אף אחד לא קם


מסתבר, כך מזמרת התקשורת, שחלה התפתחות בתיק ענת קם. הפרקליטות מוכנה להוריד מכתב האישום את הנסיבה המחמירה של כוונה לפגוע בביטחון המדינה. אני מניח שבהמשך כבר יסכמו גם על טווח העונשים – משהו שבין 5-10 חודשי מעצר בית.

 מדוע תהיה עסקה? צריך להבין איך הפרקליטות פועלת. פעמים רבות כתב האישום מייחס את סעיף האישום החמור ביותר בכוונת מכוון להגיע לעסקת טיעון. זה לא מפני שהפרקליטות חושבת שלא ניתן להשיג בתיק ענת קם את ההרשעה באישום החמור, אלא בגלל שהם לא אוהבים לנהל תיקים. ניהול תיק גוזל זמן שיפוטי יקר שניתן לנצלו על מנת לערוך עוד עסקות טיעון שיחסכו גם הן זמן שיפוטי יקר. זו אגב אחת הסיבות לכך שמערכת המשפט קורסת תחת העומס והמסייר בהיכלות יגלה אולמות משפט ריקים במהלך שעות העבודה, מדובר בתיקים שהיו אמורים להתברר אבל הסתיימו בעסקת טיעון.

 98% בערך מכתבי האישום המוגשים בישראל מסתיימים בהרשעות. כאשר אני מציין עובדה זו לידידי בפרקליטות הם מיד מתגוננים וטוענים שזה נכון – אבל יש המון עסקאות טיעון. נכון אני אומר- כאשר הסיכוי  לזיכוי הוא בערך 1-2% גם אני הייתי רץ לעסקה.

 בלי עסקאות הטיעון המערכת תקרוס. אם כל אזרחי ישראל יתמרדו וידרשו קיום משפט על כל דו"ח חניה שיקבלו מערכת האכיפה העירונית תקרוס בתוך שעתיים. אם כל העבריינים יחליטו לכפור אפילו הודו פעמיים באופן חופשי ויש עוד שפע ראיות נוספות נגדם, כל המנגנון הפלילי הבנוי על הודאות ועסקאות יקרוס בתוך שעות. למזלה של המערכת, העבריינים, אינם ציבור מאורגן ובדרך כלל עבור כל אחד מהם המחיר שבעסקה עם השלטון נראה כרע במיעוטו. אגב במונח עבריינים ניתן לכלול כמעט את כולנו- חוץ מאשר את השופטים כמובן. האם יש מי שלא נשפט פעם על  עבירה זו או אחרת? האם יש מי שלא נשבע להילחם בדו"ח תנועה לא מוצדק וויתר על כוונתו לאור הטרחה ההוצאה והסיכוי הקלוש?

 שלא יהיו אי הבנות מבחינה משפטית ענת קם התכוונה לפגוע בביטחון המדינה מאחר שהעובדות בעניינה, שאינן שנויות במחלוקת, מצביעות על כך. ישנם מצבים לא מעטים שאנשים מבצעים פעולות אסורות מתוך מניע נאצל [לקם לא היה מניע כזנה] והם לא גיבשו כוונה מיוחדת הנדרשת לגיבוש העבירה- כמו רצון לפגוע בביטחון המדינה. למרות זאת הם הורשעו בכך שהייתה להם כוונה כזו וזאת מאחר והמשפט הפלילי רואה במצב בו אדם צופה ברמה גבוהה של הסתברות שפעולה שלו תפגע בביטחון המדינה חלופה לכוונה. אם הוצאת אלפי מסמכים סודיים ביותר ומסרת אותם למי שאינו מוסמך לקבלם התוצאה של פגיעה בביטחון היא וודאית ולכן אתה מוחזק כמי שהתכוון לכך.

מדוע אם כן חותרת הפרקליטות לעסקת טיעון מבישה כזו? ראשית מפני שענת קם היא פעילת שמאל והתקשורת שולטת בשמאל. כדאי לזכור שעיתון הארץ מגויס לטובתה של קם ב100%. אם לא יעשו עמה עסקת טיעון נוחה, הארץ כבר ידאג לסגור את החשבון עם ראשי מערכת אכיפת החוק והם יודעים זאת היטב. שנית התקשורת בכללותה היא צד בעניין והיא רואה עצמה אחראית לכך שמקור עיתונאי לא ייפגע יותר מדי אפילו נחשף למרבה חוסר המזל.

 אם נצרף את המוטיבציה הבסיסית של הפרקליטות להגיע לעסקת טיעון ולחסוך בזמן, בצירוף אהדה טבעית לנאשמת ותמיכה תקשורתית ברור מדוע מתבשלת לה בסיר עסקת טיעון חביבה. לא אתפלא אם במסגרת העסקה 10 חודשי מעצר בית ייחשבו כמאסר ובכלל ספק אם קם תישלח לכלא, אלא אם בית המשפט יזדקף על רגליו ויקבע שדווקא את העסקה הזאת [אם תושג] הוא אינו מאמץ- הסיכוי לכך להערכתי הוא קלוש. האינטרסים של המערכת יגברו על האינטרס הציבורי הכללי.

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 14 בספטמבר 2010 בשעה 19:16

  אחלה כותרת!

  המאמר לא כל כך…

 • טל  ביום 14 בספטמבר 2010 בשעה 20:31

  ומה הסיבה במקרה הזה?

  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1189219.html?more=1

 • גולדבלט משה  ביום 14 בספטמבר 2010 בשעה 22:00

  חוסר ראיות . אגב כשאני אומר ש98% מכתבי האישום מסתיימים בהרשעה זה לא חל על השלב במוקדם. רובם של המעצרים לצורך חקירה שמנופחים על ידי המשטרה בשלב הראשון אינם מגיעים בכלל לאישום. מדובר בשלבים נפרדים וסביר כי הנאשם כאן אפילו לא עשה כלום ולמרות זאת בהכירו את הסטסטיסטיקה העדיף עסקה נוחה ולגמור עניין= מ.ש.ל

  במקרה של קם הנושא העובדתי היה ברור מההתחלה ואין עליו למעשה שום מחלוקת

 • אבי  ביום 15 בספטמבר 2010 בשעה 5:43

  מה אני אגיד השופטים והפרקליטים ממש מפחדים מהעיתון הקטן ביותר בארץ. הטיעון המשמיץ שלך ממש חסר כל הגיון, הרי מעריב וישראל היום האולטרא ימנים משמיצים את הפרקליטות על ההסכם והם הרי הרבה יותר נקראים ופופולריים, ומשום מה הפרקליטות והשופטים לא מפחדים מהם. מה בכלל הארץ יכול לעשות להם? לכתוב שהם לא בסדר?

 • nachum  ביום 15 בספטמבר 2010 בשעה 6:52

  [לקם לא היה מניע כזנה]-now that you know what she did you add that you know why she did it.
  can you explain how do you know it?

 • רני  ביום 15 בספטמבר 2010 בשעה 8:01

  לדעתי כתיבת תגובה באנגלית היא חוצפה מדרגה ראשונה. זו גסות רוח אדונית אימפריאלית, כמו שלטים אנגליים בהפגנות, שמאפיינת את קיצוני השמאל וקיצוני הימין.
  באשר לאבי, או שאתה תמים או שאתה בור או שאתה גם זה וגם זה. באנגליה למשל, מי קורא את הטיימס אוף לונדון שכשמו כן הוא, אבל הוא עדיין כלי תקשורת של העילית. בארה"ב מי בדיוק קורא את ה ני יורק טיימס אבל הוא כנ"ל. כך "הארץ", זעיר כפי שהגדרת. אך הבעייה היא מיעוט שולט ש"הארץ" הוא בטאונו וכלי התקשורת העיקרי שלו. הכח האדיר של עורכי הדין של 20 משפחות ההון ו10 משפחות הפשע נשען גם, לא בהרבה אך בודאי לא במעט, על התקשורת שלהם עם העילית השלטונית והמשפטית, קוראים את "הארץ" וספיחיו בפרקליטות בבית המשפט העליון ובמשרדי עורכי הדין המובילים. זה עוזר לשחרר את קם בלא כלום.
  הקשר הזה של שמור לי ואשמור אותך עובד לכל הצדדים הנה להבהרת כוח "הארץ": איך זה שהתאונה המאוד משונה של עו"ד פלדמן הושתקה והאם יש פקודת משטרה המונעת חקירת שכרות של עורכי דין מובילים לאחר תאונות דרכים, עם או בלי קרבנות אדם. ויש מי שקולט ופועל בהתאם גם בפרקליטות גם על כס המשפט.
  האם התשלום עבור האש"ל של בלאו בחו"ל הנו הוצאה מוכרת כמו למשל ההוצאות של משפחת אברג'יל בפרג? או אלפרון בארה"ב? למה מחפשים בוינה את מה שלא מחפשים, כנראה, בלונדון. אבל גם בצמרת האוצר ורשויות המס קוראים את "הארץ".

 • גולדבלט משה  ביום 15 בספטמבר 2010 בשעה 10:47

  לנחום-תקרא שוב ואני בטוח שתבין

 • אבי  ביום 15 בספטמבר 2010 בשעה 16:45

  אה האליטה השמאלנית המרושעת, עכשיו הבנתי הכל. הפועל הדלפון שלדון אריסון מממן את ישראל היום, רגע הוא לא פועל דלפון הוא בעצם בעל הון, בעצם הוא הרבה יותר עשיר, מקושר ומשפיע משוקן והאליטה הרבה יותר מקורבת אליו מאשר אל שוקן. עופר נמרודי ממשפחת נמרודי הענייה מממן את מעריב, רגע משפחת נמרודי היא בין המשפחות העשירות והמקושרות בישראל, הרבה יותר ממשפחת שוקן, מעריב עצמה נשלטת ע"י חברת הכשרת ישוב שנשלטת ע"י משפחת נמורדי ולה עסקים ענקיים בתחום הנדל"ן והשקעות רבות אחרות כולל בתחום הגז. לאחרונה נכנס המליארדר זכי רכיב כשותף למעריב ביחד עם משפחת עופר, הוא גם הקים קרן להשקעות בתחום המדיה בשותפות עם ג'ודי ניר מוזס שלום אשתו של "סטיב" שר בממשלת ישראל. רגע אז משפחת נמרודי, זכי רכיב ושלדון אריסון הם יותר אליטה משוקן? אבל חשבתי שכל האליטה סמולנית??
  נוחי דנקנר שהוא אולי האדם החשוב והמשפיע ביותר בישראל הודה בראיון לעיתון שהוא הצביע ביבי בבחירות האחרונות. מה הוא לא סמולני? אבל איך זה יכול להיות? הוא האדם החשוב ביותר באליטה הישראלית. בכלל מה נגיד על רון לאודר המולטי-מליארדר שמממן את מרכז שלם הימנים? או על תשובה שככל הנראה עומד מאחורי הפורום למען ארץ ישראל בתמורה לכך שהם נאבקים על "זכויות" הגז שלו? מי בכלל מבין בעלי ההון באמת מזוהה עם הסמול? מי מכריז שהוא סמולני כמו שדנקנר, אריסון ולאודר מכריזים שהם ימנים מוצהרים?

  • רני  ביום 15 בספטמבר 2010 בשעה 18:26

   אבי לך קרא את מרקס שנית
   בישראל אין שמאל חברתי. הלמוט אורי ועבדי שוקן יצרו אידיאולוגיה קפיטליטית טורפנית וחיברו אותה עם הסתייגות גובלת בשנאה מהמעשה הציוני וחיבה לוהטת בלתי רציונלית בעליל לפשיזם הקלריקלי הערבי פלשתיני. רק בישראל מכל ארצות העולם יש גוף המתקרא שמאל המטיף לשנאת ארגוני העובדים והרס העבודה המאורגנת. בינתיים משמש "הארץ" ככלי תיקשורת בין מרכיבים שונים של העילית. שלדון אריסון מדפיס את עיתונו אצל שוקן מעשה נדבה מטוב לב בלבד ששומר את שוקן בצד השחור של המאזן. ידיעות אחרנות הלווה כסף לשוקן. מעריב בפשיטת רגל מתמדת

   שוקן ועבדיו ו"הארץ" הם בסיס האידיאולוגיה של נמרודי, דנקנר, עופר ודומיהם. רבים מסוכנים שלהם ועורכי דיניהם ועבדיהם היו שמאל קיצוני בעבר. ראה את הפלוצקר העורך הכלכלי של ידיעות אחרונות. "הארץ" ומדוריו מהווים גורם אידיאולוגי מקשר בין 20 המשפחות בועלות המשק חסרות האידיאולוגיה והחינוך (איזה אוניברסיטה גמרו תשובה, דנקנר עופר וכ,ו)לבין העילית המשפטית ואחרת ראה מכללת הרצליה.

   האידאולוגיה של שטרסלר אבי ההפרטות ושלן שוקן אבי אבות הורסי ארגוני העובדים אפשרה את עלייתם של דנקנר ועופר וראה מכירת נכסי הציבור (לפי תיאוריות ולחצים שקודמו על ידי עבדי שוקן) בפרוטות לעופר דנקנר ודומיהם.

 • אבי  ביום 15 בספטמבר 2010 בשעה 18:48

  באמת עיתון הארץ הוא שאפשר את ההפרטות והפגיעה בעובדים? ואני חשבתי שבגין היה דווקא זה שהתחיל עם זה, כאשר הוא הביא את מילטון פרידמן במיוחד מארה"ב כדי שיהיה יועץ מיוחד לכלכלת ישראל. גם חשבתי שביבי והליכוד פגעו מאוד בשנים האחרונות בזכויות העובדים ובמדינת הרווחה.
  אני לא מרקסיסט, אני מעדיף להיות סוציאל-דמוקרט בנוסח סקנדינבי.
  דנקנר מודה שהוא הצביע ביבי ואתה מתעקש שהוא סמולני (פוליטית). שלדון אריסון, רון לאודר, משפחת נמרודי, זכי רכיב, יצחק תשובה, כולם תומכים בימין הפוליטי ואתה מתעקש שהם סמול פוליטי?
  מי התנגד לעליית שכר המינימום? מר"ץ? חד"ש? לא אלו היו ביבי וליברמן.

 • רני  ביום 16 בספטמבר 2010 בשעה 19:37

  כל עיתון וגם "הארץ" אינו "מאפשר" דבר. עיתון לוחם למען מטרות מסוימות בעיקר דיווח אמת של המציאות. לא ייתכן שמי שאומר שהוא בעד בניית סוציאליזם בסגנון סקנדינווי בישראל לא יודע שזה עשרות שנים ששוקן ו"הארץ" לוחמים בעקשנות בכל דרך בכל תנאי בכל זמן בסוציאליזם זה, הן בשיטת העבודה במערכת והן באידיאולוגיה הכלכלית ש"הארץ" מקדם בכל דרך.

  "הארץ" נלחם בארגוני העובדים, בהסתדרות, בועדים ובחוזה קיבוצי מאז שנות השלושים. "הארץ" יצר את התשתית הרעיונית לפירוק גרעיני הסוציאליזם הדמוי סקנדינווי בישראל. בליכוד כבכול מפלגה פופוליסטית ימנית היה תמיד גרעין, קטן, אבל קיים, של דאגה בסיסית לשכיר ולאדם העובד. כיום, למשל, חבר הכנסת כץ מהליכוד תרם יותר לרווחות העובדים מאשר כל חברי מר"ץ הנוכחיים לחוד ובייחד.
  מתי היה מילטון פרידמן בישראל כמה זמן ומתי מונה ליועץ למנחם בגין. לי לא מוכרת שהייה כזו שלו כאן.
  הפגיעה בעובדים ובזכויותיהם הייתה בעשרים השנים האחרונות בכל המפלגות בכנסת. זכור לרע הלמוטאורי שיצר קודם לכך יחד עם סטפ ורטהימר ובמימונו מערכת בה התנכרות מחלטת לכל שביב של כלכלה דמויית סקנדינוויה חוברה ביחד עם התנכרות לציונות ותמיכה בפשיזם הקלריקלי של התנועה הלאומית הערבית.
  מר"ץ בודאי והשמאל הלא מאורגן היו שותפים פעילים לרמון בפירוק הסתדרות העובדים. שלא כמו בסקנדינוויה אין בישראל קשר בכלל בין ועדים וארגוני ועדים לבין מפלגות כקומוניסטים מר"ץ ובל"ד. במלחמה בהסתדרות היו שותפים משפחות דנקנר ועופר, שהיו אז עוד קטנים יחד עם אלוני, שריד ורמון כאשר "הארץ" תמך בהם ללא סייג.

  אתה פשוט אינך דובר אמת כשאתה טוען "דנקנר מודה שהוא הצביע ביבי ואתה מתעקש שהוא סמולני (פוליטית). שלדון אריסון, רון לאודר, משפחת נמרודי, זכי רכיב, יצחק תשובה, כולם תומכים בימין הפוליטי ואתה מתעקש שהם סמול פוליטי?". מעולםלא כתבתי, אמרתי או התעקשתי כך. לטעון כך נגדי זה כזב מובהק. אני טוען שהם מרכיבים את העילית החברתית והם קשורים בעשרות דרכים לשוקן ואנשיו ומהצד השני שוקן קשור לחוגי בית המשפט העליון והשמאל האוניברסיטאי. זה צרוף נדיר שבו "הארץ" מחבר שתי או שלוש קבוצות עילית אלו שכולן פועלות כל הזמן נגד האינטרסים של השכיר והעצמאי הקטן, ראה את שוד קופות הגמל. מה שכתבתי עוד כאן וניתן לבדוק זאת.
  אם יש גוף שלוחם עשרות שנים רבות בקיצוניות נגד בניית סוציאליזם בסגנון סקנדינווי בישראל זה שוקן ו"הארץ". זו עובדה או שאתה לא קורא את "הארץ" ודמרקר.

 • אבי  ביום 17 בספטמבר 2010 בשעה 5:52

  שים לב לערך הבא בויקיפדיה "המהפך הכלכלי" – "המהפך הכלכלי הוא השם שניתן לתוכנית הליברליזציה הכלכלית שהציג שר האוצר שמחה ארליך ב-29 באוקטובר 1977, זמן קצר לאחר המהפך הפוליטי שהעלה את הליכוד בראשות מנחם בגין לשלטון. מטרת התוכנית הייתה לשחרר את המשק מכבלי המעורבות ממשלתית היתרה שאפיינו אותו עד אז, ולהפוך את כלכלת ישראל לכלכלת שוק חופשי ליברלי".
  "הליכוד, ממשיכו של גח"ל אשר איחד את חרות עם המפלגה הליברלית, הציג מן האופוזיציה משנה כלכלית קפיטליסטית-ליברלית, אשר דגלה בכלכלת שוק חופשית ותחרותית, ובשחרור המשק ממעורבות הממשלתית ("תנו לחיות בארץ הזאת" הייתה סיסמת הבחירות שלהם בשנות ה-50)". "כנית ביטלה את מרבית הסובסידיות, בעיקר למצרכי יסוד, שהשתרשו על פני שנות ממשלות השמאל והיו חלק בלתי נפרד מן הכלכלה הישראלית. התוכנית גרסה שיש להניח לכוחות השוק לקבוע את המחירים, ולמיעוטי היכולת הזקוקים לכך ניתן לסייע באמצעות תמיכות מוגבלות – במקום סובסידיה גורפת, ממנה נהנים גם בעלי היכולת". "ביטול הסובסידיות העלה את מחירי מוצרי היסוד ונשמעה התמרמרות בציבור על כי דווקא ממשלת הליכוד, שנבחרה בקולותיהם של אנשי "השכונות ועיירות הפיתוח", פוגעת בציבורים אלה. לחלק גדול מהסקטור העסקי דווקא סייעה הליברליזציה, ובבורסה נרשמו עליות שערים נאות, לרווחתם של בעלי ההון".
  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%9E%D7%94%D7%A4%D7%9A_%D7%94%D7%9B%D7%9C%D7%9B%D7%9C%D7%99
  אין מה לעשות אתה חייב להודות שמי שהביא את הקפיטליזם החזירי לישראל הוא הימין. אגב, כדי שתקרא עיתונים של חירות מהשנים הראשונות לקום המדינה, הם הרבה יותר קפיטליסטים שם אפילו מהארץ. חוץ מזה, לא ברור לך השינוי הגדול במדיניות של ביבי לעומת מה שהיה בזמן רבין וברק? ביבי קיצץ ופגע בזכויות עובדים הרבה יותר ממה שעשה השמאל כשהיה בשלטון. ועל מה נסבה הפרופוגנדה של בגין כל הזמן? הסתה נגד הקיבוצים וההסתדרות על היותם סוציאליסטיים. להזכירך שסיעות חד"ש ומר"ץ הצביעו בעד העלאת שכר המינימום. איך סיעת הליכוד הצביע? נגד ההעלאה (חוץ מכץ, ממש תודה רבה). איך הצביע סיעת ישראל ביתנו? נגד איך הצביע סיעת הבית היהודי? נגד. מה כבר חד"ש ומר"ץ יכולים לעשות? הם באופוזיציה. להזכיר לך שבעיריית ת"א דב חנין וסיעת ת"א לכולם רצו במצע הבחירות שלהם העסקה ישירה ע"י העירייה ללא חברות קבלן. הם כיום באופוזיציה, אבל נציג הליכוד בקואליציה, האם הוא פועל למען העסקה ישירה של העובדים שם כמו שדב חנין הציע? לא הם עדיין עובדי קבלן.
  לסיכום, הארץ הוא קפיטליסטי, כך גם מעריב, ישראל היום ואפילו ידיעות אחרונות. הניסיון לתלות את עליית הקפיטליזם בהארץ הוא שגוי. יש להאשים בכך את עליית גוש הימין ושלטונו מאז שנות ה-70 ועד היום.

 • עו"ד נזיקין  ביום 12 בפברואר 2012 בשעה 14:12

  בלי עסקאות הטיעון מערכת המשפט תקרוס – האם כך באמת ?
  איך אפשר למנוע הוצאה לפועל של עסקאות טיעון כה מבישות ?!

 • טכנאי מחשבים בתל אביב  ביום 29 במרץ 2012 בשעה 21:30

  התקשורת גרמו לקם לעשות מה שהיא עשתה. התקשורת הם הבוגד בישראל.
  אני גם היתי בעסקת טיעון וזו הדרך היחידה לטפל בבעיות כאלו.

 • shairu123  ביום 15 באפריל 2012 בשעה 13:56

  מה זו בגידה במדינה? המדינה לא בוגדת בנו? אני היתי טכנאי מחשבים תל אביב שנים עוסק מורשה עד שהעסק קרס וגרתי ברחוב. המדינה זרקה עלי בכלל??אחרי שירות צבאי ושנים של תשלומי מס הכנסה מעמ וביטוח לאומי המדינה בגדה בי ולא עזרה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s