טעות טקטית – פוליטית של נשיאת העליון


      
אני קורא את רשימתו של יובל יועז בעיתון גלובס "ביניש מאבדת שליטה" ומגלה תגליות חדשות ומפתיעות. עד כה האמנתי, תמים שכמוני, שבית המשפט העליון ובוודאי נשיאת העליון נמנעים ממעורבות כלשהי, שלא במסגרת תפקידם השיפוטי, במה שמתרחש מחוץ למערכת המשפט ובוודאי שלא יתערבו בהליכים פוליטיים כלליים ובבחירות ללשכת עורכי הדין.

ידעתי על מחלוקות בעולם המשפט ובדרך הטבע גם בלשכת עורכי הדין על מצבה של מערכת המשפט, דרכי פעולתה, מעמדו של בית המשט העליון וכיו"ב נושאים חשובים. מעולם לא עלה בדעתי לחלק את המצדדים בגישה זו או אחרת למחנה תומכיה של נשיאת העליון למול מחנה המתנגדים לה. בוודאי לא שיערתי שחלוקה כזו מתקיימת בפועל.

ברשימתו מגלה לנו יובל יועז כי יו"ר הלשכה וסיעתו נמנים על מחנה תומכיה הנאמנים של נשיאת העליון וההסכם הקואליציוני בלשכת עורכי הדין שקבע מי יהיו נציגי הלשכה בוועדה לבחירת שופטים אפשר לנציג שאינו נמנה על מחנה ביניש בלשכה להיבחר לוועדה מה גורר כיום,עם השינויים הפרסונאליים בוועדה את אובדן הרוב של המחנה בוועדה.
 
מוסיף וכותב יובל יועז

גיא-רון נחשב תומך מובהק של נשיאת בית המשפט העליון. אילו ניתן היה להחזיר את הגלגל לאחור, ספק אם היא הייתה מתירה לו לוותר על המושב השני בוועדה מטעם הלשכה, בתמורה להבטחת הקואליציה שלו.

בדיעבד, זו נראית כמו טעות טקטית שתעלה לביניש כעת באובדן השליטה בוועדה האחראית על מינוי שופטים לכל הערכאות. בעבר נהגו לומר שלשופטים יש שליטה מוחלטת בוועדה, מתוקף העובדה ששלושת שופטי העליון בתוספת שני נציגי הלשכה מהווים רוב אוטומטי בין תשעת חברי הוועדה.

האריתמטיקה הזו איננה תואמת את המציאות זה כמה שנים. בשנים האחרונות נהנו השופטים מרוב אוטומטי שהורכב משלושתם, בתוספת אחד מנציגי הלשכה וכן נציג האופוזיציה. כעת גם החשבון הזה התפוגג.

 כנראה אין כבר צורך בפרשנות משפטית על המתרחש בעולם המשפט ובמערכת המשפט. מה שנדרש הוא פרשנות פוליטית,שתסביר לנו את הבריתות השונות, ההסכמים בין ובתוך המחנות השונים ומה התמורה הניתנת בגין תמיכה זו או אחרת. אין ארוחות חינם לא בפוליטיקה הארצית וכנראה גם לא בפוליטיקה השיפוטית. כשאני קורא שיש ברית פוליטית בין קבוצה פוליטית בלשכה, לנשיאת בית המשפט העליון אני מתחלחל. האם גם מתנהל בבית המשפט העליון פנקס רשימות תומכים ומתנגדים ואם כן מה הסנקציה הצפויה למתנגדים ?

קרוב לוודאי שמי שקורא את רשימתו של יובל יועז יאבד עוד משהו מהאמון במערכת המשפט ובהליכי מינוי השופטים. זה כנראה חלק מסיומו של עידן התמימות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s