פרידה מרמפול


 ידיעה קצרה בישרה אתמול על מותו של ג'ון מורטימר יוצרה של סדרת הטלוויזיה והספרים "רמפול". הסדרה שודרה אצלנו לסירוגין בשנים 1978-1992 וחלקה שודר בשידור חוזר לפני כ10 שנים בערוץ 33 . ניתן לקבוע שרובם של עורכי הדין כיום אינם מכירים אותה ואולי מוטב כך- הגם שבכמה וכמה דברים יכלה הסדרה להכשיר אותם לעולם האמיתי, לא העולם הבדוי הנלמד בפקולטות למשפטים ואף לא העולם הבדוי המציג דימוי מלוטש של מקצוע עריכת הדין והמשפט המוצא ביטוי בסדרות האמריקאיות.
 
מעולם לא הייתה דמות שהשפיעה כל כך על תפיסותיי את עולם המשפט כמו הדמות הבדיונית של הפרקליט האנגלי הגוץ השמן והמכוער, הלבוש חליפות דהויות שמזמן אינן באפנה, פאה שמזמן התבלתה, מעשן סיגרים זולים, מפזר אפר לכל עבר ומסתפק ביין זול "שאטו גדות התמז"  בפאב "פומרויז " הסמוך למשרדו. פרקליט המצטט שירה אנגלית במיוחד את ויליאם וורדסוורת ובדרך כלל הציטוט רלוונטי מאד לשיחה ואף מהווה חלק בלתי נפרד ממנה. הפרקליט הזקן ,השש לקרב, הוא הדמות שלימדה אותי, עוד בתחילת דרכי המקצועית להבין את הפער העצום בין מה שמערכת המשפט מתיימרת להיות לבין מה שהיא באמת.
 
 רמפול הזכיר לנו עד כמה גורלו של אדם, המסתבך עם החוק תלוי ,לא בחוק,אלא בשרירות ליבו של השופט ועד כמה יש בכוחה של שרירות זו לעוות עובדות ולחרוץ גורלות מבלי להיות מושפעת, או מוטרדת מהטרגדיות אותן היא מחוללת. רמפול הוא שלימד אותנו בדרך עקיפה ויעילה מאד  ואנגלית כל כך. כי מערכת המשפט היא מערכת אוליגרכית מתנשאת ,הגם שלצורך הגנה על האינטרסים שלה היא בהחלט מסוגלת לנהוג כוועד עובדים מיליטנטי.מי שראה את הפרק הנפלא  "קיץ של אי נחת" יבין מיד למה כוונתי.
 
בסופו של יום, הפרקליט הזקן הדהוי והמבריק הזה הוא כישלון מובהק על פי כל אמת מידה של הצלחה המקובלת היום. פרק אחר פרק בסדרה נחשפת העובדה שרמפול היה ויישאר עד לפרישתו פרקליט לא בכיר, המייצג עבריינים זוטרים [שבט הטימסונים הזכור לטוב] ורק מפעם לפעם, בדרך מקרה, הוא יזכה לייצג בתיק חשוב יותר. הוא מוקף פרקליטים הנראים טוב הרבה יותר, המתלבשים טוב הרבה יותר, משביעים את רצון המערכת ועל אף שהם פחותים ממנו בכל מובן, הם אלו שיתמנו להיות פרקליטים בכירים או שופטים.
 
 רמפול אינו רק נראה ומתלבש ככישלון, אלא שהכול מבינים, גם חסידיו, שאופיו העצמאי המרדני והאנטי ממסדי חייבים למנוע ממנו למלא תפקיד בכיר יותר במערכת מאשר פרקליט זוטר.למען האמת חבריו בלשכה ממש משתוקקים לכך שיפרוש או שיושעה בגלל עבירה משמעתית כלשהי [הסתבכות בקטטה מילולית עם שופט] ויפנה את חדרו הנחוץ להם כל כך.מעבר לזאת הוא האיש שזוכר בתודה, למבוכת כולם, שאת מחייתו הצנועה הוא מרוויח בזכות אותם עבריינים זוטרים המקיימים בגופם את מערכת המשפט הפלילי ובלעדיהם השופטים, הפרקליטים ועוזריהם היו כרופאים ללא חולים.
 
בימים שבהן סדרות מציאות בדיוניות ממלאות את לוח השידורים, אין מקום לסדרה בדיונית אמיתית כל כך כמו רמפול ונגזר עליה להיעלם לתהום הנשייה של הסדרות ששוב אין מקרינים אפילו בשידור חוזר.
  
 
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אביגדור  ביום 18 בינואר 2009 בשעה 7:23

  קלעת לליבי. הבה נרים כוסית להוראס רמפול הגדול. אני מחייב כל מתמחה לצפות בכמה פרקי רמפול השמורים אצלי בקופסה גדולה שקיבלתי במתנה מלקוח מרוצה (היה אחד כזה באסוף שנות ה-80) ואחר כך אני בוחן אותו, למשל בשאלה איזה ספרים מחזיק רמפול בספרייה המשפטית שלו, מה ההתמחות היחידה לה זקוק עורך הדין (ידע כמובן בכתמי דם) מה היא תעלומת הנמר הנבגזי. מורטימר עצמו היה כמובן עורך דין ובעיקר בנו של עורך דין שהתעוור ומורטימר היה נוהג לקרוא לו את התיקים בקול רם, כי הוא היה גם קצת חירש ובדרכם ברכבת למשפטים בקצווי אנגליה, לרבות תיאורי המין המופרכים בפרטיהם.

  ובהערת אגב משה, דבריך על רמפול ואין לשכוח כמובן את ליאו מקארן שגילם את דמותו הביאו אותי לסלוח לך במקצת על השטויות שכתבת על המלחמה,

 • גולדבלט משה  ביום 18 בינואר 2009 בשעה 16:26

  אביגדור תודה על תגובתך והערצתי אליך אין לה קשר כלשהו למחלוקות הרבות מאד שברור לי שיש בינינו בנושאים פוליטיים.מאחר ולא הזדמן לנו לשוחח אז אין אני יכול להגיב בצורה קונקרטית יותר

טרקבאקים

 • מאת רמפול – פרקליט פלילי / ג’ון מורטימר / ביקורות ביום 28 בפברואר 2012 בשעה 18:34

  […] פוסט על רמפול לכבוד מותו של מחברו, ג'ון מורטימר בבלוג של… […]

 • מאת רמפול – פרקליט פלילי ביום 28 בפברואר 2012 בשעה 18:36

  […] פלדמן, מוסף '7 לילות' של 'ידיעות אחרונות', פברואר 2012. פוסט על רמפול לכבוד מותו של מחברו, ג'ון מורטימר בבלוג של…פוסט על רמפול בבלוג של דפנה לוי, ינואר 2008. רמפול במאמר […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s