עוד הוכחה שקשה מאד ללמוד מההסטוריה


היום רוב הפרשנים זונחים במהירות את תורת השוק החופשי ולא מאמינים בנפלאות היד הנעלמה. הכול מזכירים את השפל הגדול בארצות הברית בשנות השלושים כהוכחה לצורך בהתערבות ממשלתית מסיבית. זו בעיניי ההוכחה הטובה ביותר לאמירה שההסטוריה מלמדת שאי אפשר ללמוד ממנה דבר. בסופו של דבר התערבות ממשלתית די מסיבית לא סיימה את המשבר הכלכלי בארצות הברית והוא נפתר רק לאחר מלחמת העולם השנייה. ראה מאמר מעניין בנושא המאשים דווקא את ההתערבות הממשלתית  של הממשל האמריקאי בהארכת משבר שהיה נמשך הרבה פחות אלמלא ההתערבות.

 רבים אחרים טוענים שהמשבר לא נפתר כי הממשל נקט בצעדים הסותרים זה את זה מבחינה כלכלית ,לא נצמד לפתרונות שהוצעו על ידי חסידי תורת ההתערבות של קיינס וסבר שעליו למנוע גירעון תקציבי  גם בעת מיתון.כך או כך ברור למי שאינו מתיימר להבין בכלכלה שהתערבות ממשלתית גם היא אינה נוסחת קסם. קרוב לוודאי שהתערבות משלתית תתבצע בגלל לחצים של קבוצות לחץ אדירות ולא בגלל שיקולים כלכליים טהורים -אם בכלל קיימים כאלו.

לדעתי ההתערבות של הממשלה האמריקאי בשנות השלושים אולי לא פתרה את המשבר הכלכלי אבל ליכדה את החברה האמריקאית. הדאגה שהחל הממשל לגלות לתעסוקה ,לסעד, להבטחת קיום,יצרו תחושה אמיתית אצל האזרחים שלממשלתם אכפת מגורלם. מדיניות רווחה חברתית אמיתית היא קודם כל צו מוסרי ובחברה מאויימת ומגוייסת כמו שלנו היא גם הכרח קיומי.

אין פרושה של מדיניות רווחה עידוד הטפילות בהכרח. ניתן וצריך לעודד כל מי שיכול למצוא עבודה ומסוגל לעבוד לעשות זאת. גם לנכים, או מובטלים ניתן להציע עידוד כספי ותמיצי מס ליציאה לעבודה ולהשתלבות מחדש במעגל העבודה.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s