פשיזם למה לא?


באמת אין טעם להתמודד באופן עיוני ובדרך ויכוח מול הארס המופץ  בקשר לתיקון המוצע לחוק האזרחות. אתה יכול לטעון שנים ולצטט שמאלנים כשרים  ולהסביר שהצעת החוק החדשה הדורשת מתאזרחים להצהיר אמונים לישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית אולי מיותרת, אבל לגיטימית לחלוטין והצהרות מסוגה מקובלות במדינות דמוקרטיות למהדרין [ראה גם תום שגב בהארץ בסוף השבוע].לא יעזור! עדיין תקבל את הצרחות המתלהמות על פשיזם גזענות ולאומנות. אל תנסה להסביר מהו פשיזם ומדוע אין בכלל קשר  ולהשוות ומה לא-מיותר ומטופש.

[אגב – איני רוצה להישמע תמים מדי- המסע הזה מאורגן וממומן היטב ומשרת מטרות פוליטיות-לערער את ממשלת נתניהו ולמצוא מכנה משוף לשמאל שדרכו אבדה. יש לי  גם חשד שחלק מהמסע מאורגן על ידי העיתון ידיעות אחרונות ואיני מתפלא שחלק מפעילי השמאל לא הצטרפו. הם כנראה חשו שהטיעונים גובלים באבסורד ושכל המהומה מתוזמרת מדי. רשימה זאת מתייחסת לתמימים שאינם יודעים שהם כלי משחק]

 במדינה הזאת מותר לאגף אחד להעלות האשמה הזויה בפשיזם וכשרומזים לאותו אגף שנחצה  סף הלגיטימיות בוויכוח נתקלים בהבעת עלבון עמוקה. יתכן שצריך להוריד את הכפפות. השמאל מעולם לא ברר במילים וכידוע כל ביקורת על הסכמי אוסלו קודם ל5.11.1995 הייתה בגדר הסתה לרצח.  ייתכן שהגיע העת להשיב באותה המטבע, סתם כך למען האיזון. מאידך הירידה הדרמטית הנמשכת בכוחו של השמאל אולי מוכיחה שהתעלמות שקטה עדיפה.

 סקרים אחרונים מלמדים שללא קשר לשאלת הפיתרון הפוליטי שיסכימו אזרחי ישראל לקבל [והם באמת פרגמאטיים ברובם ויקבלו פיתרון אמיתי אם ישוכנעו שהוא מסיים את הסכסוך] הם מאמצים עמדות ימניות-כלומר לאומיות יותר ופחות סובלניות. מדובר בתגובת נגד קלאסית, לרוב הציבור נמאס לספוג את מבול השטנה, השקרים וכל מה שנלווה אליהם.

 לא נכון ולא צריך להגיב בוויכוח ושכנוע ובהסברה שכן כאשר אתה מנסה לשכנע שאינך פשיסט ממילא הסכמת שהנושא יעמוד לדיון וכמו בכל נושא העומד לדיון יש פנים לכאן ולכאן והשקפות שונות והמקסימום שניתן להשיג הוא קביעה זהירה שהשימוש במונח פשיזם היה מעט חמור מדי.

 התגובה צריכה להיות אחת מהשתיים – או התעלמות רווית בוז, או שימוש בסגנון דומה כאשר האשמות בבגידה, סיוע לאויב, גיס חמישי, בוגדים, סוכנים זרים וכיו"ב ישמשו ביטויים שגורים. הדבר שאין לעשותו הוא לקיים דיון תרבותי שישיג את ההיפך הגמור. אישית, למרות שאינני נמנה על המתאפקים, התעלמות נראית לי דרך יעילה הרבה יותר.

 אפשר להתנחם בסקרים של סוף השבוע. מתברר שמפלגת העבודה ומרצ לא עוברות את סף עשרת המנדטים וזו ירידה מבורכת של 6-7 מנדטים מכוחן העלוב היום [לחשוב ששנים רבות כל כך הייתי מצביע נאמן למפלגות תנועת העבודה]. תמשיכו חברים יקרים ולא ירחק היום ותימחקו מהמפה הפוליטית והציבורית – אם אתם בכלל קיימים בה. לדוב חנין אומר שהשיירים שיוותרו לחד"ש לא יהפכו אותה ממפלגה ערבית לאומנית למפלגת שמאל-חבל על הזמן. 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • דני כהן: אני לא מסכים עם הניתוח שלך  ביום 19 באוקטובר 2010 בשעה 20:38

    העבודה יורדת כי היא פנתה ימינה, ונכנסה לממשלה עם הימין. מרצ עולה מ3 ל5 מנדטים למרות: יו"ר אפרורי, עיתונואות צהובה ומסיתה שמסקרת באופן מעוות את מה שנעשה בשטחים, וירידה דמוגרפית של היישוב החילוני-האשכנזי-ותיק. בנסיבות הללו זה הישג לא רע.

  • גולדבלט משה  ביום 20 באוקטובר 2010 בשעה 3:13

    אני לא מאמין שמרצ תזכה ב5 מנדטים. כך או כך הגוש הזה יורד בסקרים ל10 והשינויהדמוגרפי בוודאי לא מסביר הכל-הרוב נדדו לקדימה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s