לא ראויים להיות מנויים על הארץ


מספרים על גרשום שוקן, האבא של עמוס שוקן עורך הארץ בין השנים 1939-1991  [הוא מת ב1991 ולא פוטר- לא מפטרים את בעל העיתון, רק עיתונאים מפוטרים] שכאשר היה מקבל מכתב מקורא נרגז, המודיע על ביטול המנוי לעיתון, נהג להגיב: "הוא אינו ראוי להיות מנוי על 'הארץ'". גרשום שוקן היה בוודאי מהראויים הוא בנה את העיתון בעשר אצבעות, לאחר שאביו רכש לו אותו כמתנה לחתונה. על הכלה הוא ויתר בשלב מסוים, אבל לא על המתנה.
 
הסיפור הזה טוב מדי ומתאים מדי לאופיו של העיתון מכדי שנדקדק ונבדוק אם יש לו יסוד במציאות. מתברר ממקורות שונים שכנראה הארץ חווה גל של ביטול מנויים. הכותבת נעמה כרמי תוהה  כמה מנויים איבד הארץ? וגם מקורות נוספים מדווחים שמאות מנויים נזעמים החליטו לבטל את המנוי בעקבות התנהלותו בפרשת קם-לנדאו.
 
איני מכיר את המספרים וספק בעיניי אם אי פעם נקבל אותם, אבל מי שקורא את מהדורת סוף השבוע [16/4] אינו יכול שלא לשים לב למאמץ האפולוגטי העצום שמשקיע העיתון בקשר לפרשה. מתברר כי גם מועצת העיתונות לא נתנה להארץ גיבוי מלא כפי שניתן היה להתרשם. המועצה קבעה שאין מקום להעמיד לדין עיתונאי המחזיק במסמך סודי לצורך עבודתו העיתונאית. מכאן אתה למד שאין כל מניעה להעמיד את אורי בלאו לדין בשל החזרת אלפי מסמכים שאינם רלוונטיים לעבודתו העיתונאית. החלטת מועצת העיתונות מדגישה שהיא כללית ואינה מייחסת לפרשת קם-בלאו. 
 
רבים ביטלו בעבר את המנוי להארץ והכותב בכללם, אם כי בשל סיבות משפחתיות, אנו רוכשים לרוב את העיתון בסוף השבוע. מי שקרא את ביקורתי המתמדת על העיתון יכול להסיק כי סלידתי מהקו הדומיננטי הפוסט –אם לא אנטי – ציוני, היותו של העיתון המטיף העקבי ביותר נגד מדינת הרווחה והאליטיזם המתנשא שלו, הם שגרמו להחלטה הדרמטית לבטל את המנוי.
 
טוב אז כרגיל החיים מסובכים יותר- התשובה הכנה  והשלמה היא שכל אלו היו בוודאי מניעים ראויים ביותר לבטל המנוי, אבל כבני אדם אנחנו עצלים מדי לבטלו רק בגלל מניעים ראויים. מה אסביר לפקידת ההפצה שאני מבטל בגלל גדעון לוי? אתה  לא סובל את גדעון לוי כל כך הרבה שנים ועכשיו נזכרת לבטל? היא הייתה בוודאי צועקת .מה שגיבש את ההחלטה הייתה העובדה שלא משנה מה היה סדר החלוקה העיתון לא הגיע לביתנו לפני השעה 7:30 ולרוב סמוך לשעה 8:00 ומשלא  יכולנו לקיים את המצווה "דבר ראשון בבוקר הארץ" החלטנו להיות פטורים ממנה.
 
הארץ בהחלט במצוקה כי חלק נכר מהביקורת עליו באה מאלו שהיו להם ציפיות בבחינת "נאמנים פצעי אוהב " עבדכם מעולם לא נמנה על מחנה זה. גם אני סבור שרמתו של העיתון ירדה אם כי איני סבור שהירידה נובעת מהויתור על כתבים ותיקים ויקרים לטובת צעירים וזולים.אני יכול לחשוב על כמה וכמה שמות של כתבים ותיקים בהארץ שמומלץ לעיתון לרענן אותם החוצה. מישהו באמת זוכר משהו חשוב שכתב יואל מרקוס בעשרים השנים האחרונות?
 
בסופו של יום החלטה של מנוי לעזוב עיתון היא תוצאה של כמה וכמה סיבות ולא תוצאה של אירוע מסוים, מרגיז ככול שיהיה. לחלק מהמנויים נמאס מהקו האנטי ציוני, מהטון הכמעט אנטישמי, מאימוץ נלהב של כל האשמה נגד המדינה ומערכת הביטחון ומאידך חוסר נכונות מוחלט לבחינה עצמית והודאה בטעויות. מעל לכל נמאס לקורא הטון הכללי המתנשא-זה שאומר למדינה וחברה כיצד להתנהג ולא כיצד הוא סבור שיש לנהוג ולעולם אינו נכון ליטול קורה מבין עיניו. הסיבה הטובה ביותר לבטל את המנוי על הארץ היא זו שנקב בה גרשום שוקן –אנחנו פשוט לא ראויים להיות מנויים על העיתון- לא מגיע לנו העונש הזה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מנויה לשעבר  ביום 16 באפריל 2010 בשעה 16:36

  מדוייק ומצויין

 • אלי  ביום 16 באפריל 2010 בשעה 16:44

  למרות הכל, ממש לא הייתי רוצה שהעיתונים היחידים בישראל יהיו ידיעות מעריב וישראל היום.

 • גלי  ביום 16 באפריל 2010 בשעה 19:11

  בגלל גדעון לוי ותום שגב עדיף לא לעשות מנוי לעיתון הארץ וגם לא לרכוש אותו.

  • דורון גורל  ביום 25 בספטמבר 2010 בשעה 20:40

   אאשמח להציע לך מנוי למעריב כתחליף להארץ. טלפון דורון מעריב 0503711616

 • יוסי  ביום 16 באפריל 2010 בשעה 21:15

  אני מאלה שביטלו המנוי. לא בגלל פרשת קם. ביטלתי כבר לפני שלושה חודשים. לא בגלל גדעון לוי. אני פשוט מדלג עליו. ביטלתי בגלל הארוגנטיות חסרת הבסיס של המערכת (מאמרי ה"לפטר את..") והדרדרות הכותבים. מרקוס למשל. אומרים שפעם היה ענק. לא יודע. אני צעיר מידי. האיש פשוט זבלן. מירב מיכאלי. מה זה? יוסי שריד. למה? בני ציפר. זה מנחם בן ללא תנ"ך. אפשר להמשיך. מה שכן אני ממשיך לקרוא את העיתון באינטרנט כי מה לעשות, הוא עדיין טוב הרבה יותר ממתחריו. מה זה אומר? זה אומר שהעיתונות בישראל במצב לא טוב.

  • דורון גורל  ביום 25 בספטמבר 2010 בשעה 20:41

   אשמח להציע לך מנוי למעריב 0503711616

 • שושי  ביום 17 באפריל 2010 בשעה 8:47

  גם יחסי העבודה שם הם סיבה לרתיעה. איפה רותי סיני?

 • חובבן  ביום 17 באפריל 2010 בשעה 15:25

  יש לי הרבה טענות להארץ, והוא אכן התדרדר בשנים האחרונות.
  עדיין, הוא שלוש רמות מעל מעריב וידיעות, בכל פרמטר שהוא.

 • איל  ביום 17 באפריל 2010 בשעה 16:08

  עדיין, כמו שאמרו, הוא 3-4 רמות מעל התאומים השוכנים סמוך לדרך פתח תקוה (בגין).
  בלי קשר לכך שבעידן שבו 'שמאלנות' הפכה להיות כל כך מחוץ לחוק שאנשים צריכים להתנצל על כל בדל של מחשבה "שמאלנית" ורק שיח אחד נשמע ברמה המיינסטרימית כשכל מה שמחוץ לו הפך ל"בוגד" צריך דווקא ודווקא את העיתון ה'פוסט-ציוני' הזה על גדעון לוייו ומירבותיו (ולוואי שיזכו לאריכות ימים).

 • גולדבלט משה  ביום 17 באפריל 2010 בשעה 17:43

  לאיל -אין צורך להגזים שמאלנות אינה מחוץ לחוק ואף אחד לא צריל לה תנצל על מחשבה שמאלנית. אין גם קשר הכרחי בין שמאלנות לעלילות דם . מכל מקום מותר לך לחזק את הארץ כשם שמותר לבטל את המנוי עליו-הכל במסגרת המשחק הדימוקרטי.

  הארץ אכן עבר עבירות על החוק וכן כתבו אורי בלאו ובכל יש לטפל בדרך החוקית

 • רני  ביום 17 באפריל 2010 בשעה 19:05

  שלום ושבוע טוב
  אולמרט חזר גם בלאו יכול לחזור. כרגע אני כחותם על "הארץ" משלם חלק קטן מאוד אבל קיים של השהות של בלאו בחו"ל. ככל שהשהות שלו נמשכת ו"הארץ" ממשיך לחפש כביכול סניגורים מהגורן ומהיקב מתחזק בי הרצון
  להשהות את חתימתי. מבחינתי אחרי שנאמרו דברים בשבחו ובגנותו של הפמפלט של שוקן לא ידוע לי בשנים האחרונות על עיתון ישראלי שתמך במי שנמלט לחו"ל מפני החוק הישראלי. לאט אבל בטוח כל הטפות המוסר של "הארץ" הופכות לבדיחה צינית. לכל אחד יש את "הארץ" הקדושה שלו, זה די נמאס.

 • יוסי  ביום 18 באפריל 2010 בשעה 9:46

  משה, להבנתך את הרטוריקה של פרוקצ'יה, לאן היא מכוונת את ביהמ"ש קמא בתיק עצמו?

 • גולדבלט משה  ביום 18 באפריל 2010 בשעה 12:09

  יוסי

  למאסר בפועל של 2-4 שנים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s