שקרים רבותי שקרים


 [בעקבות הפוסט האחרון של ד"ר נעמה כרמי עלו בי מספר הרהורים, שאינם תגובה על הנאמר בו, אלא מדובר סתם בהרהורים שעלו בעקבות הקריאה ]

 כאשר אנו שומעים שפלוני הועמד לדין של עדות שקר והורשע מיד כל מקמטים את מצחם ומצהירים כי אכן מדובר בעבירה חמורה, חמורה מאד, שקלונה אינו טעון הוכחה. הואיל ולא למדתי פילוסופיה ותורת מוסר ואף לא נמשכתי לעסוק בהן במיוחד עד כה, לא גיבשתי לי קוד מחייב בנושא אמירת האמת. מאז ומעולם העדפתי להתייחס לשקר החמור, הראוי  באמת להוקעה, ללא הגדרה מחייבת בבחינת כשאראהו אכירו.

    איני יכול לטעון שאמירת האמת ויושר הם התכונות החשובות ביותר, או הנחשבות ביותר בעיניי.  השקר על  ביטוייו וגווניו האינסופיים ,מרמה, כזב, העמדת הפנים, ההגזמה, התחמקות, כחש, לחש, תחבולה, הטעיה, הונאה, גניבת דעת, גניבת עין, סטטיסטיקה,ביטוח, הבטחות פוליטיות, הבטחות פרסומיות, הבטחות רפואיות ועוד, נראה לי תמיד חלק מהחיים – חלק חיוני בהם. תמיד נמנעתי מקרבה יתרה לאלו שמצהירים על דבקות בלתי מתפשרת ביושר ובאמת. הם  תמיד נראו לי השקרנים המסוכנים ביותר.

  אומר משהו שבוודאי יקומם – אנחנו זקוקים לשקר כמו אוויר לנשימה ומים לשתייה ולא נשרוד ולו יום אחד בלעדיו. כיצד נוכל להתהלך ולו יום אחד בעולם הנורא הזה מבלי ברכותיה של ההונאה העצמית והמגע המלטף של הונאת הזולת?. השקר הוא החיים ולעתים קרובות במקום בו תחפשו את רודפי האמת תגלו את המוות ואת הייאוש. המוות הוא האמת האחת שממנה איש מאיתנו אינו יכול להימלט. כל חיינו אנחנו מנסים להונות אותו ולהונות את עצמנו בכך שאנו מדחיקים את קיומו.

 גם יחסנו  השלילי לשקר אינו אלא סוג של הונאה עצמית. אנחנו מוקיעים שקרים, אבל כמעט ולא עושים דבר נגדם. במקום בו חייב אדם לומר אמת על פי החוק, בית המשפט, נאמרים שקרים מדי יום ולעתים קרובות אפילו השופטים קובעים שעד זה או אחר שיקר. אף על פי כן כמעט ואין מעמידים לדין בגין עדות שקר ובמיוחד לא עושים זאת כאשר מדובר במי שמסר עדות שקר על מנת לחלץ עצמו מהעמדה לדין.

  מערכת המשפט אינה מעמידה לדין בשל עדות שקר לא רק מפני שאין טעם להסתבך בעוד כמה אלפי תיקים מיותרים בשנה, אלא מפני שההתייחסות המוצהרת לעדות שקר היא כשלעצמה שקרית. אנו מעמידים פנים שעדות שקר נורא מזעזעת אותנו אבל ממש לא מתרגשים ממנה. אנשים משקרים [בעצם כמעט כולם משקרים יותר או פחות] ותפקיד השופט או כל מי שאמור לקבוע עובדות, לסנן מתוך דבריהם את מה שנראה לו כאמת-אם ובמידה והוא נזקק לאמת ולעבור הלאה-החים נמשכים. לא הייתי רוצה להתעכב על השקרים המובנים בהחלטות השיפוטיות עצמן – אני לא צריך צרות נוספות בחיים.

 כאשר מועמד אדם לדין בשל עדות שקר, אות ומופת הוא שהגוף האחראי על העמדה לדין [התביעה] החליט לסגור עמו חשבון מיוחד בכל מחיר. במקרה זה מי שמתיימר לפעול אך ורק כתובע חסר פניות השואף לאכוף את החוק הוא השקרן הגדול מכולם.

  מעולם לא הבנתי מדוע רודפים פוליטיקאים על אי אמירת אמת. ממילא אף אחד לא מאמין להם  והם עצמם הראשונים להתפלא כאשר הם מגלים שמישהו קיבל את דבריהם והבטחותיהם ברצינות. לא מהשקרנים המוכרים עלינו להיזהר, אלא מאלו שהיושר ואמירת אמת מוצגים כמרכיב יסוד בתפקידם ובאישיותם – באלו כדאי תמיד לחשוד יותר.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • הלה, סידני, אוסטרליה  ביום 18 ביולי 2010 בשעה 2:44

  הסיפור העצוב על השופט
  היו היה שופט בית משפט עליון בשום מרקוס איינפלד. יום אחד הוא נסע בלקסוס שלו במהירות מופרזת וקיבל דו"ח. באוסטרליה אתה יכול "להמציא תירוץ" ולצאת מהדו"ח. הוא כתב שלא הוא נהג ברכב אלא מישהי אחרת (אזרחית תושבת חו"ל). הטופס אבד, והוא נתבקש להעיד בבית משפט. הוא חזר על הסיפור בבית המשפט, ועיתונאי צעיר שקיבל את הידיעה שם לב שהמישהי האחרת הזו נפטרה לפני כשנה, כך שלא יכלה לנהוג ברכב. הוא פרסם את הידיעה בהרחבה, המשטרה עשתה בדיקה על הרכב (דברים כמו מעברים בכבישי אגרה, מעקב אחר כרטיס אשראי וכו') וכך עמד השופט בדימוס על מתן עדות שקר. ולמרות כל מעשיו הטובים לאורך ההיסטוריה של אוסטרליה, הוא מרצה עונשו בכלא פרק הזמן המירבי האפשרי. שנתיים.
  כשראינו את הדוקומנטרי עליו נושאים כגון רדיפה אנטישמית ומבחן בוזגלו עלו בראשנו הבלתי-משפטני. לי אין מושג…
  http://www.theage.com.au/national/einfeld-jailed-for-two-years-20090320-93yx.html

 • משה גולדבלט  ביום 18 ביולי 2010 בשעה 6:39

  אין ספק שעם שופטים צריך להחמיר בעבירה של עדות שקר. את צודקת שייתכן שהוא היה שופט מצוין למרות המעידה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s