אולי נעביר את משרד החינוך לשס- או לעולים מרוסיה


לאחרונה מהלכים עלינו אימים, שס הודיעה כי תדרוש את תיק החינוך בממשלה הבאה ומיד הזדרזו הפוליטיקאים מקדימה, המתפקדים כקריינים זוטרים של הפרסומאי ראובן אדלר, להזדעק שאסור למכור את המדינה לחרדים.השר רמון, דמות חינוכית מרשימה כשלעצמה, הזדעק לטעון כי בעצם כבר נכרת הסכם בין הליכוד לשס ובו הובטח לשס תיק החינוך. מי כמוהו יודע כיצד נכרתים הסכמים עם שס.

אני לא כל כך מאמין שנכרת הסכם בין הליכוד לשס על תיק החינוך. אני בכלל לא מאמין לססמאות של ראובן אדלר, אבל ככל שאני חושב על הנושא, הרעיון להעביר את תיק החינוך לשס נראה לי מפחיד פחות ופחות. מצבה של מערכת החינוך החילוני ירוד עד כדי כך שיש לנסות פתרונות רדיקליים והעברת תיק החינוך לשס היא בהחלט פתרון רדיקלי.

בשנים האחרונות נעשו כמה ניסיונות לטלטל את מערכת החינוך. לימור לבנת ניסתה ליישם את דו"ח דברת ואף יולי תמיר ניסתה לעשות רפורמות מתונות יותר. שתיהן נכשלו כשלון חרוץ ושתיהן מצאו עצמן קורבנות למסע נקמנות פוליטי של ארגוני המורים.

כדאי להזכיר כי בראש ארגון המורים העל יסודיים, עומד מורה להתעמלות! ,פוליטיקאי מהסוג המוכר, המצליח לטרפד כל רפורמה ומנהל מאבקי נקמנות פוליטיים בשרת החינוך התורנית. אגב המורה להתעמלות הנ"ל גם קיבל משכורת על הוראה למרות ששנים הוא לא לימד אפילו התעמלות אם זו הדמות שהמורים בחרו לתפקיד יו"ר הוועד שלהם אזי הם באמת לא ראויים לכבוד מיוחד. 

זעקה גדולה נשמעה כאשר הרב עובדיה יוסף כינה את המורים חמורים, באמת לא יפה להגיד מילים כאלו גם אם בוגרי מערכת החינוך שלנו משתמשים בשפה ירודה וגם אם רמת הביטוי של מנהיגי המורים אינה משופרת יותר. אין הצדקה לכנות את כלל ציבור המורים בכינוים כאלו,תהייה דעתנו על רמת ההוראה אשר תהייה. אני בטוח שכשמשרד החינוך יעבור לשס הרב עובדיה ימצא דרך לרצות את המורים ולפייסם. אולי הוא יזמין את רן ארז לכמה סטירות חביבות על לחיו.

 אין הכרח להעביר את משרד החינוך לשס דווקא.  ניתן להעבירו גם לאנשי חינוך מהמגזר הרוסי המקיימים מערכות לימוד לתפארת, לאחר שראו את מערכת החינוך שלנו וחרדו חרדה גדולה לעתיד ילדיהם. אם ניתן היה להעביר את מערכת החינוך להנהלה משותפת של המגזר החרדי והמגזר הרוסי התוצאות היו בוודאי טובות הרבה יותר.

הרוסים והחרדים לא היו מוכנים לקבל התפרקות המסגרות החינוכיות בגלל בעיות משמעת והם בוודאי סבורים שתלמידים חייבים לבוא ולהשקיע בלימודים ולהגיע להישגים. גם הנחלת ערכי מסורת ויהדות אינה פסולה בעיניהם וכך רשת החינוך "הרוסית"  "שובו" מקדישה הרבה מאד גם לתודעה יהודית והנחלת ערכים יהודיים בצד חינוך מוגבר במדעים.

כל עוד מערכת החינוך שלנו נשלטת למעשה על ידי עסקנים מסוגו של רן ארז, ממילא אין לה סיכוי. במצב נואש זה בהחלט צריך לחשוב על פתרונות נואשים והעברת המערכת החינוכית לשס היא בהחלט פתרון שיש לשקול אותו,לפחות נקבל תלמידים שיתמצאו יותר ביהדות ובמסורת ישראל- גם זה משהו.

אז אל תפחידו אותנו בהעברת מערכת החינוך החילונית לשס-אנחנו עלולים להתפתות להצעה.

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • קונטיב.  ביום 29 בנובמבר 2008 בשעה 14:13

  כבר כמה שנים שאני מנסה לעקוב אחר הפוליטיקה בישראל, ואחרי שקראתי את הפוסט הזה עלו בראשי כמה דוגמאות על חרדים או דתיים בשלטון; אני בטוח שגם אתה מודע לאלו.

  הפרקטיקה מוכיחה שברגע שהם מגיעים לעמדת כוח, רוב תשומת הלב של פוליטיקאים דתייים כאלו או אחרים מופנית לחברי המגזר שלהם בלבד. כך היה בימי לפוליאנסקי כראש-עיריית ירושלים, כך היה ועודנו בימי אלי ישי כשר התמ"ת. אני שואל את עצמי מה יהיה שונה בימי ש"סניק האחראי על החינוך?

  אומנם אני ממש לא אובייקטיבי בקשר להצעה השניה שלך – אני בעצמי ממוצא רוסי – אבל אם כבר מחפשים פתרונות רדיקליים, שר חינוך ממוצא רוסי או אירופאי אחר נשמע לי יותר מתאים. לא בגלל שאני גזען, אלא בגלל שהחינוך הרוסי, אם כי הוא קשוח למדי לפרקים, הוכיח את עצמו כיותר אפקטיבי מאשר מערכת החינוך שלנו.

 • חנוך גיסר  ביום 29 בנובמבר 2008 בשעה 20:50

  לחשוב על רן ארז מה שאתה רוצה, אבל למה נטפלת לעובדת היותו, רחמנא ליצלן, מורה להתעמלות?

  לי היה בתיכון מחנך שגם הוא היה מורנ לנתעמלות – הלוואי על כולם!

 • י.ג.  ביום 30 בנובמבר 2008 בשעה 4:01

  הזוי, פשוט הזוי.

  רן ארז לפחות מייצג מגזר יצרני. אפשר כמובן להתווכח על אייכות המגזר, אבל זה יהיה כמו להתווכח על מגזרים אחרים, למשל עורכי הדין.
  מה שבטוח הוא שבמערכות החינוך הממלכתית, והממלכתית דתית, על כל מגרעותן,יש לתלמיד ממוצע אפשרות לרכוש השכלה שתקדם אותו מעל המעמד הסוציואקונומי של הוריו. ב"אל המעיין"… נו טוב…

  אז מה אם רן ארז הוא מורה לספורט? מה ההשכלה שלך יותר טובה? איפה הוא ואיפה אתה.

 • דני בלוך  ביום 30 בנובמבר 2008 בשעה 8:07

  המחנך שלי בבית הספר היסודי בירושלים היה מורה להתעמלות, יצחק בן יחזקאל, שלימים נהיה מנהל בית הספר והיה מזוהה עמו שנים רבות. הוא היה מחנך מעולה בימים יפים היה מוציא אותנו לטיולים בלתי מתוכננים ובזכותו הכרתי ברגל היטב את ירושלים וסביבותיה. הלווואי ורבים יהיו כמוהו.

 • גולדבלט משה  ביום 30 בנובמבר 2008 בשעה 10:16

  אני רואה שיצא הקצף על שהזכרתי שמר ארז הוא מורה להתעמלות-אכן אין סיבה שמורה להתעמלות לא יוכל להיות מחנך דגול ועל מורי להתעמלות בפוסט הבא

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s