הפרטיות האבודה של מירב לוין [1]


ב13.10.09 ניתנה החלטה בתיק רע"א 8019/06 ידיעות אחרונות ואח' נגד מירב לוין [כוכבת "גלגל המזל"]. החלטה זו היא,לדעתי, מן החשובות שניתנו בישראל בכל הנוגע לזכות לפרטיות בצד פסק דין נוסף, בגץ 5917/97 האגודה לזכויות האזרח נ' שר המשפטים שניתן אף הוא בתחילת אוקטובר השנה.
 

צפוי שהחלטה שעניינה הזכות לפרטיות  לא תעורר עניין רב במיוחד, הגם שההחלטה עסקה בידוענית לשעבר. זכותו של אדם לפרטיות אינה מעוררת עניין רב וכשהיא מתעמתת עם זכויות אחרות היא בדרך כלל נסוגה לפינתה מבוישת.כאשר מדובר בחייהם הפרטיים של ידוענים הרי שהציבור סבור כנראה שזכותו לדעת הכול.
 
ביום 4.3.2004 הגישה מירב לוין תביעה על סך מיליון ש"ח נגד ידיעות אחרונות ואחרים, בהסתמך על חוק איסור לשון הרע. התביעה עסקה שתי כתבות שפורסמו בעניינה של המבקשת. הראשונה, אשר פורסמה ביום 6.3.1997 בעיתון "ידיעות אחרונות", התייחסה לאירוע מיום 4.3.1997 ועל פי הכתוב בה נמצאה התובעת בלילה בצומת רעננה על ידי סיור משטרתי כשהיא במצב של ערפול חושים. הכתבה המשיכה ותיארה את התנהגות המבקשת כשנלקחה לתחנת המשטרה באופן המצביע על ערפול חושים וחוסר קשר למציאות-הכתבה השנייה הייתה דומה.
 
הכתבה תיארה את מירב לוין כשהיא נתונה ככול הנראה במצב נפשי קשה עם רמזים נוספים. מאחר והוגשה תביעת לשון הרע ניתן להסיק שתובעת סבורה שהאמור בכתבה אינו אמת  ושהצגתה בכתבה אינה מחמיאה וגרמה לה נזק. כבר בשלב זה יש להציג שאלה אחת. נניח שהאמור בכתבה היה אמת לאמיתה והתובעת אכן הייתה במצב נפשי קשה, ואולי מעבר לכך, את מי זה צריך לעניין? מדוע העובדה שהיא הופיעה בעבר בתוכנית טלוויזיה [שעשועון] צריכה להפוך את חייה הפרטיים  ואולי גם את מצבה הרפואי לנחלת הציבור?. איזה אינטרס פרסום כזה משרת למעט האינטרס הרכילותי והשיווקי של העיתון?.
 
הפרסום היווה לכאורה פגיעה ברורה בפרטיותה של מירב לוין מאחר ובסעיף 2(11) לחוק הגנת הפרטיות מוגדרת פגיעה בפרטיות גם כ"פרסומו של עניין הנוגע לצנעת חייו האישיים של אדם, או למצב בריאותו, או להתנהגותו ברשות היחיד". מי שקרא את הפרסום הסיק מסקנות די ברורות ביחס למצבה הנפשי של נושא הכתבה – לפחות באותו יום ועניין זה נוגע קשר ישיר למצב בריאותה ופרסום על מצב בריאותו של אדם מהווה פגיעה ברורה בפרטיות.
 
אף על פי כן הנפגעת הגישה תביעה לפי חוק איסור לשון הרע ולא על פי חוק הגנת הפרטיות. ייתכן שהסיבה לכך היא ההגנה הרופפת מאד על הזכות לפרטיות. בחוק נקבע כי אמנם פגיעה בפרטיות מהווה עוולה שניתן לתבוע בגינה, אך סעיף 26 לחוק קובע "תקופת ההתיישנות של תביעה אזרחית לפי חוק זה היא שנתיים.". גם לו רצתה התובעת לתבוע על הפגיעה בפרטיותה שוב לא יכלה לעשות זאת והיה עליה לבחור במסלול קשה בהרבה הדורש להוכיח כי הנאמר בכתבה אינו אמת.
 
אם נשים לב ללוחות הזמנים נבחין שתביעתה של מירב לוין הוגשה בסמוך מאד לסיום תקופת ההתיישנות הרגילה [7 שנים] ועל כן אפילו רצתה לתבוע בגין הפרת פרטיותה לא יכלה לעשות זאת. תקופת ההתיישנות שנקבעה להגשת תביעה אזרחית לפי חוק הגנת הפרטיות קצרה אפילו מזו שנקבעה לתביעת תגמולי ביטוח [3 שנים]. ייתכן שאף בית המשפט היה קובע כי פרסום על התנהגותו של אדם ברשות הרבים אינו מהווה פגיעה בפרטיות אפילו הפרסום חושף את מצב בריאותו. קיימת בחוק ובציבור התייחסות מזלזלת בזכות לפרטיות ונראה שהגיע העת להעניק לזכות את מקומה הראוי.  
 

 
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אהרן  ביום 9 בנובמבר 2009 בשעה 8:12

  ואני (לא משפטן) הייתי מוסיף סעיף החמרה בעונש בשל רשעות מכוונת.
  מה נסגר בתביעה של לשון הרע שלה ?

 • שי  ביום 9 בנובמבר 2009 בשעה 10:32

  אולי תגלה לנו מהי ההחלטה

 • גולדבלט משה  ביום 9 בנובמבר 2009 בשעה 11:28

  ההליך עסק בהליכים מקדמיים ובמרכזו שאלת וויתור על הסודיות הרפואית-נושא שבו אעסוק ברשימה הבאה

  באשר לפסק דין?-אתה בישראל יקירי זה לוקח המון זמן

 • רון ח  ביום 9 בנובמבר 2009 בשעה 18:00

  כל עיסוק בנושא, כולל פה, פוגע בפרטיות שלה.

 • גולדבלט משה  ביום 9 בנובמבר 2009 בשעה 18:28

  פרטיותה הופרה כשבוצע הפרסום הראשוני בעתון. משבחרה להגיש תביעת לשון הרע ולא הגישה בקשת איסור פרסום כל הפרטים שעולים כאן כבר פורסמו באופן רשמי בהחלטות בית המשפט

 • גולדבלט משה  ביום 12 בנובמבר 2009 בשעה 4:44

  הרשימה עברה שינוי נוסח ותיקוני לשון שרציתי להכניסם סמוך לאחר פרסומה-לצערי פשוט לא הצלחתי להעלות את התיקונים . בכלל אני אוכל די הרבה מרור עד שאני מצליח להעלות משהו. מכל מקום לא חל כל שינוי מהותי בתוכן הדברים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s