מדינת העם היהודי – הערה נוספת


אני אוהב מאד לקרוא את בן דרור ימיני ומקווה שיזכה להיות עורך מעריב ואף ישקם את העיתון. אנחנו צריכים עיתונות מודפסת ואם תבטיחו שלא לצטט אותי, אזי בשפתיים קפוצות אני אכלול בצורך הזה אפילו את עיתון "הארץ" –הנה אמרתי את זה!

לימיני יש תכונה טובה – זיכרון. הוא קורא ברצינות כל מסמך, מניח שכותביו אכן התכוונו למה שנאמר בו ,זוכר את מה שנכתב ומנקודת מוצא מעצבנת זו הוא מתייחס לדברים. גישתי  מעט שונה – אני מניח שהוויכוח המוצהר הוא ממילא, לעתים נדירות, הוויכוח האמיתי והכתוב המפורש משדר טקסטים אחרים ועל כן מרחב הוויכוח האמיתי שלי עם טקסטים כתובים מצומצם יותר – אבל זה נושא לרשימה אחרת.

מכל מקום בזיכרונו של בן דרור ימיני נחקקה גם העובדה המביכה שביזמת ג'נבה שזכתה בשעתו לקילוסים רבים מצד השמאל בישראל [אני  הקטן ואח' כמו פרופ' רובינשטיין ממרצ לשעבר סברנו שמדובר במסמך הזוי] עוגנה הסכמה פלשתינאית לעיקרון כי ישראל, בגבולותיה המוסכמים, היא מדינת העם היהודי וכך כותב ימיני.

"אחד מאנשי יוזמת ז'נבה פרסם מאמר ב"ניו יורק טיימס", שבו הוא יוצא באופן חריף נגד דרישת ישראל להכרה כמדינה יהודית. גם הח"מ חושב שאין צורך באישור של אבו-מאזן לכך שמדינת ישראל היא מדינה יהודית. הרי מדובר בהגדרה עצמית, ולא בהגדרה פלסטינית.

אלא שיש בעיה עם המאמר, לא משום התוכן, שמטיל שוב את האשמה על ישראל, ששמה עוד מקל בגלגלי תהליך השלום. לזה כבר התרגלנו. הבעיה היא בכך שיוזמת ז'נבה עצמה – היא ולא אחרת – קובעת בפרק המבוא את "ההכרה בזכות העם היהודי למדינה". כאשר הוצג ההסכם לציבור הרחב, זו הייתה אחת הנקודות המודגשות ביותר. בצדק. לראשונה, אמרו הדוברים, השגנו הסכמה פלסטינית למדינה יהודית. הישג אדיר, גם אם רוב הפלסטינים שהיו שותפים למהלך מתנערים במקרה הרע, ומפרשים באופן שונה במקרה הגרוע.

על דבר אחד אין ויכוח: הנושאים והנותנים הציבו דרישה אמיצה ועמלו קשות כדי לשכנע את הפלסטינים להכיר במדינה יהודית. יפה מצדם. מדוע, אם כן, כאשר עשה את זה אולמרט, ועושה את זה נתניהו עכשיו – זה לא בסדר? מדוע לאנשי ז'נבה מותר להעלות דרישות, ולמנהיגי ישראל אסור? ובעיקר – מדוע אנשי ז'נבה משחררים את הפלסטינים מהתחייבות שהם כבר חתומים עליה? ומה היה קורה אם אולמרט או נתניהו היו מציעים לפלסטינים לחתום על הסכמי ז'נבה? גם אז, כנראה, היו הישראלים של הסכמי ז'נבה מסבירים לפלסטינים שהם אינם צריכים לחתום על הסכמי ז'נבה. הרי הדרישה שמופיעה שם, למדינה יהודית, היא "מכשול לשלום".

ההסבר להתנהגות התמוהה הזאת, אפשר להניח, נעוץ בעמדה הפלסטינית. הפלסטינים מסתייגים. חתמו וזרקו. וכמו תמיד, הצד הישראלי מעדיף להתיישר, להתפייס ולהתרפס. חבל. אם זה ההישג הגדול של יוזמת ז'נבה, אז נא לשמור עליו. ואם אנשי היוזמה מפרסמים מאמרים מתלהמים ב"ניו יורק טיימס" נגד ההישג הדגול שלהם, אז כנראה צריך לפרש את הסכמי ז' נבה לפי הפרשנות הפלסטינית. עובדה, גם הצד הישראלי, הס מלומר יהודי, כבר תומך בהם."

 

אני לא מסכים עם ההנחה שהוויתור על ההישג של ההכרה הפלסטינית בכך שישראל היא מדינת העם היהודי נובע דווקא מהתרפסות. מדובר בתהליך עמוק וממאיר שניתן לאבחן גרורות שלו בתחומים שונים של הוויכוח הציבורי. אם בעבר היה קיים למשל בשמאל לראות במגילת העצמאות את הבסיס לחוקה הכתובה בישראל כיום חלה נסיגה מרעיון זה בגלל "הדגשת היתר" של עיקרון המדינה היהודית. אם בעבר הוויכוח היה על כפייה דתית בתחומי הכשרות, השבת ודיני האישות אזי כיום יש מי שמייחל לכך שבמדינת היהודית [סליחה,סליחה, מדינת כל אזרחיה] יוטל איסור חוקי על המילה ועל שחיטה כשרה.

ישנם ישראלים רבים שירדו מישראל ואף על פי כן הם מחוברים אליה ולעם היהודי בקשרים נפשיים עמוקים. יש מי שחיים עמנו ואין בכוונתם ללכת לשום מקום ואף על פי כן הם ביצעו מעין הגירה פנימית- נפשית הם לא חיים כאן יותר
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • סטודנט להיסטוריה  ביום 23 במאי 2009 בשעה 22:11

  האם אתה מסכים שבתעודת הזהות של כל אחד מאיתנו יהיה כתוב יהודי?

 • סטודנט להיסטוריה  ביום 23 במאי 2009 בשעה 22:11

  האם אתה מסכים שבתעודת הזהות של כל אחד מאיתנו יהיה כתוב יהודי?

 • סטודנט להיסטוריה  ביום 23 במאי 2009 בשעה 22:12

  האם אתה מסכים שבתעודת הזהות של כל אחד מאיתנו יהיה כתוב יהודי?

 • גולדבלט משה  ביום 24 במאי 2009 בשעה 5:46

  כן

 • סטודנט להיסטוריה  ביום 24 במאי 2009 בשעה 14:34

  אם אני מבין נכון את נקודת המוצא המשותפת: היהדות במדינת ישראל היא לאום שמשותף לכל אלה שחיים בה, וכל אזרחיה הם אזרחים יהודים גם אם אינו זאת דתם, או שאינם נחשבים ליהודים עפ"י הפרשנות האורטודכסית היהודית.

 • גולדלבט משה  ביום 24 במאי 2009 בשעה 14:51

  וקיבלת תשובה על תעודת הזהות-מכאן הפלגת למחוזותיך-תעודת הזהות אינה קובעת זהות לאומית או דתית או אחרת. יש לה משמעות אדמיניסטרטיבית בלבד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s