אפילו עמירה הס מתחילה להבין


לאחר שפחות או יותר השמאל מיצה לזמן קצר ביותר את מסכת ההאשמות כלפי מדיניות ישראל [בין היתר על כך שחישבה כמה מזון דרוש לעזה על מנת למנוע רעב] אני מבחין בתחילתה של הבנה ביחס לבעיה הממשית שאנו ניצבים מולה – שלטונו המוחלט של החמאס ברצועת עזה. כל עוד נמשך שלטון זה המו"מ המבושש לבוא אינו עשוי להניב דבר. כל פיתרון שיוסכם לא יחייב את החמאס ובמקרה הטוב נדבר על פיתרון של שלוש מדינות לשני עמים. הרשות אינה יכולה לדבר בשם הרצועה ואינה יכולה לוותר עליה ודי בכך על מנת לעצור את התהליך.

 מי משעוניין בהמשך התהליך המדיני עם הפלשתינאים מוצא עצמו נאלץ להמתין לפיוס פנימי במחנה הפלשתינאי באופן שיאפשר מו"מ ענייני, או לפעול על מנת לחסל את שלטון החמאס בעזה. אלו האפשרויות. אם מעוניינים באפשרות שנייה השאלה היא איך עושים זאת. הזדמנות גדולה הייתה במבצע עופרת יצוקה אלא שהיא הייתה כרוכה בנחישות ובעוד קורבנות אזרחיים בצד הפלשתינאי ובאבדות נוספות שלנו. אם זה לא קרה אז, זה לא יקרה כיום לאחר גולסטון והחתירה הבלתי פוסקת של השמאל הישראלי. לצבא האמריקאי והבריטי בעיראק אין בעיות כאלו.

אפשרות נוספת היא וויתור על התהליך המדיני וקיום מו"מ מעשי עם החמאס. ברור שלא ניתן לדבר עם החמאס על פיתרון שתי המדינות, או כל פיתרון קבע כי הדבר סותר את האידיאולוגיה שלו ויביא להפסקת התמיכה בו מבחוץ, אבל אפשר לדבר על שקט והסרת הסגר ואפשרויות מעבר וכיו"ב נושאים שיאפשרו דו קיום מתוח לתקופה אורכה או קצרה. מו"מ כזה משלים למעשה עם הקמת מדינת החמאס ברצועה תוך תקווה שניתן יהיה לתחום את השפעתה.

 פיתרון כזה מתחיל להיות מקובל על ממשלת ישראל והוא מתבצע בהדרגה בשטח. המשט ניצח למעשה וכיום הסגר על עזה התרופף במידה נכרת בכל הנוגע למעבר סחורות ואפילו אנשים בכיוון מצרים. שלטון החאמס התבסס מאד וכנראה, על פי מקורות שונים, באופן מעשי התייאשה הרשות הפלשתינאית מהאפשרות שתטיל את מרותה ברצועה.

 מצב דברים זה מדאיג מאד פעילת שמאל קיצוני וותיקה כמו עמירה הס שבניגוד לרבים מהמחנה ניחנה בראש חושב. ההערה האחרונה אינה חביבה אבל באופן אישי אני חושב שבצד שאר מגרעותיהם ניחנו חלק נכר מ"חברינו" בשמאל במנה גדושה של חוסר תבונה פוליטית. עמירה הס שתמיד ביקרה בחריפות רבה את הרשות הפלשתינאית על שחיתותה ועל רדיפתה את אנשי החמאס [הו תמימות קדושה!] הבינה לפתע שהאלטרנטיבה גרועה יותר ומכיוון שכל הניסיונות לחסל את החמאס[כמו הסגר והמצור] כשלו מן הראוי לנקוט בדרך אחרת פיתחו את שערי עזה קוראת הס.

 "וכשתושבי חברון ונצרת ואזרחי חו"ל ייסעו לחוף של חאן יונס ויבקרו במרכז תרבות ונוער מצפון למחנה הפליטים שאטי – יתפוגגו אשליותיהם באשר לנפלאות השלטון הדתי-טוטליטרי. ככל שייצאו העזתים מההסגר שהוטל עליהם לפני עשרים שנה, כן יתרופף רסן החמאס."

 באופן אישי אני די מפקפק בתזה הזאת, מאידך,הייתי מוכן לתמוך במהלך אגרסיבי צבאי לחיסול שלטון החמאס אבל נואשתי מהאפשרות שישראל תבצע אי פעם מהלך כזה ,בוודאי היום. מאידך,מה האלטרנטיבות? כיבוש מלא?-יתכן שלא יהיה מנוס מכך אם המצב הצבאי יחריף אבל אם אפשר להימנע –עדיף. אם לא מעוניינים במהלך כוחני רצוי, אולי, לנקוט בגישה שאותה מציעה עמירה הס – בזהירות רבה. קיים סיכון גבוה מאד שפתיחות ומעבר חופשי של תושבים בין עזה לרצועה יגביר דווקא את השפעת החמאס בגדה ובכלל לא ברור שהרשות הפלשתינאית מעוניינת בכך.

 מכל מקום כשחדלים לעסוק בהוקעה עצמית בוגדנית וכשמתחילים לחשוב פוליטיקה ואגב כך מציגים בעיות אמיתיות ופתרונות אפשריים לבחינה, מגלים פתאום שפערים ענקיים בין ימין ושמאל יכולים להצטמצם, כי במישור הפרגמאטי ניתן לגבש שפה משותפת ואף לנקוט בפתרונות מוסכמים. זה לא מפתיע בכלל אנשים החושבים במושגים פוליטיים,הם יודעים שהפוליטיקה מטבעה מזווגת זיווגים משונים. הדבר יכול להפתיע רק טהרנים כסילים וכאלו ששנאה עצמית והצורך להיבדל חברתית ותרבותית מהמחנה האחר ולהוקיע  מהווים אצלם את תמציתה האמיתית של "החשיבה הפוליטית " שלהם. אני יכול בהחלט לראות את עצמי מנהל מו"מ עם החמאס הרבה לפני שאהיה מסוגל להידבר עם חלק נכר מפעילי השמאל שלנו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • nachum  ביום 28 באוקטובר 2010 בשעה 6:40

  מההסגר שהוטל עליהם לפני עשרים שנה???

 • גולדבלט משה  ביום 28 באוקטובר 2010 בשעה 9:50

  לשיטתה של עמירה הס-אני מניח שכוונתה להפסקת העבודה של עזתים בישראל עם פרוץ האינתיפדה הראשונה

 • Rani  ביום 28 באוקטובר 2010 בשעה 18:46

  משה שלום
  עמירה הס מצויה בעולם פוליטי אחר משלך. סמיר קונטאר קרוב לחלק מאנשי השמאל הישראלי יותר ממה שאתה ואני קרובים להם. ראה משפט הריגול של מחול שהסתייס זה עכשיו. ראה, לפני שנים, את חברי גן שמואל בדמשק. הס היא חברת אמת של אלו שהחמאס זרק מהגגות. לפי מיטב ידיעתי הס היא מנועת כניסה לעזה ע"י האמאס. פשוט יש לה חשבון אישי עם החמאס. שום שת"פ עם הציונות או עם ישראל.

 • אזרח.  ביום 28 באוקטובר 2010 בשעה 20:41

  יצאנו מעזה.מה אתה רוצה? לחזור לגוש קטיף שנית? לכבוש את עזה ולהחזיר את המנהל האזרחי והצבאי? להמליך את עבאס על עזה בעזרת הכידונים של ישראל? מה אכפת לי מי שולט בעזה ? כמו שכתב רני,כנראה שלעמירה הס יש חשבון פתוח עם החמאס המונע ממנה כניסה לעזה,ולכן היא יוצאת נגדו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s