לא היה רצח עם בארמניה-סוף פסוק! [על פי בני ציפר]


 

 

 לאחר קריאת מאמרו של בני ציפר נרגעתי בארמניה לא היה רצח עם!.רק ציפר יכול היה לשכנע אותי בכך. אילו הטענה לרצח עם הייתה נטענת על ידי הרוסים למשל, לא הייתי מאמין לה. לו היו מדינות אירופה הנאורות היו טוענות אותה הייתי חושד שבסך הכול מדובר במהלך ציני שמטרתו למנוע צירוף תורכיה לאיחוד האירופי. משום מה מדינות אירופה ובמיוחד מדינות סקנדינביה הששות לייחס לנו כל טבח ודבר תועבה אף הן אינן קופצות להאשים את תורכיה ברצח העם הארמני.
 
בישראל היה זה יוסי שריד שניסה לשווא להזכיר שבכל זאת היה טבח כלשהו בארמניה ולנו כיהודים אסור להתעלם מעובדה זו – למרות היחסים האסטרטגיים עם תורכיה שזוהרם הועם לאחרונה. מסיבות שונות הכחשת רצח האם הארמני הפכה לאבן יסוד במדיניות הישראלית, לא רק בגלל היחסים עם תורכיה, אלא משום שהשואה שלנו חייבת להיות משהו שאין לו מקבילה בהיסטוריה העולמית. ביוסי שריד אני חושד תמיד מאחר שמעולם לא שמעתי אותו מצביע על האשמים ברציחות המוניות אחרות . צריך לבדוק היטב מדוע דווקא הטבח בארמנים זכה לתשומת ליבו המיוחדת. לדעתי זו הייתה הזדמנות עבורו לנגח את מדיניות ממשלת ישראל ובמיוחד את מערכת הביטחון על קשריה המיוחדים עם תורכיה. האם שמע מישהו את שריד מאשים את ממשלת סודן ברצח העם בדארפור שאירע רק לאחרונה?
 
על מנת שבני ציפר לא יכנה אותנו טיפשים גמורים עלינו להבין משהו חשוב. רצח עם הוא פעולה מתוכננת שמטרתה להביא לכיליונו הפיזי של עם. זה לא עניין של מספרים בכלל. אם טבחת מליון ארמנים וחצי מליון בדארפור, או מליון ברואנדה, או בקמבודיה, אין מדובר ברצח עם ולא כלשכן בשואה [אם כי הנרצחים בוודאי חשים אי נעימות כלשהי] מאחר והמטרה לא הייתה השמדת העם שבו נערך הטבח. אין דין טבח המוני כדין רצח עם -הכוונה היא הקובעת.
 
מכאן חייבת להיות אנלוגיה ברורה לנעשה אצלנו. ראש ממשלת תורכיה יכול לכנות את מעשי ישראל בעזה כרצח עם, שכן למרות המספרים הצנועים מאד של האזרחים שנהרגו, כוונת ישראל לבצע השמדת העם הפלשתינאי אינה טעונה הוכחה ולכן גם קטל צנוע מאד מהווה פשע של השמדת עם. הכוונה היא הקובעת ולא התוצאה שבסך הכול משקפת את חוסר היעילות המשווע שלנו בביצוע. כמה פלשתינאים נהרגו מאז תחילת הסכסוך לפני כמאה שנה? הרבה פחות מאשר בצעדה אחת של הארמנים במלחמת העולם הראשונה, אבל זה רק מוכיח שעל הארמנים לשפר את כישורי המסע שלהם. לא ייתכן שבצעדה אחת מתוך 170,000 איש רק כ-80 יגיעו לקו הסיום.
 
וביחס לנרצחים הארמנים – בדיקה מדוקדקת תגלה, לפי מה שציפר שמע פעם בבית הוריו באיסטנבול, שהם בעצם הביאו זאת על עצמם ומכל מקום אף אחד לא רוצה לפתוח את פצעי העבר-במיוחד לא הארמנים שכבר נקלטו בארצות אחרות, כמו ירדן, המתנגדים לכל דיון מחודש בנושא זה . מעניין מדוע ציפר אינו מציע לפלשתינאים לא לפתוח את פצעי העבר ולהתערות במקומות בהם הם חיים היום?
 
אגב אני בכלל לא בטוח שעל פי המבחן אותו מציע לנו בני ציפר לאמץ ניתן לכנות את השואה במונח השמדת עם. הגרמנים לא התכוונו להשמיד את כל העם היהודי מהטעם הפשוט שהם לא התכוונו מעולם ולא היו מסוגלים לכבוש ארצות בהן היו ריכוזי יהודים גדולים כמו בארצות הברית ובריטניה ואף לא את יהודי צרפת שהיו אזרחיה לפני המלחמה. הם בסך הכול התכוונו לנקות את אותו חלק באירופה שהיה תחת שליטתם מיסודות חשודים.
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ירמי  ביום 11 במרץ 2010 בשעה 8:23

  משה, אני לא מביןלמה אתה מתייחס למה שציפר כותב יותר ברצינות ממה שהוא עצמו מתייחס לכתיבתו.
  ציפר קיבל על עצמו להיות הטרול של אתר הארץ. לעצבן את כולם וכך להקפיץ את מספר הכניסות לאתר החדשות המקרטע. התכנים הפרובוקטיביים עד אינפנטיליות אולי הולמים את אישיותו האקסצנטרית להכעיס אבל אין שום משמעות בלייחס לרעיונות שלו איזו כוונה מלבד אקטינג אאוט.

 • חנוך גיסר  ביום 11 במרץ 2010 בשעה 8:34

  על יוסי שריד, אחד הפוליטיקאים היחידים שפיו וליבו שווים.
  לו בדקת היטב – היית מוצא שהוא התבטא ועוד איך על כל הרציחות באפריקה (כולל דרפור).
  יותר מזאת:
  שריד השתתף במשלחות ישראליות לרואנדה ולקונגו, שזה הרבה יותר ממה שאתה ואני עשינו.

 • גולדבלט משה  ביום 11 במרץ 2010 בשעה 8:44

  בדקתי שוב את נושא יוסי שריד והגם שדעתי עליו שונה משלך אני מקבל שהוא נסע במשךחות שזה יותר ממה שעשיתי[אף אחד לא הציע לי להצטרף למשלחת] הוא גם קרא לקלוט בישראל פליטי דרפור אבל לא שמעתי ולא מצאתי שהוא האשים במשהו את ממשלת סודן.
  ברוח זו תיקנתי

 • אחדש יודע  ביום 11 במרץ 2010 בשעה 9:14

  נכנס לתחרות מוזרה עם הטוקבקיסט "עוףף מוזר" (נ"נ אני אוהב להטריד אותך) – מי משניהם יהיה הישות המיותרת ביותר על פני אתר הארץ. לקראת חיסול המקום ומכירתו הצפויה (כנראה לגורמים ימניים) מין שעשוע כזה על סיפון הטיטאניק, סמל ומשל למדינה כולה.

 • גולדבלט משה  ביום 11 במרץ 2010 בשעה 9:45

  את הארץ?
  אני לא מאמין

 • אסתי  ביום 11 במרץ 2010 בשעה 10:01

  את כל העם היהודי.
  זו היתה המטרה וזו היתה האידיאולוגיה. לכן עד לרגע האחרון הם המשיכו לשלוח את המשלוחים לתאי הגזים למרות שזה לא עשה טוב למאמץ המלחמה וזה גזל משאבים חשובים מהמדינה המתפוררת ועומדת בפני קריסה.

 • דודי  ביום 11 במרץ 2010 בשעה 10:46

  הוא לא טרח לפתוח ספר היסטוריה, או אפילו לעשות חיפוש זריז באינטרנט. כל מקורותיו הם דברים ששמע מהוריו, ותחושות בטן פרו-טורקיות.

  זו התנהגות שמתאימה ללאומן הנבער-מרצון הגרוע ביותר. מדהים שאדם כזה עורך את מדור התרבות בעיתון "לאנשים חושבים".

  כמעט למותר לציין, שכל מה שהוא כותב שם לא נכון.

  "בארמנים שחיו במערב טורקיה ובערים הגדולות לא נגעו לרעה" – האירוע שנחשב לראשיתו של רצח העם החל בהוצאה להורג של 250 מנהיגים ואנשי רוח ארמנים באיסטנבול של ציפר, ב-24 באפריל 1915.

  "הסיפור של רצח העם התחיל להתגבש לפי דעתי הרבה אחרי שהדברים התרחשו. הסיפור התחיל להתגבש באופן שיטתי אחרי השואה היהודית. אין לי הוכחות לכך…" אין, כי זה לא נכון. טענות על השמדת הארמנים עלו כבר ב-1915, ומתועדות היטב. (על קיומן של הטענות אפילו הטורקים אינם חולקים).

  וכן הלאה. מובן שהטענה המרכזית, שאירוע יוגדר כרצח עם רק אם הייתה כוונה תחילה להשמיד כל זכר לעם מסוים, באשר הוא, אינה קבילה. כמעט בשום מקרה של רצח עם בהיסטוריה לא הייתה כוונה מוצהרת כזו, והסתפקו בהשמדה של חלק מסוים מהעם הנרדף, בטריטוריה מסוימת. השואה היהודית היא חריג (שנובע מזהות העם המבצע, מעצמה בעלת שאיפות שליטה גלובליות, ומזהות העם הנרדף, הפזור בטריטוריה רחבה מאד כמיעוט משמעותי). במקרה הארמני, העובדה שהשמידו רק את הארמנים במזרח טורקיה, ובאזורים אחרים הסתפקו ברדיפות, אינה אומרת שאין זה רצח עם.

 • nachum  ביום 11 במרץ 2010 בשעה 13:43

  מאשר בצעדה אחת של הארמנים במלחמת העולם השנייה, +סקנדינביה ששוות לייחס לנו כל טבח

 • גיל  ביום 12 במרץ 2010 בשעה 19:06

  מהפוסט שבו הוא מגן על יצחק לאור שחזר לכתוב בעתון לאנשים שחושבים שהם אינטלקטואלים, ועד לפוסט הנוכחי עברו רק כמה ימים.

  ציפר מוכיח שהוא אינטלקטואל רופס שנכנע לתחושות הפרימיטיביות ביותר וסובל מהטייה תרבותית חמורה, יותר מאלו שנגדן הוא מטיף.

  אבל ציפר לא יוותר על מנעמי טורקיה והכבוד אליו הוא זוכה מנספח התרבות הטורקי בארץ. ברור שפוסט תומך בארמנים היה חותך את שרשרת ההזמנות לטורקיה על חשבון הברון, ופוסט הפוך – רק משפר את מאזנו שם.

  בקיצור בקרוב יש לצפות לפוסט מטורקיה התרבותית לעילא ולעילא, בעודו מסקר איזה אירוע אמנות או ספרות זניח. לטורקים זיכרון ארוך והם יגמלו לו.

  את ארבעים הימים של מוסא דאג הוא לא יטרח לקרוא ולא לסקר במוסף המשמים שלו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s