יום הזיכרון של יפי הבלורית והתואר


יצחק רבין היה מאז התמנה לראשונה ראש הממשלה המועדף עלי,גם לאחר חתימה על הסכם אוסלו,שבניגוד לנטען סתר בברור את דרכו עד לאותו הסכם. ההסכם היה כניעה לאגף השמאלי במפלגתו ובמרצ שפמפם אותנו במשך שנים בטענה הכוזבת ש"אש"פ הוא הנציג הלגיטימי היחיד של העם הפלשתינאי" ורק עמו ניתן יהיה להגיע להסכם שלום. השבר המוחלט של תפיסה זו כבר הוברר ואין טעם לעסוק בו. רבין התפתה למהלך בשלב מסויים מאחר והמו"מ על פי מתווה מדריד לא התקדם בקצב הראוי והוא איבד את סבלנותו. 

מדוע רבין היה בחירתי הטבעית? כי למרות הכל ראיתי בו איש של שלום, לעומת פרס שבו ראיתי את אבי תורת המלחמה המתמדת והשתתת בטחונה של ישראל על איום גרעיני. אני מודע לכך שקשה להסביר למי שכלל אינו מכיר את הרקע לקביעות האמורות מדוע העדפתי את רבין על פרס בכל שלב. העדפתי אותו גם מאחר שלמרות ליקויים וקרבה מיותרת של כמה אנשי הון אליו, הוא עדיין ייצג תפיסת עולם סוציאל-דמוקרטית בסיסית. אני משוכנע  לחלוטין שרבין, כפי שהעידה בתו דליה, לא היה ממשיך במתווה אוסלו לאחר שהובררה התרמית של ערפאת.אני מעריך שהוא היה מנהל מדיניות חברתית וכלכלית שונה במידה מסויימת מזו שנוהלה מאז – איני בטוח בכך לגמרי.

לא הוויכוח על הסכם אוסלו והירצחו של רבין לאחר עצרת התמיכה במהלכי השלום שלו הם שגרמו להתרחקות חלק גדול מהציבור מהשתתפות בטקסי הזכרון ובעקר מהיכולת להזדהות עמם נפשית. זכרו של רבין נוכס על ידי חלק מסוים בעם, הישוב הוותיק [ובעקר יוצאי אשכנז], שראה בו מרטיר ולכן גם אמצעי ראוי ללכד את שורותיו סביב זכרונו וממילא ליחד אותו לו בלבד.הדבר נעשה בין היתר על ידי האשמות קולקטיביות שהופנו למחנה הנגדי. רבין שייך לדור הפלמ"ח, לקיבוצים שאינם, לבכירי מערכת הביטחון, ולילדי חורף 73. הוא אינו שייך לקריית גת, לחצור, לקטמונים ולדרום תל אביב ובוודאי שלא לשכונות הדתיות והחרדיות וסביר שגם בהתנחלויות אין מציינים את יום הירצחו.

 רבין הוא מעונות עובדים צנועים, אך שאינם משכנות עוני, הפלמ"ח שיר הרעות, ליווי השיירות לירושלים, כדורי וכל מה שהיה כאן לפני 1948. בן אצולה ונסיך בחברה ובתקופה שעושר ונכסים לא נחשבו כתנאי לזכייה בתואר, אלא אפילו כמגבלה. רבין היה שייך לאצולת השירות שהסתאבה כל כך בהמשך דרכה [וגם הוא במידה מסויימת] אך המשיכה לתבוע זכות ראשונים וזכות שררה על עם שברובו לא היה כאן לפני 1948 ואינו שותף למיתוס המכונן של תקופת החלוציות והמאבק לעצמאות.

 רבין הוא הדור שכונן עצמאות ישראל וחולל באופן ישיר את הנכבה הפלשתינאית. לו היה ניתן לשים דבר פי המת לא הייתי מייחס לו מורשת שלא הייתה או מסר רוחני אחר, אלא הייתי מצטט משירו של נתן זך "כשאמרו לי להתחרט כבר לא יכולתי להתחרט. הלכתי רחוק מדי, אמרתי לעצמי ולהם, מכדי להתחרט."

לפני מספר שנים הלכתי לראות טקס הבאת ביכורים בקיבוץ שכן [עם ועבור בנותיי העירוניות שלא חוו מעולם טקס דומה].בסך נסעו עגלות מקושטות של ענפי המשק השונים שהיו רתומות לטרקטורים ובכל עגלה היו כמה פועלים תיאלנדים שהועסקו בענף – נהג הטרקטור היה חבר הקיבוץ. משהו בטקסי הזיכרון ליצחק רבין מזכיר לי את חגיגת הביכורים ההיא.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יריב מ  ביום 29 באוקטובר 2009 בשעה 15:15

  באופן די נדיר מסכים עם הרבה מהדברים

 • ניקיון בקליק  ביום 29 באוקטובר 2009 בשעה 16:12

  מצתרף ומסכים איתך זהו דור מנהיגים שלא יחזור לצערנו

 • חנוך גיסר  ביום 29 באוקטובר 2009 בשעה 16:49

  שרבין "הסתאב במידה מסוימת".
  ידעתי שרבין לקח אחריות לא רק על מעשיו, אלא אפילו על משהו שעשתה רעייתו.

 • dugmanegdit  ביום 29 באוקטובר 2009 בשעה 18:16

  רבין לא לקח שום אחריות בעניין חשבון הדולרים. העובדה שהממשלה נפלה לא קשורה לכך.

 • גולדבלט משה  ביום 29 באוקטובר 2009 בשעה 18:32

  תוכל לקרוא הרבה בנושא זה אצל יוסי דר שיפנה אותך לאסמכתאות-הכוונה לפרשת חשבון הדולרים. רבין בקדנציה השנייה פעל בקרבת יתר לבעלי הון במשק וזה השפיע על החלטותיו-למשל בעניין מס רווחי הון בבבורסה
  אני לא מתכוון לגרוע מערכו אבל רבין בבחרותו אינו רבין של הפלמ"ח-

 • חיים  ביום 30 באוקטובר 2009 בשעה 0:29

  אם אפילו ביבי קיבל עליו את הסכמי אוסלו, התקווה שלך שרבין היה נסוג מהם מופרכת בעיני, בדיוק כמו מי שמקווה שאם שרון היה עדיין איתנו אז הוא היה חוזר לגוש קטיף לאחר שהיה רואה שההתנתקות נכשלה.

  גם רבין וגם שרון היו מנהיגים חזקים וציונים, אבל בסופו של דבר כוחות חזקים מהם הצליחו לשבור אותם, ואין שום בסיס למחשבה שאיכשהו הם פתאום היו עושים תפנית של 180 מעלות כנגד כל הכוחות האלה.

  שמיר באמת לא היה שביר ולא נשבר, אז האמריקאים הפילו אותו מהשלטון בפרשת הערבויות והחליפו אותו במנהיג שביר.

 • פוליש  ביום 3 באפריל 2011 בשעה 22:12

  יצחק רבין היה מאז התמנה לראשונה ראש הממשלה המועדף גם עלי.

 • פוליש  ביום 3 באפריל 2011 בשעה 22:15

  צודק אחי פשוט אין מה להגיד יצחק רבין היה טווב מאד בשבילנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s