דמוקרטיה היא דבר נפלא


כתבה קטנונית בעיתון "הארץ" עסקה בשכרו של נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה.עיתון הארץ מתעלם  בגסות  מהעובדה שישראל הנה מדינה צעירה שעד לייסודו של המכון הישראלי לדמוקרטיה ב1991 על ידי ד"ר כרמון לא הכירה בכלל את המושג "דמוקרטיה". כך גם מתעלם העיתון מהישגיו של המכון בניסוח חוקה דמוקרטית, שהנה ממש בקרוב תתקבל ותהפוך לחוק העליון בישראל.איך נשכח את שאר פועליו של כרמון ומפעליו בארגון כנסים ומפגשים ופורומים בהם נפגשים מיטב שועי הארץ לדון בבעיות הדמוקרטיה.
 
על פי הארץ "עלות שכרו של נשיא "המכון הישראלי לדמוקרטיה", ד"ר אריק כרמון, עומדת על כ-119 אלף שקלים בחודש ומסתכמת בכ-1.43 מיליון שקלים בשנה. כך עולה מדוחות שהגיש המכון לרשם העמותות. בין 2004 ל-2007 עלתה עלות השכר הכוללת של כרמון בכ-123 אלף שקלים. עוד מתברר כי לפני כמה חודשים אישר הוועד המנהל של המכון תוספת של 15% לשכרו של כרמון. "
 
ובמקום למחות כי ד"ר כרמון זכה רק ל15% תוספת בימים של משבר כלכלי בו חייבים לאגור פרוטה לפרוטה נאמר בכתבה:

"פעילים בעמותות ובארגונים ציבוריים מתחו ביקורת על גובה השכר המשולם לכרמון. לדברי אחד מהם, גובה המשכורת מעיד על "השחתה ציבורית. בחברה כל כך מפולגת כמו החברה הישראלית, צריך לשאול מהי משמעותה של הדמוקרטיה לה מטיף המכון". בתגובה אמר אמש כרמון כי מדובר ב"שכר מידתי, שאיננו שונה משכרם של בעלי תפקידים בכירים במשק". לפני כשבועיים, קיבל המכון פרס ישראל בתחום מפעל חיים. "
 
זה באמת עובר כל גבול ומזכיר את ההתקפות המרושעות על ד"ר כרמון שנטל לעצמו את התואר פרופסור ללא צידוק חוקי, או אקדמי. מעשה שיכול להיחשב כעבירה חמורה רק אם קוראים לך ח"כ [לשעבר] אסתרינה טרטמן. 
 
 אמנם בארכיון הכנסת נמצאת הצעת חוק דרקונית שמטרתה המרושעת המוצהרת היא להגביל גובה שכרם של מנהלים בעמותות ועל פי לשונה "גובה שכרו של מנהל בעמותה לא יעלה על גובה שכרו של מנהל כללי של משרד ממשלתי; בסעיף זה – "מנהל" – לרבות מנהל כללי, סגן מנהל כללי, רואה חשבון או מגייס כספים"
 
אין ספק כי מדינת ישראל כבר הפנימה, בעזרתו של ד"ר כרמון, את ערכי הדמוקרטיה לפחות במידה המאפשרת סיכולה של הצעת חוק כה זדונית. אם במקרה הכנסת תעיז בכל זאת לחוקק חוק מעין זה, הרי שניתן להניח כי גדודי המשפטנים במכון לדמוקרטיה מתגוננת כבר ישכנעו את בית המשפט העליון לפסול אותו כסותר הן את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו והן את חוק יסוד חופש העיסוק. לשם מה חוקקו חוקים אלו? להגן על זכותה של מסעודה לעבוד במפעל "עוף העמק"?
 
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אחת  ביום 3 באפריל 2009 בשעה 11:49

  כבעבר, גם רשימתך זו מועדת לקריאות שגויות.
  שבת שלום

 • מיקי  ביום 3 באפריל 2009 בשעה 16:06

  משולמת על ידי תרומות ולא מכספי ציבור אז למי אכפת? זכותם של אידיוטים לעשות בכספם ככל העולה על רוחם. (מכל מקום אני בדעתך שהמכון הזה הוא קשקוש מיותר).

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 3 באפריל 2009 בשעה 18:49

  מיקי, אתה שוגה לדעתי בגישתך.
  גם תרומה היא בסופו של תהליך חוסר במקום נצרך. אותם תורמים אם לא היו תורמים כאן היו תורמים במקום ראוי יותר.

 • גולדבלט משה  ביום 3 באפריל 2009 בשעה 19:10

  ניתנות מגופים מאד אינטרסנטים שמעונייינים לקדם אג'נדה פוליטית מסוימת. תרומות בסדר גודל כזה מצריכות בדיקה מעמיקה יותר

  אגב אני מניח שעיתון האינטרנט "העין השביעית" לא יכתוב על כך מילה. גם הם טובים בלבקר אחרים.

 • מיקי  ביום 3 באפריל 2009 בשעה 22:59

  ביותר למכון ובעצם האדם שמחזיק אותו הוא אביה של אישתו של כרמון (כך קראתי היום איפהשהו). אז יכול להיות שיש פה פשוט איזה פוילה שטיק חביב שכזה. אבל, למי אכפת, אדון כרמון משלם הרבה מס הכנסה על המשכורת שלו כך שבסופו של עניין אנחנו, הציבור רק מרוויחים מכך. שיחיה טוב האיש, שיקים מצידי מכון לחקר השלגים בנגב. מצידי שיתנו לו גם פרס ישראל. גם זה כבר לא מה שהיה פעם.

 • גולדבלט משה  ביום 4 באפריל 2009 בשעה 8:44

  להלן קישור לרשימה
  http://www.news1.co.il/ArticlePrintVersion.aspx?docId=18970&subjectID=2

 • הומו25  ביום 6 באפריל 2009 בשעה 14:55

  למה ראש מכון מחקר שממומן ע"י הציבור צריך להרוויח יותר מראש ממשלה? מכיר הרבה חוקרים מוכשרים שהיו מוכנים לעבוד בשביל פחות מכך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s