עבריינים נורמטיביים לכלא?


 עיתון הארץ עושה זאת שוב. בטרם ייגזר עונשו של עבריין ידוע הנמנה על יקירי החברה הנורמטיבית, או לפחות בשר מבשרה ובטרם עלול הבן יקיר להישלח לכלא- מתעורר הפרשן המשפטי של העיתון ,עם או בלי גיבוי מהמערכת, על מנת לשלוח רמז ברור ומאיים לשופט היושב בדין.
 
פעם היה זה בעניינה של הפרקליטה ליאורה גלאט- ברקוביץ, אשר הדליפה כידוע חומר מחקירת ראש הממשלה והייתה הראשונה והיחידה במדינת ישראל שנתפסה במעשה ונשפטה בגין הדלפה, מה שהוכיח שללא ספק מדובר באדם נורמטיבי. בטרם נגזר דינה קרא "הארץ " להקל בעונשה ולהעמידו על המינימום ההכרחי ועל כך כבר פרסמתי פעם תלונה רשמית.
 
עלי להודות לכותבת איריס שהקדישה רשימה מיוחדת לקריאתו של זאב סגל, התועמלן המשפטי של העיתון [סגל הוא ד"ר למשפטים ובעל השכלה משפטית רחבה – אבל הוא לא פרשן משפטי, אלא רק תועמלן ] להקל בעונשו של ד"ר סרוב, רופא ידוען. בניגוד לאיריס אני סבורן שאין להשליך את ד"ר סרוב לבור הכלא, אבל גם לא הייתי עושה מזה אידיאולוגיה שלמה.
 
נדמה לי שאנו מחמיצים את העקר. המאבק להקלה בעונשו של נאשם כמו ד"ר סרוב ,כמו גם המאבק להקלה  בעונשה של גלאט – ברקוביץ,הוא המאבק של מי שרואים עצמם כאנשים נורמטיביים וכמי שעקב צירוף נסיבות עלולים להיות מואשמים אף הם בעבירות שמבצעים אנשים נורמטיביים, שלא להישלח לכלא, שלא להיחשב כמי שנמנה על חברת עבריינים. המאבק הוא על הלגיטימיות החברתית לא פחות מאשר על העונש.
 
זו גם הסיבה שהחלו להישמע קריאות נרגשות שלא לשלוח  נהגים עבריינים שגרמו מותו של אדם בנהיגה רשלנית לכלא, רק לאחר פרשת עו"ד קלגסלבד וברשותכם אפנה לרשימה נושנה שלי בנושא זה . אני לא תומך בשליחת אנשים נורמטיביים,שחטאו באופן חריג, לכלא, אבל אני  מודע היטב לכך שכלל כזה יאומץ ,קרוב לוודאי,באופן מפלה ומקומם ואיני מתיימר לטעון שיש לי פתרון לכך.
 
"עבריינים נורמטיביים" הם אלו ששכחו [באמת-לא כשיטה] לדווח למס הכנסה, או להעביר ניכויי מס, שגרמו מותו של אדם בנהיגה לא זהירה, שיצרו  במקרה הגבל עסקי בפגישה במסעדה יוקרתית, שקיבלו באופן חד פעמי שוחד ישיר, או עדיף בעקיפין,  שגיהצו  בטעות כרטיס אשראי מוסדי לטובת רכישות פרטיות וממש לא שמו לב להבדל עקב טרדות שברומו של עולם. עבריינית נורמטיבית היא, ככול הנראה, שופטת נכבדה שפרשה  לאחרונה ללא כתב אישום בנסיבות מתמיהות. אין שוויון בפני החוק ולעולם גם לא יהיה .


 

Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • איריס  On 24 בפברואר 2009 at 8:15

  אני לא הייתי משקיעה זמן ומאמץ לכתוב על האין שוויון בפני החוק, זה כבר התקבל פה כנורמה. החידוש בעיני הוא התיזה המשפטית שנועדה להכשיר שרצים מכאן ואילך. מילא פרוטקציה, לזה התרגלנו, אבל פה כבר מרקיעים לשחקים חדשים באונס החוק, כדי שהידוענים גם יצאו צחים כשלג, ואילו אנחנו, דלת העם שלא הזדמן לנו לקחת שוחד במקרה, נרגיש אשמים שהטלנו בהם ספק ספיקא.
  עדיף כבר מה שקרה עם השופטת], מני מזוז לא ניסה לתרץ, פשוט שחרר אותה בחצי פה.
  בתגובה לתיזה החדשה – שלא היה לרופא היקר ברירה אלא לקחת את השוחד,
  אף אחד לא הזכיר פה את האפשרות שיש לכל אדם, שמרגיש מאויים לקחת שוחד, (קשה לי אפילו להגיד את הדבר הזה), והיא להתפטר מתפקידו.
  עד שהאיום יוסר ממנו, מכורח הנסיבות והזמן.

 • עידן  On 24 בפברואר 2009 at 8:44

  האם יש הגדרה בחוק של אנשים נורמטיווים, כזו שמאפשר להם הקלה מהעונש הכתוב לעבירות שעברו?
  הרי אפשר לשנות את החוק כך שעל עברות קולר לבן לא יהיה עונש של מאסר. אבל אז תאבד כל הרתעה. הרי אנשים לא נורמטיווים לא מתרשמים מהכלא. עונש הכליאה מאיים בעיקר על אותם אנשים נורמטיווים בני המעמד הבינוני והגבוה. אם אנשים כאלה ידעו שלא ישלחו לכלא, לחוק לא יהיו שיניים. קנס כספי הוא לא איום אמיתי למנהלי בנקים.

 • nachum  On 24 בפברואר 2009 at 9:44

  the solution is so-open a jail for normativ people and so there will be no problem,and let the judge say who is normativ and who is not.

 • גולדבלט משה  On 24 בפברואר 2009 at 9:48

  כוונתי לאנשים נורמטיביים שהרת החוק הייתה אצלם אירוע חד פעמי או עניין של נסיבות כמובן-אתקן ברשימה

 • גולדבלט משה  On 24 בפברואר 2009 at 9:53

  כשיש רצון יש דרך וכשלא רוצים שוויון בפני החוק תימצא התזה המשפטית הראויה במיוחד על ידי תועמלן משפטי כמו זאב סגל שהכשיר הרבה תזות משפטיות מפוקפקות על פי נוחותו הרגעית. מלומדי משפט הם לעתים הזונות [סליחה על הביטוי] האינטלקטואליות הגרועות ביותר.

 • איריס  On 24 בפברואר 2009 at 13:31

  אבל מושחתים. בגדול.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s