עסקת שליט-לבטל את כל ההסכמות


אין מנוס אלא להתעמת חזיתית עם נועם ואביבה שליט ועם פעילי המטה להשבתו של גלעד. זהו העימות ממנו הכול מבקשים לחמוק מחמת רגשות השתתפות בכאב, אשמה בשל אי השבת הבן הביתה ובשל העובדה שכל אחד חושב כיצד היה פועל לו בילדו היה מדובר. רגשות השתתפות ואשמה הם הסיבה העיקרית לכך שמשפחת שליט מצליחה לארגן מסע תעמולה יעיל כל כך ההופך כל הסתייגות כמעט לבלתי לגיטימית. שוב חובה לומר שרבים המשתתפים במסע זה ומסייעים למימונו אינם בהכרח פועלים למען המטרה המוצהרת. עסקת שליט המוצעת תהווה מפלה קשה לממשלת ישראל ויש המבקשים במודע להנחיל לה מפלה כזו.
 
אביבה שליט זרקה לנו את האתגר האמיתי החורג מהאמירות שארבע שנים בשבי הם די והותר [מי קובע היכן קו הגבול?] "אני מאמינה שאחרי ארבע שנים בהן לא הצליחה מדינה שלמה להחזיר חייל שבוי הביתה, היא צריכה לשלם עכשיו את המחיר, לפני שיהיה מאוחר מדי. לא מדובר בוויתור אסטרטגי – ויתור אסטרטגי גדול הרבה יותר יהיה לנטוש את כל הערכים שלנו, שמסתכמים ברעות ובערבות הדדית".
 
כאן המקום לומר לאביבה כי הטיעון האמור לא זו בלבד שאינו מספק כל תשובה לשאלת המפלה האסטרטגית שתביא כניעה לדרישות החמאס, אלא שקבלתו של הטיעון האמור תהווה תבוסה אסטרטגית – מוסרית למדינת ישראל. אין להבדיל בין השניים כי איבוד הבסיס המוסרי משמעו תבוסה  אסטרטגית. ראינו בעבר צבאות גדולים  וחזקים נמסים כשלג ביום שרב רק מפני שאיבדו את הקוד המוסרי להפעלתם.
 
איני בא לעורר וויכוח בשאלות מוסר מופשטות, אולם עלינו לזכור כי הבסיס לתפיסת המוסר שלנו הוא שקיומה ובטחונה של החברה חשובים מביטחונו וקיומו של הפרט. זו הסיבה לכך שמדינה שולחת את חייליה למשימות מסוכנות ביותר שמהן חלק לא ישובו חיים, חלק ישובו נכים וחלק יילקח בשבי –אולי לשנים ארוכות. אין בסיס מוסרי לטענה כי מותר לשלוח חייל למוות, או לפציעה קשה ביותר, אבל לא לשבי. בכל המקרים מדובר  במחיר כבד ביותר, אולי המחיר המרבי, אותו עלול הפרט להידרש ולשלם למען קיומה ובטחונה של החברה בה בחר לחיות.
 
אין חולק על כך שיש לעשות כל מה שסביר לעשות להשבת גלעד הביתה. שחרור עשרות מחבלים מסוכנים שכבר הוכיחו את מסוכנתם אינו בגדר הסביר ויש לנו אחריות מוסרית כלפי קורבנות העתיד העלומים. עסקת הכניעה תהווה עידוד לטרור ולחטיפה כדרך פעולה מועדפת ודי בשל כך לקבוע שהיא אינה סבירה ואינו מוסרית. חשוב להדגיש כי גם הרעבת תושבי רצועת עזה, כדרישת משפחת שליט, בגלל מעשים שאי הם יכולים להיות אחראיים להם, אינה סבירה ואינה מוסרית .
 
אין להתיר שתחת מטרית הביטויים "ערבות ורעות" ניתן יהיה להכשיר כל מעשה וכל וויתור הסותרים במפורש ערכים אלו. ניתן כמובן להציג את  הדרישה לרעות וערבות במהופך ולומר לאביבה שליט כי כאם שסבלה היא צריכה להיות הראשונה שתילחם למניעת עסקאות שיגרמו לסבל לאמהות רבות בעתיד וכל זאת בשם הרעות והערבות ההדדית – אך אין בכוונתי להידרדר לדמגוגיה.
 
 אנו מקבלים כנתון שהוריו של גלעד יעשו הכול להשבתו.ישנן מדינות נאורות כמו ארצות הברית שפעולה כזו לא הייתה עולה על דעתן של משפחות חטופים מאחר וממשלת ארצות הברית אינה מנהלת מו"מ עם טרוריסטים ומנהיגיה אינם נפגשים עם משפחות החטופים ובכך מסתיים הסיפור. איני מאמין שיש ולו מדינה אחת המאבדת את שפיותה עקב אי יכולתה להחזיר שבוי כמו ישראל. מי שטוען שעובדה זאת מהווה הוכחה לחוסן ועוצמה מדבר שטויות. חולשה אינה כוח, כניעות אינה ראיה לחוזק וקידוש ערך הפרט אינו מצביע על ערבות חברתית ונכונות להילחם על קיומה של החברה. 
 
 אם נקבל את עסקת שליט הרי שהסכמנו ששלומו וחירותו של פרט אחר עומדים מעל לאינטרס הלאומי ובמקרה זה הבסיס המוסרי לקיומה של המדינה נשמט. אם מותר להציב למדינה לשלם מחיר אבסורדי להשבת שבוי אחד, מוצדק באותה מידה לדרוש ממנה שלא לסכן בכלל את חייליה ולא לבצע פעולה כלשהי ששמץ סיכון חיי אדם כרוך בה.
 
ישראל שילמה ומשלמת מחיר בלתי נסבל עבור נכונותה לשלם מחירים מופקעים בעסקאות חילופי שבויים. המחיר לא היה רק עידוד הטרור וקורבנות נוספים שנפלו מידי הרוצחים המשוחררים. המחיר העיקרי הוא שיבוש סולם הערכים וסדרי העדיפויות. חטיפת חיילים הפכה, עקב מדיניות הכניעה שלנו, למפלה כה קשה שהצדיקה פתיחת מלחמה בתוך שעות, לאחר חטיפת החיילים בצפון לפני ארבע שנים. לו היינו שואלים את משפחת שליט ואת הציבור אם מותר להרעיב את כל תושבי רצועת עזה [שאינם יכולים לעשות דבר בנושא] ולהפגיז אותם יום ולילה עד להשבת גלעד שליט הם היו עונים בחיוב ולא היה מעניין אותם בכלל שבדרך כזו מגיעה ישראל לפשיטת רגל מוסרית בדרכי מלחמתה באויביה.
 
הטיעון המרכזי היום הוא שאם הסכמנו לשלם ב1,400 אסירים אין שום סיבה שלא לשלם בשחרור נוסף של 45 אסירים רוצחים והחזרתם לביתם, מאחר וההפרש כבר לא גדול כל כך. הטיעון הזה מוכיח שמדיניות הכניעה היא באמת מדרון חלקלק ומי שמידרדר במדרון זה לא ייעצר מאחר שאין לו קווים אדומים. הדרך היחידה להשיב לטיעון זה היא להודיע לחמאס שכל ההצעות הקודמות בטלות ומבוטלות. אנחנו לא מציעים יותר שחרור ולו של אסיר אחד תמורת גילעד ולא ננהל מו"מ להשבתו. עלינו להבטיח שכל מי שמחזיק בו או שיש לו השפעה על ההחלטה להמשיך ולהחזיק בו ישלם מחיר אישי כבד מנשוא ולדאוג שכך אמנם יקרה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דב  ביום 27 ביוני 2010 בשעה 7:16

  כל הכבוד מאמר אמיץ

 • י.ד.  ביום 27 ביוני 2010 בשעה 15:02

  כמו שאמר משה לפינחס (עפ"י רש"י בפרשת בלק) "קריינא דאגרתא איהו ליהוי פרוונקא" או בעברית "קורא האיגרת הוא שיעשה לשליח".

  לך בכוחך זה והצלת את ישראל!

 • ישראל ישראלי  ביום 27 ביוני 2010 בשעה 17:41

  על מה בכלל ההורים מדברים? הם יודעים אם שליט בכלל קיים? ואם הוא קיים אולי הוא מטורף לחלוטין.
  אתה בכלל לא יודע אם האדם חי. לפי נסיון העבר מול החיזבאללה הוא כבר גופה ומשטים בכולנו. לפי נסיוני שלי וייתכן לפי גילך גם שלך היכרתי אנשים לפני שחזרו ואחרי שחזרו מהשבי הלבנוני בתדמור. הם לא חזרו שפויים. האדם או שהוא מת או שהוטרפה דעתו במידה זו או אחרת. הכסילים, הנמושות, רפי השכל, פושעים רשלניים שמנהיגים מדינה זו צריכים לקחת 100.000.000. $ ולפרסם בכל העולם בכל העיתונים כולל תורכיה, שוויצריה, שוודיה, נורווגיה, ארה"ב, הממלכה המאוחדת ועוד ועוד ועוד. דרישה פשוטה שני סעיפים:

  1. חמישה רופאים מחמש ארצות שונות שישראל תאשר יבדקו את שליט בחסות הצלב האדום ויוציאו דו"ח על מצב בריאותו הגופני והנפשי

  2.אחרי זה שליט יקבל בדיוק את תנאי הכלא שמקבל ברגוטי וברגוטי יקבל את תנאי הכלא שלו. כל חודש יתתווסף לתנאים אסיר פלשתיני נוסף.

  מדינה מטורפת חסרת שכל זו יכלה להציג דרישה זו כמחווה חד צדדית מול עיתונאים מכל העולם כאשר שחררה את מנהיגי החמאס ביו"ש. ולשחרר. אין אדם בעולם שיכול להסביר מדוע זה לא נעשה חוץ מטמטום טפשות ובהמיות של מי שמנהיגים את ישראל.

  תקום בישראל מחתרת שבכלל לא קשורה לשלטון כמו חמאס, כמו חיזבאללה, כמו התורכים שהשיטו את הספינה. משאיות לעזה יתפצצו עם הודעה לעיתונות על פעילות המחתרת. קוי חשמל יפלו וצינורות מים ינזלו, הכל בשטח ישראל. וישראל תאמר שהיא לא יכולה לשלוט.

  הלמוט אורי, שריד יוסף, גדעון לוי, מנהיגות שלום עכשיו, שוקן מערכת "הארץ" וכל צדיקי הדור מקבלי כסף מהקרן ייתבקשו לחתום על סעיף אחד שהבאתי למעלה. שמות המסרבים יפורסמו וייאמר בפירוש שישראל תראה אותם אחראיים [ לפי תקדים העלמת העין של סברה ושתילה ] לכל דבר רע שייקרה לשליט ותמצא עמם את הדין עד ובכלל קנס של מיליון שקל.

  המטריף את הדעת הוא שכל מה שנאמר כאן, או חלקו או חלקים ממנו יכל כבר להתבצע מזמן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s