הזכות האבודה לפרטיות וחיסיון רפואי של מירב לוין [2]


 עיקרה של ההחלטה בתיק רע"א 8019/06 ידיעות אחרונות נגד מירב לוין נוגעת לסוגיית החיסיון הרפואי וזכותו של אדם כי תיקו הרפואי לא ייחשף בפני זרים. כזכור תבעה מירב לוין את ידיעות אחרונות בשל כתבה שתיארה אותה כמי שנמצאה במצב של ערפול חושים וחוסר קשר למציאות. בתביעתה טענה כי בפרסום נגרם לה נזק נפשי. מיד עטו פרקליטי העיתון על "המציאה" ודרשו עיון בכל התיקים הרפואיים של התובעת ובמיוחד רצו לראות את המסמכים הנוגעים לטיפולים נפשיים אם קיימים כאלו.
 
כאשר תובע טוען להחמרה במצבו הנפשי [וגם כאשר הוא טוען סתם לפגיעה במצבו הרפואי] עומדת לנתבע הזכות לעיין בתיעוד הרפואי של התובע ואם ברצון התובע לזכות בתביעתו עליו לחשוף את כל המידע הרפואי הנוגע לו. ויתור זה על הסודיות הרפואית נחשב  תנאי להליך הוגן המאפשר לנתבע להתגונן כראוי ולאפשר בדיקת התיעוד הרפואי והתובע עצמו על ידי מומחה רפואי מטעמו.
 
במצב דברים זה ברור מדוע החליטה התובעת לוותר על טענה בדבר נזקיה נפשיים עקב הפרסום  ובקשה למחוק פסקה זו מכתב התביעה. אף על פי כן לא אבו פרקליטי ידיעות אחרונות להסתפק בכך ודרשו חשיפה מלאה של התיעוד. למרות רצון העיתון בית המשפט צמצם את חובת גילוי המסמכים הרפואיים וקבע שיש לחייב  את הגילוי אך ורק לשאלות הנוגעות לאירועי אותו יום ספציפי אשר צוין בכתבות ולתוצאות הבדיקות הרפואיות שעברה המבקשת יום או יומיים לאחר אותם אירועים, ואין לחשוף מידע נוסף על עברה הרפואי של המבקשת. הובהר עם זאת כי הגילוי יכלול סיכומי מחלה וכל חומר רפואי המתייחס לאשפוזה של המבקשת בסמוך לאירועים.
 
בית המשפט העליון אישר בתיק רע"א 8019/06  את ההחלטה כמבטאת בנסיבות שנוצרו [לאחר מחיקת טענת הנזק הנפשי] איזון ראוי בין זכותו של אדם לפרטיות לבין זכותו של הנתבע להתגונן. יצוין כי אין ספק שלולא מחקה התובעת את הטענה לנזק נפשי עקב פרסום הכתבה היא הייתה חייבת לחשוף את כל התיק הרפואי. על ידי תיקון התביעה כל שנותר לברר הוא מצבה הנפשי באותו יום אליו התייחסה הכתבה והאם תוכן הכתבה אמת.
 
בעייתה של התובעת אינה נובעת רק או בעקר מהצורך למסור את התיעוד הרפואי הנוגע לה לעיון העיתון [הגם שגם צעד כזה כרוך מבחינתה בסיכון רב לאור זהות מקבל המידע]. הבעיה העיקרית היא שבכל פסק דין בעניינה יתייחס בית המשפט לתוכנו של התיק הרפואי ובכך יתגלה תוכנו ברבים. יש לדעת כי אחד המאגרים הטובים ביותר בו ניתן לעשות שימוש על מנת לחדור לפרטיותו של אדם ובין היתר גם לתיקו הרפואי הוא מאגר פסקי הדין וההחלטות של בתי המשפט. כמו כן קיימת  היום אפשרות טובה לקבל מידע שלא פורסם בהחלטות על ידי עיון בתיק בית המשפט בו הוגש כראיה תיעוד רפואי.
 
אפשר להזכיר בהקשר זה כי הגנה מפני פגיעה בפרטיות אינה נמנית על העילות מכוחן יכול בית המשפט לקבוע כי דיון יתקיים בדלתיים סגורות. סעיף 70 (ד) לחוק בתי המשפט קובע:
 
"בית משפט רשאי לאסור כל פרסום בקשר לדיוני בית המשפט, במידה שהוא רואה צורך בכך לשם הגנה על בטחונו של בעל דין, עד או אדם אחר ששמו הוזכר בדיון או לשם מניעת פגיעה חמורה בפרטיות של אחד מהם או לשם מניעת פגיעה בפרטיותו של אדם עם מוגבלות שכלית או של אדם עם מוגבלות נפשית, כהגדרתם בחוק הליכי חקירה והעדה של אנשים עם מוגבלות, של אחד מהם."
 
כאשר מדובר בפגיעה בפרטיות של אדם רגיל שאינו בעל מוגבלות נדרשת פגיעה חמורה בפרטיות על מנת שבית המשפט ייענה לבקשה לאיסור פרסום ראיות, או תיעוד הפוגע בפרטיות בעל דין. לא אתייחס כאן לשאלה מתי פגיעה בפרטיות נחשבת כחמורה דיה על מנת להצדיק  הוצאת צו איסור פרסום, אך אציין כי ברובם המכריע של התביעות אזרחיות בהן עולות לדיון סוגיות רגישות הנוגעות למצבם הרפואי של בעלי דין לא מוגשת כלל בקשה למתן צו לפי סעיף 70  ובעלי הדין כלל אינם מודעים לנזק העלול להיגרם להם עקב העובדה שכמעט כל החלטות בתי המשפט מתפרסמות וקיימת אפשרות גישה רחבה לעיון בתיקי בתי המשפט.

ברובם המוחלט של ההליכים בהם נחשף מידע רפואי רגיש בהחלטות בתי המשפט ובעקבות עיון בתיקים, אין מדובר במידע שלציבור יש עניין מיוחד בו. ניתן ללהג על עיקרון פומביות הדיון, אך לרוב הצדדים עצמם אינם נזקקים לפומביות זו, במיוחד בכל הנוגע לחשיפת מידע רפואי רגיש למי שאינו צד להליך. התוצאה המסתברת ביותר להחלת עיקרון פומביות הדיון בהליכים אלו היא שהצד הצפוי לחדירה לפרטיותו יעדיף להתפשר ולמחול על זכויותיו על מנת למנוע את החשיפה.האם כך יקרה גם למירב לוין?  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s