שחר של יום בבל"ת


כמות הקלישאות ופרשנויות ההבל שאנו מולעטים בהן מהרגע שניצחונו של ברק אובמה הפך לעובדה היא כמעט אינסופית, מהפך!, תחילת סופה של הגזענות!, שחר של יום חדש! והיו כאלו שדימו לראות בזריחתה של השמש ששקעה לפני 13 שנה עם רצח רבין, כאילו שיש לשני המאורעות קשר כלשהו מלבד בחשיבה האסוציאטיבית ההזויה של כמה אנשי שמאל בישראל שהחליטו שאובמה הוא התקווה האחרונה לתהליך השלום.

אין מי שמכיר את ההיסטוריה האמריקנית שאינו מתרגש במידה זו או אחרת מהעובדה שנבחר בה נשיא שחור, גם אם זיקתו לנושא צבע העור נעוצה בעובדה המקרית שאביו מולידו-לא מחנכו-נולד בקניה ולא מתוך העובדה שבית גידולו היה הקהילה השחורה בארצות הברית.

מעבר לזאת אובמה הוא חידה.עמדותיו המדיניות אינן ידועות במלואן. כבר שנתיים הוא רץ לבחירות ולפני כן כיהן רק שנתיים מלאות בסנט ותכנן לרוץ לבחירות. כל עברו עד כה לא היה אלא הכנה למסע הבחירות והשתתפות בו. לאיש אין רקורד מוכח ואין לו שמץ של ניסיון ביצועי בתפקיד ניהולי בכיר. אין לנו מידע אמיתי על השקפותיו, אלא רק ביחס להשקפות אותן הואיל לבטא כחלק ממה שנקבע כי עליו לומר בבחירות ,כלומר אנחנו יודעים עליו מעט מאד.

אין ספק שאובמה הוא איש מבריק מאד ומשכיל מאד. אינך עורך את -Harvard Law Review אלא אם כן אתה תלמיד מצטיין ואינך יכול לזכות בבחירות לנשיאות ארצות הברית, אלא אם כן יש בך משהו והדברים האלו כוללים גם את ג'ורג' בוש שהכול מטילים בו שיקוצים. לכל אלו אין קשר הכרחי ליכולת הפוליטית הביצועית שלו ובוודאי שלא לכיוון אליו תפנה מדיניותו, אם אכן יש לו בכלל יכולת בחירה בתחום זה והוא אינו מחויב מדי לתומכים רבי השפעה.

אשר להשפעתו על ישראל-כאן ניתן רק לדאוג. אובמה התרועע בעברו עם כמה וכמה דמויות מאד מפוקפקות. התבטאויות מדאיגות מדי נשמעו מקרב תומכיו וגם סגן הנשיא הנבחר אינו אוהד ישראל-אפשר בהחלט לחשוש מזמנים קשים.

כדאי מהר להירגע, לאחל לנו ולעולם שהאמריקאים בחרו בחירה שתתגלה כמוצלחת ולזכור תמיד שישראל אינה ארצות הברית ויש לנו אינטרסים נבדלים ועצמאיים. בדבר אחד אני משוכנע. הצירוף של ממשל אמריקאי שיפעל במרץ למען "תהליך השלום" והקמת מדינה פלשתינאית בהקדם בשילוב עם ממשלת שמאל- מרכז בישראל הוא שילוב רע.

אסור לשלב בין הליברלים בארצות הברית לשמאל אצלנו שכבר הוכיח למעשה את נכונותו לנסיגה לגבולות 67 ולהפקרת בטחונה של ישראל לרצונו הטוב של החמאס וארגון אל קעידה. זהו מתכון שעלול להתגלות כאסון ממש. כעת חייבים, פשוט חייבים, לדאוג שהקואליציה בישראל לאחר הבחירות הבאות תהייה בעלת גוון ימני מובהק.
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אייל גרוס  ביום 5 בנובמבר 2008 בשעה 19:47

  אובמה הוא תקווה גם בגלל מה שהוא מסמל וגם בגלל העמדות שהשמיע ועמד מאחוריהן במגוון נושאים, ואם תטרח ותקרא את האתר שלו תראה עמדות מפורטות בהרבה מאוד נושאים, ובגלל השיח השונה שהביא לפוליטיקה האמריקאית ולכן העולמית, שיח שבמקום זה של בוש שבוסס על שנאה ופחד מבוסס על תקווה ועל אמפתיה. אף אחד לא חושב שהוא נוסחת קסם לשלום במזרח התיכון או בעולם, אבל בכל ההבדלים הידועים בינו ובין בוש, ובייחוד שלו כפוליטקאי שמדבר בכנות ובאינטלגינציה כה רבים – דיינו. וזה שהוא יצר – בארהב, לא בישראל (שהניו יורק טיימז ציין אותה כאחת משלוש מדינות יחידות בעולם לצד גאורגיה ופיליפנים שהן היחידות בהן הציבור העדיף לפי הסקרים את מקיין על אובמה כנשיא ארהב) תנועה כה גדולה של תקווה ושל שינוי נובע הן מהערך הסימבולי של מועמדותו והן מהרוח החדשה שהביא לפוליטיקה. הנאום שלו ששמתי אצלי בבלוג בנושא גזע – לא ראיתי מעולם פוליטקאי שמדבר בכנות כזו. וצר לי אבל הנוסחא שלך שצריך ממשל ימני בישראל בגללו – זה בבלת.

  אגב לגבי בית גידולו של אובמה – כדאי לקרוא את הספר האוטוביוגרפי שלו שחיבר לפני שנים רבות, עוד לפני שרץ לבחירות כלשהן, בו הוא מדבר על כיצד חי בין העולמות של משפחתו הלבנה ובין השתייכות לקהילה שחורה. כי בבית ספר ובאוניברסיטה הלבנים והשחורים ראו אותו בדרך כלל כשחור.

  ההשמצות מסוג התרועע עם דמויות מפוקפקות לא סייעו תודה לאל למערכת הבחירות של מקיין-פאלין וכדאי לוותר עליהן.

  ונסיון ביצועי אין לו, אבל כן נסיון כסנאטור ופולטיקאי שהיה אמיץ לקחת עמדות גם לא פופולריות – כמו נגד המלחמה בעיראק בזמנו.

 • גולדלבט משה  ביום 5 בנובמבר 2008 בשעה 19:55

  אובמה לא הצביע נגד המלחמה בעירק כי הוא לא היה,למיטב זכרוני, סנטור בסנט אז. הוא דוגל ביציאה מעירק ואני מקווה שהוא יפנים את הצורך באחריות. גם מי שסבור כמוני שהמלחמה בעירק הייתה במקום הלא נכון ,בזמן הלא נכון ונגד האויב הלא נכון, אינו פטור מהבנה שבמציאות היום חייבים לבסס ממשל יציב שם לפני נסיגה. נקווה שהמשך ההתפתחות שם יביא לתוצאה המיוחלת-אחרת איראן תספח את עירק למעשה.
  אין לי ספק שאת מגוון השקפותיו בנושאים השונים
  הוא מבטא ברהיטות ובאנטליגנציה נדירה. מה שחסר לי זו הוכחה שאלו אכן השקפותיו. האיש מכוון עצמו לכהונת נשיא זמן רב מאד וזה כולל,כמו תמיד אצל עורכי דין טובים,גם את הכנת כל הטיעונים הרלוונטים שיכולים לסייע. האם האיש הכין טוב את התיק או יש בו משהו אמיתי? נחייה נראה

 • OR  ביום 5 בנובמבר 2008 בשעה 21:28

  די עם השאננות ועם הביטחון באובמה, אתה לא חי בארהב אלא בישראל, במדינה אומללה ועלובה שתלויה תלות מוחלטת בחסדי האמריקנים, ועכשיו הגיע מנהיג שאנו לא מכירים ולא יודעים מיהו
  המתח והלחץ בישראל אדירים, וזה שאתה וקומץ שמאלנים קיצוניים תדבקו באובמה ובוויתור מיידי על שטחי ישראל ובהאשמות גורפות לכל הימין לא יעזור לנו בהתמודדות הקשה עם מה שעומד לקרות.

 • יואל  ביום 5 בנובמבר 2008 בשעה 22:47

  חוץ מזה שהם פשוט מצויינים, תוכל ללמוד מיהו ומהן עמדותיו.
  אפשר לנחש שעמדותיו ביחס למזרח התיכון לא יהיו פשטניות כשל קודמו וסביר להניח שיהיה רגיש יותר לסבלם של הפלסטינים.
  אבל עצם בחירתו ואישיותו מהווה ציון דרך ואופק עבור צעירים רבים ממדינות העולם השלישי שעד כה היו צריכים לבחור בין כניעה ללא תנאי למערביות היהירה והאגואיסטית בנוסח אמריקה של בוש ובין הצטרפות לג'יהאד האיסלמי הפנאטי. במובן זה, עצם בחירתו ודרכו של אובאמה מהווה מכה אנושה לאל קעידה מכיוון שאת המלחמה בטרור ובתשתית באיסלם הקיצוני לא ינצחו לא בפקיסטן ואפגניסטן אלא בלבבות הנואשים של מליוני צעירים בעולם השלישי.

 • גולדלבט משה  ביום 6 בנובמבר 2008 בשעה 2:03

  לקרוא ספרים של דמות פוליטית לפני שעשתה משהו משמעותי-אני מעדיף לקרוא זכרונות. הם משקרים באותה מידה אבל מוגבלים על ידי עובדות ידועות

 • אייל גרוס  ביום 6 בנובמבר 2008 בשעה 2:22

  משה – אוקיי אבל הוא דיבר נגד המלחמה בעצרת והתבטא מפורשות נגדה בזמן אמיתי

  OR-

  משה – הספר שלו הוא ספר זכרונות. MEMOIR
  אז תקרא. את הספר הראשון. את השני גם אני לא קראתי.

  OR – אין שאננות ואין בטחון בכלום.
  יש הערכה על סמך התרשמות.
  וחוץ מזה אין לי כח או חשק להתמודד עם סמסאות שטחיות כמו "קומץ שמאלנים קיצונים" "ויתור מיידי על שטחי ישראל" וכו'.

 • דני בלוך  ביום 6 בנובמבר 2008 בשעה 10:20

  דברים כדרבנות ואתה צודק.

 • גולדלבט משה  ביום 6 בנובמבר 2008 בשעה 15:37

  חשוב מאד שאובמה יצליח בתפקידו כי אין תחליף לארצות הברית בהגנה על ערכי המערב .המצב שאליו נקלעה המדיניות האמריקאית אינו טוב.אני חסיד לא גדול של בוש וסבור שמדיניותו הייתה שגוייה בעקרה.
  הבעיה שלי היא ברמה המקומית. היום הסכסוך בינינו לפלשתינאים הוא בלתי פתיר ברמה העקרונית. כל נסיון לכפות מסגרת פורמלית של פתרון בטרם הבשילו תנאי יסוד יקרב סכנת עימות אלים שיאלץ אותנו לחדש את הכיבוש במלוא חומרתו

 • מודי תולשששש  ביום 10 בנובמבר 2008 בשעה 22:00

  משה, אתה אומר שאובמה הוא חידה, שלא יודעים את השקפותיו, וזוקף זאת לרעתו. כשאומרים לך שהוא כתב ספרים, אתה מודיע שלא תקרא כי זה לא מעניין אותך.

  מה אתה רוצה?

 • גולדלבט משה  ביום 11 בנובמבר 2008 בשעה 0:27

  אני מעריך שאובמה מתכונן לפחות 4 שנים. הספרים והמסרים הם מה שתוכנן בקפדנות להשמיע על בסיס תועלת בבחירות אנטי לא מצפה שיאמר לי אמת פנימית כלשהי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s