שמירת הסטאטוס קוו בענייני דת ומשפט


דרישתה של מפלגת העבודה להדחת השר פרידמן מתפקידו ולמצער הקפאת כל יוזמותיו, היא חידוש בנוף הפוליטי בישראל מאחר ולא מקובל בתרבות הפוליטית המקומית שמפלגה אחת תציב תכתיבים ביחס לזהות השרים מטעם מפלגה שותפה אחרת . בנוסף  הדרישה שהממשלה תימנע מלדון בהצעות חוק שמביא שר הנוגעות לנושא מסוים משמעה כבילה מראש של סמכות הממשלה לדון בהצעות חוק מסוימות.
 
מטרתה של הדרישה היא חסימת כל אפשרות שהממשלה תדון ביחס לחוקים הנוגעים למעמדו של בית המשפט העליון, כל עוד שר מסוים מכהן בתפקיד, או בכלל. גם אם קיים בממשלה ובכנסת רוב מוצק התומך בשינוי זה או אחר במעמדו של בית המשפט העליון, הממשלה לא תוכל לדון בו אם מפלגת העבודה תתנגד לכך.קיים כאן אימוץ דפוס פעולה מובהק בו נוקטות המפלגות הדתיות, המנצלות את כוחן במו"מ קואליציוני על מנת לסכל מראש חקיקה הפוגעת באינטרסים חיוניים שלהן כגון, גיוס לצה"ל, כשרות, שבת, נישואין וגירושין ועוד.
 
הדרישה לזכות ווטו על כל הצעת חוק, או יזמה, הנוגעת למעמדו של בית המשפט העליון היא לגיטימית   כמובן, כמו הדרישה לשמירת הסטאטוס קוו בענייני דת ומדינה. המיוחד בדרישה זו הוא בכך שהמפלגה המציגה אותה אינה מייצגת חתך חברתי, או מגזר מסוים המהווה מיעוט ואשר יש לו אינטרסים מובהקים בקבלת הדרישה .
 
 אזרחים רבים ובכלל זה רבים מתומכי העבודה תומכים לפחות בחלק מרעיונותיו של השר פרידמן . רעיונות אלו בעיני אחרים נחשבים כרעיונות לגיטימיים הראויים לדיון. אלו גם אלו בוודאי שאינם מוכנים לכך שההצעות לא יועלו כלל לדיון בממשלה ובכנסת. מעמדו של בית המשפט העליון, סמכויותיו ועניינים אחרים הקשורים בו, לא נקבעו במעמד הר סיני, הם אינם מעיקריה של דת כלשהי ואף אינם מהווים אינטרס פרטיקולארי עליון של חלק זה או אחר בציבור הישראלי.
 
כאשר מציבה מפלגת העבודה את הדרישה להקפאת הדיון ביזמות החקיקה של השר פרידמן היא אומרת באופן הברור ביותר שהיא אינה מתיימרת יותר להיות מפלגה מובילה, שמכאן ואילך היא תתרכז באינטרסים מיוחדים, ממש כפי שעושות המפלגות הדתיות. על ידי העלאתה של הדרישה האמורה כדרישת סף אומרת מפלגת העבודה לכל אזרח הסבור שהצעות השר פרידמן ראויות לדיון בממשלה ובכנסת שמקומו אינו בין שורותיה.
 
הדרישה החד משמעית ,המהווה גם היא דרישת סף, לפיה שר נוסף ממפלגת העבודה יהיה נציג בוועדה לבחירת שופטים, במקום השר מקדימה. משמעה העלאת הטענה שבחירת השופטים אינה מתבצעת על בסיס ענייני, אלא על בסיס מפלגתי מובהק ודומה למינוי דיינים בבתי הדין הרבניים. מפלגת העבודה שואפת שתהיה לה השפעה מפלגתית על המינוי בבחינת עמדת כוח נוספת למינוי מקורביה. עצם העלאת הדרישה כתנאי להצטרפות לממשלה מלמדת כיצד רואה המפלגה את הליך מינוי השופטים בישראל והמסקנות הנובעות מכך ביחס להליכי בחירת השופטים הן מדאיגות מאד.
 
בקשר לדרישה לפיטוריי השר פרידמן, או  לדרישה לאיין את יכולתו להעלות הצעות לדיון סביב שולחן הממשלה  יואב יצחק מפרסם באתר שלו כי:
 
 "ל-Nwes1 נודע, כי בימים האחרונים הופעל לחץ על ברק להטיל את כל כובד משקלו על השגת המטרה הנ"ל. הפניות אליו נעשו ישירות ובעקיפין הן מצד גורמים בכירים מטעם שופטים בבית המשפט העליון, ובראשם נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, והן מצד מקורביה, לרבות שר המשפטים לשעבר, דן מרידור – הנחשב במקביל לידיד אישי של ברק "
 
אני רוצה להאמין בכל לב שהידיעה שגויה וששופטי בית המשפט העליון לא פנו למפלגת העבודה ,במישרין, או בעקיפין, בכל הנוגע למו"מ הקואליציוני והם אינם מתפקדים כמועצת גדולי החוק, או מועצת החכמים של המפלגה. אני מעריך כי הכחשה ברורה ותקיפה לידיעה תתפרסם בקרוב ויובהר כי איש משופטי העליון לא נטל חלק ישיר או עקיף במו"מ הקואליציוני. אם  חלילה טעיתי, אזי זו תהיה הוכחה נוספת כי מפלגת העבודה בדרך להיות מפלגה מסוג חדש, הרואה עצמה כפופה לשופטי בית המשפט העליון ורואה בהם תחליף ראוי למועצת החכמים של ש"ס, או מועצת גדולי התורה, המלווה את אגודת ישראל.
 
 
 
 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דני בלוך  ביום 19 באוקטובר 2008 בשעה 9:29

  1. גולדה מאיר כראש ממשלה התנגדה והטילה וטו על מינויו של יצחק רפאל כשר מטעם המפד"ל בממשלתה.
  2. מבלי קשר להצעותיו של פרידמן הרי הוא, בעידודם של הצדיקים הנסתרים,אולמרט ורמון פעל בניגוד לקווי היסוד וההסכמים הקואליציוניים בכל הנושאים של מעמד בית המשפט העליון ושלטון החוק. הרוב המכריע של הציבור החילוני הנאור מתנגד לסגנונו, שיטותיו ומניעיו של פרידמן ובצדק.

 • גולדלבט משה  ביום 19 באוקטובר 2008 בשעה 10:35

  אין הרשימה עוסקת כלל בתמיכה או בהסתייגות מרפורמות פרידמן.היא עוסקת בדמותה של מפלגת העבודה על רקע הדרישה להימנע מלהעלות נושאים על סדר היום.
  פרידמן שאינו חבר כנסת אינו יכול לקדם ולו חוק אחד אם הממשלה לא תתמוך ואם הכנסת לא תאשר. מניעת אפשרות דיון היא נשק של מפלגת מיעוט מובהקת המעוניינת להגן על הסקטור שלה ללא קשר לדעת הרוב.
  לו דעת הרוב הייתה כל כך מסוייגת מהרפורמות לא היה צריך בכלל להתייחס לנושא כי ברור שהרפורמות לא היו יוצאות אל הפועל
  ההתנגדות ליצחק רפאל הייתה,בגלל חשדות כבדים מאד לטוהר המידות ולא בגלל השקפת עולם או דרך-זה אינו המצב כאן

 • דני בלוך  ביום 19 באוקטובר 2008 בשעה 10:52

  גם לשר שאינו חבר כנסת יש הרבה דרכים לעורר ריב ומדון כיושב ראש ועדת השרים לענייני חקיקה וכיושב ראש ועדת המינויים לשופטים

 • גולדלבט משה  ביום 19 באוקטובר 2008 בשעה 12:33

  איני כאן עוסק בפרידמן-כאשר באה מפלגה עם מוטו-אני זו שדואגת למעמד שלטון החוק ובית המשפט העליון משתמע מכך שנושא הדאגה לבית המשפט העליון הוא נושא מפלגתי ומפלגות אחרות אינן עושות זאת. התוצאה היא הפיכת המפלגה למפלגה דתית למעשה -אפילו הדת שלה היא "שלטון החוק" . מה שחמור יותר היא הופכת את בית המשפט העליון למוסד הנתון לחסדיה ולפטרונותה של המפלגה.
  בכך יש כמובן סיוע לכיבוד שלטון החוק בערך כמו שהמפלגות הדתיות בישראל תורמות לכיבוד הדת
  אני מתפלל ומאמין שנשיאת העליון ושופטיו אינם מעורבים בכל דרך במהלך הזה-אם יתברר שכן-זה ממש סוף העולם

 • דני בלוך  ביום 19 באוקטובר 2008 בשעה 13:48

  וההסתה שלך נגד ביניש כבר חורגת מגבולות הטעם הטוב.
  מעמד בית המשפט העליון נקבע בזמנו בזכות המפלגה הפרוגרסיבית ושר המשפטים הראשון, פנחס רוזן, לא כל כך מתוך רצונה החופשי של מפא"י. אז מה? זה צריך למנוע אהרון ברק לפעול רק שמא יחשוד בו גולדבלט?

 • גולדלבט משה  ביום 19 באוקטובר 2008 בשעה 15:38

  דורית ביניש.
  אני מעריך ומקווה ומאמין שהיא לא ניסתה להתערב במו"מ קואליציוני למרות הפרסום שהזכרתי.
  האם אתה סובר אחרת?
  האם לדעתך הייתה התערבות של ההעליון וניסיון להשפיע על עמדות העבודה במו"מ?
  אם כן-אשמח לשמוע

 • דני בלוך  ביום 19 באוקטובר 2008 בשעה 23:44

  אני לא סומך בשום מקום על ידיעות אנונימיות שמבוססות על שמועות וסברות כרס. למיטב ידיעתי לא היתה שום פניה לברק מצד חוגי, מקורבי וכו' של בית המשפט העליון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s