פסק הדין החשוב ביותר


הקטטה בין המלומדים מהאקדמיה פרופ' סגל ופרופ' בנדור לעו"ד אביגדור פלדמן  העלתה בזיכרוני סיפור נושן המדגים יותר מכל את הפער בין המשפט כמהות אקדמית לבין המשפט בחיי המעשה. העימות הזה הוא ביסודו עימות בין עמדות מוצא שונות, יותר משהוא עימות בין תפיסות עולם נוגדות. אביגדור פלדמן הוא בעל המלאכה שעבורו אם אין שימוש מעשי מועיל להלכה הטהורה ניתן להשליכה לפח. המשפט נועד לתת תרופות לחברה, או לפרט ואם אינו עושה, כן או שהתרופות יקרות להחריד ואינן בסל התרופות, אזי אין בו תועלת .
 
לפני שנים לא מעטות קראתי רשימה שחיבר פרופ' יצחק זמיר[לא זוכר היכן] לרגל פרישת נשיא בית המשפט העליון דאז יואל זוסמן ז"ל מתפקידו [השופט זוסמן פרש פרישה מוקדמת לרגל מצב בריאותו] .הואיל ואיני זוכר היכן קראתי את הרשימה אשחזר אותה כמיטב יכולתי.
 
פרופ' זמיר,שהיה כמדומני גם מתמחה של השופט זוסמן, שאל אותו פעם מה היה פסק הדין החשוב בחייו. השופט זוסמן הסביר שהיה זה מקרה של ערבי זקן מעכו שכל חייו עישון חשיש. הוא לא סחר בסם ולא פיתה איש לעשן, אלא צרך אותו כחלק מאורח חייו. יום אחד נתפס המעשן והועמד לדין. הוא לא היה מיוצג ונגזר עליו מאסר על תנאי לתקופה משמעותית. בהיותו לא מיוצג לא טרח הזקן לערער על פסק הדין.
 
בתוך תקופת התנאי נתפס הזקן פעם נוספת מעשן-היה מוגזם לצפות שבגילו הוא יחדל מכך. כשהועמד לדין לא הייתה לשופט כל ברירה חוקית היה עליו [לפי המצב החוקי אז] להפעיל את התנאי ולשלוח את הזקן לכלא וכך עשה. בשלב זה פנה הזקן לעו"ד שערער ושטח תחינותיו לבית המשפט העליון, אם כי היה ברור שמבחינה חוקית הערעור חלש מאד.
 
השופט זוסמן לא הסכים להשלים עם החובה החוקית לשלוח את הזקן הבלתי מזיק לכלא. הוא החליט כי יאשר למערער להגיש בקשה להארכת מועדלהגשת ערעור על פסק הדין המקורי שגזר עליו מאסר על תנאי, יאפשר להגיש ערעור [או,ליתר דיוק לראות כאילו הוגש ערעור] לקבל את הערעור על פסק הדין המקורי ולבטל את התנאי ומשכך נעשה שוב לא היה צורך להפעיל את התנאי ולשלוח את הזקן לכלא. כמובן שההליך / התרגיל הפרוצדוראלי הזה היה מפוקפק מיסודו ובמפורש הדגיש השופט זוסמן כי אין בו להוות תקדים- אבל מי צריך תקדים מלומד?.
 
אותו זקן סיפר זוסמן יצא לפרוזדור בית המשפט בוכה וצועק  "תחי מדינת ישראל יחי הצדק" וזה היה פסק הדין החשוב בחיי.
 
הנה כי כן, ערעור פשוט, אדם רגיל, לא משהו שניתן ללמד בפקולטה למשפטים ולא הלכה שתילמד לדורות – סתם עשיית צדק ומניעת שימוש לא ראוי בכלים חוקיים. היכן נמצא היום השופט שהיה מציין תיק זה כתיק החשוב בחייו? בוודאי לא אהרן ברק שלא היה זוכר כלל ערבי זקן שהיה מופיע בפניו ומטריד אותו בזוטות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דודי  ביום 25 ביולי 2009 בשעה 12:09

  באוטוביוגרפיה של חיים כהן מתואר זוסמן כמי ששם דגש על ההליך המשפטי (סדרי הדין) כדבר עיקרי במשפט, בניגוד לאינטואיציה אולי. כאן הוא עשה שימוש בסדרי הדין (ולא בעניינים של מהות) כדי להשיג את התוצאה הרצויה.

  בכ"ז יש פה עניין תיאורטי מסוים.

 • משה גולדבלט  ביום 25 ביולי 2009 בשעה 12:23

  חסיד הפרוצדורה והוא השתייך לאלו שסברו שחלק נכר מעשיית הצדק היא השמירה על הפרוצדורה החוקית הנאותה. גישה זו אינה מקובלת במכונתה ההיא במשפט ובכלל לא בוויכוח הציבורי.הפרוצדורה הכוללת גם את דיני הראיות נתפסת כמגבילה את הכוח השיפוטי ואת שיקול הדעת השיפוטי ולכן עדיף להתעלם ממנה.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 25 ביולי 2009 בשעה 13:43

  זה סיפור יפה שכבר העלית כאן בעבר… אבל תמיד יפה לקרוא שוב…

 • איל  ביום 25 ביולי 2009 בשעה 18:27

  סיפור יפה, עד המשפט האחרון.
  קלות ההשמצה ברשת מעוררת חלחלה.

 • גולדבלט משה  ביום 25 ביולי 2009 בשעה 22:12

  בערעור שגרתי על חומרת העונש? על מעצר שנגזר עד תום ההליכים?
  אם לא אזי אל תדבר על השמצות-הדברים נכתבים גם מחוויה אישית רחוקה ובעקר מעדויות חברים
  יש הטוענים שגם בתיקים החשובים הדמויות הקונקרטיות של בעלי הדין ועורכיה דין המייצגים אותם לא עניינו את ברק אבל על כך איני יכול להעיד

 • רספוטין  ביום 20 בפברואר 2010 בשעה 9:57

  http://elyon1.court.gov.il/heb/rashut/alon/gal.doc

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s