מע"מ על ירקות ופירות אורגניים


המתנתי לראות אם יהיה באתר זה אחד שיכתוב משהו על סוגיית הטלת המע"מ על ירקות ופירות. אף אחד לא כותב. ראשית כי כולם מניחים שהניסיון ייכשל כפי שנכשל בעבר. כל הפוליטיקאים רוצים ללכת לשוק לפני בחירות ולצאת ממנו בשלום. שנית, מאחר והנושא כשלעצמו משעמם. מיסים הם נושא המשעמם את רוב האוכלוסייה, אלו הן הספרות התיאורטיות שרשומות בתלוש השכר מעל המספר היחיד שמעניין והוא הנטו שנכנס לחשבון הבנק.

 אז כל משפחה מוציאה 500 ₪ לחודש על ירקות ופירות שתוציא עוד 80 ₪ מה כבר קרה? ועוד 50 ₪ מס בריאות ו 100ש"ח השתתפות עצמית לתרופות וקצת יותר תשלומי הורים-רק 50 ₪ נוספים לחודש ומפה לשם והנה עלה שיעור המס השולי על משפחה שמרוויחה כ6,000 ₪ לחודש  [רובו המכריע של הציבור] בכמעט 10% מסך הכנסתו.נכון שאם מדובר במע"מ על ירקות אורגניים החישוב משתנה אבל משפחות עניות לא קונות ירקות אורגניים. 

ומפה לשם המע"מ עלה ללא מחאות  באחוז ואם לא יצליחו להטיל אותו על ירקות ופירות יעלו אותו באחוז נוסף. מע"מ הוא מס רגרסיבי מובהק שכן המשפחות העניות מוציאות את כל הכנסתן על תצרוכת ואילו משפחות עשירות חוסכות ומשקיעות ולכן העלאת המע"מ פוגעת קודם כל בחלשים-זה ידוע למרות שתמיד יימצא פקיד תורן במשרד האוצר שיתעקש להסביר לנו שזה לא נכון.

מס הכנסה, במיוחד שיעורי המס לבעלי הכנסות גבוהות במיוחד, לא יועלה כי צעד כזה הוא בניגוד לעיקרי האמונה של הכלכלה החופשית וחוץ מזה שעם צעד כזה לא משיגים מימון פוליטי. הורדת מס הכנסה תעודד צמיחה! יצרח נחמיה שטרסלר במלוא גרונו וזה הדבר החשוב ביותר תסכים מערכת עיתון הארץ. הטלת מס עיזבון? השתגעתם? אחרי שביטלנו אותו בשנת 1981 לא לפני שממילא איש לא שילם אותו בגלל פטורים ותכנוני מס? למה המס הזה עובד טוב בחו"ל ואצלנו לא? 

לו היה במדינת ישראל שמאל אמיתי, שזה בערך ההיפך מזהבה גלאון וממרצ בכלל, הוא היה עוסק באמת בסוגיות המשעממות הללו,מס הכנסה,מס ערך מוסף, מס בריאות, תשלומים לחינוך,קצבאות, דמי אבטלה, הקצאות למעונות יום ולמוסדות רווחה ועוד.  חבל על הזמן!  "השמאל" מתעניין בשלום, שלטון החוק, זכויות הפרט וקצת איכות הסביבה. "השמאל הרדיקלי" מוסיף לכך התעניינות בסחר בנשים ובגירוש עובדים זרים. מדינת הרווחה מתה ונקברה ואיש אינו מאמין [אולי חוץ משלי יחימוביץ ואילן גילאון] שתשוב אי פעם ועל כן על כל מגזר לדאוג לאינטרסים שלו.

למה זה כל כך מדאיג אותך? שאל אותי חבר. אתה כבר לא נמנה על המעמד המקופח והגיע הזמן שתעסוק באמת באינטרסים שלך! אתה צודק – נכון להיום – השבתי. אף אחד לא יודע להיכן הוא עלול להידרדר מחר [כ"פולני" אני מאמין גדול בעין הרע] וכדאי לרפד יותר את השכבות החלשות היום על מנת שהנחיתה שם תהיה רכה יותר. חוץ מזה מה שקובע אם תראה בעצמך עני, מעמד בינוני, או עשיר זו התודעה והתודעה מעוצבת בשנות הילדות. גם אם תעניק לי כמה מיליוני דולרים לא אהיה עשיר, אלא כמו שאחד מגיבוריו של הסופר מרכס טען "אני לא עשיר אני עני שיש לו כסף".

בקיצור המאבק החברתי יצטמצם כרגע לוויכוח המשפחתי הנצחי אם יש לקנות ירקות ופירות בשוק פייסל הגדול במזרע שם המחיר נמוך בהרבה והתוצרת מרוססת כיאות בחומרי הדברה, שיסירו מאיתנו את הדאגה מה לעשות בשנות הפנסיה, או להשקיע הון עתק במלפפוני הרדוף האורגניים הבריאים ומאריכי חיים. 
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • dugmanegdit  ביום 6 ביולי 2009 בשעה 9:20

  לנתון שכל משפחה מוציאה 500 ש"ח על ירקות?
  והרי אם זה הנתון והמע"מ עלה באחוז הרי שהיא תוציא עוד 4 שקלים ושלושים אגורות לערך (ואם ינצלו זאת להעלאת מחירים הרי שתוציא אולי עוד עשרה שקלים). מאין הגעת לנתון של 50 שקלים נוספים?

 • dugmanegdit  ביום 6 ביולי 2009 בשעה 9:21

  ברור מדוע היא תוציא 80 שקלים נוספים (אם אין עתה מע"מ – טל"ח). אני עדיין לא מבין כיצד הגעת ל-500 ש"ח על ירקות….

 • גיל  ביום 6 ביולי 2009 בשעה 11:20

  שני קילו מלפפון – 10 שקלים
  שני קילו עגבניה – 10 שקלים
  קילו פלפל – 7 שקלים
  קילו בצל – 4 שקלים
  קצת דלעת וסלרי למרק – 10 שקלים
  חסה + פטרוזיליה + פלפל חריף = 10 שקלים
  ראש כרוב לבן = 10 שקלים
  קצת קישואים/חצילים = 10 שקלים
  קילו תפוחים = 10 שקלים במקרה הטוב
  קילו פרי נוסף (שזיפים/אפרסק) = 10 שקלים
  אבטיח גדול לשבת = 12 שקלים
  חבילת גזר = 10 שקלים
  שק תפוחי אדמה קטן = 10 שקלים
  סה"כ 123 שקלים לשבוע. כמעט 500 שקל לחודש אם תחשיב חודש כ – 4 שבועות (והרי חודש הוא יותר מ – 4 שבועות ממילא).

  זה סל פשוט למשפחה ממוצעת שמבשלת בבית ואוכלת ארוחה חמה ביום. אולי אפילו המעטתי בכמויות.

 • עמנואל  ביום 6 ביולי 2009 בשעה 11:49

  אין מפלגה כמו מרצ שמתעסקת בדיוק בנושאים האלה, ובייחוד ג'ומס בוועדת הכספים.

  פעם אחר פעם הוא מתריע נגד הורדת מס ההכנסה לעשׁירון העליון. והנה חשפת את בורותך אתה – לא רק שלא מעלים את מס הכנסה עליהם, כפי אובאמה יעשה בארה"ב בשנה הבאה, אלא מתכוונים להוריד את המס השולי במדרגה הגבוהה ביותר מ 46% ל 44% בתחילת 2010, וזה אחרי שממשלת "קדימה" הורידה את זה בתחילת 2009. מרצ הצביעה נגד, ודיברה נגד מעל כל במה שנתנו לה.

  אין כמו מרצ לעסוק בנושאים של ביטוח לאומי ושל מס בריאות. רק בחודשיים האחרונים ג'ומס העלה הצעת חוק לביטול ההשתתפות העצמית בטיפולי בריאות, וניסה לחדש תא הצעת החוק שכבר התקבלה בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת להבטיח עדכון קבוע ב 2% בשנה לש סל הבריאות על מנת למנוע תא המחזה המביש בו כל שנה חולים מתחננים שיכניסו את התרופה או הטיפול שלהם לסל – אבל הקואליציה הצביעה לא להחיל רציפות על כך.

  גם אילן גילאון נבחר למקום השני בדיוק בגלל שהוא מדבר על עינייני ביטוח לאומי, הדאגה לנכים וקשישים.

  רק מה?

  כמו שכתבת, זה לא מעניין את הציבור, ואם זה לא מעניין את הציבור זה לא מעניין את התקשורת, ואז אפשר לדבר על זה עד מחר, התקשורת לא תתעניין.

  והבעיה הבסיסית, שממנה נובע חוסר העיניין הזה, היא שבסופו של דבר, הרוב המוחלט של האנשים יצביע לפי הסוגיות המדיניות בטחוניות, ורק אחרי זה בתוך הגוש שהוא יבחר לפי זה, אולי יבחר את המפלגה לפי נושאים אחרים. ולכן לא משנה מה מרצ תעשה, אתה תחשוב עליה כמפלגה שמתעסקת רק בעינייני שלום, שלטון החוק וכו'. ולמי אכפת העובדות?

 • אסף  ביום 6 ביולי 2009 בשעה 11:57

  עמנואל צודק. החכ היחידי שנלחם בנושאי מדינת הרווחה בתחום הבריאות הוא יו"ר מרצ, שגם את הביטוחים המשלימים שהיו אמורים להרוס את הסל בכך שיכלילו תרופות במשלים במקום בביטוח, הוא זה שהצליח – עם עוד סיוע כמובן – לחסום, והוא זה שנלחם לעדכון סל הבריאות יותר מכל אחד אחר.

 • אסף  ביום 6 ביולי 2009 בשעה 12:02

  http://www.blacklabor.org/?p=6591

 • dugmanegdit  ביום 6 ביולי 2009 בשעה 14:04

  זה שלא בעיה להגיע לסכום כזה הוא עניין טריוויאלי. בוודאי שמשפחה תל-אביבית ממוצעת שקונה ראש כרוב לבן ב-10 ש"ח (מחיר מופקע בבת ים, למשל) תגיע לסכום כזה על נקלה. אני שואל מאיפה הנתון הזה עבור כל משפחה (או משפחה ממוצעת או חציונית וכו'). מאיפה לנו שאכן אנשים צורכים כמות כזו ושכך הדבר בא לידי ביטוי בהוצאותיהם. השאלה שלי נוגעת לעניינים אמפיריים ולא לבדיקות היתכנות…

 • dugmanegdit  ביום 6 ביולי 2009 בשעה 14:22

  משה, כתבת:
  "מס הכנסה, במיוחד שיעורי המס לבעלי הכנסות גבוהות במיוחד, לא יועלה כי צעד כזה הוא בניגוד לעיקרי האמונה של הכלכלה החופשית "

  אני חושב שלא זו הסיבה שמס הכנסה לא יועלה. לאוצר ולממשלה ממש לא אכפת משוק חופשי (והראיה לכך היא ריכוזיותו המתמשכת של המשק הישראלי, שדורג המקום ה-42 בעולם מבחינת החופש הכלכלי ומקום שני בלבד באיזור שלנו אינו חופשי במיוחד! למען האמת, מלבד שיפור ניכר בשנים האחרונות בחופש הפיסקלי והמוניטרי כל המדדים הקשורים בעסקים – חופש מסחר, חופש עבודה וחופש עסקי נמצאים בירידה.) העלאת מס הכנסה תעלה את מחיר ההעסקה של שכירים "יקרים" ולכך אף אחד מ"ראשי המשק" לא יסכים בחיים. כיוון שכל שר, ח"כ או פקיד אוצר הוא מנכ"ל וסמנכ"ל בפוטנציה, הרי שאף אחד מאלו לא יסכן את עתידו הכלכלי בעבור עניין כזה.

 • גיל  ביום 6 ביולי 2009 בשעה 15:30

  צא ולמד : באתר הלמ"ס יש טבלאות מסודרות.
  לך ללינק, בדף השני יש הוצאות על פירות וירקות לפי עשירונים בהוצאה חודשית.
  נע בין 330 ל – 457 שקלים לחודש. זה אמנם קצת פחות ממה שבעל הבלוג פה מציע, אבל מצד שני, לא רחוק מדי בשבילי.

  מ.ש.ל.

  http://www.cbs.gov.il/publications09/1363/pdf/t02_2.pdf

 • dugmanegdit  ביום 6 ביולי 2009 בשעה 18:16

  אני לא ממש מבין מה משמעות המש"ל. מה בדיוק היה צריך להוכיח? ואם בהוכחות עסקינן הרי שהסתבר שהמספר בו נקב משה אינו הממוצע אלא גבוה אפילו מהממוצע של העשירון העליון (אם להאמין לנתוני הלמ"ס, שזו כבר סוגיה אחרת לגמרי).

 • dugmanegdit  ביום 6 ביולי 2009 בשעה 18:32

  התצרוכת על פירות וירקות אינה כפי שכתבת אלא יותר נמוכה מכך (שוב, אם להאמין לנתוני הלמ"ס, שזה עניין לדיון נפרד): אם תשים לב הרי שבחלוקה לנושאים ההוצאה על פירות וירקות לא מעובדים (עליהם אין כרגע מע"מ. על היתר יש)
  היא בין 254 שקלים ל-303 שקלים, שזה כבר הרבה פחות מכפי שציין משה.

 • גיל  ביום 6 ביולי 2009 בשעה 19:13

  אפשר לסגור את הויכוח ולעבור לנושא הבא.

 • גולדלבט משה  ביום 6 ביולי 2009 בשעה 19:41

  בסך כל שאלתי את אשתי והיא העריכה
  לא השוותי את עצמי למשפחה הממוצעת של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

  ובאשר לג'ומס-אני מחבב אותו[כתבתי על כך פעם] ואני מוכן בהחלט להניח שלא שפטתי אותו כהלכה בנוגע לעמדותיה של מרצ [אני יודע שגילאון בהחלט סוציאליסט [אבל עדיין אני רדוף טראומות מן העבר-במיוחד זהבה גלאון

 • dugmanegdit  ביום 6 ביולי 2009 בשעה 19:42

  It ain't over 'til the fat Budget sings…

  בכל אופן, נקווה שזה באמת כך.

 • סטודנט להיסטוריה  ביום 7 ביולי 2009 בשעה 0:32

  יש פולטיקאית אחת שכן זוכה אצלך להערכה אפילו את שלי יחימוביץ שפועלת למען עובדים אתה לא סובל. גם זהבה גלאון שדחפה את המאבק לסחר בנשים רודפת אותך.

 • גולדלבט משה  ביום 7 ביולי 2009 בשעה 6:19

  אין זה פלא שגלאון עסקה כל כך הרבה בסחר בנשים והטרדות מיניות. זה בהחלט השתלב בתאוות הפרסום הבלתי מרוסנת שלה ועם ההודעה היומית לתקשורת. סקס מוכר הרבה יותר טוב מאשר תקציב לנערות במצוקה בגדרה או למוסד גמילה ביהוד. הוא בוודאי מוכר יותר טוב מהרעיונות על החלוקה מחדש של ההכנסה הלאומית, אפליה מתקנת בחינוך,שיעורי המס וכיו"ב.
  ביחס לפחד מנשים? באמת לא חשבתי על זה-הנה נושא למחקר פרטי

 • סטודנט להיסטוריה  ביום 7 ביולי 2009 בשעה 12:40

  דבר ראשון זהבה גלאון גם תמכה במאבקם של המורים של בתי הספר היסודים שמורכב בעיקר מנשים נגד אופק חדש של יולי תמיר שפוגע בתנאי העבודה שלהן ובשכר.
  דבר שני התעסקות במאבק בשכר בנשים לא פופלרי מפני שאותן נשים אינן מצביעות, ושיש הרבה גברים ישראלים בכל שכבות החברה שהם צרכני זנות. הרבה יותר פופלרי מתברר הוא להיות כמו ציפי לבני ולקדם עבריין מין מורשע (חיים רמון) .

 • גולדלבט משה  ביום 7 ביולי 2009 בשעה 13:43

  ובעבירות מין אינו מאבק של שמאל מול ימין.הוא אינו שייך להשקפת עולם חברתית כזו או אחרת
  כך גם המאבקים לזכויות אזרח ושלטון החוק.
  מפלגת שמאל אמיתית חייבת שתהייה לה משנה חברתית סדורה-לאגף הגלאוני במרץ אין משנה כזו וזו הסיבה שנורא היה קל למצביעים לדלג ממרצ לקדימה ולשינוי וכיו"ב

 • סטודנט להיסטוריה  ביום 7 ביולי 2009 בשעה 19:47

  מה לעשות שלצד מאבק בהתנחלויות, יש לנו גם משנה כלכלית שניצבת בצד שמאל. מרגיז אותי במיוחד שלא התייחסת לעזרה שהושיטה זהבה גלאון למורים שנאבקו נגד הרעת שכרם לפי תוכנית אופק חדש.

 • גולדלבט משה  ביום 8 ביולי 2009 בשעה 5:46

  בין פעולה זו או אחרת להשקפת עולם. מעולם לא שמעתי מגלאון מה שנראה כהשקפת עולם חברתית ולמען האמת גם לא מיוסי בילין ואח'
  לרן כהן הייתה,לחיים אורון יש-אולי כי הם היו קרובים למפ"ם

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s