איכות זו לא מילה גסה


מתוך ידיעה ב"הארץ"

"ברוב של שמונה תומכים וחמישה מתנגדים אישרה הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (הוולנת"ע) את הקמת הישוב כסיף, המיועד לקליטת אזרחים מהציבור החרדי. הנושא יעבור לדיון במועצה הארצית. את התוכנית להקמת העיר החדשה כסיף באזור תל ערד הוביל משרד הבינוי והשיכון, לפיה העיר תשתרע על שטח של 4,750 דונם בה יוקמו בשלב הראשון 10,000 יחידות דיור ל-50 אלף איש

ראשי רשויות באזור מטרופולין באר שבע הביעו הסתייגות מקליטה מסיבית של אוכלוסייה חרדית בעריהם. לגישתם, הדרישה לאורח חיים דתי-חרדי תכביד על המערכת החברתית ותרתיע אוכלוסייה איכותית להיקלט ביישוב

.גם ארגוני הסביבה החברה להגנת הטבע ואדם טבע ודין מתנגדים להקמת העיר. לטענתם ניתן לממש את מטרות משרד השיכון באמצעות חיזוק יישובים עירוניים קיימים במרחב מטרופולין באר שבע, כמו ערד, דימונה, ירוחם, אופקים ונתיבות, הרחוקים ממיצוי הקיבולת שלהם.

"
בכל זאת אני לא מבין כמה דברים

1. אם ראשי הערים בדרום לא רוצים יותר חרדים בעריהם כי זה מרתיע אוכלוסיה איכותית [כידוע יש פקקי תנועה בנגד בגלל עומס המעוניינים להתיישב בנגב] -מה אכפת להם מהקמת גטו חרדי,  לא איכותי, נפרד?.

2. האם פרסום מסוג של אנחנו לא רוצים חרדים רוצים אוכלוסיה איכותית הוא התבטאות מותרת על פי החוק?- כנראה שכן החוק אוסר רק  "פרסום דבר במטרה להסית לרדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה עוינות או אלימות או גרימת מדנים כלפי ציבור או חלקים של האוכלוסייה והכל בשל צבע או השתייכות לגזע או למוצא לאומי" כשראשי עיריות יהודיים קובעים שחרדים הם אוכלוסיה לא איכותית הם אינם מסיתים על רקע השתייכות לגזע, צבע, או מוצא לאומי. בעצם אפשר להתנגד גם להתיישבות ערבית בערים יהודיות  לא בגלל שהם ערבים, אלא בגלל שהם אוכלוסיה "לא איכותית".

3. מעניין שניתן בהחלט להוסיף אוכלוסיה חרדית לערים קיימות מהטעם הסביבתי- מבחינת ארגוני איכות הסביבה הדבר החשוב ביותר הוא  השטחים הפתוחים והם כמעט ולא מתעניינים במה שקורה בערים עצמם, שהן מקומות לא איכותיים מטבע הגדרתן, אם כי לזכותם ייאמר שאין הם מופקדים על נושא זה.

4. היכן בכל זאת אפשר לשכן חרדים? בערים הם מגבירים את החלק הלא איכותי ואם בונים להם יישוב נפרד גוזלים שטחים פתוחים-האם לא מתחייבת המסקנה שיש להגלות את החרדים מהארץ בגלל אילוצים אוביקטיביים?

אני מניח שהרעיון הבא יהיה להקים ישובים חרדים-בדואים בנגב וכך אפשר יהיה להרוג שתי ציפורים במכה אחת –

איך לא חשבו על זה קודם?
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דודי  ביום 20 בינואר 2010 בשעה 10:26

  לא בטוח ששהבנתי את הניסוח. מכל מקום אין מחלוקת על הטענה שהנזק הסביבתי ביישוב חדש גדול בהרבה מן הנזק שבשיכון אותה כמות תושבים בהרחבות של יישובים קיימים.

 • גולדבלט משה  ביום 20 בינואר 2010 בשעה 10:45

  חולק על אף טענה-אני קצת תמה ביחס למה שמעניין כל אחד. התוצאה היא שהחרדים כנראה מזיקים לסביבה ולאיכות הרכב האוכלוסיה בערים

 • אחת העם  ביום 20 בינואר 2010 בשעה 18:42

  טענה זו רווחת מדי לאחרונה בשיח הציבורי, ולדעתי יש לגנותה ולהוקיעה.
  מי קובע כאן מי "איכותי"? האם מי שמצבו הכלכלי אינו טוב, או שצבע עורו אינו בהיר דיו, או ששפתו אינה שפת הרוב, או שאורחות חייו אינם כשל הרוב – אין זכות לחיות כאן?

 • שוקי  ביום 21 בינואר 2010 בשעה 1:05

  אתה צודק לגמרי, זה באמת דוחה.

 • דודי  ביום 21 בינואר 2010 בשעה 8:59

  המסקנה היא שיש לבנות שכונות לחרדים בערים יוקרתיות. הפגיעה בסביבה תהיה קטנה כי לא מדובר על הקמת יישוב חדש אלא על הרחבת קיים; והפגיעה במערכת החברתית בערים תהיה נסבלת, כי אלה ערים שיכולות לבלוע פגיעה כזו בקלות, בניגוד לערי הנגב.

 • דודי  ביום 21 בינואר 2010 בשעה 9:05

  בעמדת ראשי הרשויות, יותר משיש בעצם הרעיון להקים שכונות לחרדים דווקא. הרי חרדים יכולים לבוא ולקנות בתים בכל עיר, כמו כל אחד, ובערי הנגב אין למיטב ידיעתי מחסור בדיור, גם לא בדיור זול. הם אלה שרוצים לגור באזור הומוגני.

 • גולדבלט משה  ביום 21 בינואר 2010 בשעה 11:32

  דירה בשכונה חילונית קמה צעקה שהם מורידים את ערך הנכסים ומאיימים על אופי השכונה

 • דודי  ביום 21 בינואר 2010 בשעה 17:30

  בכל מיני מקומות. יש מקומות שבהם נשמע קול צעקה ויש שגם זה לא, וכך או כך – אם רוצים, אף אחד לא יכול למנוע מהם לקנות ומהמוכרים למכור.

  בערי הנגב בפרט יש אזורים רבים שהם ממילא בעלי אופי מסורתי או דתי, ומתקיים בהם באופן כללי איזון בין דתיים לחילוניים בלי מתחים מיוחדים.

  לא ברור לשם מה נחוצה בניית אזורי מגורים נפרדים לחרדים.

 • עדי  ביום 21 בינואר 2010 בשעה 21:10

  תל אביב היא עיר פלורליסטית, סובלנית, ובעיקר גדולה מספיק בשביל כל מיני קבוצות בכל מיני איכויות. האם נוכחותם של חרדים בברוקלין הופכת את הרובע הניו יורקי לפחות פופולרי? מה בקשר לחרדים שגרים במנהטן דווקא? נראה לי שבתוך המיליונים שם הם די נטמעים.
  לתל אביב זה לא יזיק (מעט החרדים – יחסית – שגרים בה יקרים ללבי ואני נהנית לראותם, חיים ונותנים לחיות, דווקא במתחמים של לב העיר שבהם כל אחד רוצה לגור ואף אחד לא נזעק).
  כביכול החרדים עצמם מעוניינים במגורים נפרדים לגמרי, בערים משלהם, ברחובות משלהם. האומנם? יכול להיות שהם דווקא שמחים בסתר לבם להיות מיעוט ברחובות רגילים לחלוטין?:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s