחזות שימחו על "זוועות הכיבוש". לא קיים שום עיקרון דמוקרטי המחייב סבסוד התרבות והאומנות ומי שכורך דמוקרטיה עם סבסוד כזה הוא שקרן.

 למרבה החסד החרם נגד היכל התרבות באריאל פתח לנו חלון הזדמנויות לברר עד כמה באמת עלינו לממן יצירה תרבותית של מיעוט פוליטי המנצל קרנות ציבוריות על מנת ליצור יצירות הנתפסות כעוינות על ידי רובו המכריע של הציבור בישראל. האם באמת חייבים אנו משלמי המיסים לשאת בנטל כזה? האם לא מוטב להותיר את מימון התרבות והיצירה לקרנות אנטי ישראליות שמתמחות בכך כמו קרן פורד, הקרן החדשה וקרנות האיחוד האירופי?

 האמנים המפוחדים רשאים להירגע. אף אחד אינו מתכוון לטפל בהם באופן אישי. מאידך, אם מי מהם ינסה לאלץ גוף ממוסד להפלות חלק מציבור ביחס ליצירת האמנות שהוא יצר על פי תכתיב פרטי-כמו שעושה המחזאי שמואל הספרי [הטוען שהתיאטרון הקאמרי התחיב לפניו שלא להציג "בחו"ל" ללא הסכמתו],התגובה היחידה הבאה בחשבון היא דרישה לאותו גוף – לא לאמן – שלא להתקשרעם הומן בהסכם מפלה ואם יעשה כן אזי תישלל ממנו כל תמיכה ציבורית. משמעות הדברים היא שהספרי יצטרך להתקשר בעתיד עם תיאטרון בלתי מסובסד אבל זה מחיר קטן לשלם תמורת הזכות להחרים את ציבור המתנחלים.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דני כהן: משה כל הטיעון שלך שגוי מיסודו  ביום 13 בנובמבר 2010 בשעה 22:32

  אריאל בניגוד לקצירין לא סופחה מעולם למדינת ישראל, ולכן איננה חלק ממנה, ומכאן שלאמנים יש זכות לא להופיע בה.

 • יריב מוהר  ביום 13 בנובמבר 2010 בשעה 22:57

  חובה מוסרית להחרים משטר אפליה ממוסד, המתקיים בשטחים

  • עדי  ביום 14 בנובמבר 2010 בשעה 16:02

   אם חובה מוסרית אז שיחרימו. מה הבעיה? משה כותב זאת בפירוש. אבל, ישאו בתוצאות כיון שפעולה כזו אינה חוקית. זה הכל.

 • יאצק הצידוני  ביום 14 בנובמבר 2010 בשעה 3:33

  שתי התגובות מעלי רק מראות כמה השמאל אוהב לדבר עם עצמו.

  מי אמר שאריאל היא חלק מישראל הריבונית? מי אמר שעל האמנים מותרת חובה להופיע באריאל? שלא יופיעו. יש אנשים שמגלים יותר אומץ לב ומסרבים לשרת בצה"ל – למעשה כזה יש השלכות אישיות קצת יותר מוחשיות.

  משה הרי כתב בפירוש:
  "אל תבלבלו לנו את המוח עם מליצות על דמוקרטיה וחופש הביטוי. איש לא חלק על זכותם של האמנים להתנגד למפעל ההתנחלויות, למחות נגדו, לפעול בכל דרך פוליטית על מנת להביא לנסיגת ישראל מהשטחים הכבושים ובכלל לפעול מען המטרות הפוליטיות שלהם בכל דרך מקובלת. איש גם לא חלק על זכותם של מחזאי השמאל להציג אפילו באריאל מחזות שימחו על "זוועות הכיבוש"."

  מה שכן, חפרתי ונברתי בכל האמנות הבינלאומיות להגנות על כל מני זכויות למיניהן, ולא מצאתי ולו שמץ של הצהרה שאמנות היא זכות יסוד שמחוייבת להיות ממומנת ע"י הממשלה/אזרחים.

  לכן יבבותיהם של אותם אומנים על "חיסול הדמוקרטיה" והשתקה נשמעות קצת חלולות.

  איך אמר ג'ורג' קרלין? רוצה שיקחו אותך ברצינות – לך תצית את עצמך בכיכר העיר כמו אותו נזיר וייטנאמי.
  עד אז…..

 • גולדבלט משה  ביום 14 בנובמבר 2010 בשעה 4:12

  לדני את הניתוח המשפטי עשיתי במאמר קודם ולא אחזור עליו. קבלת הטיעון שלך משמעו שתושבי אריאל כלל לא נהנים מהגנת החוק הישראלי והם מצויים בשטח הפקר משפטי וזה אבסורד. לחוק בישראלי יש תחולה בשטחים על אזרחי מדינת ישראל החיים בהם.

  ליריב -מה פירוש החרמת משטר? המשטר הוא שלטון מדינת ישראל איך אתה מציע להחרימו ומה המשמעות המעשית של החרמה זו

  החוק האוסר אפליה במתן שירותים חל כמובן גם על תושבי אריאל ובוודא שמוסד נתמך מכספי הציבור שבוחר להפלות אינו יכול ליהנות מתמיכה ומימון ציבורי. הוא הדין עם במאי המבקש ליצור סרט בתמיכת הקרן המויועדת לכך אך מתנה שהסרט לא יוצג בבית קולנוע ביו"ש

  • עדי  ביום 14 בנובמבר 2010 בשעה 20:04

   קצת מצחיק השילוב הקבוע הזה "אמנים ואנשי רוח". מה זה בדיוק "איש רוח"? לגבי האמנים, בתור אחד שעובד מולם ממש צמוד, בחלק גדול מאוד מהמקרים מדובר באנשים באמת מוכשרים בתחומם אבל איך נגיד, די טמבלים עד ממש טמבלים. חלק גדול מהם כלל לא מתענינים באקטואליה או במשהו שאינו בתחום עיסוקם, אחרים מתענינים בזוטות בוהמיניים ואפילו את דוח הויזה החודשי שלהם אינם מסוגלים להבין (ברצינות) ואחרים לא פתחו ספר מימיהם וספק אם הם יודעים היכן בכלל עובר הקו הירוק. בכלל אני לא ממש מבין את האופנה הזו שהתפשטה בשנים האחרונות במסגרתה אמנים בעולם המערבי עוסקים בחרמות. כאילו, אם אתה לא מחרים מישהו אתה אמן פחות נחשב או משהו כזה. אתה זמר? תשיר. אתה שחקן, תן איזה נאמבר ועזוב אותנו בשקט. מה לך ולפוליטיקה?

 • משקיף  ביום 14 בנובמבר 2010 בשעה 20:01

  הזעף של בעל הבית ותומכיו מצודק אך לא יעיל. ניתן בקלות יתרה לטפל במחרימים. לכו ולימדו דף מספרם של החרדים. כמה צעירים במקום לנקב צמיגים של מכוניות צהליות ולהטריד קציני צה"ל יכולים לעשות פלאים.
  1. לא מטפלים בכ-ו-ל-ם זה לא יעיל לא תכליתי ולא יצליח. בוחרים דמות יצוגית כמטרה ונכנסים למאבק ציבורי מתוקשר.
  2. דוגמאות
  א) אם החוק הישראלי לא תופס, אחרי שיראו ויכתבו ברעש וצלצולים בכל המדיה + צילומים של מכונות הדפוס, שהנה מדפיסים אלף ספרים של גרוסמן ואלף ספרים של קניוק באחד הישובים מעבר מזה של הקו הירוק, בלי לשלם למחבר, ומפיצים אותם בישראל – תחת הסיסמא "אתם מחרימים תרבות אנחנו מפיצים". יקרו דברים מענינים. כנ"ל קלטות, תקליטים, סרטים. יקרו דברים עוד יותר מענינים.
  ב) יש מהליצנים הללו שמתפרנסים מפרסומות. די נגמר, לוחצים את המפרסמים כמו שעושים החרדים, תראו מה יהיה.
  ג) מקורות ההכנסה החשובים של התיאטראות הנם חבילות של כרטיסים לארגונים כוועדי עובדים. לוקחים למשל, בתירוץ סביר או חצי סביר, כל שהוא רק ! אני חוזר רק! תיאטרון אחד ומוצאים אותו מהרשימה של עובדי המדינה, עובדי משהב"ט, עובדי התעשייה האווירית, עובדי צה"ל עיריה כזו ואחרת ויש עוד גופים כאלו ומפרסמים את זה ברעש וצלצולים במדיה. תראו מה יקרה ואיך צדיקי הדור יתחילו לאכול אחד את השני. אבל להתחיל, כמו החרדים, רק בגוף אחד.
  ד) אחרי שנבחר שחקן מנוול א-ח-ד במיוחד, יש כאלו, כמה משרוקיות במקום המתאים בזמן המתאים פעם אחר פעם אחר יכולות לעשות פלאים. החברים שלו רוצים להתפרנס ורוכשי הכרטיסים רוצים להנות.

  קצת יזמה ומחשבה וארגון ויהיה טיפה יותר סדר. נצחון מוחלט לא יהיה אבל מי שמנוול שפל ונכלולי ילמד להתנהג בזהירות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s