חשיבה פוליטית אינפנטילית[בעקבות הפוסט האחרון של עידן לנדו]


לאור הרשימה האחרונה, אני תוהה מתי הכותב עידן לנדו ישתחרר מהילדותיות הבסיסית המאפיינת את החשיבה הפוליטית שלו ואני מוכן להתעלם לצורך הדיון מהשנאה העצמית שהיא כנראה מצוות אקדמאים מלומדה בחוגים מסוימים. אני תוהה מתי גם הוא ויתחיל להבין שיחסים פוליטיים ומלחמות אינן קטטות רחוב שבהן חשוב לדעת מי התחיל ומי בדיוק ביצע את הפרובוקציה האחרונה ואפילו לא חשוב מי אשם בקטטה. קיים מצב פוליטי בסיסי ואינטרסים מנוגדים והשאלה מה עושים אתו. בתור מי שהתנגד מסיבות מוגדרות לעופרת יצוקה כדאי להתחיל להבהיר את הדברים.

ראשית-מעניין את סבתי המנוחה מי הפר ראשון את הרגיעה והאשמה לפיה אנו מונעים הכנסת סחורה לעזה – [אגב המצרים יכולים לפתוח את הגבול-שום דבר לא מונע זאת מהם] מעניינת אותי עוד פחות. כדאי שנזכור שעל רצועת עזה השתלט, אגב טבח ביריביו, ארגון שמטרותיו ארוכות הטווח ברורות לחלוטין והם כוללות את השמדתנו ולי אין כל כוונה לגלות אהדה או התחשבות מיוחדת במי שאלו מטרותיו.

מאידך אין צורך לעסוק בגינוי הארגון הזה על כך שאלו יעדיו ואלו מטרותיו וגם לא על האמצעים שהוא נוקט בהם -תפקידנו הוא לא לתת ציונים מוסריים אלא להילחם על קיומנו ועל האינטרסים החיוניים לנו. השאלה היחידה המעניינת היא מה עושים עם עובדת שלטון החמאס ברצועה שהופכת כל אפשרות למו"מ מעשי עם הפלשתינאים להסדר כולל לחלום רחוק והדברים מכוונים לאלו שעדיין מאמינים בהסדר על בסיס שתי מדינות.

אפשרות ראשונה -כובשים את עזה ומחסלים בעיקר פיזית את הנהגת הארגון הזה ואת התשתית הצבאית שלו ומאפשרים לרשות הפלשתינאית להשתלט על האזור מחדש אגב עצימת עיניים מאי אלו מעשי טבח נוספים שיתרחשו עקב כך ללא ספק – זהו פיתרון שכל מי שמאמין בהסדר כולל היה צריך לדגול בו- זה לא מה שנעשה בעופרת יצוקה ולא היה סביר שייעשה, אולי גם בגלל שההנהגה הישראלית איבדה כל אמון באפשרות לעצב את המפה הפוליטית בצד שכנגד ובגלל שפתרונות כוללים הם בניגוד לצופן הבסיסי שלנו.

בניגוד לכותב [עידן לנדו] ולכמה מתומכיו, לרשות הפלשתינאית יש הבנה פוליטית מינימאלית  והיא אכן רצתה שנשלים את המלאכה בעזה במבצע עופרת יצוקה וכלל לא התרגשה אם יהרגו כמה וכמה אזרחים עקב כך- גם היא התאכזבה מאד מהמבצע שלא נועד להגיע להכרעה כזו .

אפשרות שנייה– לא מנסים להרוס את שלטון החמאס בעזה בכוח צבאי מלא, אך עושים הכול על מנת למרר לו את החיים ולאלץ אותו לתפקד בתנאים הקשים ביותר לו ולאוכלוסיה ולעסוק בהישרדות בלבד. זה כולל כמובן את הסגר שנעשה עכשיו,מניעת העברת סחורות ,חומרי בנייה ואפילו מוצרי מזון ודלק. מנגד מנחיתים עליו מהלומה מאד כואבת [וזו הייתה מטרת עופרת יצוקה] שתוציא לו את החשק לירות על יישובי הסביבה ובד בבד מאפשרים לו בכל זאת להתקיים באמצעות הברחות ממצרים והעברת סחורות מבוקרת אצלנו [מה שמשתלם לנו בעקר].

התקווה היא שבכך ניצור נתק בין החמאס לגדה ונדחוף אותו לכיוון מצרים [כמו לפני יוני 67 ] רעיון מעניין – שייכשל קרוב לוודאי כי מצרים בסופו של דבר יכולה לסכל את המהלך- כנראה שהיא תנסה לעשות זאת [חסימת המנהרות].כושר העמידה של החמאס הוא הרבה יותר גבוה משלנו והוא יכול לעמוד בלחץ ממושך – מה גם שהוא יודע לטפל היטב באלו המפרים את אחדות השורה-אפילו הם עושים זאת תחת דגל האסלאם.

קיימת אפשרות שלישית והיא הכרה בחמאס כישות השולטת בפועל בעזה ותמורת שקט ופירוז יחסי ואי התערבות בענייני הגדה המערבית לאפשר לו להקים בפועל רשות משלו ברצועה ולתפקד. במילים פשוטות להוריד לו את היד מהגרון בתמורה נאותה- בכך נשמור על פיצול העם הפלשתינאי ונמנע מו"מ להקמת מדינה פלשתינאית בגדה וברצועה- באופן אישי אני נוטה לאפשרות הזאת כי הקמת מדינה פלשתינאית במתכונת המוצעת היא בעיניי סיכון עצום שאין לו הצדקה ואני לא סבור שבדור הנוכחי ניתן לגשר בכלל בין העמדות הפלשתינאיות לאלו שלנו.האפשרות הזאת מתיישבת עם אי היכולת שלנו להכריע בעימותים הדורשים נחישות. זו הסיבה שתמכתי במו"מ ישיר עם החמאס מיד לאחר עופרת יצוקה והתנגדתי  מראש למבצע שהיה ברור לי שאינו מכוון להכרעה.

אימוץ דרך זו  יכול להביא אותנו דה פקטו למצב בו יתקיימו בפועל שתי מדינות פלשתינאיות – עוינות זו לזו שכל אחת תטען שהיא המייצגת את המאבק הלאומי הפלשתינאי ובפועל קיומן יסכל אותו – כנראה שזה המרב שנוכל להשיג היום. שיטת הפרד ומשול הייתה מאז ומעולם שיטה יעילה – הרומאים השתמשו בה מאות שנים.האלטרנטיבה היחידה לדרך זו היא כיבוש צבאי מלא ומוחלט של שטחי יו"ש ועזה והכפפתם החוזרת לממשל צבאי.
 
 
 
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עובר אורח  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 15:33

  אני לא מגיב לעידן בגלל השנאה האדירה לישראל והצביעות החלקלקה הנשמעת מדבריו ודברי הגרופיים שלו.

  למרות הנכתב שם לא נעשה נסיון של החמאס לחיות בשלום והשלמה עם ישראל. שביתת נשק, הפסקת אש, הרגעה, וכ"ו מילים ששמעו מכתיבת עידן מעולם נשמעו מעזה. נאמר הודנה. מה זה לא יודעים עידן ותומכיו. בכל המלל הצדקני אין ולו מילה אחת שאומרת – אם זה מה שיש נחתום מייד על הסכם שלום

  אחרי הצדקנות והשנאה לישראל מחרידה העובדה שרוב הצדיקים, ההומניים אנשי השלום כותבים כמייחלים לסיבוב שני. או אולי שלישי, רביעי. הם מחכים שישראל תוכיח את צדקת שנאתם. למעשה הם מבקשים מהחמאס להמשיך בשלו. רק מישראל נדרש מה שהם דורשים

  ישראל שדרה מסר ברור אם תתגרו תחטפו. זה אנחנו לטוב ולרע תכניסו את זה לחשבונכם. אם חיל ישראלי חטוף שווה אלף פלשתינים או חמש מאוד וזה לא תגובת יתר אז גם מה שקרה בעזה לא כזו.

  שאלה? אם זו הייתה תגובת ישראל על טילי קסאם על שדרות מה תהיה תגובת ישראל על טילים כבדים יותר על תל-אביב?. במקום לחשב חשבונות ותאריכים ואחוזים ואיורים ותמונות אולי פשוט צריך לקרוא להסכם שלום? .

  הייתכן שהמלל נועד לסרס את ישראל ולהכין אותה לשחיטה שעליה מדבר החמאס כל הזמן. כמאמר עידן הם עוסקים רק בישראל.

  זה המפחיד והדוחה.

 • גולדבלט משה  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 16:17

  א. עם מי לשאת ולתת
  ב. על מה לשאת ולתת
  ג. האם מותר לשאת ולתת על משהו פחות משלום

  ביחס לשנאה העצמית והדחף החולני של לנדו להוקיע את ישראל בכל דרך-אני מותיר את העיסוק בכך לפסיכיאטרים הוא לא מעניין אותי ברמה האישית ולו היינו מדינת חוק לנדו היה מועמד לדין פלילי על קריאה לסירוב להתייצבות לשירות צבאי במהלך עופרת יצוקה בישראל היום הוא ימונה למרצה בכיר ויקב קביעות

  עדיין אנו נשארים עם כל השאלות. נניח שאנו מנהלים מו"מ עם החמאס-על מה מדברים אתו? על מדינה פלשתינאית בגדה וברצועה? מי הסמיך אותו לדבר על כך? ברור שעם אנחנו מדברים עם החמאס אנחנו מדברים על הכרה במדינה הפלשתינאית ברצועת עזה-זה בוודאי לא דיבור על שלום כולל

  בעבר מי שהאמינו בפיתרון שתי המדינות היו מתנגדים באופן מוחלט לכל מו"מ עם החמאס כי הם הבינו במה מדובר. כיום דוגלים בכך הם או ציניקנים כמוני שמבינים ששלום לא ייצא מזה אבל אולי אפשר להגיע להסדר פרקטי זמני ולהחליש את הצד שכנגד. מי שאינם כמוני עושים זאת בגלל שהרצון להאשים את ישראל בכל דבר גרם להם לחלודה רצינית בצינורות המחשבה

 • אזרח.  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 16:54

  לא מבין מה רוצים מעידן.האם עידן קבע את המדיניות שבה התנהלו ומתנהלות ממשלות ישראל? זו המדיניות הישראלית לדורותיה אשר עזרה ליצור ולגבש את החמאס .אם יש לכם השגות למצב שנוצר,הפנו אותן לממשלות ישראל.

 • עובר אורח  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 17:49

  אני מפנה את ההשגות למי שגזר מלחמת השמד על ישראל ופועל לשם כך יום יום לפי דבריו הוא. חלוקת עבודה לתפארת. אתה ודומיך מאשימים את ישראל ולו חלקית ביצירת החמאס ויוצרים כך דימוניזציה של ישראל ואילו זה ורוב נבחרי העם הפלשתיני אומרים שהחמס ורצחנותו הנם ביטוי אמיתי עצמאי לא מושפע של מהות העם הפלשתיני. .

  עידן וחובריו מנקים את המתכנן רצח והפועל לשם כך ואומרים בשמו דברי פיוסים שהרוצח בכח ובפועל לא אמר ולא אומר. "ויקח מים וירחץ את ידיו לעיני העם ויאמר נקי אנוכי מדם הצדיק הזה".למדו ממנו.

  יש לי השגות על המצב והרבה. עידן הנו חלק מהמצב. גם עליך, עלי ועל מר גולדבלט האחריות וגם על מנהיגי ישראל אבל וגם על החמאס.

  יפי הנפש מפגינים וכותבים ולא לוקחים אחריות קרא את עידן. הם מנקים את החמאס במתק לשון ומילים יפות. אחריות זה לא רק הטלת אשמה אלא גם רצון כתוב למניעת האסון הבא. ראה משה ג..

  יפה שאתה לא אומר שרק ישראל יצרה את החמאס. קיומך וקיומי כאן שלא ברשות יצרו את החמאס. הם אומרים לא שליחיהם. לא כמשה ג.יש לדרוש שהצדדים כל הצדדים ידברו שלום והשלמה. מעולם לא נשמעה הצעה לפתרון מהחמאס חוץ מהודנה ואח"כ השמדת מדינת ישראל.

  הפתרון כאן לא בלונדון או האג או טימבוקטו

 • אזרח.  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 22:52

  עליי.מעניין מדוע הערבים המוסלמים המופיעים בסרטון היוטיוב הבא לא חיסלו את היהודים העומדים על גג הבית שלהם,למרות שאותם היהודים היו ללא נשק.מעניין איך אחד החמושים אף נתן ליהודי עם הפיאות להצטלם עם הקלצ'ניקוב האישי שלו.

  אם עושים את הדבר הנכון לא חייבת להיות מלחמת השמד.אם לא תגזול את ביתו של הפלסטיני ותשמור עליו עד שבעליו יחזרו אליו או יקבלו פיצוי,כפי שהערבי המוסלמי שומר מאז שנת 1996 על ביתו של היהודי שעלה לישראל ולא פולש אליו ,לא תהייה מלחמת השמד.

  האתה הוא זה השומר ומשגיח על בית דודי היהודי? שאלוהים יברך אותך. כך אמר הבחור המצלם.

  אני מכיר הרבה "יפי נפש" שכן לוקחים אחריות,ומנסים לתקן בכוחותיהם הדלים את העוולות המחזקות את החמאס.זו אחריות המונעת בין השאר מתוך הרצון למנוע את האסון הבא.החמאס אינו צומח בוואקום.אם תייבש את הביצה (מבחינת ישראל זה אומר לשנות פאזה.בין היתר,שינוי כמו שהציע אחד מהכותבים ברשימות כאן:

  http://www.notes.co.il/tzvika/54135.asp(

  בה צומח החמאס,החמאס יצטמק באופן באופן טבעי.מסכים איתך שהפיתרון נמצא כאן, יותר מאשר בלונדון או בוושינגטון.השאלה היא אם ישראל מעוניינת בפיתרון.

  http://www.notes.co.il/sharonraz/51340.asp

  תגובה מס' 6 ,אזרח.

  http://www.notes.co.il/hanis/52061.asp

  תגובה מס' 1 ,אזרח.

 • אזרח.  ביום 26 בדצמבר 2009 בשעה 23:44

  http://www.notes.co.il/tzvika/54135.asp

 • גולדבלט משה  ביום 27 בדצמבר 2009 בשעה 5:46

  שבשביל לנצח את החמאס צריך לכבוש מחדש את רצועת עזה ובפעם הבאה לדאוג יותר טוב לנושאי רווחה-מישהו יצא כאן מדעתו?

 • רני  ביום 27 בדצמבר 2009 בשעה 15:50

  אתה מוכן לחיות כיהודי בתימן, לרגע? סליחה אלו תמונות ישנות גם מי שחיו שם בורחים. מה עניין ביקור בתימן ליחסי החמאס וישראל. מה זה הרומנטיקה הזו. מה שפיספס חינוך כללי תרבותי על העולם וההיסטוריה והמזה"ת במשך שנים לא ניתן לתיקון בבלוג. מה לתמונות משפחה מתימן ולסכסוך הישראלי פלשתיני? רק הערה אחת.

  אזרח או אחד מאנשיו או דמויות המופת שלו עשה עניין שלם מהעובדה שבעזה משתמשים במטבע ישראלי. בגין זאת ישראל היא אימפריאליסטית מנצלת.

  מי חינך אותך? מתי קראת עיתון? אז כך. איש לא מפריע או יפריע לרש"פ להדפיס כסף. הישוב היהודי בארץ ישראל תחת המנדט הדפיס כסף אמנם לסכומים זעירים. עוד תנועות שחרור לאומיות הדפיסו כסף כסמל לשחרור לאומי. אבל כשידפיסו כסף זה יהיה שווה פחות מהנייר שעליו הודפס. כי איש לא יאמין לו. הפטריוטיות והקנאות הדתית מסתיימות בכיס

  הם לא עושים זאת מהסיבה שלא ביהודה ושומרון ולא בעזה אין מפעל פייס לאומי פלשתיני. חשבו על כך !. כל פלשתיני שקונה כרטיס פייס ישראלי והם קונים במיליונים מסבסד את מדינת ישראל. הסיבה? לאף פלשתיני אין אמון מינימלי במפעל פייס פלשתיני. איזה מטורף יקנה כרטיס פיים כשהוא לא מאמין בכלל בשום מקרה ביושר הבסיסי של המפיצים. כך בהצבעה הבסיסית ביותר מצביעים הפלשתינים במי הם מאמינים ובמי לא. חשבו על כך !

  חוץ מלהדפיס כסף פטריוטי שלהם הם יכולים ליבא דרך המנהרות כסף מצרי ולא להסתובב כל היום עם תמונות ציוניות בכיס. אולי כסף אירני? לבנוני? סורי? אבל הדבר שהכי מאמינים בו גם הפלשתינים הכי לאומיים והמוסלמים הכי קנאיים זה שטר כסף ישראלי שמגבה אותו בנק ישראל.

  למדינה לאומית הסמל הלאומי מאז ימי הערים היוניות והאימפריה הרומית זה מטבע עצמאי ומשק כספים עצמאי. יש חברות אנוש ששיהידים וכ"ו הנם הסמל הלאומי המובהק. ניהול משק כספים לאומי זה קשה מסובך אחראי ולא משאיר הרבה זמן לחפור מנהרות וייצר טילים ומוקשים ולשלוח כתבות מיללות ובוכות לכל העולם.

  יתר טיעונך באותה רמת הבנה והשכלה וגם מר גולדבלט תרם את שלו לשיפור השכלתך..

 • אזרח.  ביום 27 בדצמבר 2009 בשעה 19:23

  מה לעשות.אני מצליח להתחבר בעיקר עם האנשים ה"פשוטים".עם ההמון.אלה עם רמת ההבנה וההשכלה ה"נמוכה" אשר איתם ובינם אני חי.למדתי לדעת שטקסים ,מילים גבוהות וחוזי שלום למיניהם מצטלמים יפה,אבל הדרך לחיים משותפים היא ההתנחלות שבלבבות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s