איך שיר נולד ומתי הוא מת?


שנים רבות זימרנו כולנו את הפזמון "כשאת אומרת לא למה את מתכוונת " ולא עלה על דעתנו כי פזמון חביב זה עוסק במשהו אחר מלבד בלבטים הנצחיים של גבר המחזר אחר אישה ונענה תחילה בסירוב. לו היה מישהו מספר לנו ששיר זה הוא כמעט הכשר לאונס, היינו סבורים שיצא מדעתו.

כך או כך השאלה שנשאלה הועלתה פעם בהקשר של משפט אונס והיה זה השופט חשין שקבע נחרצות שאם אישה אומרת לא [בהקשר של קיום יחסי מין-לא של חיזור תמים] היא מתכוונת ללא. דברים טובים ונכונים,שאך ניצלו את הפופולאריות הרבה של הפזמון ולא ביקשו להטיל בו דופי.

שלי יחימוביץ הגישה אז התוכנית "הכל דיבורים" – ללמדנו שהכל דיבורים ומדיבורים לא צריך להתרגש במיוחד. שלי דווקא קיבלה קשה את דברי השופט חשין ומיד הודיעה שהפזמון החביב והוותיק לא ישודר אצלה יותר בתוכנית. חרם זה, המתאים מאד להגיונו של קומיסר תרבות בולשביקי, החל מתפשט לכל עבר. הפזמון המבויש מצא עצמו ברשימה השחורה מוקע ומנודה. מיד הזדרז מחברו, הפזמונאי דן אלמגור, וכתב לו בית נוסף ברוח משנתה של יחימוביץ ומאז אני לא מסוגל לשמוע יותר את השיר.

גורלו של הפזמון ההוא צפוי, על פי כתבה בידיעות אחרונות מהיום, להיות גורלם של פזמונים ושירים רבים, לא מפני שהם מכשירים עבירות, חס וחלילה,אלא מפני שיש בהם כדי לאשר את הדימוי הנושן של האישה הקטנה הצייתנית והתלותית שכל ייעודה לשרת את הגבר. התלמידים על פי הידיעה יוזמנו לשנות את מילות השירים ולהציע אחרות במקומן -אלתרמן "משופץ ומשופר" ברוח העת החדשה.

 סביר מאד להניח שאף לשיקספיר יגיעו לבסוף והסוררת לא תאולף, אלא תאלף ואפילו דסדמונה צפויה לגורל טוב יותר. איני מאמין שניתן יהיה להשלים עם כמה וכמה חלקים בתנ"ך ואף הם יעובדו על ידי התלמידים ברוח התקופה.

משום מה, כמו במשנה המרקסיסטית, אני דווקא נוטה להניח שההוויה יוצרת תודעה. אם המציאות החברתית תתקדם לקראת שוויון בין המינים [ואני מקווה ששוויון אין משמעו זהות] ממילא הספרות והאומנות ישקפו התפתחות זו.גם במציאות חדשה זו אין כל רע בכך שנשיר פה ושם על הלילות בין דגניה וכינרת. אף אחד לא באמת מצפה מבחירת ליבו שתרקום לו בערב כותנת ומי בכלל נוהג ביום עגלות?.
 
 
 
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s