השופטת פרוקצ'ה טועה – קם חטאה בבגידה


בתחילה ששמעתי את החלטתה של השופטת פרוקצ'ה שהחמירה את תנאי מעצר הבית של ענת קם סברתי כי הנה מול מסע תקשורתי שמטרתו לגמד את חומרת מעשיה ולהציגם כמשהו חמור הראוי לעונש, אך הקרוב למשובת נעורים, בא בית המשפט ומעמיד דברים על חומרתם . לאחר מכן עיינתי בנוסח ההחלטה כפי שפורסם באתר "הארץ" והבנתי שטעיתי.

"השופטת פסקה כי "המעשים המיוחסים למשיבה מצביעים, לכאורה, על עיוות פנימי עמוק בתפיסת חובותיו של חייל כלפי המערכת הצבאית אותה הוא נדרש לשרת, וסטייה חמורה מאחריות בסיסית שאזרח חב כלפי המדינה אליה הוא משתייך."

אין שום עיוות פנימי חמור של קם בתפיסת חובותיה כלפי המערכת הצבאית- היא אינה מכירה בחובות כאלו כלל. ברור כעת, ממה שהתפרסם, שקם ראתה מראש את שירותה כהזדמנות להניח יד על מסמכים סודיים, רבים ככול האפשר, בתקווה שיעלה בידה להוכיח פשעי מלחמה. היא אינה חייל שנתקל במשהו שלא ייעשה ולמרות נאמנותו הבסיסית למערכת החליט "לשבור שתיקה". היא בפשטות אינה נאמנה למערכת הצבאית ובוודאי שלא למערכת ממנה יונקת המערכת הצבאית את סמכותה. אי אפשר לדבר על עיוות בתפיסה על מי שבכלל לא חש חובת נאמנות כלשהי.

בכך ענת קם אינה מהווה חריג. כבר הוברר והוכח שבישראל פועלים ארגונים ויחידים המונעים מאי קבלת סמכות המדינה שורר בהם הלך רוח של איבה ממשית למדינה ולערכיה והם עושים ככול שביכולתם לפגוע בה בכל זירה אפשרית. מבצע עופרת יצוקה חשף את הדברים וכן גם הוכח שארגונים אלו נהנים ממיון נרחב של הקרן החדשה לישראל וממשלות זרות.

ארגונים כמו בצלם, האגודה לזכויות האזרח, חברת שוברים שתיקה בע"מ, שלום עכשיו, עאדלה ועוד נשלטים על ידי הנהגה מיליטנטית המנחה את פעילותם הרחק מעבר לגבולות הקונצנזוס החברתי. מדובר בארגונים עוינים לכל דבר עניין הפועלים בדרך כלל במסגרת החוק ומקדמים את מטרותיהם מבלי לעבור על החוק הפורמאלי ,אך עובדה זו אסור שתטשטש את מטרותיהם העוינות את קיומנו. ענת קם פועלת במסגרת אותו סולם ערכים ולרוע מזלה היא נתפסה עקב רשלנות רבתי של העיתון לו מסרה את המסמכים.

"עשיית דין עצמית של חייל, ממניע כזה או אחר", הוסיפה השופטת, "שסופה נטילה בהיחבא של אלפי מסמכים, שחלקם מסווגים בדרגות סודיות גבוהות ביותר, מסירתם לצורך פרסומם ברבים, תוך הפרת חובות סודיות בסיסיות, ותוך נטילה מודעת של סיכון ממשי לפגיעה באינטרסים ביטחוניים חיוניים, מהווה הפרה של נורמות פליליות ומשמעתיות מהחמורות ביותר"

שוב טעות – ענת קם לא פעלה במטרה של עשיית דין עצמית. אגב- גם פרסום בעיתון אינו מהווה עשיית דין עצמית. עשיית דין עצמית היא משהו שאדם עושה כאשר הוא נוכח לדעת שלמרות עוול משווע שלטונות החוק לא עשו דבר. יסוד כזה כלל אינו מתקיים בפרשה זו. ענת קם צילמה 2,000 מסמכים, היא העבירה אותם לבלאו שמתוכם הוא עשה שימוש בשלושה מסמכים, שלדעתו גילו מעשים פסולים [לטעמי גם לפרשנות הזאת לא היה יסוד ועל כך כתבתי] . העניין נבדק על ידי היועץ המשפטי לממשלה שקבע נחרצות שלא דובים ולא יער.

טעות נוספת – ענת קם לא נטלה שום "סיכון לפגיעה ממשית לפגיעה באינטרסים"-מי שמבריח מצה"ל מסמכים סודיים ביותר, מתוך מוטיבציה אידיאולוגית מוקדמת, לא רק שיודע בדרגת הסתברות גבוהה שמעשיו יפגעו בביטחון המדינה – ידיעה שכמוה ככוונה ,אלא שבמקרה של קם ההנחה שניתנה לה בתחילה כאילו לפחות לא רצתה בתוצאה כזו ניתנה מוקדם מדי. לאור כל מה שפורסם מאז די ברור שענת קם פעלה מתווך רצון מובהק לפגוע בביטחון המדינה.

מוטב שלא יהיו אי הבנות ,אי הטלת עונש מחמיר תהווה עיוות פנימי חמור של תפיסת חובותיו של בית המשפט כלפי מדינת ישראל. הציבור מצפה לאמירה נוקבת שתתבטא במעשה ושתבהיר שענת קם אינה חיילת שלא חבשה כומתה או אפילו איבדה נשק אישי ,או מחשב נייד עם חומר סודי. ענת קם חטאה בבגידה ממש עקב מניעיה ועליה לשלם על מעשיה בהתאם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • ממ  ביום 15 באפריל 2010 בשעה 22:22

    אתה פשוט קשקשן, זה משהו נורא.

    יש לך מושג מה עבר לענת קם בראש? ראית את המסמכים בכלל? יש לך מושג קלוש מה כתוב בהם? המסמכים נלקחו לפני שנתיים, אתה מרגיש שעברו עליך שנתיים פחות בטוחות מאז? אתה חושש לבטחונך כעת?

    פתטי.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 16 באפריל 2010 בשעה 13:03

    בכלל, המושג הזה בגידה צריך למחוק מהמילון…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s