נצחונו האחרון של דניאל פרידמן


היו רבים שלא היה להם ספק כי הכלל המוזר לפיו אין למנות שופטים  בתקופת כהונת "ממשלת מעבר" נוצק במיוחד עקב כהונת השר פרידמן כיו"ר הוועדה שנגדו ניהלה הנשיאה ביניש מלחמת חורמה מיותרת ומזיקה, בתמיכה קולנית של חלק מהציבור הרואה בבית המשפט העליון את ממשלתו הלגיטימית. אני הקטן לעומת זאת סברתי שמדובר בדוגמא לקביעת כלל מוטעה, שמיושם באופן מוטעה עוד יותר, בזמן הלא נכון ובמקום הלא נכון. התוצאה הצפויה, כך הזהרתי, היא שיתוק מערכת המינויים לחצי שנה. טעיתי-המערכת שותקה כמעט לשנה .

כך או כך העיכוב המיותר, לדעת אנשי משפט רבים, אכן גרם נזק רב למערכת המשפט וכל מה שזכתה לו נשיאת העליון הוא לוועדה שבה לה ולמועמדיה אין רוב. חוץ מאשר לבית המשפט העליון יכול הרוב בוועדה למנות שופטים כרצונו ורוב זה אינו נשלט יותר על ידי הבלוק השיפוטי המכהן בה. לעובדה זו יהיו מן הסתם השלכות גם על מעמדה של נשיאת העליון כנשיאת המערכת השיפוטית.

אין לי ספק שפרופ' דניאל פרידמן מחייך כעת חיוך אירוני. ניתן היה בתקופתו למנות בנחת עשרות שופטים ולהקל הקלה של ממש על עינוי הדין. ניתן היה גם להגיע לפשרה סבירה בנוגע למינויים לבית המשפט העליון. הוא בוודאי שמח להוכיח מה קורה כשמאמצים כלל מוטעה שאין לו עיגון בחוק [שאינו מכיר במושג ממשלת מעבר וקובע הנחיות ביחס לוועדה לבחירת שופטים] ושהולדתו באקטיביזם שיפוטי מופרז ומזיק. אני מניח שגם פרופסור ידוע למשפט לא יכול להתאפק ולומר " אמרתי לכם". 

ניתן רק לקוות שחברי הוועדה לבחירת שופטים לא ימהרו מדי למנות שופטים חדשים ויפעילו שיקול דעת עצמאי. רוב חברי הוועדה אינם מכירים את המועמדים ומן ההכרח שילמדו מחדש את החומר ויראינו מחדש כל מועמד. אם נאלצנו להמתין עשרה חודשים מן הראוי להמתין עוד מספר חודשים עד אשר ילמדו חברי הוועדה את החומר. יש להזהיר את הוועדה בכל לשון של אזהרה את הוועדה מפני ניסיונות לבצע מחטפים בהליך המינוי. על חברי הוועדה להתחיל את עבודתם ללא נטל מעיק של דילים קודמים ולראות עצמם לא מחויבים להשקפות קודמיהם. 

כולנו מאחלים לוועדה בהרכבה החדש הצלחה בעבודתה. בניגוד למינויים אחרים מינוי שופטים כיום הוא כמעט פעולה בלתי הפיכה ולא ניתן לתקן טעות במינוי בדרך של פיטורי שופט שהוכח שאינו מתאים לתפקידו, אלא אם אותו השופט הגדיש את הסאה. חיפזון בהליכי המינוי עלול להתגלות כפתח לצרות צרורות.

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  On 9 ביוני 2009 at 8:09

  עצוב ומפחיד

 • הצועד בנעליו  On 9 ביוני 2009 at 8:27

  כאן הוא מנצח.
  נא להכיר: המדינה הקיצונית במזרח התיכון.

 • סטודנט להיסטוריה  On 9 ביוני 2009 at 9:23

  אני מרשה לעצמי לתת פרשנות מקיאוולסטית לכל הפרשה של הועדה למינוי שופטים. אם יש מישהו שנתניהו צריך לתעב באופן אישי בכנסת זה חבר הכנסת, רוני בראון. ב96 רוני בראון היה סתם עו"ד ועסקן אלמוני מירושלים של הליכוד. ביבי החליט למנות אותו ליועץ משפטי, ובקריצת עין שבתמורה יוריד מדרעי את התיק נגדו על מנת לשמור על שלמות הקואלציה. משהו התפקשש, ועלו על הפרשה. רוני בראון תפקד כיועץ משפטי 24 שעות ונאלץ לסיים את תפקידו.
  אחרי כמה שנים רוני בראון נכנס לכנסת, ומתחיל עם מסע השמצות צבוע נגד נתניהו למרות ששניהם בעלי אותה השקפה כלכלית, וזאת על מנת לתמוך בפטרונו החדש, אריק שרון, ולהבדיל את קדימה מהליכוד (עד היום כרבע מהבוחרים בלעו את הפתיון הקטלני הזה).
  לציפי ליבני היו 25 ח"כים (לא כולל היא עצמה, רוני בראון והמזכירה לשעבר של נתניהו רוחמה אברהם) לשלוח לועדה למינוי שופטים אבל בטיפשותה היא דרכה על היבלת הכי גדולה של נתניהו.
  לסיכום, בתור איש שמאל לא מעניין אותי הריבים בין ליכוד הישן לליכוד החדש (קדימה) אבל מעניין לראות כיצד ראובן אדלר הצליח להריץ מועמדת שאפילו להיות פולטקאית אופרטנסטית היא לא יודעת לעשות.

 • דני בלוך  On 9 ביוני 2009 at 10:06

  פרידמן היה פיל בחנות של חרסינה.בנועם הליכות ובסגנון אחר היה משיג הרבה יותר ומשפיע יותר. אשר לבית המשפט העליון- תיקון לחוק שהתקבל בתקופתו מחייב רוב של שבעה בוועדה כך ששלושת שופטי העליון הם עדיין בעלי זכות וטו, פורמלית אין להם זכות כזאת לגבי ערכאות אחרות, אך אני ספק אם נאמן ירצה להסתכסך יתר על המידה עם בית המשפט העליון. אבל ביבי בכל מצב יישאר תקוע עם שני נציגי הימין הקיצוני בוועדה גם אם ישראל ליברמן יפרשו מן הממשלה ואם ירצה לצרף את קדימה יצטרך לתת להם את תיק המשפטים או את מקומו של ארדן בוועדה.

 • גולדבלט משה  On 9 ביוני 2009 at 14:29

  מינו ללא תרועות רמות עשרות שופטים ולרבות שני שופטים לעליון מהמגזר הפרטי. אוביקטיבית בוודאי היה ניתן חהגיע להסדר ומעבר לשאלות סגנוניות שעליהן אנו חלוקים פרידמן היה פרגמטיסט וכלשונו הוא-פשרן בלתי נלאה.
  ההתנהלות הכוחנית הייתה כל העת מהצד שכנגד וזה מצא ביטוי בפיצוץ ישיבת הוועדה בספטמבר.
  ביחס לרוב של שבעה שדרוש למנות שופטים לעליון-חוק אפשר לשנות בזמן קצר במיוחד אם אתה יו"ר וועדת החוקה-אל תתרגשו מדי מהחוק.הוא נועד למצב רגיל בו לבלוק השיפוטי היה רוב

 • דני בלוך  On 9 ביוני 2009 at 15:27

  שבשכל ודרכי נועם אפשר להשיג הרבה. אם פרידמן הוא פרגמטיסט ופשרן בלתי נלאה אז אני הסבתא של אפרים. ההגנה עליו ועל מורשתו היא פתטית. הוא גרם נזק אדיר ועכשיו הנזק יימשך אם כי אני מניח שנאמן יהיה דווקא הגורם המפשר. אורי אריאל לא מדאיג אותי כי הוא אדם נבון ונובח אך לא נוחש מדאיגה אותי חברותו של ליברמן בוועדה מחופש כדוד רותם.

 • גולדבלט משה  On 9 ביוני 2009 at 16:47

  אחד החברים הפעילים בוועדת החוקה. משפטן טוב ומעשי מאד שלא פוחד לעבוד

 • דני בלוך  On 9 ביוני 2009 at 19:22

  חכם או עצמאי. יש גם שוטה רב פעלים

 • גולדבלט משה  On 9 ביוני 2009 at 20:45

  פרסמץתי רשימה-לפני שדרך כוכבו והואהיה חבר מן המניין בוועדת החוקה

  http://www.news1.co.il/Archive/003-D-33936-00.html?tag=20-44-58

  אני מבין שזה לא תואם את אוצר הדימויים השגור אבל אותי מעניינת יותר המהות. ברור לי שהוא לא יתחרה באופיר פינס ובדומיו במיומנות תקשורתית ועכיו"ב זה לא אומר שהוא רציני פחות

 • דני בלוך  On 9 ביוני 2009 at 21:53

  הוא חרוץ – כבר אמרנו. אז מה?

 • גולדבלט משה  On 10 ביוני 2009 at 5:46

  שלמתנחל ימני דתי אין סיכוי אצלך-במיוחד אם מוצאו ממפלגתו של ליברמן.
  אני מתכוון מצדי לתת ל את כל הקרדיט אלא אם יוכח שאינו ראוי לו
  סימה קדמון דווקא אולי צדקה במשפט אחד שכתבה-במובן מסויים יש כאן השלמה למהפך 1977. האוליגרכיה האשכנזית שמאלית "ליברלית" שמאז ומעולם שלטה במערכת המשפט בנימוק של "מינוי מקצועי"
  מתחילה להבין שימי אחיזתה בשלטון חולפים. ייתכן שנשיא בית המשםט העליון הבא או הבאט אחריו לא יהיה מי שהלך בשבת עם הוריו לבית המפלגה אלא אפילו כזה שהלך לבית כנסת
  [ראה ספרה של לויצקי-העליונים]
  ובאשר לכושר החשיבה המשםטי של רותם-ממה שאני יכולתי להתרשם בשני דיונים הוא בהחלט עולה על כמה וכמה שופטים שאני מכיר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s