אילנה דיין תנחה פאנל משפטי בנוכחות נשיאת העליון -עדכון


לפני כשבועיים שיגרתי מכתב לראש לשכת עורכי הדין שמובא בהמשך הזדרז ראש הלשכה ובישיבת הוועד המרכזי הוביל החלטה הדוחה את פנייתי עליה דווח בעיתון גלובס. אגב בניגוד למה שנכתב אני לא חבר הוועד המרכזי.

 

אטימות-זה כל הסיפור

 

ולהלן מכתבי ליו"ר הלשכה

 קיבלתי בדואר אלקטרוני הזמנה חגיגית להשתתף ב"אירוע חגיגי וייחודי  לרגל סיום כהונתו של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מני מזוז, ולרגל כניסתו לתפקיד היועץ המשפטי של עו"ד יהודה וינשטיין " במסגרת אותו אירוע חגיגי וייחודי [?? ] יינשאו נאומי ברכה ומן הסתם גם יימסרו  בו גם האזהרות התקיפות  המקובלות על הסכנות האורבות למערכת המשפט לשלטון החוק ולחברה בישראל וכך הלאה – אין חדש תחת השמש.

 אני מניח שתמצית הנאומים תפורסם ומן הסתם תתעורר סערה שגרתית נוספת  בעקבות דברי נואם זה או אחר. דוברת הלשכה תפרסם הודעה חגיגית וייחודית ולאחר כמה ימים ישקוט הים מזעפו ואנו נחל בהכנותינו לחג הפסח ולטקסים המשפחתיים הכרוכים בו.

לא הייתי פונה ומטריח אותך ביחס לאותו כנס "ייחודי", שאין לי  אישית כל כוונה להשתתף בו, אולם בהזמנה צוין כי לאחר נאומי הברכה יתקיים רב שיח בהשתתפות היועצים המשפטיים לדורותיהם בנושא "היועץ המשפטי לממשלה – התפקיד והאדם" גם על רב שיח זה אין לי טרוניות כלשהן, אם כי הגדרת הנושא בודאי מעורפלת מאד. האם הכוונה לערב  חברתי תמים בו יעלו היועצים בדימוס זיכרונות מתקופת שירותם?, או שמא לא לערב הווי הכוונה והמטרה  הנסתרת היא לקיים דיון במעמד מוסד היועץ המשפטי לממשלה אל מול "המזימות" לפגוע בו – אם כך בוודאי ניתן לצפות בוודאות קרובה שמהרב שיח הזה תצא עוד קריאה תקיפה שלא לפגוע במוסד ולא לשנות בו דבר, שכן לא הוזמן להשתתף בו ולו נציג אחד לדעה הנוגדת. 

הדבר עליו אני מוחה בכל תוקף הוא על הזמנתה של אילנה דיין [ד"ר למשפטים – לא שכחתי]  להנחיית הרב שיח האמור בו ישתתפו יועצים משפטיים, שופטי בית המשפט העליון בדימוס ואפילו שני נשיאים של בית המשפט העליון בדימוס – טוב  שניים  מהמשתתפים נושאים בשלושת התארים. 

 אני מניח שלא נעלם ממך שהגב' דיין יצאה לא מכבר חייבת בתביעת לשון הרע  שהוגשה נגדה עקב לינץ תקשורתי ברוטאלי שערכה בסרן ר. ענינה של דיין  שמה הטוב וכך גם יוקרתה המקצועית יעמדו בקרוב למבחן נוקב בערעור שישמע בבית המשפט העליון. 

 הזמנתה של הגב' דיין להנחות רב שיח של היועצים המשפטיים, בנוכחות נשיאת בית המשפט העליון כיום ובנוכחות שני נשיאים בעבר, שכיהנו גם כיועצים משפטיים  ונכבדי משפט נוספים, משדרת מסר ברור ורב עוצמה ביחס למעמדה הבלתי מעורער של דיין כיקירת מערכת המשפט והעילית המשפטית.

 עלי להזכירך שהיו לא מעטים [ואני איני נמנה עליהם] שטענו לאחר מתן פסק הדין בבית המשפט המחוזי, כי השירותים התקשורתיים שעשתה בעבר עבור בית המשפט העליון והתגייסותה למאבקיו בעבר וכן גם יחסיה החמים עם המוסד שהתבטאו בהענקת ראיון מיוחד לתוכניתה, השנויה במחלוקת, על ידי נשיאת העליון, אינם מותירים לסרן ר. כל סיכוי בדיון בערעור. 

אני מאמין שהחששות הם חששות שווא, אבל כבר מזמן נטען שהצדק צריך להיראות ולא רק להיעשות ומה שנראה לציבור הרחב הוא שלאילנה דיין יש מעמד "חגיגי וייחודי " בקרב העילית המשפטית ובבית המשפט העליון והיא בבחינת הבת היקירה של המערכת. רבים מאד יסיקו שלא ייתכן כלל דיון אובייקטיבי בעניינה וההשלכות של השקפה כזו על אמון הציבור בבית המשפט העליון יהיו הרסניות. 

נכבדי ראש הלשכה – אמון הציבור בבית המשפט העליון ובמערכת המשפט בכלל אינו סיסמא שדופה שמועלית תדיר בנאומי ברכה בכנסים חגיגיים. אמון זה חייב להתבסס על הידיעה שכל אדם יזכה במערכת המשפט ליחס שווה והוגן ,שהתוצאה המשפטית של הליך זה או אחר אינה מותנית במעמד חברתי, בעושר, בקרבה חברתית ובהשפעה תקשורתית. בהזמנתה של אילנה דיין בעת הזאת להנחיית רב שיח בערב "חגיגי וייחודי" המאורגן על ידי לשכת עורכי הדין יש משום פגיעה ישירה וודאית באמון שאמור הציבור לרחוש לבית המשפט העליון ולא ייתכן שלשכת עורכי הדין תהיה היוזמת של פגיעה כזו.
 
 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • יונתן  On 29 בינואר 2010 at 12:31

  אני לא חושב שיתנו לה יחס מיוחד בגלל שהנחתה ערב כזה או בגלל שהיא אוהדת את בית המשפט העליון .

 • דני כהן  On 29 בינואר 2010 at 12:58

  כבר זמן רב אתה מנהל הסתה נגד בית המשפט העליון כאילו הם מנימום הטליאבן, והפלא ופלא לאחר שנזרקה נעל על נשיאת בית המשפט העליון אין לך מה לכתוב.

 • גולדבלט משה  On 29 בינואר 2010 at 13:55

  הסתה נגד בית המשט העליון ולא אין לי מה להוסיף על כל מה שנאמר ונכתב על הנעל. כתב אישום הוגש בתוך יום והמשליך יבלה כמה שנים בכלא.
  אם מישהו חושב להשתיק ביקורת לגיטימית על הנתנהלות בית המשפםט הלעיון-שינסה-הוא לא יצליח

  באשר ליחס מועדף לדיין-תארו לכם שאתם סרן ר. המגיע לעליון ויודע ששופטיו הם חברים טובים של אילנה דיין והיא ממש יקירת המערכת-זה לא יעשה לכם טוב במיוחד

 • רני  On 29 בינואר 2010 at 22:55

  בישראל יש עשרות אנשים ידועים מפורסמים בעלי יכולת ניהול והנחייה שהיו יכולים לנהל טקס זה.

  בחירת גברת דיין מתוך כל אלו היא הצהרה, הכרזה, והודעה סמלית מובהקת. יוזכר של מעשי בית דין רוויים סמלים ומסמלים וטקסים למיניהם. גם כשנעלמה הפאה הנכרית. נשאר רק לשער מה מסמל עניין זה. למי הוא מועיל ולמי ולמה הוא מזיק ומה תפקידו החברתי של עו"ד יחיד וארגון עורכי הדינים כנציג ציבור.

  חוץ מזה לפי מיטב ידיעתי ייתכן וגברת דיין עומדת לערער על פסק הדין לחובתה ואם כך העניין מתחיל להבאיש באשה גדולה ומעיקה.

 • חנה בית הלחמי  On 30 בינואר 2010 at 21:29

  שמה שמפריע לך היא אילנה דיין ולא יו"ר לשכת עורכי הדין עצמו, עם קופת השרצים שעל גבו.

 • דני כהן  On 30 בינואר 2010 at 23:43

  אפשר להעמיד את כולם אחרי ציפי לבני ברשימה:
  יו"ר הלשכה, חיים רמון, אבי דיכטר, עתניאל שנלר וכו'…
  כל חולרע יכול להיות כשר בעיניך כדי להצביע למפלגת קדימה כי עומדת בראשה אשה ( לא מפריע לך שהיא גם שובנסטית)

 • גולדבלט משה  On 31 בינואר 2010 at 6:41

  אבל על התנהלותו של יורי גיא רון במיוחד בנושא התרומות כתבתי בעבר אז לומר שהיא לא הפריעה לי זה באמת מוגזם.

 • גולדבלט משה  On 31 בינואר 2010 at 7:03

  לרשימה שלי על התנהלות ראש הלשכה
  http://www.news1.co.il/Archive/003-D-42858-00.html?tag=11-34-56
  על סיפור המזכירה לא כתבתי-הוא היה מבחיל דיו כפי שסופר אבל אין לי ראיה שראש הלשכה היה מעורב בכך אישית-כמו שביבי אינו בהכרח מעורב בכל מה ששרה עושה.

 • גלי  On 11 בפברואר 2010 at 15:17

  משיקולים אופיינים שנוהגים לקחת אותם בחשבון בכנסים ואירועים כאלה:
  1) יש לה תואר דוקטור במשפטים ולכן היא יודעת לדבר בצורה אקדמית בנושאים משפטיים.
  2) בגלל היותה מנחה בטלוויזיה היא יודעת לנהל רב-שיח ולשאול אתה השאלות הנכונות בייחוד בתחום המשפט.
  3) בנוסף היא מכירה היטב את הנפשות הפועלות ואת דעותיהם.
  מנחה רב-שיח הוא בדרך כלל עיתונאי ובמעמד הזה ניצלו את זה שאילנה דיין היא גם דוקטור ומומחית למשפטים.

 • גולדבלט משה  On 11 בפברואר 2010 at 15:26

  מדוע אילנה דיין היא היחידה העונה לצורך הזה-אני יכול לספק כמה וכמה מנחי פאנל רהוטים
  מיומנים ובעלי השכלה משפטית גבוהה. נכחתי בכמה וכמה פאנלים מאד מוצלחים והמשותף לכולם שדיין לא נכחה בהם בכלל.

  אני בהחלט מניח שמי שמופיע בזירה רוצה להכין את הקרקע עם מנחה שמקובל עליו אבל זה די מאשר את חששותיי

 • חיים  On 12 בפברואר 2010 at 6:13

  את המאבק יש למקד לדעתי בדרישה שבייניש תפסול את עצמה מלדון בערעור של דיין, וגם תמנע משימוש בסמכותה כנשיאה כדי לקבוע את הרכב השופטים בערעור, ותאציל סמכות זו למשנה ריבלין.

  מן הסתם תפקידם של פרקליטי סרן ר' להגיש את הבקשה הזו וללוותה ברעש תקשורתי גדול ככל האפשר. מבחינה זו, היה עדיף להם טקטית לשבת בשקט לפני הפאנל ורק בדיעבד "לחשוף" את הפרשה, ואתה ופסטינגר (והאגודה) דווקא טירפדתם להם את המהלך המפתיע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s