למצות הדין עם כולם


לאחרונה אני נגמל מאמונות נושנות. בין היתר אני זונח את ההשקפה האנכרוניסטית שמשפט יש לנהל בבית משפט ולא בתקשורת. הפעם שכנע אותי עו"ד אביגדור פלדמן שנבחר, כצפוי וכמצופה מעו"ד שהוא איש שמאל קיצוני,לייצג את ענת קם והחל לנהל כבר את המאבק בתקשורת. פלדמן הדגיש על פי ידיעה בהארץ:

"כי אין במעשיה של קם כוונה לפגוע בביטחון המדינה. "עובדה שהיא מסרה את המידע לעיתונאי כדי שיפרסם את הדברים הללו", אמר פלדמן, "אם היא היתה רוצה לפגוע בביטחון המדינה, לא חסרים אוזניים וידיים שיקבלו את החומר הזה ויעשו בו שימוש שעלול לפגוע במדינה – מישהו אמר לעצמו בואו נמצא שעיר לעזאזל".

ברור אם כן שענת קם ניצלה את ההפקרות הצהלית הידועה גנבה מסמכים והעבירה אותם לפרסום –על פי הנטען מדובר בכ2,000 מסמכים סודיים ביותר שרובם המכריע בכלל לא נועדו למטרות הנעלות שמיחסים לה. לי אין ספק שהעברתם לעיתונאי לצורך פרסום -לעומת בחירה בדרכים אחרות כמו הפקדתם בידי גורם מוסמך בצירוף תלונה למשל, מצביעה בעליל על כוונה מובהקת לפגוע בביטחון המדינה- כוונה שאינה עניין לפרשנותה הסובייקטיבית וגם לא לפרשנותו הסובייקטיבית של עורך דינה.

אפשר להבין שפלדמן מבקש למנוע את האפשרות שמרשתו תישלח למאסר עולם אבל היא חייבת להישלח לכלא ולא פחות מאשר למאסר עולם. האמריקאים שלחו את פולארד למאסר עולם וגם הוא פעל שלא בכוונה לפגוע בביטחון ארצות הברית, אלא למען בטחון ישראל. אצלנו היהודים רחמנים יותר וגם לקוח קודם של פלדמן – מרדכי וענונו המפורסם – לא נשלח למאסר עולם אלא רק ל18 שנה- עונש קל מדי המהווה כתם בל יימחה על מערכת המשפט.וענונו לא היה צריך לראות אור יום מחוץ לכלא.

לרשות ענת קם עומד מכבש התעמולה של השמאל הקיצוני, שחלקו כבר חצה את סף חוסר הנאמנות למדינה ומפגין יחס מזלזל בחוקיה. מסע התעמולה שילך ויגבר נעזר בעיתון "הארץ" שהוא צד מובהק לעניין. צריך לומר זאת בברור עורכי "הארץ" ואולי גם בעליו, חייבים בעצמם על פי כל הראיות שפורסמו עד כה להיחקר באשמת שותפות מודעת לפשעיהם החמורים של ענת קם והעיתונאי אורי בלאו.

הארץ לא רק שיתף פעולה עם כתבו בלאו לאורך כל הדרך ובכך אישר וסייע בפועל למעשיו, אלא שכעת הוא מנסה לחלץ אותו ואת עצמו מאימת הדין ואינו משתף פעולה בטענת של שמירת חיסיון עיתונאי. לא ברור מדוע עד כה לא נעצרו עורך הארץ וכל מי שהיה מעורב בפרשה זו ומדוע הם אינם נחקרים. אם הארץ ביצע עבירות פליליות נגד ביטחון המדינה הוא חייב להפסיק להתקיים והשותפים למעשה בעיתון חייבים להישלח למאסר ממש כפי שיש לשלוח לשם את החשודים העיקריים.

לכל אלו המקשקשים על חיסיון עיתונאי ושמירת מקורות. כן נכון-עיתון הארץ לא יודע לשמור על מקורותיו-תשאלו את ענת קם ואת עו"ד גלאט ברקוביץ. גם חנוך מרמרי ,עורך הארץ לשעבר,מודה בכך.כל זה אינו שייך לעניין!. החיסיון העיתונאי אינו קבוע בחוק, הוא יציר הפסיקה והוא אינו מוחלט ובוודאי שכאשר הוא מתנגש ישירות בביטחון המדינה על העיתון לגלות את כל מקורותיו ואם לא יעשה כן עליו להפסיק להתקיים.

מאחר וההליכים המשפטיים צפויים להתנהל בצל התקשורת מן הראוי שהציבור שהזדעזע מהממצאים שהוצגו לו יפעיל לחץ רציף על מערכת אכיפת החוק. יש ללחוץ על פרקליטות המדינה-בה ישנם אנשי שמאל לא מעטים, להגיש את כתבי האישום החמורים ביותר נגד כל המעורבים. בהמשך יש להבהיר למערכת המשפט כי אם ביצעו הנאשמים את העבירה,אין להסכים לכל התחשבות ביחס לעונש ועל העונשים להיות המרביים הקבועים בחוק.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • קומאר  On 9 באפריל 2010 at 7:10

  ניסית לתת פה נאום תביעה משולהב?

  או שאלו באמת דעותיך?

  כי אם כן, הטיעונים שלך חלשים מאוד, ונראה שאתה מדבר הרבה יותר מתוך "פוזיציה", מאשר מחשבה הגיונית.

  אתה יודע איזה חומר נגנב? באיזה מסמכים מדובר? אתה יודע מה ה"סכנה לביטחון המדינה" שנובעת מכך?

  אתה באמת חושב ש"לא פחות מאשר מאסר עולם" הוא עונש ריאלי לנערה צעירה שהעבירה לעיתונאי (ישראלי) מסמכים, כאשר הפרסומים היחידים שהיו להם נעשו באישור הצנזור הצבאי? אתה אמיתי?

  אתה כותב הרבה על הפגיעה בביטחון המדינה, אתה יכול לפרט בבקשה על מה בדיוק אתה מדבר, מאחורי הסיסמאות?

  ומה לגבי כל אותה קצונה בכירה ושאר ירקות שנתפסו בעבר מעבירים חומרים חסויים? גם הם למאסר עולם? זרקתי לזבל פתקית לוחם מהמילואים האחרונים שלי, אולי גם אני בעצם צריך לפחד? ואת זה שאתה רוצה שיסגרו את עיתון הארץ אני יכול להבין, רק איפה נכנס ההיגיון מאחורי הטיעון שלך קצת קשה לי, בגלל שהגן על כתב שלו? בגלל שחשף פרשיה שאינה "מיטיבה" עם צה"ל? או שבגלל אישר את כתבותיו אצל הצנזורה הצבאית?

  בשורה התחתונה, הייתה כאן עבירה על החוק, זה ברור, הוצאת המסמכים הינה אסורה ואסור שתקרה, יחד עם זאת, ההאשמות מגוחכות – ואני מאמין שברור לך שאין סיכוי שהפרשה הזאת תסתיים ביותר משנתיים שלוש מאסר גג – ולא בגלל קונספירציות השמאל ההזויות שלך, אלא בגלל שזה קול ההיגיון.

 • גולדבלט משה  On 9 באפריל 2010 at 9:14

  לו החומר לשהעבירה קם לא היה סודי עורך הדין פלדמן היה זועק זאת כטענה ראשנה לפני כל טענה אחרת. מכיוון שהטיעון שלו הוא שהיא לא התכוונה לפגוע בבטחון המדינה וקלות העתקת מסכים סודיים היא כזו שאף אחד לא מתייחס לעניין ברצינות-אז ברור שהיא העבירה חומר סודי ביודעין והשאלה היא שאלת הכוונה. אם עשתה זאת בכוונה אז החוק קובע מאסר עולם -לא אני. אישית אני סבור שהעונש על בגידה צריך להיות מוות.

 • mo  On 9 באפריל 2010 at 12:14

  אני לא מבין מדוע נווה לא נכלל ברשימתך

 • ינאי  On 10 באפריל 2010 at 0:55

  אופס…לרגע הייתי בטוח שכשאתה כותב שצריך "למצות את הדין עם כולם" אתה מתכוון בעצם לנווה ואשכנזי, שלפי המסמכים שפורסמו התירו חיסולים לא חוקיים, אשרו הרג של חפים מפשע, והשתינו בקשת על בית המשפט הישראלי. טעות שלי כנראה. 

 • עמרי שלום  On 10 באפריל 2010 at 5:06

  אין ספק שאתה רב תחומי משה, עורך דין שמעדיף לכתוב מזוית הנגר שבונה עמוד תליה במרכז העיר וכל שמעסיק אותו זה האם יראו את העמוד מכל פינה בכיכר.

  אפשר לטעון שענת קם עברה עבירות שונות. החל מגניבת מסמכים ועד בגידה אבל כאשר באופן עיקבי כל התיחסותך לפרשה מצטמצת לכך, ומתעלמת מעבירות אחרות (לכאורה, לכאורה) שנעשו בפרשה יש כאן חוסר יושר אינטלקטואלי. גם לציונים גמורים יש אינטרס שמדינת ישראל לא תוציא אנשים להורג ללא משפט.

  כמו כן, גם סוגיית ה- whisle blowers
  שאינה מקובלת במערכת המשפט הישראלי אבל בהחלט חלק ממערך שיקולים אזרחי הייתה יכולה להיות מוזכרת כאן.

  ואפילו סוגיית השופטת שפסקה בעד צו איסור פירסום כל כך גורף, לא זוכה להיתיחסותך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s