בעקבות האירועים-נקודות מרגיזות למחשבה


 • 1. שמעתי ראיון עם שלי יחימוביץ בקול ישראל בו מתחה ביקורת קשה מאד על נטישתו של עמי איילון ועל מאבקה של מרצ במפלגת העבודה. מכאן ועד ליום הבחירות מרצ היא האויב המר היחיד של מפלגת העבודה.מטרתה היחידה של מרצ היא לשדוד כמה שיותר מנדטים ממפלגת העבודה הגוססת והיא אינה פונה כלל לציבור בוחרים אחר שאיננו בנמצא 
 • 2. עיתונאי הארץ, האנטי דתי, שחר אילן, מצביע היום בתימהון על העובדה שמרצ אינה משתמשת בקלף האנטי דתי הישן ואינה פונה למצביעי שינוי לשעבר. הוא טועה-הלהט האנטי דתי היה בעקרו טרנד וכיום מעסיקים את הציבור בעיות מהותיות הרבה יותר.בנושא זה מרצ קוראת נכון את השטח.
 • 3. הייתי מזדהה  עם דברי שלי יחימוביץ באותו ראיון לפיהם מרצ היא מפלגת נישה בורגנית שפונה לציבור האשכנזי שחי בעקר במרכז[ גם בקיבוץ הארצי] ,מפלגה שיש לה בעקר אג'נדה מדינית וללא כל תפיסת עולם חברתית. הבעיה היא שלאחר הבחירות קיים סיכוי סביר שמפלגת העבודה המצומקת תיקרא להצטרף לממשלת נתניהו [ייתכן מאד שנתניהו, אם יוכל, יעדיף להותיר את קדימה בחוץ]. במצב זה ייתכן שאפילו יחימוביץ תטיף בלהט לפרישה למרצ ופינס ותמיר בוודאי יצטרפו. אני פשוט לא רואה את פואד, הרצוג, שמחון וברק נשארים באופוזיציה .
 • 4.תודה למוריס טלנסקי– אנו רואים את המשבר הכלכלי הופך ממשבר פיננסי למשבר ריאלי. הפנסיות נשחקות כתוצאה ממהלך מופקר ב2003 שהעביר את כספי הקרנות וקופות הגמל לבורסה.האבטלה גואה ומיתון עמוק ממש נמצא על סף ביתנו. לנוכח כל אלו ישראל נאלצת ללכת לבחירות ומשותקת למעשה לעוד ארבעה חודשים לפחות. ספק רב אם ניתן להעביר תקציב ובוודאי שלא תוכנית כלכלית אמיתית.
   
  לחשוב שכל אלו באו עלינו פשוט בגלל שפרקליט המדינה החליט שהוא חייב, פשוט חייב, להשמיע עדותו המוקדמת של מוריס טלנסקי ובכך למוטט לחלוטין את הממשלה. משה לדור פעל בוודאי באופן מקצועי ובתום לב וזו הבעיה האמיתית. מערכת השיקולים המקצועית שלו לא כוללת שמץ של הכשרה לשקול שיקולים מעבר לתיק משפטי מסוים ובוודאי שלא שיקולים של טובת המדינה בכללותה.
   
  מתי תבינו שלמשפטנים המדקלמים כל העת את המונחים "שלטון החוק" אין שום הכשרה מקצועית בטיפול בבעיות כוללות מעבר למערכת נתונים עובדתית צרה של תיק משפטי מסוים. אין להם [לנו] הכשרה מקצועית  מיוחדת לקבוע מדיניות כלכלית, חברתית או ביטחונית. בדרך כלל הם נמצאים כדי להפריע ,או להצביע על מכשולים חוקיים וסכנות העמדה לדין.
 •  התפקיד המשפטי הוא תפקיד חשוב אבל מאד לא יצירתי. מי שמניח למשפטנים, בין אם הם בשירות הציבורי, בבית המשפט, או בשוק הפרטי, לקבוע מדיניות כמוהו כמי שנותן לרופא שיניים לנהל על בסיס מקצועי כור אטומי. יכול להיות שהוא יעשה זאת בהצלחה אבל יכולתו המקצועית היא ממש לא רלוונטית לתפקיד.
 • 5. הדילמה של המדינה הפלשתינאית והכיבוש. השמאל בישראל ,למרות הדימוי הרציונאלי ,נעדר יכולת ת לחשיבה פוליטית אמיתית ,המעורטלת מססמאות וקלישאות. מי שמעוניין בהקמת מדינה פלשתינאית אחת,יציבה,חייב לחתור לחיסול שלטון החמאס בעזה. חיסול החמאס אפשרי על ידי כיבוש או על ידי לחץ כלכלי והסגר ברוטלי. אם לא פועלים נגד החמאס בעזה הוא יתחזק והשאלה היחידה היא מתי הוא ישתלט על הגדה. 
 • דווקא מרצ הייתה חייבת לתבוע בקול גדול את כיבוש עזה, אבל הטמטום המדיני שלה, בצירוף מחויבותה לרטוריקה אנטי כוחנית ואנטי כיבוש, גורמת שהא אינה מסוגלת נפשית לתמוך במהלך כזה המתחייב מעמדותיה המדיניות. מאידך, מי שסבור שמדינה פלשתינאית עצמאית ומאוחדת היא סיוט אמיתי, רואה די בחיוב את הפיצול בין הרצועה לגדה ויימנע, ככול הניתן, תוך שיתוף פעולה סמוי עם החמאס, לכבוש את רצועת עזה. זו גם הסיבה שלחמאס נח יותר שהליכוד יעלה לשלטון.
 • 6. ירדן,שמאז ומעולם לא השתגעה במיוחד על הרעיון של מדינה פלשתינאית חזקה בגבולה המערבי, מדינה שתסכן את קיומה, מבינה קצת יותר טוב את הדילמה והיא פועלת נמרצות למניעת כיבושה מחדש של רצועת עזה והנצחת הפיצול בעם הפלשתינאי-תענוג לראות גורמים שמבינים משהו במאבק כוחות פוליטי בפעולה.
   
   
   
   
   
Post a comment or leave a trackback: Trackback URL.

תגובות

 • לונדון קולינג  On 20 בנובמבר 2008 at 10:48

  מזה כמה שנים שיש דווקא סקרנות ונסיונות הידברות בין הציבור הלאומי-דתי לבין אגפי מרצ השונים. ההסבר (שלי) הוא שבמרכז קורים הדברים הכי מזעזעים, הקפיטליזם הדורסני, ההתמכרות לג'אנק טלוויזיוני האח הגדול והאח הקטן והזניית התרבות והחינוך – ושני האגפים היחידים שמהם עוד יכולה לצאת תורה ועבודה, הם הציבור השמאלני-חילוני-ציוני
  והציבור של חובשי הכיפות שצורכים תרבות וקוראים ספרים

  אני רואה בשטח את המשיכה של "בני עקיבא" ליורם קניוק ולג'ומס וליוסי שריד, ועוד – וזה לא מפליא אותי בכלל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s