למה פוטר העיתונאי שחר אילן


שחר אילן פוטר. העיתונאי שהוביל את חזית המערכה של עיתון הארץ בציבור החרדי ובחלק מהציבור הדתי שאינו חרדי, נשלח לביתו. הוא טוען בראיון עצמי שאין סיבה לרחם עליו ועלינו מוטל לכבד את רצונו . בציבור החרדי יש בוודאי מי שיראה בפיטורים עונש משמיים לך תדע. מכל מקום בחזית כפיית תוכנית הליבה צפויה לחרדים הפוגת מה. כך גם בחזית התקציבים, הפטורים מגיוס ועוד – "משגיח הכשרות" פוטר.
 
מה זה מלמד? נראה שיחד עם היעלמה של שינוי מהבמה הפוליטית אנו רואים שהמאבק החילוני דעך. אולי משום שקצת קשה לקרוא לחרדים סחטנים, לאחר שראינו כיצד מפלגת העבודה מנהלת מו"מ קואליציוני. אולי זה מפני שהחרדים עניים ברובם המכריע וכיום זה כבר לא כל כך בון טון להזדהות עם אילי ההון הדורשים סיוע מהקופה הציבורית לאחר ששדדו את כספי הציבור והשקיעו אותו בנדל"ן מפסיד בחו"ל. אולי מפני שלאחר שצה"ל הושמץ באופן שיטתי כצבא של פושעי מלחמה, בעקר על ידי עיתונו של שחר אילן, קשה הרבה יותר לגנות את ההשתמטות החרדית משירות בו.
 
נדמה לי שאם נחקור היטב את פיטוריו של שחר אילן יכולים ללמד אותנו דבר או שניים על התמוטטות סדר היום הפוליטי של המעמד הבינוני – גבוה בישראל.כאשר עיתונאי שכל כך זוהה עם אג'נדה מסוימת וזכה לרייטינג יחסית גבוה מפוטר הדבר מלמד לא רק על הרצון לשלם פחות שכר ולא רק על צרכים פיננסיים דוחקים, אלא גם על הערכה, כמעט אינטואיטיבית, ביחס לסדר היום הפוליטי והחברתי החדש שהעיתון יבקש לתמוך בו.

 

 לא הזדהיתי במיוחד עם מאבקיו של שחר אילן ובכל זאת בהצלחה נאחל לו הצלחה במציאת מקום עבודה חדש. נדמה לי שראוי כי העיתונאים המפוטרים מכל גווני הקשת ייסדו עיתון מקוון עצמאי הרחק הרחק ממשפחות שוקן, מוזס ונמרודי.
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אהרון תמוז  ביום 27 באפריל 2009 בשעה 5:30

  הכסקתם של נחמיה שטרסלר,מירב ארלוזורוב וגל רולניק היא סיבה לחרם על העיתון ונתפלל שהעיתון יפשוט את הרגל

 • גלעד סרי לוי  ביום 27 באפריל 2009 בשעה 6:03

  הארץ הופף להיות העטיפה של הדה מארקר, עם ניחוח ידיעות אחרונות
  כל מי שלא שייך לקו הזה, הולך

  ככה זה

 • גלי  ביום 27 באפריל 2009 בשעה 7:20

  לא קראת כנראה מספיק טוב את מה שהוא כתב.
  הוא פוטר ומיד מצא מקום עבודה חדש (בניגוד גמור להרבה מפוטרים מסכנים שמצבים הוא לא כזה!)

  הנה מה שהוא כתב בעצמו:
  מה תעשה?
  הרב אורי רגב, מייסד המרכז לפלורליזם יהודי ומי שהיה בשנים האחרונות נשיא האיגוד העולמי של היהדות המתקדמת, מקים ארגון חדש למען חופש דת ומצפון. הארגון יתפקד כשותפות של ישראל והתפוצות. אני לא יכול לחשוב על אדם מתאים ממנו להוביל יוזמה כזאת להצלחה. אהיה סמנכ"ל מחקר והסברה של הארגון. לא, עדיין אין שם סופי.

 • שין  ביום 27 באפריל 2009 בשעה 10:16

  הגיע הזמן שיקום בישראל עיתון יומי אמיתי ועצמאי.

 • אלעזר מנחם מן  ביום 27 באפריל 2009 בשעה 16:46

  שחר אילן נחמיה שטרסלר ומרב ארלוזורוב הם המייצגים של הקו ה"לבן" והנאו ליברלי שמוביל עיתון הארץ מזה הרבה זמן. שחר אילן מיצה את מה שהיה לו להגיד אחרי עשר הרשימות הראשונות שלו. וכך גם רבים אחרים בעיתון

  כל זה לא יציל כמובן את העיתון הכי בורגני שהפלג הכי בורגני של הבורגנות הישראלית המציאה לנו

  אמנם בני ציפר נצחי באמת, אידיוט ושטחי כמו נחמיה שטרסלר לפחות, אבל שני בנצחיותו לאלוהים לבדו

 • אלעזר מנחם מן  ביום 27 באפריל 2009 בשעה 16:48

  צ"ל רק בני ציפר

 • ombizdi  ביום 27 באפריל 2009 בשעה 21:50

  שהארץ הופך לעיתון דתי מבחינת הקהל שלו וגם מבחינת נושא הכתבות. מישהו כתב על זה גם בדיון בבלוג של שחר אילן. יש שמועות שגם השינויים הפרסונליים הם בהתאם, למשל שלאחראית על הטוקבקים התמנתה אשה דתיה אם ל5 ילדים מהתנחלות.

  יתכן שכל זה מרמז על שינויי בעלות שהעיתון עומד לעבור בקרוב, ואם אכן כך מעתה לא עוד "הארץ" ייקרא העיתון אלא "הארץ השלמה".

 • ombizdi  ביום 27 באפריל 2009 בשעה 21:50

  שהארץ הופך לעיתון דתי מבחינת הקהל שלו וגם מבחינת נושא הכתבות. מישהו כתב על זה גם בדיון בבלוג של שחר אילן. יש שמועות שגם השינויים הפרסונליים הם בהתאם, למשל שלאחראית על הטוקבקים התמנתה אשה דתיה אם ל5 ילדים מהתנחלות.

  יתכן שכל זה מרמז על שינויי בעלות שהעיתון עומד לעבור בקרוב, ואם אכן כך מעתה לא עוד "הארץ" ייקרא העיתון אלא "הארץ השלמה".

 • גולדלבט משה  ביום 28 באפריל 2009 בשעה 6:38

  את התיאוריה המשונה שהארץ הופך לדתי-עיתון הבנוי על מנויים ממגזר אוכלוסייה מסויים אינו יכול לעבור מהפך מסוג זה
  אני גם לא רואה כל נסיגה מהקו הפוסט ציוני המובהק של העיתון

 • הומו25  ביום 28 באפריל 2009 בשעה 12:35

  את אילן שחר לא הערכתי בגלל סיקור המגזר החרדים אלא בגלל הסיקור שלו על הכנסת.
  בניגוד לבון טון הוא לא חשב שכל הפולטיקאים גרועים ומושחתים. הוא ידע בהחלט לרומם חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית שפעלו בתחומים מסויימים למען זכויות האזרח ואיכות הסביבה.
  לדעתי, רמזו לו במערכת שכדאי לו להיות שופר התעמולה של קדימה, ולכן התחילו להיות כתבות תמוהות למה לתמוך בקדימה (כל מי מקורב למערכת הפוליטית יודע שזו הרשימה הכי הרסנית נגד האזרח הקטן ובעד בעלי ההון) . זה כמובן לא עזר לו, והוא עף מהעיתון למרות שתמך בקדימה.

 • השואל ואיננו יואל  ביום 29 באפריל 2009 בשעה 10:52

  קדימה, שהעבירה את חוק 'האח הגדול' והתכוונה להעביר את חוק המאגר הביומטרי היא מפלגה של אקס שב"כניקים בעלי הבנה אפסית בדמוקרטיה וחברה חופשית (ראה ישראל "חוק הטוקבקים וחוק הרעבת אמנים שלא שירתו בצבא" חסון שעשה בקלות את דרכו מליברמן לידידה ציפי) חסון שאינה גרועה ומסוכנת פחות מ'הימין' ואינה שונה ממנו באופן מהותי אלא רק פרסונלי (ושוב ראה מקרהו של חסון).
  באשר לעיתון הארץ, בתור טוקבקיסט נוכחתי בפעילות מדינת המשטרה של קדימה עד לרמה של הטוקבקים – נראה שהיתה מגמה של חיסול טוקבקיסטים עושי צרות אפילו במדור השטותניקי של מזג האויר (!)
  אבל מכיוון שההבדל בין קדימה לליברמן-הליכוד, כמו שאמרתי, הוא פרסונלי, לא מהותי (למרות כל ההצגות המפרנסות את תדמיתו הכאילו-שמאלנית של הארץ באמצעות תקיפתו של ליברמן לאחרונה) לא צפוי שינוי ב'מדינת המשטרה' (ויש משהו גם בדברים של הקודם שדיבר על מעבר הארץ להשפעה דתית ימנית) ובכל זאת אישית אני קצת יותר מעדיף את הימין הגלוי על הימין החסוי המתחפש לשמאל ושהוליך שולל גם כמה מן הכותבים/ות פה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s