לסגור את הערוץ השני וגם את ערוץ 10


 אין לי יומרה להבין בתקשורת ואין לי דעה אם יש "עקרונית" מקום לקיומם של ערוצי שידור מסחריים המתבססים על הכנסות מפרסומות. אני לא יודע כמה תוכניות מקור איכותיות ניתן לכפות על ערוצי השידור המסחריים. ברור היה מראש שההצעות שהזכייניות יגישו במכרז יתגלו בהמשך כתרמית פשוטה. בכך צברנו לא מעט ניסיון וכל מה שקראנו מאז המכרז המפורסם לערוץ השני הוכיח רק שאין קשר בין ההצעות למה שיבוא בעקבותיהן. האשמה כמובן היא לא בזכייניות שהגישו במודע הצעות על בסיס כוזב, אלא בשאר העולם שאילץ אותן לשקר. למנהלי רשת וקשת וערוץ 10 יש הסברים מלוא החופן על מנת להראות מדוע רק האחרים ובמיוחד הרגולטורים אשמים.
 
כמעט איני צופה בערוצי השידור המסחריים וכמעט גם לא בשידורי הערוץ הראשון, מלבד בתוכניות החדשות והאקטואליה.לתרבות בישראל לא יקרה אם מחר ייסגרו כל ערוצי השידור המסחריים וכן יבוטלו כל המועצות שנועדו לפקח עליהן-להיפך היא רק תוכל להתחיל ולשקם את עצמה יחד עם מפלגות השמאל. יש להודות כי על פי חוק פרקינסון, הגופים המפקחים ימשיכו להתקיים זמן רב גם אם לא יתקיימו בכלל ערוצי השידור, משום שבירוקרטיה מתקיימת ללא קשר לפונקציות שעליה למלא.
 
הערוץ השני וערוץ 10 מלעיטים אותנו בעקר בזבל בין אם קוראים לזבל הזה אופרות סבון מקוריות, טלנובלות מקוריות ,תוכניות מציאות,שעשועונים נושאי פרסים ולצערי גם חלק גדול מתוכניות "התחקירים" ה"רציניות" הן זבל.זבל הוא זבל הוא זבל גם כשהוא דובר עברית תקנית פחות או יותר. אם זו תרומתם לחיי התרבות בישראל ואם הזבל הזה אינו נושא את עצמו מבחינה כלכלית, ניתן לסגור אותם כבר מחר. מה יבוא במקומם? –הטבע, כך למדנו, אינו סובל חלל ריק ושואף למלא אותו. אני מאמין שעל בסיס חורבן מוחלט תמיד יש סיכוי שיצמח משהו טוב יותר.
 
 למען האמת לא כל כך אכפת לי מה יבוא במקומם של הערוצים הנ"ל ומצידי שלא יבוא כלום.אם אלו התוכניות שהם משדרים היום ולאור מה שהם מתכננים לשדר לאחר קבלת הקלות מתאימות בתנאי המכרז, עדיף שישדרו בכל הערוצים האמורים שידורים חוזרים של כל תוכניות "פסוקו של יום" תחזיות מזג האוויר מאשתקד וכן שיעורי תורה של הרב עובדיה יוסף ורק שלא ימשיכו להאכיל אותנו ב"אח הגדול" ברמת אביב "ג" "לרדת בגדול" וב"הישרדות עונה חמישית". גם תוכניות הבישול האינסופיות הללו כבר יצאו מכל החורים .
 
אם באמת רוצים לעוד הפקה מקורית אמיתית אפשר לייחד לה ערוץ נפרד ולאפשר לערוץ זה תנאים מיוחדים ומסובסדים. נמאס כבר לשמוע כמה תוכניות זבל עתירות רייטינג חייבים לשדר על מנת לאפשר הפקות מקוריות איכותיות ואם המחיר מתבטא בכך שלא יהיו הפקות מקוריות, ניתן להפנות את הציבור בחזרה לאולמות הקולנוע .
 
ברור שכמה וכמה כוכבים יפוטרו ולבסוף ייאלצו לעבוד בשכר נמוך בהרבה אם בכלל ועובדה זו רק מוסיפה לאטרקטיביות של הקריאה לסגירת הערוץ השני וערוץ 10. אמנם רביב דרוקר טרח להסביר בבלוג שלו מדוע מגיע לו שכר גבוה כל כך, אבל אותי הוא לא שכנע. לאחר שנסגור את ערוץ 10 דרוקר כבר יסכים לעבוד בשכר נמוך בהרבה ואם לא –הוא באמת לא יחסר לאף אחד מאיתנו. סלקו את כל הטלנטים הללו מהמסך ותראו כי בתוך חודש נשכח שאי פעם רצינו לראות אותם ולא נבין איך אפשרנו להם כניסה לביתנו.
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איריס  ביום 28 בפברואר 2009 בשעה 10:06

  ובלי להבין בתקשורת, לא היה מקום מראש לערוצים מסחריים – ובטח לא שניים – במדינה שבה השפה המדוברת שגורה על פיהם של כחמשה מליון אנשים מקסימום. רשות השידור צריכה לעבור רפורמה עם פיצול לערוץ נוסף של יצירה מקורית, ואולי עוד תחנה חצי מסחרית אחת (על בסיס חסויות) לדוברי רוסית, וערבית.

  מיזם שטיפת מוח שחלקו הניכר היה בבעלות של אנשים זרים בכלל. מה יש להם לחפש פה ועוד לקבל סובסידיות ממשלם המיסים הישראלי לכשלונותיהם ?
  החסרי משוגעים אנחנו, שצריך לייבא את הזבל האמריקאי של הריאליטי באמצעות ברוני קזינו וסמים משועממים מניו יורק וטקסס ?

  חוששני שזה היה צינור הלבנת הון, ומכאן הנדיבות הרבה לשכר של כל מיני דרוקרים, כסף קטן, לאנשים קטנים מאד. וכלי תעמולה לבעלי הון מפוקפקים שניהלו את הקרבות העסקיים ביניהם באצטלא של "תחקירים". פרק אפל באין תרבות הישראלית, ואכן, על חורבותיו ואפרו יצמח משהו אחר, בטוח טוב יותר מ"השרדות"
  .

 • ברווז גומי  ביום 28 בפברואר 2009 בשעה 11:24

  אחרי שכתבת באופן כל כך נחרץ על תחום שלפי עדותך אין לך בו שום מושג, הגיע הזמן לפלוש לתחומים נוספים. פסקי הלכה, תאוריות מדעיות על יקומים מקבילים, תרגום טקסטים קוריאנים, הופעות כלולין בקרקס, תיפוף על דרבוקה מול קהל מצרי ועוד.
  אני בטוח שתצטיין לא פחות מכאן.

 • אורי  ביום 28 בפברואר 2009 בשעה 11:28

  לדעתי אתה קצת מגזים, בשיטה הזו אפשר לסגור את כל כלי התקשורת (וגם 97% מהבלוגים).
  בעיני, יש מקום גם (עם דגש על הגם) לזבל בטלוויזיה. הבעיה היא שמי שמשפיע על התוכן בערוצים המסחריים בכלל לא יודע שהוא אמור לדאוג .לעוד משהו חוץ מרייטינג
  ושאלה- מי בדיוק הכריח את אבי ניר והחברים שלו לשקר במכרז? האם לא היתה להם אפשרות לא לגשת למכרז? האם לא היתה להם אפשרות להציע דמי זיכיון הרבה יותר נמוכים?

 • גולדבלט משה  ביום 28 בפברואר 2009 בשעה 12:10

  העובדה שאני לא מבין בתקשורת לא מונעת ממני ומאף אחד להסיק שאם הערוצים הנ"ל ייסגרו לא ייגרם כל נזק.
  לא שמעתי שאנשים שלא מבינים כלום במלחמה נמנעים בשל כך לעסוק בה. אגב מבלי להבין גם בכלכלה אני מרשה לעצמי להתבטא גם בסוגיות שיש להן משמעות כלכלית.

  מאידך אני בהחלט מוכן לגזור על עצמי שתיקה ולא להתבטא בנושא שאיני מומחה בו-בתנאי שאחרים יקבלו על עצמם אותה מגבלה אם בשתיקתי אצליח להשתיק את רביב דרוקר,עופר שלח ועוד -והיה זה שכרי

  ובאשר לסגירת התקשורת. אני לא בעד סגירת שום דבר גם לא של הערוצים שטוענים שבתנאים מוסכמים הם מיוזמתם לא ימשיכו לפעול. עיתון פרטי, אם ייסגר, ייסגר בגלל הפסדים ולא בגללי. אם מתן אפשרות לבלוגרים כמוני לכתוב יגרור הפסדים ואי אפשרות להחזיק בהם-אני מניח שייסגרו או שיידרש ממני כסף תמורת הזכות לכתוב
  .
  אני חושב שצריך להפסיק להתמקח עם בעלי ההון המחזיקים בזכיונות ולממן לעצמנו ערוצים ציבוריים ככול שהדבר ניתן-או להשלים עם כך שלא יהיו ערוצים מסחריים

 • דוד  ביום 28 בפברואר 2009 בשעה 15:27

  אתה מתעלם מעובדה יסודית אחת: האליטה השמאלנית בישראל הובסה בבחירות האחרונות והוכתה שוק על ירך. המקומות היחידים בהם השמאל עוד מושל ברמה הם האקדמיה, מערכת המשפט והתקשורת. הערוצים המסחריים, לצד העיתונות המודפסת, הם הזירה היחידה בה השמאל עדיין יכול לעשות כרצונו, ולכן האליטה הזאת תעשה הכל על מנת לשמרם.

 • שרון  ביום 28 בפברואר 2009 בשעה 20:23

  הרדידות, ההשטחה של השיחה ציבורי והטמטום שהערוצים המסחריים מובילים מהווה נזק אדיר לתרבות ולחברה. רואים את זה בכל תחום בחיים, החל מהכביש וכלה בבחירות. הפתרון הוא קודם כל לא לראות את הערוצים האלה. אני לא רואה ערוץ 2 חודשיים ונמנע לחלוטין מתכניות ריאליטי בערוצים האחרים

 • אבנר  ביום 1 במרץ 2009 בשעה 0:28

  הטריק הקבוע של הימין השמרני (למדתם את זה מהאמריקאים) הוא לטעון שהתקשורת שמאלנית, על אף שכבר שנים ארוכות היא אינה כזו. אלא אם כן ynet, nrg, מעריב, ידיעות, העיתון הפרטי של ביבי (ישראל היום או משהו כזה) וערוץ 2 אינם חלק מהתקשורת. מה שמשאיר את הארץ שהוא עדיין קצת שמאלני לפעמים והבלחות רגעיות בחדשות ערוץ 10.

  מה שחמוד בכם הוא שגם אחרי שני עשורים של שליטה מוחלטת במרבית האספטים של החיים בישראל (כן, אני יודע, בבג"צ עוד מעיזים לדבר על זכויות אדם, אבל אל חשש, פרידמן וליברמן עובדים על זה) אתם עדיין לא מסוגלים לייצר שום תוכן חיובי. רק פוליטיקה של טינה, כמו השמרנים באמריקה.

  ד"א – אם משווים את כמות הכסף שזורמת לארגונים ימנים – ממכון שלם ועד גוש אמונים – לפרוטות שארגוני השמאל (אפילו הממוסדים כמו בצלם) מצליחים לגייס, וגם זה לא בארץ אלא רק באירופה, מתברר ביתר שאת עד כמה המיתוס הזה מגוחך. האליטה הכלכלית בישראל, ששולטת שליטה מוחלטת בתקשורת, מגויסת לחלוטין לטובת הימין – מליבני דרך ביבי, יקירם של בעלי ההון, ועד ליברמן.

  בחיאת, תמצאו משהו חדש לומר. הסיפור על התקשורת השמאלנית כבר נדוש, וקצת משעמם.

 • גולדבלט משה  ביום 1 במרץ 2009 בשעה 6:15

  אלא נוגע במפורש לתכנים תרבותיים. כעת כבר מתגבשת הצעה לאפשר לערוצים המסחריים לשדר פרסומת ללא הגבלת זמן וזאת כדי לחלץ אותם מעוד מחויבויות. בהמשך תוכניות המציאות יהפכו לתוכניות תעודה לעומת הזבל שיקרינו. איני חושב שהציבור אינו מוכן לקבל טלויזיה טובה. אני חושב שכאשר הוא יקבל אותה הוא ברובו יידע להעריך זאת-מכל מקום לא ניתן להקים טלויזיה סבירה במסגרת הערוצים המסחריים.
  מכל מקום מטעמים של הגיינה ציבורית יש לשלול כבר היום את הזיכיון מכל אלו המתכחשים לכל התחיבויותיהם במכרז. יש לשלול מהם כל גישה לטלוזיה מסחרית בישראל.

 • ברווז גומי  ביום 1 במרץ 2009 בשעה 12:10

  אני מזמין את כל מי שמדבר על ההרס התרבותי שיצרו הערוצים המסחריים לפתוח את הערוצים הציבוריים ולספור שם שעות יצירה מקורית. אחר כך אפשר ללכת לארכיון ולבדוק לוחות שידורים שקדמו לעליית הערוץ השני. כמה יצירה מקורית מופיעה שם? כמה דרמות נעשו לפני שקם ערוץ 2? כמה דרמות נעשו בערוצים המסחריים בשנים האחרונות וכמה בערוצים הציבוריים? עזבו דרמות, בכמה שמות של תוכניות טובות שנוצרו בערוצים הציבוריים בשנים האחרונות, אתם מסוגלים למנות?

  האם מצב התרבות והתעשייה יהיה טוב יותר ללא ערוצים מסחריים? מי שמסוגל בכנות לענות שכן כנראה באמת לא ראה טלוויזיה בעשרים שנה האחרונות.

 • פולי  ביום 3 במרץ 2009 בשעה 14:50

  תראה את ערוץ 1 לפני עשור ותראה אותו כיום. היו להם מלא תוכניות וסדרות איכותיות אבל עכשיו הכול גנוז בארכיון.
  כשערוץ ה"ילדים" הופך לאקס פקטור נראה שמשהו דפוק בעולם.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 18 ביולי 2013 בשעה 15:24

  ואת האינטרנט לא להגביל ? יש מדינות שעושות את זה אתה מוזמן להצטרף אליהם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s